Jest to pierwsza adaptacja telewizyjna słynnej książki "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego (1907-1975) – prawnika, dziennikarza, działacza politycznego i społecznego, jednego z bohaterów polskiego podziemia okupacyjnego, oficera AK, członka Kierownictwa Walki Podziemnej odpowiedzialnym za rozpracowywanie polskich kolaborantów. Zaraz po II wojnie został aresztowany przez UB i w dwóch kolejnych procesach oskarżony o prześladowanie i likwidację lewicowców. Wyznaczoną karę śmierci zamieniono na dożywocie. Po 11 latach więzienia wyszedł na mocy amnestii w 1956 roku, a w głośnym procesie rehabilitacyjnym został oczyszczony ze wszelkich zarzutów. Jedną z wielu tortur stosowanych wobec Kazimierza Moczarskiego było zamknięcie go w jednej celi ze zbrodniarzem hitlerowskim, katem powstania w getcie warszawskim, Jürgenem Stroopem. Wspólne rozmowy stały się tematem książki, dziennika więziennego Moczarskiego.

Czytaj także: Wielka rola Fronczewskiego

Książka Moczarskiego przeczekała wiele lat cenzury i jest jednym z najważniejszych literackich dokumentów czasu, w którym wojenne a potem ubeckie ciemności kryły naszą Ziemię. Pierwszą realizację telewizyjną w reżyserii Macieja Englerta pokazał Teatr Telewizji 16 kwietnia 2007 roku.

Spektakl reżyserował Maciej Englert. W rolach głównych zobaczymy Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Zielińskiego oraz Sławomira Orzechowskiego. Adaptacja telewizyjna zrealizowana została w Teatrze Telewizji w ramach Sceny Faktu.

Początek projekcji w poniedziałek 20 kwietnia o godzinie 20.30. Linki do transmisji będą zamieszczone na stronie internetowej oraz Facebooku Teatru Współczesnego

Pokaz jest bezpłatny, ale jeśli ktoś chce wesprzeć teatr, może przekazać darowiznę na cele statutowe, przez portal ewejściówki.

TWÓRCY: 

Reżyseria Maciej Englert
Adaptacja Tadeusz Nyczek
Zdjęcia Michał Englert
Scenografia i kostiumy Marcin Stajewski
Militaria Andrzej Szenajch
Muzyka Zygmunt Konieczny

OBSADA:

Kazimierz Moczarski Andrzej Zieliński
Jurgen Stroop Piotr Fronczewski
Gustaw Schielke Sławomir Orzechowski
Józef Różański - Marek Kasprzyk
Roman Romkowski - Maciej Wojdyła
Józef Dusza - Grzegorz Wojdon
Eugeniusz Chimczak - Zbigniew Suszyński

oraz Danuta Szaflarska, Andrzej Niemirski, Marcin Jędrzejewski, Arkadiusz Oliwiński, Grzegorz Szcześniak, Grzegorz Milczarczyk, Juliusz Chrząstowski, Bartosz Picher,  Marcin Sitek, Aleksander Wysocki