- To nowa inicjatywa. Mieliśmy dopiero dwa spotkania organizacyjne - mówi Senyszyn.
Grupa ma się przyglądać m.in. temu, jak realizowana jest zasada rozdziału państwa od Kościoła, roli Kościoła w edukacji, wolności słowa, sprawom etycznym i naukowym - dowiedział się portal tvp.info.
- Naszym pierwszym zadaniem będzie przygotowanie pytań na przesłuchania komisarzy w europarlamencie. Pytania będą dotyczyły m.in. tego, jak będą realizować zasadę świeckości w swojej dziedzinie i jak patrzą na kwestie światopoglądowe. Bo to ma duże znaczenie, komisarze mają wielki wpływ na unijną politykę i budżet UE - tłumaczy Senyszyn.
- Chodzi o to, by nie dochodziło do takich sytuacji jak w Polsce, gdzie budowę Świątyni Opatrzności chciano finansować z państwowych pieniędzy - dodaje Senyszyn.
Europosłanka poinformowała, że praca grupy nie skończy się na przesłuchaniach komisarzy. Zrzeszeni w niej eurodeputowani będą przez całą kadencję pilnować, czy zasada świeckości jest wdrażana w przyjmowanym przez europarlament prawie. Posłowie będą też współpracować z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą tematyką.