Wybrane z tygodnia

Publikacja: 02.10.2008 11:51

Wybrane z tygodnia

Foto: PAT

[srodtytul]Człowiek zwany Nikiforem[/srodtytul]

Grzegorz Siedlecki, autor filmu, opowiedział historię nie tylko artysty, ale i człowieka.

– Zafrapował mnie artykuł o rozprawie sądowej mającej rozstrzygnąć spór o tożsamość i prawdziwe nazwisko Nikifora Krynickiego – mówił „Rz”. – A potem miałem duże kłopoty, żeby do udziału w filmie namówić pana Włosińskiego, opiekuna Nikifora przez ostatnich dziesięć lat jego życia. Zgodził się, dopiero gdy zjawiłem się u niego z figurą fotograficzną Nikifora naturalnej wielkości. Zrozumiał, że naprawdę zależy mi na tym filmie.

Dokumentalista odnalazł ludzi, którzy znali malarza. Przedstawił skomplikowane losy personaliów Nikifora Krynickiego, którego Łemkowie – jego rodacy – uważają do dziś za jednego ze swoich, Epifaniusza Drowniaka. We wszystkich wędrówkach po szlakach, które przemierzał ten niezwykły malarzsamouk, towarzyszy widzowi jego widoczna w tle sylwetka odziana w długi płaszcz. Dokumentaliście udało się coś więcej, niż tylko zrekonstruować wydarzenia – pokazał psychikę bohatera, jego tajemniczą osobowość.

0.50 | TVP 2 | poniedziałek

[srodtytul]Świat według Gazpromu[/srodtytul]

Rosja posiada jedna trzecią światowych rezerw gazu. W 1992 r. rząd rosyjski powierzył jego produkcję i dystrybucję jednemu przedsiębiorstwu – Gazpromowi. Związani są z nim nie tylko fachowcy, ale także politycy. W 2005 r. Rosja Putina stała się głównym udziałowcem kolosa. Lecz Gazprom to nie tylko gaz, ale i spółki zajmujące się ropą, energią nuklearną, przemysłem maszynowym. Gazprom jest także właścicielem spółki medialnej, stacji radiowych i telewizyjnych, ma bank i linię lotniczą. Kapitał rynkowy firmy szacowany jest na 250 mld dolarów. Śmiało więc można powiedzieć, że Gazprom to państwo – i to takie, z którym wielu musi się liczyć. Przekonała się o tym niedawno boleśnie Ukraina, gdy zostały zakręcone kurki z gazem – o czym m.in. przypomina film zrealizowany przez francuskich dokumentalistów. Autorzy podążają też tropem powiązań i zależności rosyjskiego giganta, pokazując widzom jego potęgę, ale i ujawniając słabości.

0.45 | TVP 2 0.45 | czwartek

[ramka][b]Wybrane z tygodnia[/b]

Jerozolima, moja miłość

13.30, TVP Kultura, piątek

Niezwykły film o poszukiwaniu wiary zrealizowany przez Duńczyka Jeppe Ronde, który jest też jego bohaterem.

Errata do biografii.

Stanisław Grochowiak14.30, TVP 1, poniedziałek

Zweryfikowany życiorys poety (1934 – 1976).

Dokąd zmierza Hamas?

23.45, TVP INFO, czwartek

Amerykański film zrealizowany na 20-lecie palestyńskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego pokazuje niedostępne dotąd dla ekip filmowych miejsca i ludzi.

Sięgać po gwiazdy

22.20, TVP Polonia, czwartek

Polski film o spełnionych marzeniach dr. Adama Przekopa, którego fascynacja samolotami zawiodła do pracy w NASA.[/ramka]

[srodtytul]Człowiek zwany Nikiforem[/srodtytul]

Grzegorz Siedlecki, autor filmu, opowiedział historię nie tylko artysty, ale i człowieka.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów