- To nowa inicjatywa. Mieliśmy dopiero dwa spotkania organizacyjne - mówi Senyszyn.

Grupa ma się przyglądać m.in. temu, jak realizowana jest zasada rozdziału państwa od Kościoła, roli Kościoła w edukacji, wolności słowa, sprawom etycznym i naukowym - dowiedział się portal tvp.info.

- Naszym pierwszym zadaniem będzie przygotowanie pytań na przesłuchania komisarzy w europarlamencie. Pytania będą dotyczyły m.in. tego, jak będą realizować zasadę świeckości w swojej dziedzinie i jak patrzą na kwestie światopoglądowe. Bo to ma duże znaczenie, komisarze mają wielki wpływ na unijną politykę i budżet UE - tłumaczy Senyszyn.

- Chodzi o to, by nie dochodziło do takich sytuacji jak w Polsce, gdzie budowę Świątyni Opatrzności chciano finansować z państwowych pieniędzy - dodaje Senyszyn.

Europosłanka poinformowała, że praca grupy nie skończy się na przesłuchaniach komisarzy. Zrzeszeni w niej eurodeputowani będą przez całą kadencję pilnować, czy zasada świeckości jest wdrażana w przyjmowanym przez europarlament prawie. Posłowie będą też współpracować z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą tematyką.

W europarlamencie reprezentowane są także chrześcijańskie poglądy.

- Właśnie kończą się prace nad utworzeniem kilku inicjatyw, które będą zrzeszały europosłów o poglądach konserwatywnych - mówi tvp.info Konrad Szymański (PiS).

Ma powstać także grupa ds. godności ludzkiej, ds. rodziny i ds. bioetycznych. - Każda z nich zajmowałaby się odrębną tematyką - dodaje Szymański.

Sprawy światopoglądowe mocno dzielą europosłów. W poprzedniej kadencji właśnie podczas przesłuchań nowych komisarzy doszło do ostrej wymiany zdań między posłami lewicy i prawicy. Włoskiemu kandydatowi na komisarza Rocco Buttiglione wytknięto kontrowersyjne poglądy w sprawie homoseksualistów i roli kobiet w rodzinie. Deputowani nie poparli jego nominacji, on sam wycofał się z ubiegania o fotel komisarza.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły