Dzień Papieski zainicjowała w 2001 roku Fundacja Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Święto obchodzone jest co roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Ojca Świętego (16 października 1978). Poprzez modlitwę, spotkania, sesje naukowe i imprezy kulturalne Polacy w kraju i wielu miejscach za granicą czczą pontyfikat swojego wielkiego rodaka, Jana Pawła II.
– Dzień Papieski będzie szczególną okazją do refleksji nad przełomowością tego pontyfikatu, jak również refleksją nad konkretnymi sposobami odpowiedzi na jego nieustanne wołanie, na które pozostajemy wciąż głusi – mówił w 2001 roku biskup Jan Chrapek, jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Wśród wydarzeń religijnych są katechezy dla młodzieży, dni kultury chrześcijańskiej, koncerty, spektakle teatralne. Przeprowadzane są także zbiórki na rzecz najbardziej utalentowanej młodzieży z biednych rodzin. – Chcemy dostrzec w Ojcu Świętym jego mądrość i cierpienie. Jest to również okazja, żeby podziękować Janowi Pawłowi II za jego pielgrzymki i wybiegać w przyszłość, kierując się jego naukami – mówił kardynał Józef Glemp. – Przy tej okazji warto również zwrócić uwagę na naukę papieża o miłosierdziu i w Dzień Papieski wspomóc podczas zbiórki ubogą młodzież, która nie ma szans zdobycia wykształcenia.
Przed drugą edycją Dnia Papieskiego w 2002 roku Ojciec Święty podkreślił swoją łączność z rodakami. W czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielne południe w Watykanie powiedział: Życzę, aby ten dzień był okazją do wspólnego odkrywania wszystkich wartości religijnych i kulturowych, jakie stanowią duchowe dziedzictwo naszego narodu.
Pierwsze cztery edycje Dnia Papieskiego, odbywające się za życia Jana Pawła II, kończyły się modlitwą w jego intencji. Były dniem wdzięczności i duchowej łączności z Ojcem Świętym. Od 2005 roku ten dzień służy pamięci papieża Polaka i promuje jego nauczanie.
[srodtytul]Katolickie nagrody i koncerty[/srodtytul]