Anioły w Ameryce

Mike Nichols genialnie sfilmował nagrodzoną Pulitzerem sztukę Tony’ego Kushnera. W rolach głównych: Meryl Streep, Emma Thompson i Al Pacino

Aktualizacja: 10.07.2008 20:34 Publikacja: 10.07.2008 18:30

Anioły w Ameryce

Foto: TVN

23.55 | tvn 7 | poniedziałek

Geje, anioły, Reagan, AIDS. Z tej mieszanki wątków powstała najpierw wybitna sztuka Tony’ego Kushnera, a potem serial na jej podstawie. „Anioły w Ameryce” Mike’a Nicholsa są jedną z najbardziej niezwykłych produkcji telewizyjnych ostatnich lat.

„New York Times” pisał o Tonym Kushnerze: „Niektórzy dramaturdzy chcą zmienić świat. Inni pragną zrewolucjonizować teatr. Tony Kushner jest wyjątkiem pośród wyjątków: dał słowo, że dokona obu tych rzeczy”. I obietnicy dotrzymał. Rewolucję wzniecił w 1993 roku na Broadwayu, gdzie odbyła się premiera „Aniołów w Ameryce: gejowskiej fantazji na motywach narodowych”. Trwająca 7 godzin sztuka przyniosła autorowi Nagrodę Pulitzera. Dziesięć lat później jej serialowa wersja pojawiła się na antenie HBO. Szefowie stacji obawiali się, jak na tę nietuzinkową historię zareagują widzowie. Niepotrzebnie. Znakomity reżyser Mike Nichols przerobił dramat na sześcioodcinkowy miniserial, łącząc świat realny ze sferą wizji i halucynacji. Zachował rozmach opowieści. Wydobył jej kameralność, a przy tym uniknął pułapki teatralności.

Opowieść rozgrywa się w latach 80., w czasach konserwatywnej polityki Reagana. Szaleje AIDS. Geje, ukrywając swoją tożsamość, próbują żyć jak większość ludzi. Problemom społecznym i obyczajowym Ameryki przyglądamy się oczami kilku bohaterów. Bezwzględny i zakłamany prawnik Roy Cohn nie chce się przyznać sam przed sobą, że jest zarażony wirusem HIV. Dopiero na łożu śmierci, gdy nawiedzi go duch niesłusznie oskarżonej w przeszłości Ethel Rosenberg, zaakceptuje swój los.

W tym czasie rozpada się małżeństwo mormonów, którzy pobrali się pod presją oczekiwań rodziców. Dogasa także związek dwóch gejów. Gdy jeden z nich okazuje się chory na AIDS, drugi porzuca partnera.

Serial zebrał pokaźną kolekcję nagród, z których najważniejsze to 11 statuetek Emmy i pięć Złotych Globów. Jednak czy polskich telewidzów mogą obchodzić romanse gejów, rozterki Żydów i mormonów w latach 80. w Nowym Jorku? Siłą filmu Nicholsa, a także dramatu Kushnera jest ich uniwersalność. Rewolucja, którą wywołał dramaturg, nie polegała przecież na tym, że wymyślił najdziwaczniejszą fabułę pod słońcem. Kushner jest wrażliwym artystą, który poprzez sytuacje mniejszości seksualnych, etnicznych i religijnych potrafi opowiadać o rozterkach każdego z nas, sprawach ostatecznych – życiu i śmierci. Ujmuje się za potrzebującymi pomocy, demaskuje hipokryzję, ale robi to bez zacietrzewienia. Za to subtelnie i z poczuciem humoru.

Tym tropem poszedł właśnie Mike Nichols. Wielkie kreacje stworzyli w serialu Al Pacino, który wcielił się w Roya Cohna, Meryl Streep grająca Ethel i Emma Thompson jako Anioł Ameryki.

23.55 | tvn 7 | poniedziałek

Geje, anioły, Reagan, AIDS. Z tej mieszanki wątków powstała najpierw wybitna sztuka Tony’ego Kushnera, a potem serial na jej podstawie. „Anioły w Ameryce” Mike’a Nicholsa są jedną z najbardziej niezwykłych produkcji telewizyjnych ostatnich lat.

Pozostało 90% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Telewizja
Emmy 2024: „Szogun” bierze wszystko. Pobił rekord
Telewizja
"Gra z cieniem" w TVP: Serial o feminizmie w dobie stalinizmu
Telewizja
"Pingwin" na platformie Max. O czym opowiada serial o przeciwniku Batmana?
Telewizja
Obcy powrócą, tym razem w serialu. "Alien: Earth" - kierunek Ziemia