Dla osób, które odniosły uraz w wyniku działań osoby trzeciej, istotnego znaczenia nabiera kwestia sfinansowania kosztów leczenia. Do pokrycia jakich kosztów zobowiązany jest sprawca szkody i jak skutecznie domagać się ich pokrycia? W szczególności niejasna może się wydawać kwestia, czy poszkodowani w ramach leczenia korzystać muszą z publicznej służby zdrowia, czy też sprawca szkody powinien pokryć wydatki, jakie zostały poniesione na tzw. prywatną opiekę medyczną (tj. niefinansowaną ze środków publicznych).
W praktyce ten problem najczęściej dotyka osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych, kiedy występuje konieczność zwrócenia się do sprawcy szkody lub zakładu ubezpieczeń, w którym ma on wykupioną polisę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (polisa OC). Podobne problemy dotykają również osób poszkodowanych w innych zdarzeniach, np. błędów medycznych czy też pogryzienie przez psa.
Jakie regulacje
Podstawową regulacją dotyczącą naprawienia szkody wyrządzonej na osobie jest art. 444 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Art. 444 § 1 k.c. przewiduje więc dwa rodzaje uprawnień:
- rekompensatę wszelkich poniesionych przez poszkodowanego kosztów (w szczególności leczenia) powstałych w związku z doznanym uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia,