Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Sejm rozpoczął właśnie nad nią prace (odbyło się pierwsze czytanie).

– Nowelizacja ma wyraźnie prokonsumencki charakter – stwierdził Wiesław Szczuka, wiceminister finansów.

Główną ideą  zmian  jest wyeliminowanie problemu podwójnego ubezpieczenia OC. Najczęściej dochodzi do tego podczas próby zmiany ubezpieczyciela  czy zakupu  używanego samochodu. Zasadą jest bowiem, że dotychczasowe ubezpieczenie OC przedłuża się  automatycznie na  kolejny okres, chyba że polisa zostanie wypowiedziana najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem. Jeśli więc właściciel polisy zapomni o tym lub wypowiedzenie dotychczasowego ubezpieczenia dotrze do firmy  z opóźnieniem, lub też nabywca używanego pojazdu zakupi  nieopatrznie nową polisę i nie wypowie ubezpieczenia dotychczasowego właściciela (w ciągu 30 dni od zakupu),  musi płacić za dwie polisy OC.

Ministerstwo Finansów proponuje, aby kierowca, który znajdzie się w takiej sytuacji, mógł wypowiedzieć jedną z tych umów.

Rozstania będą łatwiejsze

Nowe przepisy przewidują, że rozwiązać będzie można wyłącznie starą polisę, czyli tę, której właścicielowi pojazdu nie udało się w terminie wypowiedzieć.

Ryzyko podwójnego ubezpieczenia dla nabywcy używanego auta zmniejszy regulacja, że polisa, którą  dostaje od dotychczasowego właściciela, nie przedłuża się automatycznie. To ważny wyłom w ogólnej zasadzie, jaką rządzą się obecne przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC kierujących. Jeśli więc nabywca nie wykupi nowego ubezpieczenia, zostanie bez polisy. Wtedy grozi mu kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która może wynieść nawet 1980 zł, gdy przerwa w ubezpieczeniu przekroczy 14 dni.

Nowelizacja stanowi ponadto, że w przypadku wysłania wypowiedzenia pocztą będzie liczyła się data stempla pocztowego.  Teraz zdarza się, że wypowiedzenie dotychczasowej umowy nie dociera do firmy ubezpieczeniowej na czas bez żadnej winy posiadacza polisy,  lecz dlatego, że utknęło na kilka dni  na  poczcie.

Wypowiedzenie bez przeszkód

Po zmianach wystarczy więc wysłać wypowiedzenie listem poleconym na dwa dni przed końcem umowy, aby było ono skuteczne. Nie będzie miało znaczenia,  kiedy takie oświadczenie dotrze do ubezpieczyciela. Dzisiaj jest powszechną sprawą na rynku ubezpieczeniowym, że firmy utrudniają wypowiadanie tego rodzaju umów poprzez zastrzeżenie, że może się to odbyć wyłącznie w oddziale. Po zmianach do skutecznego wypowiedzenia umowy ubezpieczenia wystarczy złożenie takiego oświadczenia u pośrednika ubezpieczeniowego.

 

Opinia:

Andrzej Maciążek - wiceprezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń

Prace nad nowelizacją trwały przez ostatnie cztery lata i myślę, że zawierają rozsądny kompromis. Ważne, iż w projekcie znalazły się rozwiązania usuwające problem podwójnego ubezpieczenia OC. Należy jednak zauważyć, że umowa ubezpieczeniowa nadal będzie się przedłużała automatycznie na kolejny okres, gdyż dzięki temu najlepiej chronione są interesy osób trzecich (poszkodowanych). W razie wypadku samochodowego korzystają one z ochrony, jaką dają polisy OC kierujących. Nowela pozwoli także na elektroniczną wymianę dokumentów między klientem a firmą ubezpieczeniową. To ważna zmiana dostosowująca przepisy do wymogów rzeczywistości, w której Internet gra coraz większą rolę.

 

Etap legislacyjny:

- do podkomisji ds. instytucji finansowych

Czytaj też » Wyższe kary dla kierowców za brak OC oraz komentarz Marka Kobylańskiego » Koniec fałszywej troski ubezpieczycieli

Zobacz projekt nowelizacji (pdf; 224KB), uzasadnienie (pdf; 136 KB) oraz ocenę skutków regulacji (pdf; 80 KB)

 

Czytaj również:

 

Więcej informacji w serwisie:

Ubezpieczenia i odszkodowania komunikacyjne