Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 lipca rosyjskie drony zaatakowały Kijów.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Rosjanie podbijają wioskę po wiosce
Rosyjska armia cały czas posuwa się w Donbasie do przodu. Zdobywają po około 10 kilometrów kwadratowych miesięcznie, ale za cenę ogromnych strat. Głównie natarcie cały czas trwa w okolicach Doniecka, na północny zachód i zachód od miasta. W ciągu ostatniego tygodnia Rosjanie zdobyli cztery wioski, a właściwie ruiny, w których trudno rozpoznać wcześniejsze miejscowości.
„Nieuchronnie zbliżają się do logistycznych centrów Pokrowska” – pisze brytyjski wywiad. Miasto łączy północne i zachodnie zgrupowanie ukraińskich obrońców.
Czytaj więcej
Rosyjska armia cały czas posuwa się w Donbasie do przodu. Zdobywają po około 10 kilometrów kwadratowych miesięcznie, ale za cenę ogromnych strat
WOŚP przekazał sprzęt dla zniszczonego szpitala dziecięcego w Kijowie
„Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka wraz z dyplomatami z Ambasady RP w Kijowie przekazali zniszczonemu 8 lipca przez rosyjskie ataki rakietowe szpitalowi Ochmatdyt ufundowany przez WOŚP sprzęt ratujący dziecięce życie” – czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X.
8 lipca Rosja przeprowadziła jeden z najbardziej zmasowanych ostrzałów Ukrainy w ostatnich miesiącach. W różnych regionach kraju zginęły 44 osoby, w tym 34 w Kijowie. Jednym z celów ataku były placówki medyczne. W szpitalu dziecięcym Ohmatdyt śmierć poniosły dwie osoby.
Andrzej Duda nadał Wasylowi Zwaryczowi Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
„Prezydent RP Andrzej Duda nadał za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–ukraińskiej współpracy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Jego Ekscelencji Wasylowi Zwaryczowi” – czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X przez Kancelarię Prezydenta.
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany przez Prezydenta RP cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda, za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–ukraińskiej współpracy, nadał kończącemu misję w Polsce ambasadorowi Ukrainy, Wasylowi Zwaryczowi, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Radosław Sikorski komentuje słowa Viktora Orbana
Szef MSZ Radosław Sikorski odniósł się na antenie TVP Info do słów węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zasugerował, że Polska importuje surowce z Rosji, mimo obowiązującym sankcjom.
- Jeśli chodzi o sankcje, z danych wynika, że prawie nic nie importujemy z Rosji – powiedział. Zapytany co oznacza „prawie”, stwierdził, że chodzi o 2 proc. Przyznał też jednak, że nie jest specjalistą od tego rynku. - Jeśli pan Orban ma dane, że jakieś polskie podmioty łamią sankcje, to z wielką radością uruchomię procedury – stwierdził Sikorski. – Węgry usadowiły się symetrystycznie między Brukselą a Moskwą, co nie wypada prezydencji – dodał. Polityk zastanawiał się również czy podczas swojej wizyty w Moskwie Orban upomniał się o więźniów politycznych.
Czytaj więcej
Szef MSZ Radosław Sikorski na antenie TVP Info nie wykluczył ani nie potwierdził swojego startu w wyborach prezydenckich. Zaznaczył jednak, że jego zdaniem prezydentem powinien być ktoś, kto zna się na kwestiach bezpieczeństwa.
Niemcy: Nie damy się zastraszyć Rosji
W niedzielę Władimir Putin ostrzegł USA przed rozmieszczeniem nowej broni dalekiego zasięgu w Niemczech. - Groźby Rosji dotyczące planowanego stacjonowania broni dalekiego zasięgu w Niemczech nie sprawią, że rząd w Berlinie zmieni kurs - powiedział rzecznik niemieckiego MSW, cytowany przez portal Tagesschau. Jak dodał, Niemcy „nie dadzą się zastraszyć podobnymi wypowiedziami”.
Ukraina: Rosjanie wykorzystują system rakietowy Bulsae-4 produkcji północnokoreańskiej
Ukraińskie Centrum Wojskowe podaje, że Rosjanie zaczęli używać w Ukrainie północnokoreańskiego samobieżnego systemu rakietowego dalekiego zasięgu Bulsae-4. Może być on wykorzystywany do uderzania w cele oddalone o ponad dziesięć kilometrów. "Wygląda na to, że Korea Północna dostarczyła Rosji coś więcej niż tylko amunicję" - napisał na portalu X były doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Anton Heraszczenko.
Ogromny wyciek danych w Rosji
Gazeta "Izwiestia" podaje, że w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku odnotowano niemal 150 odrębnych wycieków danych w Rosji. Do sieci trafić miało 140 milionów rosyjskich numerów telefonów komórkowych i 46 milionów adresów e-mail.
Szefowa Banku Centralnego Rosji o rosyjskiej gospodarce
Jak oceniła Elwira Nabiullina, Szefowa Banku Centralnego Rosji, rezerwy siły roboczej i mocy produkcyjnych w rosyjskiej gospodarce są praktycznie wyczerpane. Podczas konferencji prasowej przyznała także, że rosyjska gospodarka osiągnęła poziom przegrzania niewidziany od 16 lat. "Rosyjski PKB rośnie o 5 proc., ale głównie dzięki zastrzykom trylionów rubli na produkcję zbrojeniową. Na rosyjskim rynku brakuje rąk do pracy m.in. z powodu wysłania setek tysięcy pracowników na front” – czytamy w serwisie belsat.eu.
Pożar w Jekaterynburgu. Płonął zakład zbrojeniowy
W jednym z budynków Stowarzyszenia Naukowo-Produkcyjnego "Awtomatiki" w Jekaterynburgu w wybuchł pożar – podaje NEXTA w serwisie X. Powierzchnia objęta pożarem ma wynosić 800 mkw. "Płonie fabryka, w której produkowane są systemy sterowania i sprzęt radioelektroniczny dla technologii rakietowej i kosmicznej" - podaje Biełsat powołując RusNews.
Rico Krieger ułaskawiony. Na Białorusi został skazany na śmierć
29-letni Rico Krieger, Niemiec skazany na Białorusi na karę śmierci, został ułaskawiony przez Aleksandra Łukaszenkę – poinformowała agencja BiełTA, powołując się na służby prasowe białoruskiego przywódcy.
Czytaj więcej
Niemiec skazany na Białorusi na karę śmierci, 29-letni Rico Krieger, został ułaskawiony przez Aleksandra Łukaszenkę – poinformowała agencja BiełTA, powołując się na służby prasowe białoruskiego przywódcy.
BBC o porażce wagnerowców
W wyniku walk z malijskimi rebeliantami, z grupy etnicznej Tuaregów, rosyjska Grupa Wagnera poniosła największe straty od początku swojej obecności w Afryce - twierdzi rosyjska sekcja BBC. "Rosyjski Korpus Afrykański, składający się głównie z byłych najemników Grupy Wagnera, stracił na granicy malijsko-algierskiej kilkudziesięciu swoich ludzi. Kolumna rosyjskich najemników i malijskich żołnierzy podczas burzy piaskowej została zaatakowana przez Tuaregów, którzy opowiadają się za utworzeniem niepodległego państwa Azawad" - czytamy.
Ukraina uderzyła w skład ropy w Kursku
Ukraińskie Siły Obronne miały uderzyć w skład ropy naftowej w Kursku w Rosji. Według doniesień wywiadu w obiekcie wybuchł pożar - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie. "Ubiegłej nocy z powodzeniem zaatakowano centrum logistyczne nr 43 wrogiego składu ropy naftowej w miejscowości Wozy w obwodzie kurskim w Rosji. Według informacji wywiadowczych atak doprowadził do pożaru w obiekcie wroga" - czytamy.
Zamrożone akcje Azotów wróciły do rosyjskiego oligarchy
Wiaczesław Kantor ponownie jest właścicielem blisko 20 proc. akcji Grupy Azoty. W praktyce to niczego jednak nie zmienia, bo wykonywanie jego praw z akcji jest nadal zamrożone. Ta informacja miała neutralny wpływ na wartość spółki na giełdzie.
Czytaj więcej
Wiaczesław Kantor ponownie jest właścicielem blisko 20 proc. akcji Grupy Azoty. W praktyce to niczego jednak nie zmienia, bo wykonywanie jego praw z akcji jest nadal zamrożone. Ta informacja miała neutralny wpływ na wartość spółki na giełdzie.
Przełomowa decyzja USA ws. wsparcia Ukrainy
Powołując się na anonimowe źródła, dziennik "The Wall Street Journal" poinformował, że Stany Zjednoczone zgodziły się uzbroić myśliwce F-16, które Ukraina otrzyma od europejskich sojuszników, w rakiety amerykańskiej produkcji.
Zełenski przeprowadził inspekcję fortyfikacji w obwodzie wołyńskim
Jak poinformowano we wpisie na Telegramie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził we wtorek inspekcję fortyfikacji w obwodzie wołyńskim przy granicy z Białorusią oraz naradę w sprawie bezpieczeństwa północnych rubieży swego kraju, w tym na granicy z Rosją. "Wołyń. Budowa fortyfikacji i spotkanie w sprawie bezpieczeństwa naszych północnych regionów. Koncentrujemy się na ochronie naszej granicy państwowej w obwodach graniczących z Rosją i Białorusią. Kontynuujemy wzmacnianie ukraińskiej granicy" – czytamy.
Rosjanie gromadzą duże siły w okolicach Mariupola?
Petro Andriuszczenko, doradca byłego mera Mariupola, twierdzi, iż w ostatnich dniach "przez miasto zaczęły przejeżdżać liczne rosyjskie kolumny pancerne i pojawiło się mnóstwo wojska, którego obecność Rosjanie starali się jednak ukryć”. Zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, może to świadczyć o przygotowaniach Rosjan do nowej ofensywy. - Mariupol to jest cały czas kierunek donbaski, a przypomnę, że Putin zagarnął sobie obwody doniecki, ługański, zaporoski i chersoński, więc jeżeli on teraz opanuje Donbas, to jego kolejnym krokiem będzie opanowanie Zaporoża, czyli całego obwodu – powiedział w rozmowie z forsal.pl.
Ukraina rozpoczęła przygotowania do wojny w 2025 roku
Ukraina przygotowuje się do kontynuowania wojny z Rosją w 2025 roku i omawia z zachodnimi partnerami potrzebne do tego wsparcie finansowe — powiedział w rozmowie z RBC Ukraina ukraiński minister finansów Serhij Marczenko. Jak zaznaczył, początkowo Kijów oczekiwał, iż aktywna faza działań wojskowych potrwa do połowy 2024 r. i taką prognozę uwzględniono w programie pomocowym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla Ukrainy. - Jak widzimy, ta prognoza się nie sprawdziła — stwierdził Marczenko. - Dlatego teraz nieustannie rozmawiamy z naszymi partnerami o tym, że potrzebujemy dodatkowych gwarancji finansowych, ponieważ wojna będzie trwała w 2025 r. i musimy mieć bufor — dodał.
Wołodymyr Zełenski z wizytą na Wołyniu
W czasie wizyty Zełenski odwiedził m.in. zakład produkujący tekstylia.
W ostrzale Czornobajiwki, wsi w obwodzie cherońskim, ranna została 16-latka
Informacje takie przekazuje chersońska administracja obwodowa.
Dmytro Kułeba rozmawiał w Chinach z szefem tamtejszego MSZ
Szef ukraińskiej dyplomacji rozmawiał z Wangiem Yi o „niedopuszczalności wsparcia militarnego dla Rosji oraz wzmocnieniu współpracy Rosji z Koreą Północną” - podał ukraiński MSZ.
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS pojawiły się nad Morzem Japońskim
Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że bombowce odbyły planowany lot patrolowy nad neutralnymi wodami Morza Japońskiego. Na niektórych etapach tego lotu bombowcom towarzyszyły „zagraniczne myśliwce”. Lot bombowców trwał ok. 10 godzin. Bombowce strategiczne były eskortowane przez myśliwce Su-35S i Su-30SM.
FAO przekazuje 245 generatorów prądu ukraińskim przedsiębiorstwom
Ukraińscy producenci żywności otrzymają 245 generatorów prądu od Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przy wsparciu finansowym rządu niemieckiego-poinformowało ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej.
Generatory otrzymają przedsiębiorstwa z obwodów dniepropietrowskiego, donieckiego, zaporoskiego, mikołajowskiego, odeskiego, sumskiego, charkowskiego, chersońskiego i czernihowskiego.
Rosja. Pięcioro opozycjonistów wywiezionych z łagrów w nieznanym kierunku
O wywiezieniu Ilii Jaszyna i o nieznanym miejscu jego pobytu poinformowała prawniczka opozycjonisty Tatiana Sołomina.
W przeddzień wyszło na jaw, że z więzień w nieznanym kierunku wywieziono czworo innych rosyjskich więźniów politycznych: byłą szefową sztabu Nawalnego w Ufie Lilię Czanyszewą, byłą szefową sztabu Nawalnego w Tomsku Ksenię Fadejewą, współprzewodniczącego „Memoriału” Olega Orłowa i artystkę Saszę Skoczylenko.
Rosjanie zbombardowali wieś Czornobajiwka w obwodzie chersońskim
Od rana 30 czerwca rosyjskie siły bombardują wioskę Czornobajówka w obwodzie chersońskim. Ranny został 32-letni mężczyzna i 16-letnia dziewczyna.
Kreml znacjonalizował majątek opozycjonisty Michaiła Chodorowskiego
Zdaniem rosyjskich władz Chodorkowski jest im winien ponad 202 mln dolarów. Michaił Chodorkowski był na początku tego wieku najbogatszym człowiekiem w Rosji.
Czytaj więcej
Zdaniem rosyjskich władz Michaił Chodorkowski, opozycjonista i były właściciel koncernu naftowego Jukos, jest winien im ponad 202 mln dolarów.
Zełenski w obwodzie wołyńskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył z wizytą roboczą na Wołyń, gdzie zapoznał się z budową umocnień i odbył spotkanie koordynacyjne w sprawie sytuacji bezpieczeństwa i ochrony granicy państwowej.
Od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej budowano tu rowy przeciwpancerne, ogrodzenia zaporowe i twierdze plutonów ze stanowiskami ogniowymi. W rejonach możliwego przemieszczania się pojazdów opancerzonych okupantów zainstalowano żelbetowe konstrukcje i konstrukcje ochronne dla schronienia personelu.
Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Leninskoje w obwodzie donieckim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że jednostki Zgrupowania Wojsk Centrum zajęły wieś Leninskoje na terenie obwodu donieckiego. Od kilku miesięcy Rosjanie prowadzą ofensywę na wschodzie - najintensywniejsze działania są prowadzone w obwodach donieckim i charkowskim.
Brytyjski wywiad: W nadchodzących tygodniach Rosja będzie kontynuować taktyczny postęp
W lipcu 2024 r. brytyjskie Ministerstwo Obrony odnotowało, że rosyjskie siły lądowe kontynuowały ciągłe ataki w centralnej części obwodu donieckiego. Poczyniły stałe postępy na zachód, przejmując kontrolę nad kilkoma wioskami i zbliżając się do węzła logistycznego Pokrowsk.
Rosyjskie wojska lądowe również posunęły się na północ w kierunku wioski Nowy Jork, która od 2014 r. znajdowała się w pobliżu linii kontaktowej.
Prawdopodobnie Rosja będzie kontynuować taktyczne postępy w nadchodzących tygodniach.
Jednak ogólne zdolności operacyjne Rosji pozostają ograniczone z powodu szeregu czynników, w tym wysokiej liczby ofiar, ograniczonego szkolenia i braku oficerów - ocenia wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.
Silna eksplozja w Rostowie nad Donem
Po eksplozji zapaliły się magazyny. Ogień objął ponad 250 mkw.
Czechy wykazują zainteresowanie projektem Legionu Ukraińskiego w Polsce
Rząd Czech uważnie przygląda się utworzeniu Legionu Ukraińskiego w Polsce i może rozważyć własne zaangażowanie, poinformowało Radio Praga 29 lipca.
Legion został opisany jako ochotnicza jednostka wojskowa składająca się z Ukraińców mieszkających w Polsce i szkolonych przez Polskie Siły Zbrojne. - Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej zbiera informacje od strony polskiej na temat utworzenia tzw. Legionu Ukraińskiego” – powiedział portalowi informacyjnemu Idnes.cz rzecznik ministerstwa, David Polak.- Gdy tylko uzyskamy niezbędne informacje, rozważymy nasze zaangażowanie
Rosjanie ostrzelali wieś Czornobajiwka w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału ranna została 32-letnia kobieta. Skutki ostrzału pokazuje na swoim profilu na Facebooku Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu.
Kolejny gruziński ochotnik zginął na Ukrainie
Gruziński obywatel Bondo Gagnidze, ochotniczo walczący po stronie Ukrainy, zginął w akcji 30 lipca - potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji.
Gagnidze zginął podczas walki w obwodzie ługańskim. Inny gruziński bojownik został ranny,
Gruziński Legion, jedna z czołowych grup gruzińskich ochotników, w lutym tego roku onformował, że co najmniej 59 gruzińskich bojowników zginęło w bitwie od początku wojny na pełną skalę. Od tego czasu zgłaszano kolejne ofiary.
Prezydent Serbii chce uczcić rocznicę wyzwolenia Belgradu z Rosją
Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że zorganizuje obchody 80. rocznicy wyzwolenia Belgradu spod okupacji niemieckiej razem z Rosją.
Vučić zauważył, że odbył „bardzo dobre” spotkanie z ambasadorem Rosji Aleksandrem Botsan-Charczenko.
„Uzgodniliśmy, że wspólnie uczcimy 80. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem i wyzwolenia Belgradu” – powiedział.
Prezydent dodał,że w trakcie rozmowy potwierdził „niezmienne stanowisko Serbii, że sprzyja dialogowi i środkom dyplomatycznym w rozwiązywaniu sporów w stosunkach międzynarodowych oraz że Serbia jest gotowa uczestniczyć we wszystkich inicjatywach mających na celu trwały pokój i stabilność”.
Ukraińscy ochotnicy rekrutowani w więzieniach przechodzą szkolenie wojskowe (WIDEO)
Po ukończeniu serii przygotowań zostaną wysłani na front. Żołnierze należą do specjalnego batalionu „Szkwał”. Służba w wojsku jest dla wielu z nich sposobem na rozpoczęcie nowego życia i zrehabilitowania się za dawne winy.
Rosjanie atakowali obwód zaporoski setki razy w ciągu doby
W ciągu 24 godzin Rosjanie 440 razy zaatakowali miejscowości w obwodzie zaporoskim.
Pod ostrzałem znalazło się 12 miejscowości. Odnotowano 11 doniesień o zniszczeniu budynków mieszkalnych. Nikt z cywilów nie został ranny.
Wieczorem i w nocy Rosjanie atakowali rejon nikopolski przy użyciu dronów-kamikadze
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.
Rosja. Eksplozje w Kursku
W nocy słychać było eksplozje w rosyjskim Kursku. Władze lokalne podają, że siły obrony powietrznej zestrzeliły nad miastem cztery ukraińskie rakiety.
Władze przyznały również, że doszło do ataku ukraińskich dronów na skład ropy w obwodzie kurskim.. Paliły się trzy zbiorniki z paliwem, powierzchnia pożaru wynosiła ponad 500 metrów kwadratowych.
Rosyjska marynarka wojenna rozpoczyna manewry
Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła zaplanowane ćwiczenia z udziałem znacznej części swojej floty, w tym 20 000 personelu i 300 okrętów, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Marynarka wojenna Rosji składa się w sumie z czterech flot - Floty Północnej, Floty Pacyfiku, Floty Bałtyckiej, Floty Czarnomorskiej, a także Flotylli Kaspijskiej i różnych grup zadaniowych.
Ćwiczenia mają na celu ocenę struktur dowodzenia wojskowego trzech flot i Flotylli Kaspijskiej. W ćwiczeniach wezmą udział Flota Północna w rosyjskiej Arktyce, Flota Pacyfiku na Oceanie Spokojnym, Flota Bałtycka na Morzu Bałtyckim, a także Flotylla Kaspijska na Morzu Kaspijskim.
Pięć nowym modeli pojazdów opancerzonych w armii Ukrainy
W pierwszej połowie 2024 r. Ministerstwo Obrony skodyfikowało i zatwierdziło do użytku przez Siły Zbrojne pięć typów pojazdów opancerzonych przeznaczonych do różnych celów.
Na liście modeli, którym nadano kod NATO, znajdują się produkty zaprojektowane przez krajowe i zagraniczne firmy zbrojeniowe.
W ciągu sześciu miesięcy 2024 r. Ministerstwo Obrony skodyfikowało i wprowadziło do eksploatacji ponad 20 modeli specjalistycznych lekkich pojazdów silnikowych.
Macron ostrzega Iran przed dalszym podsycaniem wojny Rosji na Ukrainie
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł prezydenta-elekta Iranu, Mazuda Pezeszkiana, przed dalszym wsparciem Iranu dla wojny Rosji na Ukrainie
„Prezydent Republiki ostrzegł przed dalszym wsparciem Teheranu dla rosyjskiej wojny agresywnej na Ukrainie” — czytamy w komunikacie po rozmowie telefonicznej Macrona z Pezeszkianem.
Prezydent Francji „wyraził głębokie zaniepokojenie rosnącym napięciem między Izraelem a Libanem, zwłaszcza po ataku przeprowadzonym przez Hezbollah” - czytamy w komunikacie. Podkreśla się w nim, że „nowa wojna będzie miała niszczycielskie konsekwencje dla regionu”.
Obrońcy praw człowieka: Rosja chce zrobić z Ukrainy terrorystę
- Agresor opracował kompleksowy plan walki z terroryzmem, w którym słowa „Ukraina” i „terroryzm” wydają się niemal synonimami- twierdzi i Pawło Łysjanski, założyciel Wschodniej Grupy Ochrony Praw Człowieka.
„Wschodnia Grupa Ochrony Praw Człowieka udostępniła dokument sporządzony przez dyktatorski reżim Kremla zatytułowany: „Kompleksowy plan przeciwdziałania ideologii terroryzmu w Federacji Rosyjskiej na lata 2024–2028”. W dokumencie obok słowa „terroryzm” systematycznie używane jest słowo „Ukraina” („ukraińskie agencje specjalne”, „ukraińscy neonaziści” itp.). W dokumencie nie wymieniono żadnych innych nazw organizacji terrorystycznych” - napisał Łysjanski na Facebooku.
