Ambasador Rosji podważa słowa Donalda Trumpa. Chodzi o wojnę na Ukrainie

Donald Trump kilkukrotnie mówił, że jest w stanie zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą w ciągu jednego dnia, jeśli znów zostanie prezydentem USA. Ambasador Rosji przy ONZ Wassilij Nebenzia stwierdził jednak, że nie jest to możliwe.

Publikacja: 02.07.2024 06:51

Wassilij Nebenzia

Wassilij Nebenzia

Foto: REUTERS/Caitlin Ochs

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 860

- Ukraiński kryzys nie może zostać rozstrzygnięty w ciągu jednego dnia — powiedział Nebenzia pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o wypowiedzi Trumpa.

Rosyjski dyplomata przekonuje, że wojna Rosji z Ukrainą mogła skończyć się w kwietniu 2022 roku

Trump już w maju 2023 roku mówił, że „chce, aby Rosjanie i Ukraińcy przestali umierać”. - I zrobię to — zrobię to w ciągu 24 godzin — dodał zapowiadając, że byłby w stanie doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie po rozmowach z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

W kolejnych miesiącach Trump wielokrotnie mówił, że będzie w stanie szybko doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. W czasie niedawnej debaty z Joe Bidenem były prezydent USA powiedział, że jeśli wygra wybory prezydenckie to zakończy wojnę na Ukrainie jeszcze przed objęciem urzędu. - Gdybyśmy mieli prawdziwego prezydenta, prezydenta, który byłby szanowany przez Putina... nigdy nie najechałby on Ukrainy — stwierdził też Trump.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 859. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 859. dniu wojny

PAP

Nebenzia przekonywał, że wojna mogła zakończyć się w kwietniu 2022 roku w czasie negocjacji w Stambule, gdy Rosja i Ukraina miały rzekomo być „bardzo blisko” porozumienia. Rosyjski dyplomata dodał, że to zachodni sojusznicy Ukrainy powstrzymali ją przed zawarciem porozumienia pokojowego z Rosją i skłonili do kontynuowania walki.

Ukraiński kryzys nie może zostać rozstrzygnięty w ciągu jednego dnia

Wassilij Nebenzia, ambasador Rosji przy ONZ

Rosyjski ambasador przy ONZ ostrzega: Im trudniejsza sytuacja Ukrainy na froncie, tym trudniej będzie zakończyć wojnę metodami dyplomatycznymi

Rosyjski ambasador stwierdził następnie, że obecnie prezydent Zełenski „biega z tzw. planem pokojowym, który, oczywiście, nie jest planem pokojowym, ale żartem”. Plan pokojowy Zełenskiego jako podstawę prowadzenia rozmów z Rosją wskazuje zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy, co oznaczałoby wycofanie się Rosjan z okupowanych części Ukrainy. Tymczasem Władimir Putin przedstawił niedawno swoją propozycję dotyczącą rozmów pokojowych, której elementem było wycofanie się ukraińskich wojsk z kontrolowanej przez Ukrainę części obwodów nielegalnie anektowanych przez Rosję. Na tę wypowiedź Putina wskazał też Nebenzia.

Dyplomata wykluczył możliwość rozmów z Ukrainą na podstawie formuły pokojowej Zełenskiego i zaapelował o „realizm” oraz wzięcie pod uwagę tego, co stało się od kwietnia (2022 roku — red.). Ostrzegł też, że im trudniejsza będzie sytuacja Ukrainy na froncie, tym trudniej będzie zakończyć wojnę metodami dyplomatycznymi.

Rosja rozpoczęła nielegalną inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. W toku walk zajęła część obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, które jesienią 2022 roku nielegalnie anektowała. Obecnie Rosjanie prowadzą ofensywę w obwodzie charkowskim i powoli posuwają się naprzód w obwodzie donieckim. Rosja okupuje dziś kilkanaście procent terytorium Ukrainy. Od 2014 roku Rosja nielegalnie okupuje Półwysep Krymski.

- Ukraiński kryzys nie może zostać rozstrzygnięty w ciągu jednego dnia — powiedział Nebenzia pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o wypowiedzi Trumpa.

Rosyjski dyplomata przekonuje, że wojna Rosji z Ukrainą mogła skończyć się w kwietniu 2022 roku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją