Kleopatra (69 – 30 p.n.e.) marzyła o stworzeniu potężnego imperium. Kiedy do stolicy Egiptu – Aleksandrii wkroczył młody, ambitny Oktawian, który podbił jej kraj, popełniła samobójstwo, by uniknąć upokorzenia i nie znaleźć się w jego triumfalnym orszaku. Miała wówczas 39 lat. Co było naprawdę przyczyną śmierci – tę zagadkę próbuje rozwiązać znana amerykańska kryminolog – Pat Brown.
Kleopatra była jedną z tych kobiet, o których do dzisiaj krążą legendy. Często mówi się o jej wszechstronnym wykształceniu, o tym, że władała dziewięcioma językami i jako jedyny władca wywodzący się z rodu Ptolemeuszy mówiła w języku egipskim. Ponadto znała się na medycynie, sztuce, literaturze i astronomii.
Po śmierci ojca zgodnie z rodzinną tradycją poślubiła dziesięcioletniego brata Ptolemeusza XIII i objęła władzę w Egipcie. W wyniku intryg dostojników została odsunięta od władzy, a potem wygnana z kraju. Udała się wtedy do Syrii, gdzie z własnych funduszy zaczęła organizować najemne wojsko. Dowiedziawszy się o tym, Ptolemeusz XIII wysłał przeciw siostrze swoją armię. Ale poparcia Kleopatrze udzielił Cezar. Została jego kochanką, a on uznał jej prawa do egipskiego tronu. Zasiadła na nim po latach jako żona drugiego brata Ptolemeusza XIV.
Urokiem, wdziękiem i inteligencją oczarowała też rzymskiego wodza Marka Antoniusza. Miłość i namiętność, które się między nimi zrodziły, miały trwać aż do śmierci. Z tego związku urodziły się potem bliźnięta – Aleksander Helios i Kleopatra Selene. Kiedy po bitwie pod Akcjum Antoniusz dostał wiadomość, że Kleopatra nie żyje, także popełnił samobójstwo.
2037 lat później amerykańska kryminolog Pat Brown wraca do wciąż owianej tajemnicą przyczyny śmierci Kleopatry. Autorka psychologicznych portretów zabójców postanawia wykorzystać swoje umiejętności oraz wiedzę archeologów, historyków, biologów. Wyjeżdża do Aleksandrii. Penetruje ruiny miasta, które znikło przed wiekami. Prace badawcze rozpoczyna od stworzenia trójwymiarowego modelu miejsca zbrodni i rekonstrukcji ostatnich chwil życia władczyni. Drobiazgowe śledztwo pozwala odrzucić kolejne hipotezy: samobójstwo poprzez ukąszenie węża albo za pomocą trucizny. Wygląda na to, że jednak dokonano morderstwa. Czy uda się znaleźć winnego zbrodni popełnionej ponad 20 wieków temu?