Jim al Khalili, profesor fizyki jądrowej, w przystępny sposób przedstawia trudne zagadnienia, z którymi mierzy się współczesna nauka. Opowiada o pasjonatach, dzięki którym powstała nowa dyscyplina naukowa – atomistyka, stanowiąca dziś podstawę wszystkich nauk przyrodniczych. Jej pionierzy, aby opisać zaobserwowane przez siebie zjawiska, musieli odrzucić powszechnie obowiązujące wyobrażenia i zdroworozsądkową postawę. Wyzwaniem było także stworzenie odpowiednich narzędzi badawczych.
Pojęcie atomistyki pojawiło się już w starożytności. Grecki filozof Demokryt jako pierwszy głosił pogląd, że cały wszechświat zbudowany jest z drobnych, niewidocznych gołym okiem, niepodzielnych cząstek. Ale czysto naukowa teoria zaczęła rodzić się dopiero w XVII wieku. Do końca XIX stulecia zdefiniowano podstawowe jej pojęcia: atom, masa atomowa, pierwiastek, cząsteczka.
W pierwszym odcinku popularnonaukowej serii dowiemy się m.in., jak udowodniono istnienie atomu. Poznamy historię pierwszego modelu skonstruowanego przez Ernesta Rutherforda i Nielsa Bohra. Będzie też mowa o początkach mechaniki kwantowej oraz o zasadzie nieoznaczoności stworzonej przez Wernera Heisenberga w 1927 roku.
[i]11.25 | tvp 1 | czwartek[/i]