Mastercard OFF CAMERA: Kraków zalany słońcem i ciekawymi filmami

Krakowska Nagroda im. Andrzeja Wajdy w konkursie „Wytyczanie drogi” dla „Pierce” Nelicii Low.

Publikacja: 03.05.2025 22:05

Laureatka Nagrody Pod Prąd, australijska aktorka Mia Wasikowska na gali otwarcia 18. edycji Masterca

Laureatka Nagrody Pod Prąd, australijska aktorka Mia Wasikowska na gali otwarcia 18. edycji Mastercard OFF CAMERA

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

„Za zniewalający język filmowy Nelicii Low i stworzenie wizualnie głębokiego dzieła, które zostaje z nami na długo po zakończonym seansie” – napisali w werdykcie jurorzy głównego konkursu Mastercard OFF CAMERY, obradujący pod przewodnictwem Agnieszki Smoczyńskiej. 

Film z polskim udziałem

Niby to zwykła historia. Tajpej. Ai Ling, piosenkarka z nocnego klubu, samotnie wychowuje syna Zjije – nastolatka, który z dość miernym skutkiem uprawia szermierkę. Los się do niej uśmiecha, gdy prosi ją o rękę bliski jej mężczyzna, wdowiec ze sporą, sympatyczną rodziną. Ale nad wszystkim unosi się tajemnica. Kobieta ma jeszcze jednego syna. Utrzymuje, że Zihan studiuje medycynę w Stanach. Prawda jest inna. Zihan, który trzykrotnie zdobywał mistrzostwo kraju w szermierce, siedzi w więzieniu. Został skazany na siedem lat pozbawienia wolności za zabicie przeciwnika w czasie walki. To był wypadek czy morderstwo? Teraz Zihan wychodzi na wolność. Dla matki, która uważa go za zabójcę - psychopatę, chłopak nie istnieje. Ale Zjije chce brata wysłuchać, uwierzyć w jego niewinność. On zaś próbuje po kryjomu przygotować go do zawodów szermierczych, uczynić z niego mistrza. „Szermierka polega na ukrywaniu prawdziwych intencji przed przeciwnikiem” – tłumaczy. Przyjdzie moment, gdy Zjije będzie chciał o tej radzie zapomnieć, wyprostować własne życie, wyrzucić z niego kłamstwo. Ale świat jest bardziej skomplikowany niż bunt nastolatka.

Streszczenie filmu brzmi dość stereotypowo, jednak wartością „Pierce” są niedopowiedzenia, tajemnica, ogromna delikatność, która nie pozwala wydawać wyroków. To pięknie opowiedziana historia o braterskiej miłości, potrzebie bliskości, zaufaniu, ale też niepewności i bolesnych pytaniach. O trudnej drodze do prawdy, która czasem może okazać się nieosiągalna. Szkoda, że reżyserka Nelicia Low przeszarżowała w zakończeniu. W tym filmie prosiło się ono o znacznie więcej subtelności. Wciąż jednak „Pierce” jest obrazem niepokojącym, szlachetnie wymykającym się schematycznemu myśleniu, zmuszającym widza do samodzielnej oceny. Świetne role tworzą filmowi bracia - Tsao Yu-Ning i Liu Hsiu-Fu. No i niespodzianka. „Pierce” jest koprodukcją singapursko-tajwańsko-polską. Z polskiej strony jego koproducentką jest Izabela Igel. Świetne zdjęcia, tworzące nastrój filmu zrobił Michał Dymek – dziś jeden z najciekawszych polskich operatorów, stały współpracownik Magnusa von Horna, m.in. przy nominowanej do Oscara „Dziewczynie z igłą”, ale też autor zdjęć do „IO” Jerzego Skolimowskiego czy „Prawdziwego bólu” Jesse’ego Eisenberga. Muzykę skomponował Piotr Kurek. 

Polskie debiuty nagradzane

Jury przyznało również wyróżnienie dla filmu Marii Zbąskiej „To nie mój film” – historii pary, w której życie wkradły się przyzwyczajenie, obojętność, coraz częściej zniecierpliwienie. Mogą tak trwać albo przerwać ten układ. Decydują się na ostatnią, absurdalną próbę: wycieczkę survivalową. Mają zimą piechotą przejść 400 kilometrów wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Jeśli dotrą do celu – zostaną ze sobą. Jeśli nie – rozstaną się. „To nie mój film” jest artystycznym eksperymentem. Jego siłą są świetne dialogi. Czasem dawne klisze, czasem uwagi rzucane mimochodem, czasem próby otworzenia się. Na ekranie czuje się prawdę. „Za okiełznanie istoty robienia filmów i stworzenie intymnego, podnoszącego na duchu dzieła” – wyjaśnili swoje wyróżnienie jurorzy.

Z kolei w konkursie filmów polskich zagraniczni jurorzy nagrodzili „Życie dla początkujących” będące według nich „świeżą, zabawną i emocjonalną interpretacją gatunku, debiutem, który przemówi do szerokiej publiczności”. Debiut Pawła Podolskiego jest tzw. kinem wampirycznym. Bohaterka, wampirzyca Monia, pracuje w domu spokojnej starości, żywiąc się krwią pobieraną od podopiecznych. Ale okazuje się, że w ośrodku grasuje jeszcze jeden wampir, już mniej higieniczny. Oryginalne poczucie humoru łączy się tu z refleksją na temat kruchości życia i brakiem zgody na przemijanie. 

Czytaj więcej

Nieznane wywiady papieża Franciszka

Poza tym w Krakowie przyznano nagrody Fipresci, KIPY, publiczności, wyróżnienia dla aktora, aktorki, odkrycia, dla „głosu kobiet”. Ponadto na OFF CAMERZE wyniki swojego konkursu scenariuszowego ogłosiła Szkoła Wajdy. 

Ale Mastercard OFF CAMERA to nie tylko filmy. To kilka ciekawych sekcji tematycznych. To hołd złożony Andrzejowi Wajdzie i pokaz jego „Zemsty”. To niezliczone spotkania z aktorami, reżyserami. To dyskusje profesjonalistów w programie Industry. To wreszcie Kraków z przełomu kwietnia i maja, w tym roku pełen słońca.

Nasz festiwal przyciąga światowe kino najwyższej próby

Szymon Miszczak, dyrektor Mastercard OFF CAMERA

Szymon Miszczak podsumowuje festiwal

— Jestem bardzo dumny z tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA – mówi „Rzeczpospolitej” dyrektor festiwalu Szymon Miszczak. —  Po naszych wielomiesięcznych rozmowach do Krakowa przyleciała z Australii Mia Wasikowska. Aktorka odebrała tu nagrodę „Pod prąd”. Towarzyszyła jej mama, która jest z pochodzenia Polką. Cieszą mnie również wysoki poziom filmów w obu konkursach oraz mocne składy jurorskie. Co ważne, reprezentujący różne kraje jurorzy patrzą na konkursowe propozycje przez pryzmat innych kontekstów kulturowych. Koprodukcja Singapuru, Tajwanu i Polski „Pierce” - zwycięzca Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi” – potwierdza, że nasze wydarzenie przyciąga światowe kino najwyższej próby. Ale jest jeszcze jeden, absolutnie wyjątkowy aspekt tegorocznej Mastercard OFF CAMERY – frekwencja. 42 000 uczestników to liczba, która działa na wyobraźnię. Tak, jakbyśmy zaprosili na festiwal całe Puławy czy Starogard Gdański. 

Nagrody festiwalu Mastercard OFF CAMERA 2025:

NAJLEPSZY FILM W KONKURSIE “WYTYCZANIE DROGI” – KRAKOWSKA NAGRODA FILMOWA IM. ANDRZEJA WAJDY: 

„Pierce”, reż. Nelicia Low. 

Wyróżnienie specjalne:: 

„To nie mój film”, reż. Maria Zbąska

NAJLEPSZY FILM W KONKURSIE FILMÓW POLSKICH

„Życie dla początkujących”, reż. Paweł Podolski

NAJLEPSZA AKTORKA:

Agnieszka Dulęba-Kasza za rolę w filmie „Sezony”

NAJLEPSZY AKTOR:

Jan Englert za rolę w filmie „Skrzyżowanie”

GŁOS KOBIECY:

Dominika Montean-Pańków za film „Skrzyżowanie”.

MASTERCARD WSCHODZĄCA GWIAZDA:

Magdalena Maścianica za rolę w filmie „Życie dla początkujących”

Nagroda FIPRESCI:

„Dobra Siostra” reż. Sarah Miro Fischer

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

„Światłoczuła”, reż. Tadeusz Śliwa

NAGRODA KIPA – Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych: 

Maria Leźnicka, Marcin Kupiecki („Sezony”)

Wyróżnienie: 

Maks Sikora („Smok diplodok”) 

#63SEKUNDY – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 

1.     Z Tobą cieplej – Amelia Anisiewicz 

2.     Zachód Powróci – Hubert Bursa

3.     Przyjaźń 2.0 – Jan Pyka

„Za zniewalający język filmowy Nelicii Low i stworzenie wizualnie głębokiego dzieła, które zostaje z nami na długo po zakończonym seansie” – napisali w werdykcie jurorzy głównego konkursu Mastercard OFF CAMERY, obradujący pod przewodnictwem Agnieszki Smoczyńskiej. 

Film z polskim udziałem

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Największe katastrofy finansowe Hollywood ostatnich miesięcy. Na liście gwiazdy
Film
Nieznane wywiady papieża Franciszka
Film
Bono gwiazdą Cannes. Na festiwalu odbędzie się premiera dokumentu o muzyku U2
Film
Film o kocie, który ucieka po gigantycznej powodzi, podbił świat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Film
Już dzisiaj poznamy laureatów SCRIPT PRO! | 6 dzień 18.Mastercard OFF CAMERA
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne