04:50
02.07.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 860
00:10
02.07.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie informujemy od rana.

23:44
02.07.2024

ISW: Znacząca kontrofensywa Ukrainy może pomóc zmniejszyć gotowość Putina do kontynuowania wojny

Jeśli Ukraina, przy wsparciu swoich partnerów, wykaże zdolność do przeprowadzenia znaczących operacji kontrofensywnych, może pomóc przekonać rosyjski reżim do zakończenia wojny -  wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW)

„Partnerzy mogą pomóc Ukrainie zmniejszyć gotowość Putina do dalszego prowadzenia niekończącej się i niszczącej wojny, pomagając Kijowowi w przeprowadzeniu znaczących operacji kontrofensywnych, które wyzwolą zagarnięte przez Rosję terytoria i unieważnią założenia Putina co do tego, co Rosja może osiągnąć na Ukrainie siłą” – czytamy w raporcie.

23:21
01.07.2024

14 proc. obywateli Słowacji chce, aby Rosja pokonała Ukrainę

Według sondażu Ipsos dla niezależnej organizacji Central European Digital Media Observatory (CEDMO), opublikowany w poniedziałek przez Denník N, prawie 40 proc. Słowaków chce, aby wojna na Ukrainie zakończyła się „tymczasowym pokojem bez zwycięstwa którejkolwiek ze stron”.

33 proc.  Słowaków życzyłoby sobie zwycięstwa Ukrainy, 14 proc. z radością powitałoby zwycięstwo Rosji, a kolejne 14% respondentów stwierdziło, że nie wie lub nie obchodzi ich to.

Zwycięstwa Rosji najbardziej pragną wyborcy najsilniejszej partii rządzącej premiera Roberta Ficy, Smer-SD, co stanowi prawie 35 proc. ankietowanych.

22:56
01.07.2024

Republika Czeska przenosi na Ukrainę zakłady produkujące energię elektryczną i ciepło

- Przekazaliśmy Ukrainie już 30 takich zakładów. To rzecz, która z jednej strony ma wymiar bezpieczeństwa, a z drugiej strony pozwala Ukraińcom na normalne życie — powiedział  premier Czech Petr Fiala na konferencji.

22:37
01.07.2024

Siedem osób  rannych w Biełgorodzie w wyniku ukraińskiego ostrzału

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow twierdzi, że w ukraińskim ataku w Biełgorodzie zostało rannych 7 osób, 20 domów zostało uszkodzonych.

22:18
01.07.2024

Rosja zestrzeliła „pięć celów powietrznych” nad Krymem

Mianowany przez Rosję gubernator krymskiego portu Sewastopol Michaił Razwożajew oświadczył, że w poniedziałek Rosja zestrzeliła cele powietrzne nad Krymem.

Razwożajew twierdzi, że fragmenty zestrzelonych celów spadły w strefie przybrzeżnej oraz w pobliżu Bałakławy, która jest częścią Sewastopola. Dodał, że zgłoszono wiele pożarów na terenach zalesionych i otwartych, a w jednym z budynków wybite zostały okna.

21:56
01.07.2024

Ekspert: do odbudowy Ukrainy w ciągu 5-10 lat potrzeba 1,5 miliona budowniczych

 - Przed wojną na Ukrainie było 300 000 budowniczych -  przypomniał w ukraińskim radiu Iwan Perehinec, dyrektor Centrum Naukowo-Technicznego Akademii Budownictwa Ukrainy.- Jeśli w ciągu  5–10 lat chcemy odbudować zniszczenia wojenne, będziemy potrzebować 1,3–1,5 mln budowniczych – oszacował.

21:35
01.07.2024

USA: Kongresmeni domagają się szkolenia większej liczby Ukraińców na F-16

Grupa Demokratów w Izbie Reprezentantów USA wzywa Pentagon do rozszerzenia szkoleń dla ukraińskich pilotów myśliwców F-16.

Kongresmeni pod przewodnictwem republikanina Adama Schiffa popierają wniosek Ukrainy o przeszkolenie w tym roku 10 kolejnych ukraińskich pilotów F-16 i w nowym piśmie zwracają się do Sekretarza Obrony Lloyda Austina o uwzględnienie wniosku.

Do końca roku Ukraina będzie miała więcej samolotów F-16 niż wykwalifikowanych pilotów do ich pilotowania. Sytuacja ta grozi podważeniem strategicznych przewag, jakie te samoloty mogłyby zapewnić Ukrainie” – stwierdziło 15 kongresmenów w piśmie przekazanym Politico .

21:16
01.07.2024

Wdowa po Aleksieju Nawalnym przewodniczącą Fundacji Praw Człowieka

„Julia Nawalna, znana ze swojego niezachwianego zaangażowania na rzecz zasad demokracji i praw człowieka oraz niezachwianego wsparcia dla męża, zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, wnosi do HRF bogate doświadczenie i pełną pasji wizję” - czytamy w komunikacie na stronie Fundacji.

Czytaj więcej

Julia Nawalna na czele Fundacji Praw Człowieka. Zastąpi Garry'ego Kasparowa
20:55
01.07.2024

Kreml podniósł taryfy na gaz do poziomu najwyższego od 11 lat

Od 1 lipca regulowane ceny gazu dla wszystkich kategorii odbiorców wzrosły o 11,2 proc., zgodnie z dekretem rządu, który pod koniec ubiegłego roku podpisał premier Rosji Michaił Miszustin. W ten sposób rosyjscy podatnicy zrzucą się na Gazprom, któremu grozi drugi rok z rzędu ze stratą. Od początku rozpętanej przez Putina wojny gaz w Rosji podrożał o 34 procent.

Czytaj więcej

Rekordowe podwyżki cen gazu w Rosji. Mają załatać budżet Gazpromu
20:24
01.07.2024

Wymuszona „nacjonalizacja” największych producentów alkoholi w Rosji

W Rosji trwa wymuszona przez reżim „nacjonalizacja” największych producentów alkoholi. To bardzo zyskowny sektor. Jego zagrabienie da Kremlowi duży zastrzyk gotówki na wojnę. Tym razem „nacjonalizacja” dotknęła trzeciego w kraju producenta wódek.

Czytaj więcej

Kreml zagrabia alkoholowy koncern. Właściciel krytykował rosyjską agresję
20:01
01.07.2024

Eksplozje w Sewastopolu i Bałakławie

W Sewastopolu i Bakławie na okupowanym Krymie odnotowano eksplozje i zadymienie, władze okupacyjne jako przyczynę podają operację obrony powietrznej

Lokalne media podają, że mieszkańcy Sewastopola słyszeli eksplozje w pobliżu przylądka Fiolent. Według doniesień w pobliżu elektrociepłowni Bałakława unosi się dym.

19:44
01.07.2024

Największa prywatna linia lotnicza w Rosji wycofuje swoje samoloty z powodu sankcji

Linie lotnicze S7 Airlines, największy prywatny przewoźnik lotniczy w Rosji, planują wycofanie ze służby swojej floty samolotów Airbus A320neo, powiedział w poniedziałek szef Rosawiacji Dmitrij Jadrow.

Chodzi o samoloty z silnikami amerykańskiej firmy Pratt & Whitney, których naprawa i konserwacja stały się niemożliwe ze względu na sankcje nałożone na Rosję.

O problemach S7 z samolotami Airbusa po raz pierwszy wyszło na jaw w październiku ubiegłego roku, kiedy firma była zmuszona obciąć jesienno-zimowy rozkład lotów o 15 proc., ponieważ 20 proc. jej floty nie latało.

19:29
01.07.2024

USA zwiększają bezpieczeństwo w europejskich bazach wojskowych

Armia amerykańska zwiększyła środki ochrony w swoich bazach w całej Europie. Poziom zagrożenia zostaje podniesiony do „Charlie” – drugiego najwyższego poziomu dla członków służby.

Jest aktywowany w przypadku „wystąpienia incydentu lub otrzymania informacji wskazujących, że prawdopodobna jest jakaś forma akcji terrorystycznej lub wybranie celu przeciwko personelowi lub obiektom”.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że do tego posunięcia doprowadził splot wydarzeń. Należą do nich wybory w Wielkiej Brytanii i Francji, zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, inne ważne wydarzenia sportowe oraz wojny na Ukrainie i w Gazie.

Członkowie służb i ich rodziny powinni zachować dyskrecję i zwracać większą uwagę na otoczenie.

19:09
01.07.2024

Prezydent Ukrainy i członkowie Kongresu USA omawiają dostawę dodatkowych systemów Patriot

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z ponadpartyjną delegacją Izby Reprezentantów USA omówili obszary dalszej pomocy USA, w szczególności dodatkowe systemy obrony powietrznej.

„Odbyłem spotkanie z dwupartyjną delegacją Izby Reprezentantów USA. Omówiliśmy kluczowe obszary dalszej amerykańskiej pomocy, w tym dodatkowe systemy obrony powietrznej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ systemy Patriot pomagają ratować życie i chronić infrastrukturę” – powiedział Zełenski

18:43
01.07.2024

Trwają poszukiwania ofiar w ruinach zbombardowanego bloku mieszkalnego w Dnieprze

Wciąż nieznane są losy dwóch osób, które mogły przebywać w bloku podczas bombardowania, do którego doszło 28 czerwca.

Dotychczas wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i 12 osobach rannych.

18:21
01.07.2024

Rosjanie zamierzają wywieźć kolejne zwierzęta z okupowanego  rezerwatu Askania-Nowa

Rosjanie zamierzają wywieźć na Krym kolejną grupę zwierząt z rezerwatu Askania-Nowa. Określają porwanie gatunków z rezerwatu jako „wymianę”.

„Powinna odbywać się wymiana między ogrodami zoologicznymi – jest to kwestia krwi i partnerów. Zwierzęta mogą przeżyć całe życie bez rozmnażania się, ponieważ nie są biologicznie kompatybilne” – stwierdził Oleg Zubkow, tzw. dyrektor Parku Taigan -  parku safari w rejonie biłohirskim na Krymie.  Dodał, że zwierzęta zostaną najpierw przetransportowane z obwodu chersońskiego na półwysep, ale nie wskazał dokładnej lokalizacji.

18:05
01.07.2024

Dwupartyjna delegacja USA przybyła do Kijowa

 Do Kijowa przybyli przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner i ponadpartyjna delegacja przedstawicieli Kongresu USA. 

„Witamy ponownie w Kijowie, przewodniczącego komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Mike’a Turnera oraz dwupartyjną delegację Betty McCollum, Tony’ego Gonzalesa i Johna Joyce’a, aby omówić, w jaki sposób pomoc USA wspiera Ukrainę w walce z brutalną inwazją Rosji” – napisała ambasador  USA na Ukrainie Bridget Brink

17:43
01.07.2024

Państwowa Służba Celna Ukrainy: Na granicy z Polską przywrócono ruch towarowy

„W związku z rozstrzygnięciem przez stronę polską kwestii przekraczania granicy samochodami ciężarowymi z rejestracją ukraińską, przejazd pojazdów towarowych przez punkty kontrolne na granicy z Rzeczpospolitą Polską, znajdujące się na obszarze działania Lwowskiego Urzędu Celnego, został przywrócony” – napisano w komunikacie.

Przejazd ciężarówek został wstrzymany od północy 1 lipca.

17:19
01.07.2024

Baerbock: Putin dąży do totalitaryzmu

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że ​​Putin „jest na drodze do totalitaryzmu” i że „Rosja Putina” pozostanie „największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa w Europie” w dającej się przewidzieć przyszłości.

16:56
01.07.2024

ONZ wzywa Rosję do zaprzestania ingerencji w europejskie systemy satelitarne

Rosja została wezwana do zaprzestanie ingerencji w europejskie systemy satelitarne, gdyż kontrola ruchu lotniczego została uznana za zagrożoną.

W zeszłym tygodniu organ ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) – rozpatrzył serię skarg złożonych przez Ukrainę i cztery kraje Unii Europejskiej – Francję, Holandię, Szwecję i Luksemburg. Państwa te twierdziły, że sygnały GPS zostały zakłócone, kontrola ruchu lotniczego została naruszona, a kanały telewizyjne dla dzieci zostały przerwane, aby pokazywać brutalne obrazy wojny na Ukrainie.

ITU z siedzibą w Genewie „wyraził poważne zaniepokojenie wykorzystywaniem sygnałów do celowego powodowania szkodliwych zakłóceń”. Dodał, że zakłócenia we francuskich i szwedzkich sieciach satelitarnych „wydawały się pochodzić ze stacji naziemnych zlokalizowanych na obszarach Moskwy, Kaliningradu i Pawłowki”.

16:42
01.07.2024

Rosja „przechwyciła system naprowadzania amerykańskiego pocisku dalekiego zasięgu”

Jak twierdzi rosyjska państwowa agencja RIA, siły rosyjskie przechwyciły nienaruszony system naprowadzania amerykańskiej rakiety ATACMS dalekiego zasięgu

Na nagraniu wideo opublikowanym przez RIA widać niezidentyfikowaną osobę, z twarzą zakrytą kominiarką, badającą coś, co miałoby być częścią  wojskowego systemu rakiet taktycznych. Pokazuje etykiety z tyłu systemu naprowadzania GPS rakiety, wskazujące, że pochodzi ona ze sklepu armii amerykańskiej w Alabamie.

Przechwycenie sprzętu umożliwi Rosji zbadanie, w jaki sposób rakiety są kontrolowane podczas lotu – twierdzi RIA.

16:13
01.07.2024

Na Ukrainie zginął brytyjski lekarz-wolontariusz

Urodzony w Republice Południowej Afryki Peter Fouche w 2022 roku udał się na Ukrainę, gdzie pomagał w budowie szpitala polowego, a następnie służył w Siłach Obrony Terytorialnej i Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Był współzałożycielem Project Konstantin, ukraińskiej organizacji charytatywnej wspierającej wojska na pierwszej linii frontu. Organizacja potwierdziła jego śmierć w poście w mediach społecznościowych.

​​Fouche uratował życie ponad 200 rannych ukraińskich żołnierzy  i  pomagał mieszkańcom mieszkańcom nękanych wojną miast.

15:57
01.07.2024

Kilka miejscowości w obwodzie biełgorodzkim zaatakowanych przez ukraińskie drony

Jak informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow, celem ataku było m.in. przedsiębiorstwo rolne i budynki mieszkalne. Dron-kamikadze miał zaatakować budynek mieszkalny w mieście Grajoworon.

15:45
01.07.2024

Na Ukrainie ogłoszono alarm rakietowy

Alarm jest następstwem poderwania ciężkiego myśliwca MiG-31K z lotniska w Rosji. Myśliwce MiG-31K mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

15:29
01.07.2024

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Myrhorod w obwodzie połtawskim

Atak przeprowadzono z terytorium obwodu kurskiego — podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

15:05
01.07.2024

Odessa otwiera plaże

Administracja obwodu odeskiego poinformowała, że w Odessie otwarte zostały kolejne cztery plaże. Wcześniej wiele plaż zamknięto z uwagi na zagrożenie ze strony min, dryfujących w morzu.

14:29
01.07.2024

Kreml chce na wódce zarobić na wojnę

Moskwa liczy, że przejęcie największych producentów alkoholu w Rosji, da mu duży zastrzyk pieniędzy.

Czytaj więcej

Kreml zagrabia alkoholowy koncern. Właściciel krytykował rosyjską agresję
14:21
01.07.2024

Alarm rakietowy w obwodzie charkowskim

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że obwód charkowski może być celem ataku rakietowego.

13:58
01.07.2024

Mińsk: białoruskie wojsko monitoruje sytuację na granicy z Ukrainą

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi i pierwszy zastępca ministra obrony Białorusi Paweł Murawiejko ocenił, że sytuacja na granicy Białorusi z Ukrainą nie jest prosta, zmienia się każdego dnia i to nie na lepsze. Szef białoruskiej administracji prezydenckiej Dmitrij Krutoj, cytowany przez służby prasowe białoruskiego resortu obrony powiedział, że wojska Białorusi od lutego 2022 r. "bardzo uważnie" monitorują sytuację na białorusko-ukraińskiej granicy. - Mamy odpowiedź na każdy scenariusz. Nie chcielibyśmy, by strona ukraińska rozpoczynała jakieś absolutnie niepotrzebne prowokacje i w jakiś sposób testowała naszą siłę - oświadczył. Dodał, że Białoruś jest krajem miłującym pokój. "Jeśli nikt nie zaatakuje nas z zewnątrz, też nie będziemy nikomu stwarzać problemów - zadeklarował.

13:25
01.07.2024

Rosjanie ostrzelali przedmieścia Chersonia

W czasie ostrzału Antoniwki ranna została 97-letnia kobieta.

13:22
01.07.2024

W Charkowie w wyniku ostrzału poczty zginęła jedna osoba, a dziewięć innych, w tym ośmiomiesięczne dziecko, zostało rannych (WIDEO)

W ciągu ostatniego tygodnia rosyjska armia zastosowała przeciwko Ukrainie ponad 800 kierowanych bomb lotniczych - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał szef państwa, rosyjskie wojska wykorzystały bomby przeciwko ukraińskim miastom i miejscowościom, przeciwko ludziom, "przeciwko wszystkiemu, co zapewnia normalne życie". "Ukraina potrzebuje sił i środków, by niszczyć nośniki tych bomb, w tym rosyjskie lotnictwo bojowe, tam, gdzie ono jest. Potrzebny jest ten krok" - napisał w mediach społecznościowych Zełenski.

13:03
01.07.2024

Ukraińskie drony dają się we znaki Rosjanom

Ukraińcy coraz częściej atakują rosyjską infrastrukturę krytyczną.

Czytaj więcej

Zaczyna brakować prądu w Rosji. Ukraińskie drony coraz skuteczniejsze
12:40
01.07.2024

Kilkadziesiąt mieszkań odczuło skutki ataku rakietowego na rejon obołoński w Kijowie

Cztery mieszkania zostały poważnie zniszczone, a ok. 30 zostało uszkodzonych w czasie ataku rakietowego na Kijów, gdy szczątki zestrzelonej rakiety spadły na blok mieszkalny.

12:11
01.07.2024

Kilka rejonów w obwodzie biełgorodzkim i Biełgorod pozbawione dostaw prądu i wody

Powodem braku dostaw prądu i wody w obwodzie biełgorodzkim jest „zewnętrzny wpływ na obiekt infrastruktury energetycznej” - podaje lokalna spółka energetyczna.

12:07
01.07.2024

Skandal w ukraińskiej prokuraturze. Dymisja zastępcy Prokuratora Generalnego

Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin podpisał zarządzenie o dymisji swojego zastępcy Dmytra Werbyckiego. Wcześniej dziennikarze ujawnili, że Werbycki zamieszkał w mieszkaniu w Kijowie, które jego krewny kupił za bezcen od biznesmena z Odessy. Zapłacić miał sześć razy mniej, niż wynosi jego wartość rynkowa. Z kolei partnerka Werbyckiego kupiła sobie samochód marki Porsche i trzypiętrowy dom za 52 miliony hrywien, choć według jej deklaracji podatkowej w ciągu ostatniej dekady zarobiła nieco ponad 360 tys. hrywien.

11:44
01.07.2024

Kreml: Rosja pozostaje otwarta na dialog z Ukrainą

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, był pytany o słowa Wołodymyra Zełenskiego, który zadeklarował, że jest gotów negocjować z Moskwą przez pośredników. - Prezydent Putin wielokrotnie mówił, że Rosja jest otwarta na wszelką komunikację i dialog, by osiągnąć cele, które sobie postawiliśmy. Utrzymujemy tą otwartość. Prezydent wypowiadał się o tym więcej niż raz — podkreślił.

11:12
01.07.2024

Wołodymyr Zełenski pogratulował Węgrom objęcie przewodnictwa w UE

Zełenski zapewnił jednocześnie, że Ukraina, zmierzając do członkostwa w Unii Europejskiej, „jest gotowa pomóc w wysiłkach” zmierzających do „promowania wspólnych europejskich wartości, celów i interesów”.

10:56
01.07.2024

Rosja: Po ukraińskich atakach na Sewastopol spadła sprzedaż wycieczek na okupowany Krym

Informacje takie podaje związek reprezentujący przedstawicieli rosyjskiej branży turystycznej. Mimo że liczba wycieczek na Krym sprzedawanych obecnie jest o 24 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, to tydzień wcześniej różnica ta była znacznie wyższa i wynosiła 53 proc. Oznacza to, że zainteresowanie wyjazdami na Krym po ataku na Sewastopol, który Ukraina miała przeprowadzić przy użyciu pocisków ATACMS, spadła o 27 proc.

10:18
01.07.2024

Zatrzymania za rzekomą próbę zamachu stanu na Ukrainie

Na kanałach społecznościowych Biura Prokuratora Generalnego poinformowano, że funkcjonariusze „ujawnili grupę pseudoaktywistów, którzy 30 czerwca przygotowywali prowokacje w Kijowie”.

Czytaj więcej

Próba zamachu stanu na Ukrainie? Prokuratura informuje o zatrzymaniach
10:16
01.07.2024

Przez okupowany Mariupol przechodzą transporty materiałów wykorzystywanych do budowy fortyfikacji

Informacje takie przekazuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola. Transporty mają być kierowane w stronę Roziwki/Połohów.

09:52
01.07.2024

Zełenski: Ukraina zwiększa produkcję dronów

"Ta wojna pokazuje, że technologia na polu bitwy jest skuteczną obroną przed agresją we współczesnym świecie" - ocenił w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Ukraina zwiększa produkcję dronów, niektórych rodzajów broni, amunicji, sprzętu, maszyn do rozminowywania i wielu innych niezbędnych rzeczy - wszystkiego, co jest potrzebne na linii frontu, by dzięki sile technologii ratować życie naszych ludzi" - dodał.

09:26
01.07.2024

Osiem osób rannych w niedzielnym ataku na Charków przebywa w szpitalach

We wpisie w serwisie Telegram Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego pisze, że wśród hospitalizowanych rannych jest dwoje dzieci. Stan rannego w ataku 58-letniego mężczyzny jest poważny, ale stabilny.

08:51
01.07.2024

Nie żyje 8-letnia dziewczynka ranna w ostrzale wsi w obwodzie donieckim

O śmierci dziewczynki rannej w ostrzale wsi Nowy Jork (Niu Jork) w obwodzie donieckim poinformowała prokuratura generalna. 8-latka jest 555 dzieckiem, które zginęło na Ukrainie w wyniku działań wojennych. Ponad 1 420 dzieci zostało rannych, w tym 8-miesięczne dziecko ranne w ostrzale Charkowa z 30 czerwca.

08:50
01.07.2024

Uszkodzona remiza w obwodzie kijowskim

W wyniku wieczornego ataku rakietowego w obwodzie kijowskim uszkodzony został budynek straży pożarnej - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zaznaczając, że w momencie uderzenia strażacy przebywali w schronie i nikt nie odniósł obrażeń.

08:41
01.07.2024

Ukraińskie dowództwo zmienia strategię informacyjną

Od 1 lipca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy będzie rzadziej informował o przebiegu działań na froncie - przekazał rzecznik ukraińskiego SG Andrij Kowalow. Rano publikowana ma być informacja o wydarzeniach poprzedniego dnia, po południu - o sytuacji na froncie, wieczorem - podsumowanie sytuacji ogólnej danego dnia.

08:30
01.07.2024

Dwie osoby zginęły w obwodzie donieckim

Szef donieckiej administracji Wadym Fiłaszkin podał, że w ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w regionie dwie osoby zginęły, a dwanaście zostało rannych.

08:14
01.07.2024

Ponad 140 starć w ciągu doby

Według danych przekazanych przez Sztab Generalny Ukrainy, w ciągu ostatniej doby na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 142 starć bojowych. Z komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili w niedzielę trzy ataki rakietowe i 59 uderzeń z powietrza za pomocą czterech rakiet i 89 kierowanych bomb lotniczych. Odnotowano ponad 4600 ostrzałów - czytamy.

07:58
01.07.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy i nad ranem Rosjanie ośmiokrotnie ostrzeliwali cele w obwodzie sumskim - podała lokalna administracja. Według tego źródła, odnotowano 21 eksplozji, ofiar w ludziach nie było.

07:42
01.07.2024

Kilkadziesiąt dronów nad rosyjskim obwodem

W ciągu ostatniej doby 40 ukraińskich dronów przeprowadziło ataki na terytorium obwodu biełgorodzkiego - podał gubernator Wiaczesław Gładkow. Dodał, że w niedzielę ukraińskie wojsko dziesięciokrotnie ostrzeliwało cele w regionie, w wyniku czego zginęła czteroletnia dziewczynka, a siedem osób zostało rannych.

07:26
01.07.2024

Gubernator obwodu chersońskiego informuje o skutkach rosyjskiego ostrzału

W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie chersońskim zginęła jedna osoba, a jedna została ranna — wynika z wpisu Ołeksandra Prokudina w serwisie Telegram.

07:15
01.07.2024

Dniepr ostrzelany przez Rosjan - siedem osób zostało rannych

Wśród rannych jest 15-letni chłopiec — informuje gubernator obwodu, Serhij Łysak. Łysak pisze, że Rosjanie do ataku na Dniepr użyli pocisków balistycznych.

06:50
01.07.2024

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Dniepr

W ataku uszkodzony został budynek supermarketu — podaje telewizja Suspilne.

06:25
01.07.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 543 810 żołnierzy, 8 099 czołgów, 15 550 pojazdów opancerzonych, 14 599 zestawów artyleryjskich, 1 111 wyrzutni rakiet, 874 zestawów przeciwlotniczych, 360 samolotów, 326 śmigłowców, 11 620 bezzałogowych statków powietrznych, 2 333 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 713 pojazdów (w tym cystern), 2 448 jednostek sprzętu specjalnego.

05:54
01.07.2024

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty

Żaden z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym nie jest uzbrojony w pociski Kalibr. Okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr nie ma też na Morzu Azowskim — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

05:29
01.07.2024

W ciągu tygodnia ukraińscy saperzy zneutralizowali 1 405 ładunków wybuchowych

Łącznie, w ciągu tygodnia, rozminowano 1 440,78 hektarów. Najwięcej min i innych ładunków wybuchowych zneutralizowano w obwodzie chersońskim (718).

04:37
01.07.2024

Ukraińscy weterani będą prowadzić w szkołach szkolenie wojskowe

22 ukraińskich weteranów ukraińskiej armii zakończyło kurs organizowany przez Ministerstwo ds. Weteranów i Ministerstwo Obrony Ukrainy i wkrótce będą prowadzić podstawowe szkolenie wojskowe w szkołach ponadpodstawowych. Do końca roku przeszkolonych w tym celu ma zostać 100 weteranów.

04:35
01.07.2024

W okupowanej części obwodu donieckiego ukraiński ruch oporu umieszcza w różnych miejscach graffiti w żółto-niebieskich barwach

Elementem graffiti jest hasło „Donieck to Ukraina”. O akcji informuje na swoim koncie w serwisie Telegram ruch „Żółta Wstążka”.

04:33
01.07.2024

Od 1 lipca w UE obowiązują wyższe cła na import rosyjskiego i białoruskiego zboża

Decyzja o podniesieniu ceł została podjęta pod koniec maja przez Radę Europejską.

04:29
01.07.2024

Atak ukraińskich dronów na dwie wsie w obwodzie biełgorodzkim

Ukraińskie drony zaatakowały budynki mieszkalne we wsiach Głotowo i Spodarjuszino w rejonie grajworońskim obwodu biełgorodzkiego — poinformował gubernator tego obwodu, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ataku jeden budynek został zniszczony, dwa — uszkodzone. W czasie ataku uszkodzona została też linia wysokiego napięcia co zakłóciło dostawy prądu do kilku miejscowości w obwodzie.

04:27
01.07.2024

Nad obwodem briańskim strącono w nocy 18 dronów

Informację na temat zestrzelenia przez rosyjską obronę przeciwlotniczą 18 dronów nad obwodem briańskim przekazał gubernator tego obwodu, Aleksandr Bohomaz. „Próba przeprowadzenia ataku terrorystycznego przez reżim kijowski przy użyciu dronów została powstrzymana (...). Nie ma ofiar ani zniszczeń” - napisał. Trzy z zestrzelonych dronów zostały zestrzelone na podejściu do Briańska.

04:25
01.07.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 858 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 858 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 858 dniu wojny

PAP

04:24
01.07.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 858