Niemal cztery miliony dolarów z funduszy Medicare – amerykańskiego ubezpieczenia zdrowotnego dla starszych ludzi – zostało przeznaczonych w latach 2007 – 2009 na zapłatę za operacje przeprowadzane przez pewnego kardiologa z Baltimore w stanie Maryland.
Wszczepiał on pacjentom tzw. stenty – specjalne rurki do naczynia krwionośnego – i to niezależnie od tego, czy ich potrzebowali, czy nie. Według powołanej w tej sprawie komisji dr Mark Midei mógł przeprowadzić aż 585 takich operacji na osobach, które zabiegów wcale nie potrzebowały.
A ponieważ używał wyjątkowo wielu stentów produkowanych przez Abbott Laboratories, to został konsultantem tej firmy, zarabiając na tym tysiące dolarów.
W sierpniu 2008 roku okazało się, że doktor Midei pobił korporacyjny rekord, zakładając 30 stentów w ciągu jednego dnia. Dwa dni później firma Abbott Laboratories zorganizowała na jego cześć i u niego w ogrodzie grill na 60 osób. Podano m.in. całego świniaka i inne przysmaki, które kosztowały co najmniej 1900 dol. (ok. 6 tys. złotych).
Gdy sprawa wyszła na jaw, a doktor Midei został wyrzucony z St Joseph Medical Centre, Abbott Laboratories wypłaciła mu jeszcze 30 tys. dolarów (ok. 90 tys. zł) za konsultacje medyczne, w tym promocję stentów na rynku japońskim.