Maria Skłodowska-Curie (na czarno-białym zdjęciu), dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, nie tylko zrewolucjonizowała naukę, ale także wywarła istotny wpływ na zmianę obyczajów, torując kobietom drogę do działalności naukowej. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł profesora i prowadziła wykłady w katedrze fizyki na Sorbonie, jako pierwsza w historii została też przyjęta do Akademii Francuskiej, a za swoje zasługi została pochowana w Panteonie. A była przy tym, jak twierdzą biografowie, kobietą skromną i szlachetną, oddaną mężowi i córkom.

W pierwszym odcinku serialu Michela Boisronda (1990) młodziutka Maria Skłodowska, panna z szanowanej, ale niezbyt zamożnej rodziny, pracuje jako guwernantka w majątku szlacheckim. Rodzice zakochanego w niej panicza nie wyrażają jednak zgody na małżeństwo syna z dziewczyną niższego stanu. Odrzucona Maria przenosi się do Warszawy, a trzy lata później – korzystając z zaproszenia siostry, Broni, która skończyła studia medyczne w Paryżu i tam wyszła za mąż – udaje się do Francji. Zapisuje się na Wydział Fizyki na Sorbonie, później także na Wydział Matematyczny. Po następnych trzech latach 27-letnia panna Skłodowska może się już pochwalić dwoma dyplomami. Na przyjęciu u profesora Kowalskiego Maria poznaje Piotra Curie, młodego francuskiego nauczyciela fizyki i chemii, człowieka prawego, lecz nieśmiałego i roztargnionego, bez tytułu naukowego, mającego za to wielki szacunek dla nauki. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu i w 1895 roku biorą ślub. Na świat przychodzi ich córka, Irenka. Maria marzy o własnym laboratorium, gdzie mogłaby prowadzić badania nad zjawiskiem, które określiła mianem radioaktywności. Przypisuje je istnieniu nowego pierwiastka, który proponuje nazwać radem. Zainteresowany wynikami badań żony Piotr włącza się do jej pracy...

W roili tytułowej – Marie Christine Barrault (na zdjęciu obok), Piotra Curie gra Roger Van Hool. Na ekranie zobaczymy też wielu polskich aktorów, m.in. Andrzeja Szczepkowskiego, Wandę Neumann, Piotra Machalicę, Mirosławę Marcheluk i Krzysztofa Kołbasiuka.

[i]Maria Curie

8.00 | tvp kultura | ŚRODA, czwartek[/i]