Kreml zagrabia alkoholowy koncern. Właściciel krytykował rosyjską agresję

W Rosji trwa wymuszona przez reżim „nacjonalizacja” największych producentów alkoholi. To bardzo zyskowny sektor. Jego zagrabienie da Kremlowi duży zastrzyk gotówki na wojnę. Tym razem „nacjonalizacja” dotknęła trzeciego w kraju producenta wódek.

Publikacja: 01.07.2024 14:20

W Rosji trwa wymuszona przez reżim „nacjonalizacja” największych producentów alkoholi

W Rosji trwa wymuszona przez reżim „nacjonalizacja” największych producentów alkoholi

Foto: Bloomberg

Sąd Rejonowy w Tambowie na wniosek rosyjskiej prokuratury generalnej aresztował fabryki alkoholi miliardera Jurija Szeflera. W skład koncernu wchodzi m.in. destylarnia Tambowa „Amber Talvis”, a także kompleks budynków przedsiębiorstwa wódki „SPI-RVVK” w Królewcu, który jest nieczynny od ponad dziesięciu lat - zauważa gazeta „RBK”. Zajęcie nastąpiło w dniu 26 czerwca 2024 r. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Tambowie 21 czerwca. Akta sprawy na stronie internetowej sądu nie zawierają szczegółów.

Czytaj więcej

Rosyjska tequila tylko do koktaili? „Nie wystarczy postawić produkt na półce”

Amber Talvis jest w 72,9 proc. własnością luksemburskiej spółki Amber Beverage Group Holdings, której beneficjentem jest Szefner. Kolejne 25,5 proc. należy do Rosspirtprom, a pozostała część należy do anonimowych osób.

„Stoliczna" wspomoże rosyjską wojnę

Firma produkuje alkohol klasy Lux i Alpha i jest trzecim producentem napojów alkoholowych w Rosji. Zakład dostarcza produkowany alkohol firmie JSC Amber Latvijas Balsams, producentowi słynnego balsamu ryskiego, a także produkuje wódki „Moskowska” i „Stoli” (dawna Stoliczna). Szefler jest właścicielem fabryki od 2003 roku.

W październiku 2023 roku Rosalkogoltabakkontrol (państwowa inspekcja rynku używek ) zawiesiła licencję Amber Talvis po odkryciu rzekomo nierozliczonej produkcji. W grudniu 2023 r. zażądała przed sądem całkowitego pozbawienia firmy licencji. Jednak w lutym sąd odmówił spełnienia żądań służby.

Czytaj więcej

Wódka drożeje w Rosji. Kreml chce więcej pieniędzy na wojnę

Królewiecki zakład SPI-RVVU rozlewał wódkę „Stoliczna” i „Moskowska”, gdy Szefner otrzymał prawa do tych marek. W 2012 roku praca przedsiębiorstwa została zawieszona bezterminowo.

Jurij Szefler to potentat na rynku wódki, którego majątek „Forbes” szacuje na 1,6 miliarda dolarów w 2024 roku. W 2002 roku opuścił Rosję i rozkręcił biznes wódczany za granicą. Miliarder mieszka w Szwajcarii. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie krył swoich antykremlowskich poglądów.

Grabież sektora alkoholi w Rosji

Reżim rosyjski, potrzebujący coraz więcej pieniędzy na swoją zbrodniczą wojnę, zagrabił już kilka przedsiębiorstw branży alkoholowej, nazywając to „nacjonalizacją”. W maju tego roku sąd rejonowy w Kursku aresztował rosyjski majątek producenta wódki „Chortyca", ukraińskiej firmy Global Spirits, Jewgienija Czerniaka, który znalazł się na rosyjskiej liście terrorystów i ekstremistów. W czerwcu aktywa te znacjonalizowano ze względu na prowadzenie przez Czerniaka „działalności ekstremistycznej”, czyli wspieranie swojej ojczyzny, w tym ukraińskiej armii.
W kwietniu majątek Grupy Spółek Ariant stał się własnością Kremla. Wykonujący polecenia reżimu sąd rosyjski zajął firmę za „bezprawne wzbogacenie” o wartości 105 miliardów rubli. Państwo przejęło też kontrolę nad największym producentem wina w Rosji, Kuban-Vino, przedsiębiorstwem winiarskim – firmą rolniczą „Jużnaja”, producentem wina Centrum Przemysłu Spożywczego – Ariant, a także firmą rolniczą Ariant specjalizującą się w hodowli trzody chlewnej. Zmiana własności wszystkich spółek została zarejestrowana 10 kwietnia. 

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego