Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy doszło do ataku ukraińskich dronów morskich na Noworosyjsk.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski o wizycie Orbana: To wyraźny sygnał, jak ważna jest jedność w Europie
- Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana na Ukrainie jest pierwszą od wielu lat i pierwszą od wybuchu wojny. I co ważne, następuje ona bezpośrednio po rozpoczęciu węgierskiej prezydencji w UE. To wyraźny sygnał, jak ważne dla nas wszystkich w Europie jest pozostanie zjednoczonymi i podjęcie wspólnych kroków. Dużo rozmawialiśmy o drodze do pokoju, a jest to droga do sprawiedliwego pokoju, trwałego i uczciwego pokoju – powiedział prezydent.
Estonia. Pracujący uchodźcy z Ukrainy zostali pozbawieni preferencyjnych przejazdów pociągami
Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe uważa zniżki dla Ukraińców mieszkających w kraju za niewłaściwe
- Co do zasady uchodźcy wojenni, którzy pozostają w Estonii, dostają pracę i nie opłaca się już oferować im bezpłatnych przejazdów na podstawie karty komunikacji miejskiej – wyjaśniła Pilli Kauber, szefowa działu rozwoju biznesu firmy.
Odtąd bezpłatne podróże są dostępne tylko dla nowo przybyłych uchodźców przez dwa do czterech dni ze specjalnym poświadczeniem.
Ponad 1 milion hrywien dla armii ukraińskiej
Podczas charytatywnych targów Kinder FEST we Lwowie zebrano ponad 1 milion hrywien na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy.
„W ostatnim dniu czerwca uczniowie lwowskich przedszkoli wraz z bliskimi i nauczycielami zebrali ponad 1 milion hrywien na zakup dronów dla wojska” – podał w poście urząd MiastaLwów.
Bank Światowy przeniósł Rosję do kategorii krajów o wysokim poziomie dochodów
Według obliczeń banku poziom dochodu narodowego brutto (DNB) na mieszkańca w Rosji w ubiegłym roku wyniósł 14 250 dolarów. Wysoki dochód, zgodnie z metodologią, to ponad 14 005 dolarów.
Kułeba i Cameron omawiali przygotowania do szczytu NATO
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron omówili przygotowania do szczytu NATO i dostawy broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jak podaje Ukrinform, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że Ukraina ma prawo użyć broni dostarczonej przez jego kraj do ataków na cele na terytorium Rosji.
Rosja uwięziła nastolatka za rzekome wysyłanie pieniędzy ukraińskiej armii
2 lipca rosyjski sąd skazał 19-latka na 12 lat więzienia za „zdradę kraju” po oskarżeniu go o przekazywanie pieniędzy armii ukraińskiej.
„Sąd okręgowy w Rostowie uznał mężczyznę za winnego i skazał go na karę 12 lat ścisłej kolonii karnej” – podała Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji (FSB) w komentarzach przekazanych przez kremlowskie media państwowe.
Stwierdzono, że nastolatek wysłał pieniądze, aby pomóc armii ukraińskiej kupić żywność i drony.
Nalot na Charków
Armia rosyjska uderzyła w Charków dwiema bombami FAB-500, uszkadzając budynki przedsiębiorstw i raniąc cztery osoby, w tym dwoje dzieci.
Zgodnie z wytycznymi proceduralnymi Charkowskiej Prokuratury Okręgowej wszczęto przedprocesowe śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych.
ONZ twierdzi, że Rosja nie ma dowodów na winę dziennikarza WSJ Evana Gershkovicha
Wniosek do Grupy Roboczej ONZ ds. Arbitralnych Zatrzymań przesłał we wrześniu ubiegłego roku Dow Jones, wydawca The Wall Street Journal.
„Uderzający jest brak podstaw faktycznych i prawnych w przypadku zarzutów o szpiegostwo postawionych przez władze rosyjskie przeciwko Gershkovichowi. Aresztowanie Gershkovicha ma w istocie na celu ukaranie go za relacjonowanie konfliktu zbrojnego” – stwierdziła komisja ONZ w swoim podsumowaniu. Stwierdził także, że warunki przetrzymywania Gershkovicha naruszają międzynarodowe standardy.
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii: Sankcje nie przyniosły rezultatu
Sankcje nałożone na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę nie osiągnęły żadnego ze swoich celów, powiedział Sky News ambasador tego kraju Andriej Kelin.
Kelin bronił kontynuacji handlu Rosji z Europą pomimo wzmożonych napięć, argumentując, że „biznes to biznes”. Argumentował także, że dostawy broni na Ukrainę przez Zachód, w tym Wielką Brytanię, są „złe”, gdyż utrwaliły konflikt, który jego zdaniem w dłuższej perspektywie byłby gorszy dla Kijowa.
W rozmowie ze Sky News Kelin powiedział: - Celem sankcji było przede wszystkim zepsucie normalnego życia Rosjan, aby mogli powiedzieć, że (Władimir) Putin się myli. Drugim punktem sankcji było maksymalne zniszczenie rosyjskiej gospodarki. „Trzecim punktem była zmiana personelu politycznego. A zatem żaden z tych celów nie został osiągnięty.
Blinken omawiał z doradcą Zełenskiego „przybliżenie Ukrainy do NATO”
Sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiali o zamiarach członków NATO zbliżenia Ukrainy do sojuszu.
Blinken powiedział, że Ukraina zostanie członkiem NATO i że szczyt „pomoże w zbudowaniu pomostu” prowadzącego do tego celu, powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.
Spotkanie w Waszyngtonie poprzedza szczyt NATO w stolicy USA, który odbędzie się w przyszłym tygodniu, podczas którego Ukraina ma nadzieję uzyskać od sojuszu więcej zapewnień w sprawie swojej kandydatury do członkostwa.
Finlandia przez niemal rok udzieliła azylu 24 uchodźcom z terenu Rosji
Od sierpnia 2023 r. fiński Urząd Migracyjny (Maahanmuuttovirasto) w 24 sprawach pozytywnie rozpatrzył wnioski w sprawie udzielenia azylu uchodźcom przybywającym z Rosji - podała agencja STT. Ogółem służby rozpatrzyły dotąd około 500 wniosków. Wcześniej publiczny nadawca Yle podał, że od wspomnianej daty złożono 1313 takich wniosków. Z danych wynika, że wśród azylantów największa grupa to przybysze z Syrii i Somalii.
Granica Finlandii z Rosją, decyzją rządu w Helsinkach, pozostaje zamknięta, w związku z niekontrolowanym napływem migrantów z państw trzecich.
Orbán na Ukrainie, szef MSZ Węgier zadzwonił do Rosji
W czasie, gdy premier Węgier Viktor Orbán przebywa z wizytą w Kijowie, pierwszą od wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, szef MSZ Węgier Péter Szijjártó rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Zgodnie z komunikatem rosyjskiego MSZ w czasie rozmowy poruszono temat wojny oraz współpracę dwustronną.
„Ministrowie wymienili poglądy na temat bieżących kwestii na arenie międzynarodowej. Podczas dyskusji na temat wojny na Ukrainie obaj ministrowie zwrócili uwagę na potrzebę bezwarunkowego zapewnienia przez Kijów praw wszystkich mniejszości narodowych zamieszkujących kraj” – czytamy w oświadczeniu, opublikowanym przez resort Ławrowa.
Rosjanie znaleźli nowe źródło broni
Rząd zatwierdził uproszczone przekazywanie skonfiskowanej broni na potrzeby wojsk na Ukrainie.
Czytaj więcej
Rząd rosyjski zatwierdził uproszczone przekazywanie skonfiskowanej broni na potrzeby wojsk agresora na Ukrainie. Trafi tam nie tylko broń skonfiskowana obywatelom federacji, ale też przeznaczona na złom przez resort… obrony.
Łukaszenko twierdzi, że Białoruś "nie pozwoli na żadne starcia na granicy z Ukrainą"
W zeszłym tygodniu Białoruś ogłosiła, że rozmieściła dodatkowe siły obrony powietrznej na granicy z Ukrainą w celu ochrony „obiektów infrastruktury krytycznej” w związku ze zwiększoną aktywnością ukraińskich dronów w tym obszarze.
Łukaszenko, cytowany przez państwową agencję Biełta, zapowiedział, że żadnych starć na granicy białorusko-ukraińskiej nie będzie, bo „Białorus na to nie pozwoli”.
Litwa protestuje przeciwko naruszaniu przestrzeni powietrznej przez samoloty linii Pobieda
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy oświadczyło, że przekazało notę protestacyjną przedstawicielom Ambasady Rosji i zażądało wyjaśnień po rzekomym naruszeniu przestrzeni powietrznej kraju przez samolot pasażerski Boeing 737 linii Pobieda Airlines.
„Do zdarzenia doszło wieczorem 30 czerwca, kiedy samolot rosyjskich linii lotniczych Pobieda, lecący z moskiewskiego lotniska Wnukowo na lotnisko Chrabrowo w obwodzie kaliningradzkim w Rosji, nielegalnie wdarł się w litewską przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim i przebywał tam przez około minutę – czytamy w komunikacie resortu.
Władze rosyjskie i przedstawiciele linii lotniczych nie skomentowali zdarzenia.
Ukrainie brakuje ortopedów, chirurgów i anestezjologów
Na Ukrainie nie brakuje krytycznie lekarzy, ale zdaniem ministra zdrowia Wiktora Laszki wraz z początkiem inwazji na pełną skalę pojawiło się „napięcie” związane z dostępnością ortopedów, chirurgów i anestezjologów.
Ogólnie rzecz biorąc, w kraju nie brakuje personelu niezbędnego do świadczenia opieki medycznej - mówił Laszko. Stwierdził, że system pozwala na przekierowanie pacjentów w celu zapewnienia opieki medycznej. - Jednak kiedy rozpoczęła się inwazja na pełną skalę, zaobserwowaliśmy obciążenie dla lekarzy ortopedów, chirurgów i anestezjologów, wszystkie te zawody zostały zmobilizowane w Siłach Zbrojnych i przekierowane na wojsko – powiedział minister.
Ponadto, zdaniem Laszki, w miejscowościach oddalonych od ośrodków regionalnych, a także na terenach pierwszej linii frontu brakuje lekarzy medycyny rodzinnej. Jednocześnie minister zauważył, że pod względem liczby lekarzy na 10 000 mieszkańców „Ukraina jest na wyższym poziomie niż Francja, ale niżej od Włoch, na poziomie krajów bałtyckich”.
Ukraiński sąd zaocznie skazał lidera tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej
Szef tzw. LPR Leonid Pasecznik został zaocznie skazany przez ukraiński sąd na 12 lat więzienia z konfiskatą mienia-poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy,
Pasecznik został skazany na podstawie artykułów dotyczących naruszeń integralności terytorialnej i współpracy.
Austin na spotkaniu z Umerowem zapowiada nowy pakiet obronny o wartości 2,3 miliarda dolarów
Administracja USA wkrótce ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2,3 mld dolarów, który obejmie broń przeciwpancerną, amunicję do Patriotów i inne systemy obrony powietrznej.
Poinformował o tym sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas wtorkowego spotkania w Waszyngtonie z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem
Putin przeprowadzi jutro rozmowy z Xi Jinpingiem i Erdoganem
Władimir Putin spotka się jutro z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w stolicy Kazachstanu,Astanie, podaje TASS.
Putin ostatni raz spotkał się z Xi w maju, kiedy odwiedził on Chiny podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej po inauguracji piątej kadencji na stanowisku prezydenta Rosji.
SCO jest eurazjatycką organizacją polityczną, gospodarczą oraz międzynarodową zajmującą się bezpieczeństwem i obroną, utworzoną przez Chiny i Rosję w 2001 roku. Pozostali pełnoprawni członkowie to Indie, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Turcja, choć nie jest członkiem, często uczestniczy w jej spotkaniach jako „partner dialogu”.
Bloomberg: Od początku wojny rosyjskie okręty podwodne dwukrotnie przeprowadziły operacje na Morzu Irlandzkim
Ten "bezprecedensowy krok Kremla” zmusił armię brytyjską do podjęcia działań mających na celu ochronę wód brytyjskich i irlandzkich, pisze Bloomberg. Chodzi o okręty podwodne szturmowe klasy Kilo, wyposażone w rakiety manewrujące Kalibr, torpedy i miny morskie.
Jeden z rosyjskich okrętów podwodnych zauważono w rejonie Morza Irlandzkiego półtora roku temu, drugi incydent miał miejsce „niedawno” – podają źródła agencji.
Ukraina spodziewała się „dobrych wieści” na temat obrony powietrznej na szczycie NATO
Oczekuje się, że Ukraina otrzyma „dobre wieści” w sprawie swoich poszukiwań większej liczby systemów obrony powietrznej na szczycie NATO w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu, powiedział agencji Reuters urzędnik Departamentu Stanu USA.
Dwie osoby zginęły w ostrzale Nikopola przez Rosjan
Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, poinformował o śmierci 61-letniej i 86-letniej kobiety w czasie ostrzału przez Rosjan. Ponadto siedem osób, w tym dwie niepełnoletnie (w wieku 9 i 17 lat) zostało rannych.
W obwodzie charkowskim rozległy się eksplozje
O ostrzale Charkowa i rejonu charkowskiego poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Rosjanie zbombardowali Sełydowe
Z informacji przekazywanych przez Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy wynika, że po raz drugi w ciągu tygodnia w rosyjskim ataku uszkodzona została remiza straży pożarnej w tym mieście w obwodzie donieckim.
Viktor Orbán zasugerował w Kijowie, że Wołodymyr Zełenski powinien rozważyć "szybkie zawieszenie broni z Rosją"
Zdaniem premiera Węgier takie zawieszenie broni mogłoby przyspieszyć rozmowy pokojowe.
Czytaj więcej
Węgierski premier Viktor Orbán w czasie konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim zasugerował, że "szybkie zawieszenie broni" na Ukrainie mogłoby przyspieszyć rozmowy pokojowe z Rosją.
Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy odznaczył funkcjonariuszy ukraińskiej Straży Granicznej walczących w obwodzie charkowskim i obwodzie donieckim
Gen. Ołeksandr Syrski odznaczył 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Kreml "nie spodziewa się niczego" po wizycie Viktora Orbána w Kijowie
- Jest jasne, że Węgry, które objęły prezydencję w Unii Europejskiej, muszą, oczywiście, wypełniać swoją funkcję. Dlatego, w tym przypadku, jak sądzę, odpowiedzialność w kontekście interesów Brukseli okazała się ważniejsza, nie narodowe interesy — mówił w Moskwie Dmitrij Pieskow, w kontekście wizyty Orbána w Kijowie.
Czytaj więcej
- Nie, nie było - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie czy przed wtorkową wizytą premiera Węgier, Viktora Orbána w Kijowie, doszło do kontaktu między węgierską administracją a Moskwą.
Rosjanie informują o ofierze śmiertelnej ostrzału okupowanej części obwodu chersońskiego
Jak podaje Andrije Aleksiejenko, stojący na czele lokalnych władz okupacyjnych, w ostrzale zginęła 75-letnia kobieta. Jej mąż został ciężko ranny. Ostrzelana z moździerzy miała zostać miejscowość Hornostajewka. Para doznała obrażeń, gdy pocisk wybuchł w pobliżu samochodu, którym podróżowali seniorzy.
Wkrótce z wizytą do Rosji ma przybyć premier Indii, Narendra Modi
Ze słów Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla wynika, że przygotowania do wizyty Modiego w Indii są bardzo zaawansowane. - Bardzo ważna wizyta — dodał Pieskow. Rozmowa Władimira Putina i Modiego ma dotyczyć kwestii związanych z „regionalnym i globalnym bezpieczeństwem”, jednym z głównych poruszanych tematów ma być też współpraca handlowa i gospodarcza między Rosją a Indiami.
Prawnik Evana Gershkovich odwołał się od decyzji sądu przedłużającej areszt wobec dziennikarza "Wall Street Journal" do 13 grudnia
Evan Gershkovich przebywa w rosyjskim areszcie od ponad roku. Jest oskarżony o szpiegostwo — czemu zarówno on, jak i jego redakcja zaprzeczają. Jego proces przed sądem w Swierdłowsku ma ruszyć 26 czerwca. Rozprawa będzie odbywać się za zamkniętymi drzwiami.
54-letnia kobieta zginęła w ostrzale Chersonia przez Rosjan
Informację taką przekazał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Donald Tusk na konferencji z Olafem Scholzem: Współpraca Polski i Niemiec ważna dla bezpieczeństwa Ukrainy
- Nie wyobrażam sobie, by Niemcy nie stały się wiodącym państwem w kwestii wspólnego europejskiego, w tym polskiego bezpieczeństwa — mówił Tusk.
Czytaj więcej
Szeroko rozumiane bezpieczeństwo, współpraca militarna, współpraca w kwestii nielegalnej imigracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej granicy zewnętrznej — to są te tematy, na których mi najbardziej zależy - mówił na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Olafem Scholzem, Donald Tusk, po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.
Rosjanie pokazali nagranie z ataku na ukraińskie lotnisko
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o ataku na ukraińskie lotnisko wojskowe. Przekazano, że w wyniku uderzenia pocisków zniszczonych zostało co najmniej kilka myśliwców Su-27. Ukraina potwierdza atak, ale zaprzecza, by zakończył się on takimi stratami w sprzęcie.
Czytaj więcej
Rosja poinformowała o zniszczeniu pięciu ukraińskich myśliwców SU-27 pociskami Iskander-M i uszkodzeniu dwóch kolejnych na lotnisku Mirhorod w obwodzie połtawskim.
W Chersoniu w wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczony został budynek należący do wyższej uczelni
Rosjanie ostrzelali Chersoń przy użyciu zestawów przeciwlotniczych. Oprócz budynku należącego do wyższej uczelni w ataku uszkodzone zostały: budynek administracyjny, budynek gimnazjum i obiekt infrastruktury oraz dwa budynki mieszkalne.
Rosjanie twierdzą, że na zaatakowanym przez nich lotnisku w obwodzie chmielnickim, mają stacjonować F-16 przekazane Ukrainie
Nie wiadomo, gdzie na Ukrainie stacjonować będą myśliwce F-16, ale w ubiegły czwartek Rosjanie przeprowadzili atak na lotnisko w Starokonstantynowie twierdząc, że celem ataku było lotnisko, na który trafić mają zachodnie myśliwce.
Czytaj więcej
Ustępująca minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren, poinformowała holenderskich parlamentarzystów, że wszystkie zgody niezbędne do dostarczenia przez Holandię myśliwców F-16 Ukrainie zostały wydane.
Największy prywatny przewoźnik Rosji uziemił jedną trzecią floty
Rosyjskie linie S7 wycofują samoloty Airbus A320neo, bo mają amerykańskie silniki. Sankcje uniemożliwiają ich serwisowanie i kupno części. A zamienników brak. To samo czeka wkrótce inne rosyjskie linie, w tym Aerofłot.
Czytaj więcej
Największy prywatny przewoźnik lotniczy w Rosji wycofuje samoloty Airbus A320neo, bo mają amerykańskie silniki. Sankcje uniemożliwiają ich serwisowanie i kupno części. A zamienników brak. To samo czeka wkrótce inne rosyjskie linie, w tym Aerofłot.
Ukraińska SBU zneutralizowała siatkę FSB w Odessie
Siatka miała zajmować się lokalizowaniem zestawów obrony przeciwlotniczej, które bronią Odessy. Aby ustalić dokładne współrzędne położenia tych zestawów agencji regularnie odwiedzali Odessę i jej okolice. Interesujące ich obiekty wojskowe były fotografowane, a koordynaty umieszczano na mapie Google'a — podaje SBU.
W nocy nad obwodem briańskim i biełgorodzkim oraz Krymem strącono 11 ukraińskich dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Z jego komunikatu wynika, że nad obwodem briańskim strącono cztery ukraińskie drony, nad obwodem biełgorodzkim — kolejne cztery, a nad okupowanym Krymem — trzy drony.
Obwód sumski i czernihowski ostrzelane 37 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”. Na terenie obu obwodów rozległo się 120 eksplozji.
Sekretarz prasowy Viktora Orbána potwierdził, że premier Węgier przybył do Kijowa
To pierwsza wizyta premiera Węgier w Kijowie od momentu rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą. O tym, że Orbán ma udać się do Kijowa na rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim pisał wcześniej "Financial Times".
Donald Tusk w poniedziałek w podrzeszowskiej Jasionce spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami (WIDEO)
- Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali hub, dzięki któremu możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie — mówił premier.
Poranny atak Rosji na Chersoń
Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała o rosyjskim ataku, w którym ranny został 70-letni mężczyzna.
14 proc. Słowaków chciałoby, aby Rosja wygrała na Ukrainie
14 proc. mieszkańców Słowacji chciałoby, aby Rosja wygrała wojnę z Ukrainą, podczas gdy 33 proc. respondentów życzy zwycięstwa Ukrainie — wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos.
Niemal 40 proc. badanych chce, aby konflikt na Ukrainie zakończył się "tymczasowym pokojem bez zwycięstwa jednej ze stron".
Wzrosła liczba ofiar ataku na Dniepr
W Dnieprze ratownicy wydobyli spod gruzów budynku mieszkalnego ciało kobiety. Oznacza to, że w przeprowadzonym przez Rosję ataku z 28 czerwca zginęły co najmniej dwie osoby.
Estonia wskazała, ile czasu mogłaby się bronić przed Rosją
NATO miałoby kilka tygodni, by skierować swoje siły do obrony kraju.
Czytaj więcej
Pułkownik Mati Tikerpuu, szef jednej z dwóch estońskich brygad wojskowych, powiedział w rozmowie z "El Pais", że jego kraj "byłby w stanie opierać się rosyjskiej inwazji przez kilka tygodni". Później konieczna byłaby interwencja NATO.
"Financial Times" pisze, że Viktor Orbán ma dziś pojawić się w Kijowie
Gdyby informacja ta potwierdziła się, byłaby to pierwsza wizyta premiera Węgier na Ukrainie od momentu wybuchu wojny.
Czytaj więcej
Dzień po objęciu prezydencji w Unii Europejskiej przez Węgry z pierwszą od 24 lutego 2022 roku wizytą ma przybyć do Kijowa premier Węgier, Viktor Orbán - pisze "Financial Times".
Ambasador Rosji przy ONZ mówi, że wojna na Ukrainie mogła zakończyć się w kwietniu 2022 roku
Wassilij Nebenzia twierdzi, że w czasie negocjacji w Stambule w 2022 roku Rosja i Ukraina były bliskie porozumienia. O to, że do niego nie doszło, obwinia Zachód.
Czytaj więcej
Donald Trump kilkukrotnie mówił, że jest w stanie zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą w ciągu jednego dnia, jeśli znów zostanie prezydentem USA. Ambasador Rosji przy ONZ Wassilij Nebenzia stwierdził jednak, że nie jest to możliwe.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 545 090 żołnierzy, 8 107 czołgów, 15 566 pojazdów opancerzonych, 14 655 zestawów artyleryjskich, 1 114 wyrzutni rakiet, 874 zestawy przeciwlotnicze, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11 641 bezzałogowych statków powietrznych, 2 335 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 787 pojazdów (w tym cystern) i 2 452 jednostki sprzętu specjalnego.
Niezależni, zachodni analitycy zaczęli twierdzić, że rosyjskiej armii kończą się zapasy czołgów
Podstawą jej uzbrojenia były wozy T-72 i T-80, które przetrzymywano w składach na wolnym powietrzu, łatwych do obserwacji poprzez satelity. Okazuje się, że większość czołgów już z nich zniknęła. Według analityków teraz rosyjska armia będzie musiała jeździć na najnowszych T-90 (których ich „zbrojeniówka” produkuje bardzo mało) albo na bardzo starych T-62 (pochodzących z lat 60. ubiegłego wieku).
Czytaj więcej
W ciągu tygodnia rosyjska armia zdobyła na Ukrainie pięć wiosek. Tak właśnie prezydent Rosji Władimir Putin zamierza pokonać Ukrainę – długą, przewlekłą wojną, podbijając miejscowość po miejscowości.
Na Morzu Czarnym jest obecnie siedem rosyjskich okrętów
Żaden z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym nie jest uzbrojony w pociski Kalibr. W pociski Kalibr nie jest też uzbrojony żaden z dwóch okrętów znajdujących się na Morzu Azowskim.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że atakiem rakietowym zagrożone są obwody kijowski, czernihowski, sumski i połtawski.
Minister obrony Ukrainy spotka się we wtorek z sekretarzem obrony USA
Spotkanie Rustema Umerowa z Lloydem Austinem odbędzie się w Pentagonie. Wizyta Umerowa w Pentagonie ma być - jak przekonuje Pentagon — podkreśleniem tego, że USA są nadal zdeterminowane, by pomagać Ukrainie w obronie suwerenności i bezpieczeństwa.
W nocy w Kijowie ogłoszono alarm powietrzny
Wcześniej alarm powietrzny ogłoszono na całej Ukrainie w związku z poderwaniem się z rosyjskiego lotniska ciężkiego myśliwca MiG-31K. Myśliwce takie mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.
Czy Korea Północna wyśle żołnierzy na Ukrainę?
- Nie mam nic do powiedzenia na ten temat — tak przedstawicielka służby prasowej Pentagonu, Sabrina Singh, odpowiedziała na pytanie o to, czy USA mają jakieś informacje na temat wysłania przez Koreę północną żołnierzy do Rosji, by wesprzeć rosyjską armię w walce z Ukrainą.
W ciągu tygodnia z obwodu donieckiego ewakuowano 502 osoby
Informacje takie przekazuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu donieckiego. 304 osoby ewakuowano z miejscowości znajdujących się obecnie na linii frontu, w tym z Toreśka.
6 tys. mieszkańców Noworosyjska pozbawionych dostaw prądu
Zastępca mera miasta, Siergiej Sopelidi, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że przyczyną przerw w dostawach prądu był wypadek — zwarcie w linii wysokiego napięcia. W efekcie doszło do uszkodzenia sieci przesyłowej.
Holandia wkrótce dostarczy pierwszą partię myśliwców F-16 Ukrainie
Taką deklarację przedstawił ustępujący holenderski rząd. Minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren zapewniła parlamentarzystów, że wszelkie niezbędne pozwolenia, wymagane, by dostarczyć samoloty na Ukrainę, zostały udzielone. Z przyczyn bezpieczeństwa Ollongren nie przekazała ile dokładnie samolotów zostanie przekazanych w ramach pierwszej dostawy, ani kiedy trafią one na Ukrainę.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 859. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 859. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały obwody briański i biełgorodzki.