Viktor Orbán w Kijowie. Kreml: Przed wizytą się z nami nie kontaktował

- Nie, nie było - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie czy przed wtorkową wizytą premiera Węgier, Viktora Orbána w Kijowie, doszło do kontaktu między węgierską administracją a Moskwą.

Publikacja: 02.07.2024 13:44

Viktor Orbán i Wołodymyr Zełenski

Viktor Orbán i Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Valentyn Ogirenko

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 860

Orbán przybył do Kijowa dzień po tym, jak Węgry objęły prezydencję w UE. To pierwsza wizyta premiera Węgier na Ukrainie od momentu wybuchu wojny.

Kreml: Viktor Orbán pojechał do Kijowa, bo ważniejsze od interesów narodowych okazały się interesy Brukseli

Węgry, członek UE i NATO są państwem szeroko rozumianego Zachodu, który utrzymuje najbliższe relacje z Moskwą. Budapeszt nie udziela pomocy wojskowej Ukrainie, nie zgadza się też na tranzyt przez swoje terytorium pomocy wojskowej, której udzielają Ukrainie inne państwa (Węgry udzielają natomiast Ukrainie pomocy humanitarnej).

Czytaj więcej

Eurosceptyczne Węgry na czele UE. Ukraina pod specjalną ochroną

Orbán jest krytykiem sankcji wobec Rosji — jego zdaniem szkodzą one bardziej gospodarce UE niż Rosji. Ponadto, zdaniem premiera Węgier, Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny z Rosją, a dostarczanie jej broni zwiększa tylko liczbę ofiar wojny. Orbán mówił też wiosną tego roku, że uzależniona od zachodniej pomocy Ukraina nie jest już państwem suwerennym.

Pieskowa, w czasie spotkania z dziennikarzami spytano czy przed wizytą premiera Węgier w Kijowie doszło do jakiegoś kontaktu między Budapesztem a Moskwą.

Rzecznik Kremla stwierdził też, że Moskwa nie spodziewa się niczego po trwającej wizycie.

- Jest jasne, że Węgry, które objęły prezydencję w Unii Europejskiej, muszą, oczywiście, wypełniać swoją funkcję. Dlatego, w tym przypadku, jak sądzę, odpowiedzialność w kontekście interesów Brukseli okazała się ważniejsza, nie narodowe interesy — powiedział Pieskow.

Jednocześnie rzecznik Kremla zwrócił uwagę, że Orbán "jest dobrze znany jako polityk, który wie jak bronić interesów swojego kraju bardzo zdecydowanie".

Viktor Orbán miał rozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o perspektywach zakończenia wojny

„Celem węgierskiej prezydencji jest przyczynić się do znalezienia rozwiązania jeśli chodzi o wyzwania stojące przed Unią Europejską. Dlatego moją pierwszą podróż (jako premier kraju stojącego na czele UE — red.) odbyłem do Kijowa” - napisał Orbán na swoim profilu na Facebooku.

Strona węgierska przekonywała, że jednym z głównych tematów rozmów premiera Węgier z Zełenskim mają być perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie.

Przed wizytą Orbána w Kijowie i objęciem prezydencji w UE przez Węgry, Bruksela - w ostatnich dniach prezydencji belgijskiej - rozpoczęła negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w UE.

Orbán przybył do Kijowa dzień po tym, jak Węgry objęły prezydencję w UE. To pierwsza wizyta premiera Węgier na Ukrainie od momentu wybuchu wojny.

Kreml: Viktor Orbán pojechał do Kijowa, bo ważniejsze od interesów narodowych okazały się interesy Brukseli

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla