Ostatnie restrykcje zostaną zniesione w 2008 r. podczas prezydencji francuskiej w Unii; miały być zniesione dopiero w maju 2009 r., w ostatecznym terminie przewidzianym przez Unię Europejską.

Według francuskich źródeł dyplomatycznych cytowanych przez agencję Reutersa, miałaby być wydłużona lista zawodów, które Polacy będą mogli wykonywać we Francji. Ekonomiczny dziennik Les Echos podał jednak w wydaniu z 26 maja, że prezydent Sarkozy ogłosi w Warszawie całkowite otwarcie francuskiego rynku pracy nie tylko dla Polaków, lecz także dla obywateli pozostałych 9 krajów, które weszły do Unii Europejskiej w 2004.

Według francuskiego dyplomaty cytowanego przez agencję France Presse, Francji bardzo zależy na sprzedaży Polsce technologii dla budowy elektrowni nuklearnych. Paryż liczy też na poparcie Warszawy dla europejskiej polityki obrony, którą chciałby rozwinąć podczas prezydencji francuskiej w Unii.

W programie wizyty jest podpisanie podczas spotkania z prezydentem Kaczyńskim porozumienia o partnerstwie strategicznym między Polską a Francją, spotkanie z premierem Tuskiem i przemówienie na forum Sejmu i Senatu.

Prezydentowi Sarkozy’emu towarzyszyć będę w podróży do Polski minister ochrony środowiska Jean-Louis Borloo, minister obrony Hervé Morin, minister nauki szkolnictwa wyższego Valérie Pécresse i sekreterz stanu ds. europejskich Jean-Pierre Jouyet.