Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego dwie osoby: Janusza Kapustę, rysownika, wieloletniego współpracownika „Rzeczpospolitej” oraz Jerzego Kropiwnickiego, działacza opozycji z czasów PRL.

Publikacja: 03.05.2025 22:10

Prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz odznaczeni Orderem Orła Białego: dz

Prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz odznaczeni Orderem Orła Białego: działacz opozycji demokratycznej z okresu PRL Jerzy Kropiwnicki i oraz rysownik, malarz i scenograf Janusz Kapusta podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych na Zamku Królewskim w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

zew

W sobotę na Zamku Królewskim w stolicy odbyła się uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, podczas której prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego.

Janusz Kapusta i Jerzy Kropiwnicki odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w działalności naukowej, artystycznej i twórczej, za szczególny przykład kreatywności i poszerzania wyobraźni oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie” Janusza Kapustę - rysownika, malarza, scenografa i długoletniego współpracownika „Rzeczpospolitej”.

„W uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej” odznaczony został także Jerzy Kropiwnicki - ekonomista i polityk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL.

W sobotę prezydent wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wymieniał zasługi obu odznaczonych. - Jako prezydent Rzeczypospolitej, który przyznaje Ordery Orła Białego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej jestem bardzo dumny z tego, że mogłem dzisiaj udekorować tymi najwyższymi polskimi odznaczeniami dwóch wizjonerów - nie waham się tego powiedzieć - powiedział zaznaczając, że Kropiwnicki i Kapusta otrzymali najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie.

Czytaj więcej

Andrzej Duda na zjeździe „Solidarności": Mobilizujcie struktury. Pilnujcie Polski

Andrzej Duda podkreśla zasługi Jerzego Kropiwnickiego

Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego to order „wolnej, suwerennej i niepodległej Polski”. - Zawsze istniał i był przyznawany wtedy, kiedy Polska była wolna, suwerenna i niepodległa, od jego powstania, od jego pierwszego nadania z ręki królewskiej, z wielkiej jeszcze wtedy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przed setkami lat, poprzez wszystkie momenty w jej dziejach. Ilekroć Polski nie było na mapie, tylekroć Order Orła Białego znikał i nie był nadawany. Wracał razem z wolną Polską. Można więc śmiało powiedzieć, że jest rzeczywiście orderem wolnej Polski i to jest jego cecha szczególna, i to jest jego cecha niezwykła – mówił.

Odznaczony Orderem Orła Białego Jerzy Kropiwnicki

Odznaczony Orderem Orła Białego Jerzy Kropiwnicki

Foto: PAP/Albert Zawada

Andrzej Duda podziękował Jerzemu Kropiwnickiemu za „wszystkie dokonania dla Rzeczypospolitej”. Wspomniał o działalności odznaczonego w „Solidarności” oraz o uszczerbku na zdrowiu, jakiego Kropiwnicki doznał, gdy był przetrzymywany. - Potraktowano pana i pana kolegów wtedy w sposób szczególny, katując was w więzieniu, co nie było typowe na tamte czas, co było metodą, krótko mówiąc, sowiecką - wskazał. Prezydent mówił, że Jerzy Kropiwnicki podczas swojej służby państwowej „niósł ideę sprawiedliwego państwa”. - Dziękuję za to - dodał.

„Jest pan uznany za artystę genialnego”

- Artysta to człowiek o niezwykłym umyśle, to ktoś, kto potrafi swoją twórczością zrealizować, pokazać, zaprezentować coś takiego innym, co wywołuje efekt wow, o czym możemy powiedzieć, że to jest absolutnie nietuzinkowe (...). Pan to potrafi w sposób niezwykły i to w wielu obszarach - powiedział Andrzej Duda, zwracając się do Janusza Kapusty.

- Można przeczytać, że jest pan grafikiem, rysownikiem, malarzem, scenografem, wynalazcą - tak, i na wszystkich tych polach śmiało można powiedzieć artystę jest pan uznany za człowieka, artystę, genialnego - kontynuował zaznaczając, że Kapusta jest laureatem licznych nagród na całym świecie.

Andrzej Duda w ciepłych słowach o Januszu Kapuście. „Niezwykle doniosłe elementy wielkiego dorobku dla Rzeczypospolitej”

- Powiedział pan kiedyś, że najważniejszy jest człowiek i że właściwie wszystko to, co robimy, robimy dla ludzi. Jakże w niezwykły sposób to proste zdanie oddaje także pana sposób pojmowania, przedstawiania życia poprzez pana twórczość - mówił prezydent podkreślając, że Janusz Kapusta ma wrodzony i rozwijany talent. Andrzej Duda zaznaczył, że Kapusta został bardzo szybko zauważony i doceniony w Stanach Zjednoczonych i rozwinął tam swoje możliwości.

- Pracował pan nad artystyczną formą, która w jakiś sposób byłaby przydatna człowiekowi (...). Stworzył pan coś, co w Polsce nazywamy K-dronem, (...) jedenastościan, który okazał się formą absolutnie rewolucyjną, o niezwykłej wprost użyteczności - mówił prezydent. Wspomniał, że w wyniku dalszych prac powstał pustak budowlany o niezwykłych właściwościach akustycznych, wykorzystywany do budowy studiów nagrań oraz tworzenia nowoczesnych elewacji.

- Nadal pracuje pan nad tymi rozwiązaniami, które mają niezwykle ważne użyteczne znaczenie, przechodząc właśnie od formy artystycznej do formy użytkowej - podkreślił Duda. Odniósł się do odkrycia Janusza Kapusty, dotyczącego połączenia złotego i srebrnego podziału w jednej formie geometrycznej. - Proszę o jeszcze, bo to są niezwykle doniosłe elementy wielkiego dorobku dla Rzeczypospolitej - zwrócił się do rysownika prezydent.

Odznaczony Orderem Orła Białego Janusz Kapusta

Odznaczony Orderem Orła Białego Janusz Kapusta

Foto: PAP/Albert Zawada

- Rzeczpospolita - chcę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością jako jej prezydent - jest z pana ogromnie dumna. Nigdy do tej pory nie otrzymał pan żadnego odznaczenia od Rzeczypospolitej. Powiem krótko: raz a dobrze - zakończył prezydent Duda.

Janusz Kapusta - rysownik, malarz, wynalazca

Janusz Kapusta urodził się w 1951 r. w Zalesiu. Ma 73 lata, jest rysownikiem, malarzem i scenografem. Uczył się w Liceum Plastycznym im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu, w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W czasach studenckich publikował rysunki na łamach „Szpilek”, „Radaru”, „Itd”, i „Forum”, jego prace pojawiały się także w prasie zagranicznej.

Na początku lat 80. zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jest współpracownikiem „Rzeczpospolitej”, jego prace ukazywały się w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, czy „Nature”. Miał wiele wystaw indywidualnych, wystawiał prace w ramach wystaw grupowych. Projektował pisma, był współzałożycielem agencji reklamowej.

W 1985 r. odkrył nową figurę geometryczną - jedenastościenną bryłę, którą nazwał K-dron, której pomniki stoją w Kole, Wolsztynie i Elblągu. Jest autorem kilku książek. Na początku trzeciej dekady XXI wieku Janusz Kapusta na stałe wrócił do Polski.

Jerzy Kropiwnicki - opozycjonista, poseł, minister, prezydent Łodzi

Jerzy Kropiwnicki ma 79 lat. W 1980 r. współtworzył struktury „Solidarności” na Uniwersytecie Łódzkim, był członkiem zarządu związku w regionie oraz członkiem jego Komisji Krajowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany i skazany na 4,5 roku więzienia za protest przeciwko stanowi wojennemu - został zwolniony na mocy amnestii w 1984 r. W zakładzie karnym prowadził strajk głodowy.

Po transformacji ustrojowej Kropiwnicki był posłem (zasiadał w klubach ZChN i AWS), ministrem pracy i polityki socjalnej, szefem Centralnego Urzędu Planowania i kierownikiem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. W 2002 r. został prezydentem Łodzi, cztery lata później zapewnił sobie reelekcję. W późniejszych latach zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej i został doradcą prezesa NBP.

W sobotę na Zamku Królewskim w stolicy odbyła się uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, podczas której prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego.

Janusz Kapusta i Jerzy Kropiwnicki odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne