47. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Mundial wymusił wrześniowy termin, a remont amfiteatru – zmianę miejsca. 47. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w kampusie Politechniki Opolskiej potrwa od piątku do niedzieli. Będą gwiazdy estrady, Kabareton, Laskowik i Malicki oraz szlagiery Starszych Panów

Publikacja: 09.09.2010 17:06

Kabaret Moralnego Niepokoju

Kabaret Moralnego Niepokoju

Foto: PAT, Ireneusz Sobieszczuk Ireneusz Sobieszczuk

Festiwal odbędzie się w campusie Politechniki Opolskiej. Jeszcze się nie rozpoczął, a jego organizatorzy już strzelili sobie, co najmniej dwa, samobójcze gole. – Od pół roku proszono nas o przygotowanie recitalu na 30-lecie Perfectu – mówi Adam Galas, menedżer zespołu. – Przygotowaliśmy recital z częścią akustyczną, rockową oraz z udziałem orkiestry. Kiedy zadzwoniłem w sierpniu, żeby uzgodnić szczegóły, usłyszałem, że nie ma nas w programie. Nikt nas nie raczył poinformować. To chamstwo!

[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/9131,533370-Zona-kazala-kupic-instrumenty.html]Czytaj rozmowę z Pawłem Kukizem[/link][/wyimek]

Każdy, kto prześledzi listę nominowanych do [link=http://empik.rp.pl/superjedynki-2008-various-artists,prod1210968,muzyka-p]SuperJedynek[/link], zauważy, że po pierwszym etapie głosowania telewidzów aż w trzech kategoriach (przebój, płyta rock, wokalista) do drugiego etapu awansował Zygmunt Staszczyk z piosenką „Święty” z pierwszego solowego albumu „Muniek”. Tymczasem na listach artystów, którzy mogą wygrać SuperJedynkę, hokus-pokus – abrakadabra, już go nie ma.

– Pomimo zmiany systemu, metody pracy i traktowanie ludzi przez Telewizję Polską, są takie jak w poprzednim ustroju – mówi Muniek Staszczyk. – W sierpniu prowadzono z nami rozmowy w sprawie recitalu 12 września. Mieliśmy już podpisaną umowę na występ w Tarnowskich Górach, ale dzięki życzliwości tamtejszych władz, udało nam się zarezerwować czas dla Jedynki. Powstał pomysł, żebym zaśpiewał w Opolu z występującą na płycie Anną Marią Jopek. Było to dla niej kłopotliwe ze względu na plany koncertowe w Niemczech. Mimo to Ania dostosowała się do telewizyjnego kalendarza. Zgodził się też zaśpiewać ze mną Jan Nowicki. Wtedy dostaliśmy e-mail z informacją, że Jedynka nie życzy sobie Muńka w Opolu, tylko woli Kombi.

Na tym nie koniec. – Po pewnym czasie zadzwonili do mojego menagera organizatorzy festiwalu, informując, że dostałem bardzo dużo głosów w plebiscycie SuperJedynek – mówi Muniek Staszczyk. – Spytali, czy bym nie wystąpił 11 września. Zarówno mnie, jak i kompozytorowi płyty Jankowi Benedekowi bardzo zależało na udziale w festiwalu. Podpisaliśmy już jednak umowę na występ w Miliczu 11 września. Mimo to postanowiliśmy zachować się elastycznie: przecież nie dla dyrektorów Jedynki śpiewamy, tylko dla publiczności. Niestety, władze TVP nie chciały uczynić nic, by pomóc w przetransportowaniu nas do Opola z Milicza, mimo że oba miasta dzieli tylko 100 kilometrów. Zażądano naszej całodniowej dyspozycyjności. Tym razem nie mogliśmy zerwać wcześniej zawartej umowy.

– Rzecz dotyczy okresu, kiedy jeszcze nie zajmowałem się festiwalem – mówi Marek Sierocki, rzecznik prasowy festiwalu. – Czasami tak jest, że prowadzi się rozmowy z wieloma artystami, a potem koncepcja arystyczna się zmienia.

TVP zdyskwalifikowała Muńka. W konsekwencji tego, w kategorii „Przebój” do esemesowego finału awansował duet Kukulska & Dąbrówka („To jest komiks”) oraz, na pierwszym miejscu, Agnieszka Chylińska („Nie mogę cię zapomnieć”). W kategorii „Płyta rock” – „Muńka” zastąpił „Kalejdoskop” Roberta Gawlińskiego, a w kategorii „Wokalista” – Piotr Cugowski. Najwięcej, po dwie szanse, na zwycięstwo mają Agnieszka Chylińska i IRA (pełna lista nominowanych: www.tvp.pl/rozrywka/festiwale).

[srodtytul]Kabareton – każdemu po równo[/srodtytul]

Mocną reprezentację w Opolu będą mieli satyrycy. Już w piątek zobaczymy „Kabaretową Ligę TVP”. Robert Górski, lider Kabaretu Moralnego Niepokoju i autor scenariusza, zdradził „Rz” szczegóły. – Dostałem propozycję napisania dialogów prezenterów – Lucyny Malec, Andrzeja Grabowskiego i Pawła Królikowskiego. Rzecz miała dotyczyć komisji śledczych. W trakcie pisania zorientowałem się, że temat nie do końca mi leży. Nie wiadomo, w jakiej sprawie miałaby się ta telewizyjna komisja zebrać, w jakiej roli miałyby wystąpić kabarety – świadków czy oskarżonych? Tymczasem przeżywamy okres, kiedy jest mnóstwo rocznic. Postanowiłem to wykorzystać. Jako że kultura jest zawsze niedopieszczonym fragmentem naszego życia społecznego, zdecydowałem się powołać komisję historyczną, która zdecyduje, jak wykorzystać wątłe publiczne środki na produkcję filmu historycznego. I którą rocznicę nim uczcić? Trochę zbiegło się to z debatą, jak ma wyglądać pomnik i gdzie powinien stanąć, co również znalazło wyraz w scenariuszu. Mam wrażenie, że opolski kabareton zawsze był związany z polityką, widzowie oczekiwali komentarza politycznego, dlatego rzecz dzieje się w Sejmie, wśród posłów partii rządzących i opozycji. Starałem się równo rozłożyć ciosy: żeby każdy dostał po równo, a mnie nie posądzono, że jestem tubą jednej z partii. Mam nadzieję, że pozostałem tubą samego siebie.

Wystąpią: Kabaret Moralnego Niepokoju, Neo-Nówka, Paranienormalni, OT.TO, Formacja Chatelet i Marcin Daniec. W sobotę zaś, po SuperJedynkach, zaplanowano wieczór „Laskowik i Malicki w Opolu”. Widzowie obejrzą najlepsze skecze Zenona Laskowika i jego Kabareciarni, a także muzyczne w wykonaniu Waldemara Malickiego, współpracujących z nim wokalistów oraz Orkiestry Filharmonii Dowcipu pod dyrekcją Bernarda Chmielarza.

W przerwie kabaretonu odbędzie się konkurs „Debiutów”. Jego organizatorzy przez wiele lat liczyli na to, że uda im się odkryć talent, jaki miała Edyta Górniak. Płonne nadzieje. Dla telewidzów ważne jest to, że przedłużając oczekiwanie na nową gwiazdę, nie będą musieli męczyć się już przy słabych debiutanckich piosenkach. W tym roku usłyszymy zróżnicowany repertuar – poczynając od Mafii, przez Dżem, po Kombi. Udział w „Debiutach” gwarantował sukces w programie „Śpiewaj i walcz”. Zwycięzcę wybierali telewidzowie wspierani przez jury w składzie: Krystyna Prońko, Marek Kościkiewicz i Mark Tysper. Zwyciężyła Małgorzata Roztoczyńska, wykonując „Dziwny jest ten świat”. Małgorzata Janek przeszła przez sito jurorów „Szansy na sukces” i zaśpiewa „Gdybyś” Grażyny Łobaszewskiej. Żaneta Plotnik jest laureatką konkursu MOK w Opolu. Zinterpretuje „Imię deszczu” Mafii. Łącznie debiutantów będzie ośmiu.

[srodtytul]Kąpiel Torbickiej i Żmijewskiego[/srodtytul]

Piątkową transmisję rozpocznie koncert „Serialowy przebój lata”. TVP chce promować swoje seriale, stare i nowe, pokazując aktorów, którzy wykonują hity wspólnie z gwiazdami estrady. – Pomysł jest przewrotny – przyznaje reżyser Beata Szymańska. – Telewidzowie będą głosować na piosenkę, ale przecież w tle będzie serial.

Antoni Królikowski, Bartek Kasprzykowski, Sylwia Juszczak i Kasia Zielińska z „Miłości nad rozlewiskiem” wykonają „Nie stało się nic” z pomocą Roberta Gawlińskiego. Piosenkę „Czy ten pan i pani” Anny Wyszkoni zinterpretują Jolanta Fraszyńska, Joanna Orleańska i Dariusz Wiktorowicz z „Licencji na wychowanie”. Artur Gadowski, wokalista IRA przypomni „Szczęśliwego Nowego Jorku” z gwiazdami „Ojca Mateusza”: Tamarą Arciuch, Rafałem Cieszyńskim i Ewą Konstancją Bułhak. „Pokaż na co cię stać” Feela przedstawią wraz z Piotrem Kupichą aktorzy „Klanu”: Andrzej Strzelecki, Iza Trojanowska i Kaja Paschalska. Ekipa tatrzańskich „Ratowników” – Jacek Koman i Dorota Landowska – zaśpiewa „Bo jo cie kochom” DePressu.

Trzeci dzień festiwalu, po recitalu zespołu Kombi, który odbierze nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic” dla najpopularniejszego wykonawcy poza granicami kraju, zakończy „Piosenka jest dobra na wszystko” – przebojowy wieczór piosenek Kabaretu Starszych Panów. Inspirację stanowiła płyta z nowymi interpretacjami szlagierów spółki Jeremi Przybora – Jerzy Wasowski, na której pierwsze skrzypce [link=http://empik.rp.pl/starsi-panowie-malenczuk-maciej-kukiz-pawel,prod57083192,muzyka-p]grają Paweł Kukiz i Maciej Maleńczuk[/link]. W Opolu wykonają „Tanie dranie”, a już solo – „No co ja ci zrobiłem” i „Smutny deszczyk”. „Szuję” zaśpiewa Renata Przemyk, „Stacyjkę Zdrój” zaś – Jerzy Połomski.

Szkoda, że zabraknie utytułowanych aktorów. Przekonamy się, czy muzyczna młodzież da sobie radę z kunsztownymi szlagierami. Jeśli nie – atrakcją powinien być duet Grażyna Torbicka i Artur Żmijewski w piosence „Już kąpiesz się nie dla mnie”.

[ramka][srodtytul]Festiwal w TVP 1 i TVP Polonia[/srodtytul]

Piątek

20.25 Serialowy przebój lata

21.20 Kabaretowa Liga TVP, cz. I

22.35 Debiuty

23.55 Kabaretowa Liga TVP, cz. II

Sobota

20.20 SuperJedynki, cz. I

21.25 SuperJedynki, cz. II

22.30 Laskowik i Malicki

Niedziela

21.20 Kombi

22.15 „Piosenka jest dobra na wszystko”[/ramka]

[ramka][b]Opolska impreza w pigułce[/b]

1963. Na pierwszym festiwalu nagrodzono Ewę Demarczyk i Zygmunta Koniecznego za „Karuzelę z madonnami”, „Czarne anioły” i „Taki pejzaż”

1967. Laury dla Wojciecha Młynarskiego („Jesteśmy na wczasach”) i Czesława Niemena („Dziwny jest ten świat”)

1971. Marek Grechuta – nagroda za „Korowód”

1977. Marek Grechuta zdobywa Grand Prix za „Hop – szklankę piwa”. Krystyna Janda śpiewa jego „Gumę do żucia”

1978. Maryla Rodowicz dostaje nagrodę za „Remedium”

1980. Tey prezentuje słynny program kabaretowy „S tyłu sklepu”

1981. Jan Pietrzak śpiewa „Żeby Polska była Polską”

1982. Festiwalu brak – stan wojenny

1984. Edyta Geppert otrzymuje Grand Prix za piosenkę „Jaka róża, taki cierń”. Jest do dziś jedyną piosenkarką, która odebrała tę nagrodę trzykrotnie – także za „Och, życie kocham cię nad życie” (1986) i „Idź swoją drogą” (1995)

1987. Maryla Rodowicz zdobywa laury za „Polską Madonnę”

1997. „Zielono mi” – koncert piosenek Agnieszki Osieckiej

1999. Dwudziestolecie Perfectu

2000. Budka Suflera wygrywa Premiery „Balem wszystkich świętych”

2001. Ich Troje triumfuje piosenką „Powiedz”

2003. Grupa Łzy płacze się ze szczęścia, wygrywając „Oczami szeroko zamkniętymi”

2004. Sistars utworem „Sutra” pokonuje na Premierach Macieja Maleńczuka i jego „Dawną dziewczynę”

2005. Złota Premiera dla Moniki Brodki za utwór „Miałeś być”, Grand Prix dla Maanamu

2006. Nagroda telewidzów dla „Szansy”, piosenki zespołu Virgin z Dodą. Koncert piosenek Marka Grechuty.

2007. Premiery wygrywa Patrycja Markowska przebojem „Świat się pomylił”

2008. Nagroda za najlepszą Premierę i SuperPremierę wędruje do Zakopowera, publiczności zaś do Leszczy. Debiutanci interpretowali songi Wojciecha Młynarskiego.

2009. W SuperJedynkach triumfuje powracający z pomocą Seweryna Krajewskiego Andrzej Piaseczny. Piosenka „Chodź, przytul, zobacz” zostaje przebojem roku, on sam zaś artystą roku.

[i]jc[/i] [/ramka]

Festiwal odbędzie się w campusie Politechniki Opolskiej. Jeszcze się nie rozpoczął, a jego organizatorzy już strzelili sobie, co najmniej dwa, samobójcze gole. – Od pół roku proszono nas o przygotowanie recitalu na 30-lecie Perfectu – mówi Adam Galas, menedżer zespołu. – Przygotowaliśmy recital z częścią akustyczną, rockową oraz z udziałem orkiestry. Kiedy zadzwoniłem w sierpniu, żeby uzgodnić szczegóły, usłyszałem, że nie ma nas w programie. Nikt nas nie raczył poinformować. To chamstwo!

Pozostało 95% artykułu
Telewizja
Międzynarodowe jury oceni polskie seriale w pierwszym takim konkursie!
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Telewizja
Arya Stark może powrócić? Tajemniczy wpis George'a R.R. Martina
Telewizja
„Pełna powaga”. Wieloznaczny Teatr Telewizji o ukrywaniu tożsamości
Telewizja
Emmy 2024: „Szogun” bierze wszystko. Pobił rekord
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Telewizja
"Gra z cieniem" w TVP: Serial o feminizmie w dobie stalinizmu