Plan zaleca, aby „podczas realizacji programów edukacyjnych podjąć działania prewencyjne mające na celu wyjaśnienie przestępczego charakteru organizacji terrorystycznych, ukraińskich nacjonalistów i neonazistów”. Oddzielnie wymieniono nastolatków i dzieci, „które znajdowały się pod wpływem ukraińskich struktur nacjonalistycznych i neonazistowskich”.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 14 miejscowości w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału rannych zostało osiem osób — podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
W ciągu doby ostrzelano 12 miejscowości w obwodzie zaporoskim
Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu. W ostrzale uszkodzonych zostało 11 budynków mieszkalnych.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić ok. 577 060 żołnierzy, 8 381 czołgów, 16 141 pojazdów opancerzonych, 16 056 zestawów artyleryjskich, 1 130 wyrzutni rakiet, 906 zestawów przeciwlotniczych, 363 samoloty, 326 śmigłowców, 12 832 bezzałogowe statki powietrzne, 2 406 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 21 687 pojazdów (w tym cystern) i 2 696 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad obwodem kurskim strącono cztery ukraińskie pociski
Informacje takie przekazuje p.o. gubernatora obwodu, Aleksiej Smirnow. Alarm rakietowy obowiązywał w nocy w obwodzie kurskim przez ok. 40 minut.
Na Morzu Czarnym są obecnie trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Łącznie, na pokładzie tych okrętów, znajduje się 12 pocisków Kalibr — wynika z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy.
117 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy na Ukrainę, a ponadto 82 razy atakowali cele na Ukrainie z powietrza, w tym przy użyciu bomb kierowanych i przeprowadzili 3 467 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii.
Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że pomógł Tuaregom zadać duże straty Rosjanom w Mali
Najemnicy z Grupy Wagnera wspierają juntę wojskową, która rządzi w Mali, w walce z rebeliantami na północy kraju.
Czytaj więcej
Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że przekazał rebeliantom w Mali "informacje niezbędne do tego", by zorganizować zasadzkę na Rosjan z Grupy Wagnera w tym afrykańskim kraju.
Winnica przekazała 150 dronów FPV ukraińskiej armii
O przekazaniu wsparcia dla ukraińskich jednostek rozpoznania poinformował mer Winnicy, Serhij Morhunow.
Około północy w obwodzie charkowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Aktywność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w tym obwodzie była związana z działaniami rosyjskich dronów rozpoznawczych.
Ukraińska Gwardia Narodowa podsumowuje straty zadane Rosjanom w ciągu tygodnia
Szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w ciągu tygodnia jednostki Gwardii Narodowej zniszczyły 16 czołgów, 22 pojazdy opancerzone, 84 zestawy artyleryjskie oraz 16 zestawów do walki radioelektronicznej.
Rosyjska Marynarka Wojenna rozpoczęła duże ćwiczenia wojskowe
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o rozpoczęciu dużych ćwiczeń Marynarki Wojennej, które odbywają się na obszarze odpowiedzialności Flot: Północnej, Bałtyckiej, Pacyfiku i Flotylli Kaspijskiej. W ćwiczeniach bierze udział 300 okrętów i innych jednostek nawodnych, okrętów podwodnych i okrętów wsparcia, do 50 samolotów, ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego i ponad 20 tys. żołnierzy i cywilów — informuje resort obrony Rosji. Głównym celem ćwiczeń ma być sprawdzenie gotowości bojowej rosyjskiej floty.
Miasto w Rosji bez prądu
Mieszkańcy miasta Engels w obwodzie saratowskim zostali pozbawieni dostępu do prądu w związku z „wypadkiem”, który dotknął tamtejszą sieć energetyczną - informuje agencja Interfax. W wielu częściach miasta nie ma też dostępu do bieżącej wody. W pobliżu miasta Engels znajduje się lotnisko wojskowe, na którym stacjonowały m.in. bombowce strategiczne. Lotnisko to było już w przeszłości celem ukraińskiego ataku.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 887 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 887 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińscy partyzanci informują, że Rosjanie mają problem z uzupełnieniem wakatów oficerskich i podoficerskich w jednostkach.