Pieniądze po katastrofie smoleńskiej

Skarb Państwa, jako samoistny posiadacz samolotu, odpowiada w tej sprawie na zasadzie ryzyka - mówi Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Publikacja: 24.01.2011 03:48

Pieniądze po katastrofie smoleńskiej

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Rz: Dlaczego Prokuratoria Generalna przedstawiła propozycje ugodowe dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej?

MARCIN DZIURDA: Od kilku miesięcy pojawiały się informacje, że niektórzy członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej rozważają wystąpienie z roszczeniami wobec Skarbu Państwa. Co najmniej dwa zawezwania do próby ugodowej trafiły już do sądu. Jednocześnie zdawaliśmy sobie sprawę, że zgodnie z art. 435 i 436 kodeksu cywilnego Skarb Państwa, jako samoistny posiadacz pojazdu (samolotu), odpowiada w tej sprawie na zasadzie ryzyka. Wiadomo też, że nie było umowy ubezpieczenia, na podstawie której ewentualne roszczenia pokryłby zakład ubezpieczeń. Dlatego instytucje właściwe w tej sprawie podjęły decyzję, że Prokuratoria Generalna jako instytucjonalny pełnomocnik procesowy Skarbu Państwa przedstawi te propozycje.

Jak zaoferowano je rodzinom?

Na jednym ze spotkań z rodzinami ofiar przekazana została informacja, że każda osoba rozważająca wystąpienie z roszczeniami wobec Skarbu Państwa może się zgłosić do Prokuratorii Generalnej. Wszystkim członkom rodzin lub ich pełnomocnikom, którzy się z nami skontaktowali, propozycje te zostały przedstawione osobiście. Nie mamy jednak pewności, czy dotarły do wszystkich zainteresowanych. Wiemy jednocześnie, że część osób nie życzy sobie bezpośredniego przedstawienia propozycji ugodowych przez Skarb Państwa – niektórzy w ogóle, inni uważają je za przedwczesne.

Chciałbym jednak podkreślić, że propozycja zadośćuczynienia w wysokości 250 tys. zł skierowana jest na takich samych zasadach do najbliższych członków rodzin wszystkich ofiar katastrofy: rodziców, małżonków i dzieci. Prokuratoria Generalna będzie rozmawiała z każdą z tych osób, jeżeli w wybranym przez siebie terminie wyrażą w jakikolwiek sposób wolę rozmów ugodowych.

Na jakiej podstawie oszacowano wysokość zadośćuczynienia na 250 tys. złotych?

Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło badania w celu ustalenia, jakie kwoty zadośćuczynienia przyznają sądy na podstawie art. 446 § 4 kodeksu cywilnego, ponieważ właśnie ten przepis będzie podstawą ewentualnych ugód. Oparliśmy się na tych badaniach.

Dlaczego zadośćuczynienia zaproponowano w jednakowej wysokości, niezależnie od liczby członków rodziny?

Wynika to z konstrukcji art. 446 § 4 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy z najbliższych członków rodziny ma prawo do indywidualnego zadośćuczynienia w związku z cierpieniem na skutek tragicznej śmierci osoby bliskiej. Nie ma przecież podstaw do twierdzenia, że gdy w rodzinie jest więcej dzieci, to każde z nich cierpi mniej.

 

 

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo