Od 1 stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w tym zakresie, które wprowadza istotne zmiany. Odczują je przede wszystkim przedstawiciele konkretnych profesji, m.in.: prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze i dentyści, fryzjerzy i właściciele warsztatów samochodowych.
Regułą jest, że każdy przedsiębiorca musi ewidencjonować obrót i kwoty VAT przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oraz rolników ryczałtowych (dalej będą oni określani jako klienci indywidualni). Wynika to z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie brak realizacji tego obowiązku może skutkować ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego (art. 111 ust. 2 ww. ustawy) czy sankcjami przewidzianymi w kodeksie karnym skarbowym. A contrario, podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz podmiotów gospodarczych, nie jest objęty zakresem tej regulacji – przedsiębiorcy dokumentują zawierane między sobą transakcje fakturami (rachunkami).
Przykład
Henryk Kowalski prowadzi hurtownię papierniczą, która zaopatruje wyłącznie biura. Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT nie ma obowiązku instalacji kasy. Nie mają przy tym znaczenia wchodzące od 1 stycznia 2015 r. regulacje rozporządzenia.
Korzystanie z preferencji
Od reguły z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT są pewne wyjątki, na podstawie których w dalszym ciągu duża grupa przedsiębiorców nie stosuje kas. Otóż zgodnie z art. 111 ust. 8 ustawy o VAT minister finansów, w drodze rozporządzenia, określa warunki podmiotowe (dotyczące przedsiębiorcy), przedmiotowe (dotyczące przedmiotu obrotu) oraz mieszane, których spełnienie umożliwia prowadzenie sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych bez konieczności instalacji kasy.