Osoba poszkodowana przestępstwem znęcania się może dochodzić zarówno odszkodowania, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, jak i renty odszkodowawczej. Wskazane roszczenia nie wykluczają się wzajemnie, co oznacza, że ofiara występku z art. 207 kodeksu karnego w toku postępowania cywilnego może dochodzić wszystkich świadczeń.
- Odszkodowanie. Zgodnie z art. 444 § 1 kodeksu cywilnego, roszczenie o odszkodowanie przysługuje ofierze znęcania się, jeśli wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (stanowiącego następstwo czynu niedozwolonego) powstał uszczerbek w dobrach majątkowych poszkodowanego.
Linia orzecznicza Sądu Najwyższego pozwala przyjąć, że wysokość odszkodowania może zostać uzależniona m.in. od kosztów leczenia (pobytu w szpitalu, konsultacji u wybitnych specjalistów, wydatków na lekarstwa), specjalnego odżywiania się, protez i innych koniecznych aparatów (okularów, aparatu słuchowego, wózka inwalidzkiego), wydatków związanych z przewozem chorego do szpitala i na zabiegi, z przejazdami osób bliskich w celu odwiedzin chorego w szpitalu, z koniecznością specjalnej opieki i pielęgnacji, kosztów zabiegów rehabilitacyjnych, przygotowania do innego zawodu.
- Renta. Poszkodowany w razie całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej, zwiększenia się potrzeb lub zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość może starać się o rentę.
Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku 7 listopada 2013 r. orzekł, że następstwa czynu niedozwolonego „powinny mieć charakter trwały, a każda z tych okoliczności może stanowić samodzielną podstawę zasądzenia renty. Konieczną przesłanką jest jednak zawsze powstanie szkody bądź to w postaci zwiększenia wydatków, bądź to zmniejszenia dochodów. Powstanie szkody polegającej na utracie lub zmniejszeniu się dochodów następuje z chwilą, gdy poszkodowany został pozbawiony możności uzyskania zarobków i innych korzyści, które mógł osiągnąć, gdyby nie doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Z kolei zwiększenie się potrzeb poszkodowanego stanowi szkodę przyszłą, wyrażającą się w stale powtarzających się wydatkach na ich zaspokojenie, a poszkodowany ma udowodnić istnienie zwiększonych potrzeb stanowiących następstwo czynu niedozwolonego" (sygn. I ACa 145/13).