Jubileusz rozpocznie się w czwartkowy ranek w wawelskiej katedrze, gdzie uroczystą mszę odprawi kardynał Dziwisz. Miłośnicy historii i sztuki będą mogli zobaczyć przygotowaną z rozmachem ekspozycję „Na znak świetnego zwycięstwa”.
W sobotę, 17 lipca na polach grunwaldzkich rozegra się historyczna bitwa. Weźmie w niej udział ponad 2 tys. pieszych, konnych i łuczników, tzw. rekonstruktorów. Staną naprzeciw siebie: jedni pod sztandarami Królestwa Polskiego i sprzymierzonego z nim Wielkiego Księstwa Litewskiego, drudzy – Zakonu wspieranego przez kwiat europejskiego rycerstwa. Kolejne 4 tys. uczestników zajmie się odtworzeniem codziennego życia w XV wieku – w obozie będzie więc można zobaczyć kuglarzy, rzemieślników a także zapoznać się ze średniowieczną modą. Transmisję z tego wydarzenia szykuje TVP Historia (17 lipca, godz. 14).
Natomiast w najbliższy czwartek TVP 2 pokaże widowisko „Banderia 1410” przygotowane przez Romana Kołakowskiego w Malborku. – Pierwotnie projekt miał zostać zrealizowany na polach grunwaldzkich. Okazało się jednak, że bractwa rycerskie zajęły już całą przestrzeń – mówi „Rz” autor i reżyser poetyckiego oratorium.
Koncert, podczas którego wykorzystane zostaną najnowsze techniki multimedialne, odbędzie się w malborskim amfiteatrze. Za tło posłuży zamek.
– Postanowiłem, że połączę muzykę średniowieczną w wykonaniu zespołu Dekameron i ostre, dynamiczne brzmienia rockowe – wyjaśnia Kołakowski. – Na scenie pojawi się więc także zespół z gitarami, puzonami i instrumentami perkusyjnymi. To będzie mocne uderzenie. Malbork zostanie zdobyty.