Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi od właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na obszarach Natura 2000 lub na terenach proponowanych do objęcia tym programem.
Jest to forma ochrony zwierząt i ich siedlisk oraz roślin wprowadzona do naszego prawa poprzez implementację unijnych przepisów.
Właścicielom działek na tego rodzaju terenach nie podoba się to, że nie mogą zagospodarować działek zgodnie ze swoją wolą. W rezultacie tracą one na wartości.
Według rzecznika ich skargi nie są pozbawione racji. Istnieją wprawdzie przepisy, które pozwalają stawiać właścicielom żądania w stosunku do państwa o wykup działki lub o wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy nie mogą zagospodarować działki zgodnie ze swoją wolą.
Szkopuł w tym, że nie wszyscy właściciele nieruchomości położonych na obszarach Natura 2000 (lub znajdujących się na terenach proponowanych do takiej ochrony) mogą z tego skorzystać. Mianowicie ustawa o ochronie przyrody daje prawo żądania wykupu lub odszkodowania właścicielom gospodarstw rolnych, rybackich i leśnych. Z kolei prawo ochrony środowiska daje prawo do tego typu roszczeń tylko przez określony czas, a mianowicie przez dwa lata od wejścia w życie aktu prawa miejscowego lub przepisów, które tego typu ograniczenia wprowadzają.