[b]Moje trzynastoletnie dziecko przewróciło się na nieodśnieżonym chodniku i złamało rękę. Zamierzam wystąpić do administratora gruntu o odszkodowanie za wypadek. Co powinnam zrobić?[/b]
Zgodnie z art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E65C8D4D232B2D00797C00584192BC9D?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. To oznacza, że na czytelniczce, która chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie, będzie spoczywał obowiązek zebrania materiału dowodowego.
Dowodem w sprawie mogą być zeznania osób, które były świadkami zdarzenia (o ile poprosiliśmy je o podanie danych osobowych lub chociaż numerów kontaktowych). Ich zeznania mogą znacznie ułatwić dochodzenie roszczeń od podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości chodnika.
Dowodem w sprawie mogą być również wykonane niezwłocznie po zdarzeniu zdjęcia miejsca, w którym doszło do feralnego upadku.
Warto również zabezpieczyć dokumentację medyczną. Lekarz, który udzielał pierwszej pomocy dziecku bez wątpienia zapytał, w jakich okolicznościach doszło do złamania i odnotował to w karcie pacjenta.