Wspomnienia i refleksje

Publikacja: 30.10.2008 05:34

ks. Józef Tischner

ks. Józef Tischner

Foto: Forum

[srodtytul]Z charyzmą i poczuciem humoru - ks. Józef Tischner[/srodtytul]

Ksiądz Józef Tischner to najbardziej popularny myśliciel i eseista katolicki w Polsce lat 90. Jego książki szybko stały się bestsellerami, samego zaś autora postrzegano jako jeden z niewielu autentycznych autorytetów moralnych i intelektualnych.

Publikacja „Tischner czyta katechizm” stała się – ze względu na niezwykle atrakcyjny wykład, barwność i swobodę, z jaką ksiądz profesor komentował podstawowe zagadnienia etyki chrześcijańskiej – największym sukcesem książki religijnej ostatnich lat.

Równie duże zainteresowanie wzbudziła „Historia filozofii po góralsku”. Książka ta powstała z ambicji popularyzowania wiedzy filozoficznej, a zasadza się na oryginalnym pomyśle, by o zjawiskach skomplikowanych opowiadać możliwie najprostszym językiem.

Ksiądz Józef Tischner urodził się na Podhalu i nieprzerwanie manifestował swoje związki z mentalnością i duchowością polskich górali. W filmie wyreżyserowanym przez Artura Więcka „Barona” o filozofie opowiadają znane osoby ze świata kultury, krewni i przyjaciele.

Niepublikowane dotychczas materiały archiwalne ukazują tego myśliciela jako człowieka obdarzonego charyzmą i poczuciem humoru oraz mędrca wyrozumiałego dla ludzkich słabości.

Film przedstawia najważniejsze etapy jego życia: od czasów młodości przez święcenia kapłańskie i studia filozoficzne po działalność publiczną w wolnej Polsce. Ksiądz Józef Tischner był autorem prac z filozofii człowieka, aksjologii, etyki i filozofii współczesnej.

Zmarł w 2000 roku w Krakowie.

[i]Tischner – życie w opowieściach

23.25 | TVN | niedziela

23.20 | TVN | poniedziałek[/i]

[srodtytul]W poszukiwaniu mądrości - Stanisław Lem[/srodtytul]

Będąc klasykiem science fiction, nie należał do autorów typowych dla tego gatunku, choćby dlatego, że wybrał go trochę z musu. W latach 40.

XX wieku polityczny ucisk stalinizmu nie pozwalał mu otwarcie wypowiadać się w powieściach współczesnych. Z wykształcenia lekarz i teoretyk nauki, obeznany też świetnie z teorią ewolucji, matematyką, cybernetyką, astronomią, fizyką, a także literaturoznawstwem i wieloma innymi naukami, stał się uniwersalnym poszukiwaczem mądrości. Zmarł w 2006 roku.

[i]Wieczór artystyczny

0.50 | TVP 2 | poniedziałek[/i]

[srodtytul]Romantyk rocka - Grzegorz Ciechowski[/srodtytul]

Debiutował jako flecista w tczewskiej grupie Nocny Pociąg. W 1976 roku trafił do zespołu Jazz Formation, a potem do założonej przez Jana Castora Res Publiki, którą przekształcił w Republikę. Stworzył i wyśpiewał jej największe przeboje. Był Grzegorzem z Ciechowa i Obywatelem GC.

Reżyser Maciej Prus chciał, by Ciechowski, prawdziwy romantyk sceny rockowej, wystąpił w „Dziadach” i wyśpiewał Wielką Improwizację. Plany pozostały marzeniem. Grzegorz Ciechowski zmarł w wieku 44 lat.

[i]Pejzaż bez ciebie…

19.05, 20.45 | tvp 2 | sobota[/i]

[srodtytul]Pamiętajcie o piosenkach - Jonasz Kofta[/srodtytul]

To on wprowadzał nas do „krainy łagodności”. Był wybitną postacią polskiego kabaretu radiowego i teatralnego. Autorem słynnych pieśni i piosenek: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Jej portret”, „Radość o poranku”, „Wakacje z blondynką”, „Kwiat jednej nocy”, „Samba przed rozstaniem”. Wielokrotny laureat Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Przez wiele lat związany z III Programem Polskiego Radia, Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym, a potem Ilustrowanym Magazynem Autorów. Współtworzył znakomity kabaret Pod Egidą.

[i]Piosenki Jonasza Kofty

13.10 | TVP 1 | sobota[/i]

[srodtytul]Dawał z siebie wszystko - Roman Wilhelmi[/srodtytul]

Emanował talentem, nerwem scenicznym i osobowością, spalał się na scenie, dając z siebie wszystko. Reprezentował aktorstwo głębokie, ekspresyjne, pozbawione efekciarstwa. Wielokrotnie podkreślał, że jego wzorem jest Marlon Brando.

Postacie, które tworzył, zapadały głęboko w serca widzów. Tak było zarówno w przypadku Olgierda w „Czterech pancernych i psie”, tytułowego bohatera „Kariery Nikodema Dyzmy” czy gospodarza domu – Anioła w „Alternatywy 4”. Ale były też wybitne role na scenach warszawskich teatrów Ateneum i Powszechnego, po których zostało już tylko wspomnienie.

[i]Niedziela z…

17.05 | TVP Kultura | ndz.[/i]

Kapłan „Solidarności” - ks. Jerzy Popiełuszko

Męczennik naszych czasów. Jego msze za ojczyznę, koncelebrowane w warszawskim kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, ściągały tłumy wiernych. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk samego Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. W 1984 roku został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB.

[i]Msza za ojczyznę

23.50 | TVP 2 | niedziela[/i]

[srodtytul]Z charyzmą i poczuciem humoru - ks. Józef Tischner[/srodtytul]

Ksiądz Józef Tischner to najbardziej popularny myśliciel i eseista katolicki w Polsce lat 90. Jego książki szybko stały się bestsellerami, samego zaś autora postrzegano jako jeden z niewielu autentycznych autorytetów moralnych i intelektualnych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów