Czy ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym? Tę kwestię ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.
O wydanie uchwały rozstrzygającej rozbieżności w orzecznictwie zwrócił się Rzecznik Finansowy. Jego zdaniem nieodpłatna opieka nad poszkodowanym, świadczona przez członka rodziny czy przez inną osobę, wymaga zrekompensowania za pomocą odszkodowania stanowiącego ekwiwalent wartości pracy wykonanej przez opiekuna.
Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają uwagę, że w przypadku, gdy Sąd Najwyższy zajmie stanowisko korzystne dla opiekunów osób ciężko poszkodowanych w wypadkach drogowych, to ubezpieczycieli będzie czekał kolejny wzrost kosztów związanych z OC.
Będzie ono dotyczyło nie tylko konsekwencji niedawnych wypadków. Mogą się pojawić również znacznie starsze roszczenia. - W nawiązaniu do tematu warto przypomnieć, że termin przedawnienia roszczeń związanych z przestępstwem (w tym również popełnionym na drodze), aktualnie wynosi aż dwadzieścia lat. Typowy dla większości szkód likwidowanych przy pomocy OC, trzyletni termin przedawnienia również stwarza dla ubezpieczycieli ryzyko napływu dodatkowych roszczeń związanych z opieką nad bliskimi - wskazuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.