Reklama

Ukraińcy zwalczają Rosjan w Afryce? Nowe informacje o klęsce Grupy Wagnera w Mali

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że przekazał rebeliantom w Mali "informacje niezbędne do tego", by zorganizować zasadzkę na Rosjan z Grupy Wagnera w tym afrykańskim kraju.

Publikacja: 30.07.2024 04:58

Żołnierz Tuaregów - rebeliantów, z którymi walczy junta z Mali

Żołnierz Tuaregów - rebeliantów, z którymi walczy junta z Mali

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 888

O zasadzce, w którą w Mali wpadli Rosjanie, pisał na łamach rp.pl Andrzej Łomanowski. Przypomnijmy: walczący ze wspieranym przez rosyjskich najemników rządem Tuaregowie rozbili na pustyni kolumnę wojsk i wspierających ich rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. W zasadzce zginął najbardziej znany propagandysta najemników - admin kanału Grey Zone w serwisie Telegram posługujący się pseudonimem „Biały”.

Czy w Mali są ukraińscy żołnierze? Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu odmawia udzielenia takich informacji

Kanał powiązany z Grupą Wagnera podał, że w ciągu trwających pięć dni walk w Mali zginął też m.in. dowódca oddziału szturmowego Grupy Wagnera, Siergiej Szewczenko.

Teraz do swojego wkładu w sukces Tuaregów przyznaje się ukraiński wywiad wojskowy.

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy oświadczył w poniedziałek, że „rebelianci (z Mali) otrzymali niezbędne informacje i nie tylko informacje, które umożliwiły im skuteczną operację wojskową wymierzoną w rosyjskich zbrodniarzy wojennych”.

Reklama
Reklama

Jusow nie chciał zdradzić czy w działaniach Tuaregów brali udział przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych, ani czy są oni obecni w Mali. Stwierdził jedynie, że ukraiński wywiad „nie będzie przedstawiał szczegółów” operacji w tym momencie, ale zapowiedział jednocześnie, że należy spodziewać się kolejnych tego typu działań.

Mali jest obecnie rządzone przez juntę wojskową, która przejęła władzę w 2020 roku. Junta zwróciła się do Rosji o pomoc w walce z rebeliantami, z którymi władze kraju walczą na północy Mali od ponad dekady.

W poniedziałek „Kyiv Post” opublikował zdjęcie, na którym widać Tuaregów trzymających ukraińską flagę. Autentyczność zdjęcia potwierdziły źródła wojskowe w Kijowie.

Najemnicy z Grupy Wagnera od lat są aktywni w Afryce, gdzie wspierają reżimy utrzymujące przyjazne relacje z Kremlem.

Reklama
Reklama

Dlaczego Ukraina ma interes w walce z Rosjanami w Afryce?

- Dla Moskwy kraje Afryki, gdzie obecna jest Grupa Wagnera, są tylko strefą interesów, która pozwala im zdobyć zasoby — złoto, diamenty, gaz i ropę - a pieniądze płyną na sfinansowanie rosyjskiej agresji — mówi w rozmowie z „The Guardian” Serhij Kuzan, dyrektor think tanku Ukraińskie Centrum Bezpieczeństwa i Współpracy w Kijowie (Ukrainian Security and Cooperation Center), który tym tłumaczy fakt, że Ukraina może brać na cel Rosjan w Aryce.

Kuzan dodaje, że Ukraina pomagając w walkach z Rosjanami w Afryce realizuje też cele militarne, likwidując doświadczonych najemników z Grupy Wagnera i obniżając ogólny potencjał wojskowy tej organizacji. Jest to także forma odwetu za zbrodnie wojenne, których Grupa Wagnera dopuszczała się na Ukrainie.

- Duża część wyeliminowanych bojowników zdobywała doświadczenie wojskowe na Ukrainie, gdzie dopuścili się setek i tysięcy zbrodni wojennych... te zbrodnie powinny być ukarane i rosyjscy zbrodniarze wojenni powinni wiedzieć, że nigdy nie będą bezpieczni — podkreśla.

Konflikty zbrojne
Syria oskarża Izrael o „zdradziecką agresję”. Prezydent: Nie boimy się wojny
Konflikty zbrojne
Izrael zaatakował cele w Syrii. Potężne wybuchy w Damaszku
Konflikty zbrojne
Rosja domaga się „nowej rundy negocjacji”. Dmitrij Pieskow „wzywa do wywarcia presji na Ukrainę”
Konflikty zbrojne
Jak Putin zareaguje na ostrzeżenie ze strony Trumpa? Nie zamierza ustępować
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Konflikty zbrojne
Trump rozmawiał z Zełenskim o ataku na Rosję? „Możesz uderzyć w Moskwę?”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama