[srodtytul]Ssaki morskie[/srodtytul]

Wybrzeże Wyspy Adelajdy to jeden z terenów rozrodczych fok Weddella. W październiku w Antarktyce nastaje wiosna. Po wielu miesiącach spędzonych w morzu samice kierują się ku brzegowi, by tam wydać na świat potomstwo. Temperatura otoczenia jest znacznie niższa od ciepłoty matczynego ciała: bywa, że nawet o kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Narodzinom fok towarzyszy więc wielki szok termiczny. Na szczęście natura przygotowała maluchy do tak ciężkiej próby. Nowo narodzona foka ma gęste futro i grubą warstwę tkanki tłuszczowej, chroniące organizm przed utratą ciepła.

[i]13.15 | tvp 1 | sobota[/i]

[srodtytul]Południowy Pacyfik[/srodtytul]

Na zachodnich obrzeżach Pacyfiku leży Nowa Gwinea. To największa tropikalna wyspa świata. W trudno dostępnych lasach żyje wiele gatunków zwierząt dopiero niedawno odkrytych przez badaczy z Zachodu. Przemieszczając się na południe i wschód Pacyfiku, ku odleglejszym wyspom, można spotkać jeszcze bardziej niezwykłe okazy. Dzięki serialowi przyrodniczemu BBC poznajemy wyjątkowe gatunki, które ewoluowały na lądzie i w wodach wokół Nowej Kaledonii, Wysp Salomona, Nowej Zelandii czy Stephens Island. Na odizolowanych wyspach Pacyfiku zwierzęta nieustannie balansują na granicy przetrwania.

[i]15.40 | tvp 1 | niedziela[/i]

[srodtytul]Podróżnik: El Calafate[/srodtytul]

Ekipa „Podróżnika” jedzie do mroźnej Patagonii, południowego regionu Argentyny. To jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć kontynentalne lodowce. Celem jest lodowiec Perito Moreno mający aż 30 kilometrów długości. Autorzy programu opowiedzą o historii zlodowaceń, nawiązując do tych, które 18 tysięcy lat temu zmieniły krajobraz Europy. Zwiedzą też miasteczko El Calafate w prowincji Santa Cruz, położone 80 km od Parku Narodowego nad Lago Argentina, największym z argentyńskich jezior. Opowiedzą, dlaczego El Calafate jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju.

[i]11.30 | tvp 1 | wtorek[/i]

[srodtytul]Dom dla szympansa[/srodtytul]

Chimp Eden to prawdziwe sanktuarium szympansów – miejsce, w którym zwierzęta są zawsze na pierwszym miejscu, a ludzie istnieją po to, aby spełniać wszelkie potrzeby tych naczelnych. Przewodnikiem po świecie pięknych małp będzie znany afrykański ekolog Eugene Cussons, który poświęcił całe życie, aby stworzyć prawdziwą ostoję dla tych zwierząt. Kamery Animal Planet rejestrują podróż Cussonsa do Angoli i Sudanu, gdzie prowadzi nieustanną walkę o uwolnienie zwierząt, które są przetrzymywane w klatkach, skute łańcuchami lub sprzedawane na rynkach z mięsem unikalnych gatunków.

[i]20.30 | animal planet | wtorek[/i]