04:51
26.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 854
00:00
25.06.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w środę od godzin porannych.

23:52
25.06.2024

Stany Zjednoczone popierają działania Międzynarodowego Trybunału Karnego

Stany Zjednoczone Ameryki popierają decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakazy aresztowania Siergieja Szojgu i Walerego Gerasimowa w związku z podejrzeniem ich udziału w zbrodniach wojennych – poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. „Wyraźnie stwierdziliśmy, że wojska rosyjskie dopuściły się okrucieństw podczas nielegalnej inwazji na Ukrainę i to oni powinni ponieść odpowiedzialność za te okrucieństwa” – podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu.

23:23
25.06.2024

Zełenski: Na pewno zrealizujemy wszystkie wymagania, aby stworzyć porozumienie o przystąpieniu Ukrainy do UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że od tej chwili będzie realizowane wszystko, co konieczne, aby stworzyć umowę akcesyjną do UE. „Dzisiaj jest bardzo pracowity dzień. Oficjalnie rozpoczęliśmy negocjacje z Unią Europejską w sprawie naszego członkostwa. To historyczny wynik. Długo na to pracowaliśmy. A teraz odbyliśmy pierwszą konferencję międzyrządową” – oznajmił prezydent w wieczornej wiadomości wideo. Jak podkreślił, „na pewno wdrożymy wszystko, co niezbędne, aby przejść przez każdy etap naszych stosunków z UE i stworzyć porozumienie o akcesji ukrainy”.

22:37
25.06.2024

W wielu regionach Ukrainy alarm powietrzny ze względu na zagrożenie balistyczne

Wieczorem 25 czerwca na niektórych obszarach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały o tym w Telegramie. „Groźba użycia broni balistycznej na terenach, na których ogłoszono alarm! Nie ignoruj ​​alarmów powietrznych! Udaj się do schronu” – ostrzega wojsko.

22:17
25.06.2024

Strzały na ulicach w stolicy Dagestanu

Kolejne strzelanina w Dagestanie. Jak informuje agencja RIA Nowosti, w rejonie placu Uniwersyteckiego w Machaczkale – stolicy Dagestanu – słychać było odgłosy strzałów. Władze obwodu wyjaśniły, że organy ścigania prowadzą tam działania i wezwały postronne osoby do opuszczenia tego obszaru.

21:49
25.06.2024

Gen. Skrzypczak: Tu zaczyna się czarny sen Putina

– Sam Putin już nie wierzy w to, o czym grzmi jego propaganda – ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując ostatnie wypowiedzi rosyjskiego przywódcy na temat „triady nuklearnej”.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Władimir Putin osamotniony w nuklearnej grze. Miota groźbami, które nie robią już na nikim wrażenia
21:43
25.06.2024

Sąd zastosował wobec ludowego deputowanego całodobowy areszt domowy

Sąd Rejonowy w Kijowie zastosował wobec deputowanego ludowego Ukrainy Mykoły Tyszczenki środek zapobiegawczy – całodobowy areszt domowy na okres dwóch miesięcy. Z materiałów śledztwa wynika, że ​​w Dnieprze grupa osób na polecenie Tyszczenki bezprawnie pozbawiła wolności byłego żołnierza Sił Zbrojnych Ukrainy. Został zatrzymany na jakiś czas i doznał obrażeń fizycznych.

21:05
25.06.2024

Rosja i Ukraina wymieniły jeńców

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że we wtorek w wyniku negocjacji z Ukrainy zawrócono 90 rosyjskich jeńców wojennych, a w zamian przekazano 90 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. „Zwolniony personel wojskowy zostanie przetransportowany wojskowym samolotem transportowym Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych do Moskwy w celu leczenia i rehabilitacji w placówkach medycznych Ministerstwa Obrony Rosji” – czytamy w oświadczeniu.

20:46
25.06.2024

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał stosowanie ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej na Krymie za nielegalne

Europejski Trybunał Praw Człowieka jednomyślnie postanowił uznał za naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego (MPH) stosowanie ustawodawstwa rosyjskiego na okupowanym Krymie Federacji Rosyjskiej i niemożność zrzeczenia się obywatelstwa Federacji Rosyjskiej dla mieszkańców Krymu. Wynika to z postanowienia z 25 czerwca w sprawie międzypaństwowej „Ukraina przeciwko Rosji (dot. Krymu), opublikowanego na stronie internetowej sądu.

19:56
25.06.2024

Od początku dnia na froncie doszło już do 121 starć

Od początku dnia na froncie doszło do 121 starć bojowych – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W okolicach Charkowa Rosjanie zaatakowali w rejonach Wowczańska, Tyczi i Głębokiego. Siły obronne odparły pięć ataków wroga, trwa kolejna bitwa. Od początku dnia ukraińscy obrońcy odparli 10 ataków najeźdźców w okolicach Stepowej Nowosieliwki, Stelmachiwki, Synkiwki i Andrijówki w kierunku kupiańskim, jedna bitwa nadal się toczy. Dotychczasowe straty Rosjan na tym kierunku to 89 zabitych i rannych. Zniszczono jeden czołg, bojowy wóz opancerzony i samochód.

19:21
25.06.2024

Jest zgoda na podpisanie zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a UE

Rada UE wyraziła zgodę na podpisanie wspólnych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa między Unią Europejską a Ukrainą. Odpowiednia decyzja została podjęta we wtorek podczas posiedzenia Rady UE w sprawach ogólnych – podało biuro prasowe Rady UE.

19:00
25.06.2024

Olivér Várhelyi: Kolejne rozszerzenie UE może nastąpić do 2030 r., ale nie wiadomo, które kraje kandydujące zostaną zaproszone

Europejski komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi jest przekonany, że następną Komisją Europejską będzie komisja rozszerzenia, jednak jeszcze nie wiadomo, które kraje kandydujące zostaną zaproszone przed końcem jej mandatu w 2029 r. Zależy to od tego, czy spełnią one wszystkie niezbędne kryteria. Powiedział to w Luksemburgu na konferencji prasowej po pierwszej konferencji międzyrządowej, na której oficjalnie rozpoczęły się negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

18:29
25.06.2024

Wojska rosyjskie uderzyły w okolice Nikopola za pomocą dronów i artylerii

Rosyjskie wojsko ostrzelało artylerią i dronami gminy Nikopol, Pokrowska, Marganiecka i Myriwska w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. „W ciągu dnia wróg uderzył w rejon Nikopola dronami kamikadze i artylerią. Śródmieście, gminy Pokrowska, Marganiecka i Miriwska zadrżały od ciosów” – opisuje Łysak.

17:55
25.06.2024

Od początku roku Rosjanie wystrzelili nad Ukrainę 2277 dronów Shahed

Od początku roku, czyli od 1 stycznia 2024 r., Rosjanie wystrzelili na terytorium Ukrainy 2277 dronów szturmowych Shahed, a siły obrony powietrznej zniszczyły około 86% z nich, czyli 1953 – poinformował dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Olesczuk. Według niego takie wyniki udało się osiągnąć dzięki zwiększeniu zdolności bojowych mobilnych grup ogniowych Sił Obronnych Ukrainy. Jak tłumaczy, to tysiące żołnierzy, którzy niemal każdej nocy udają się na stanowiska strzeleckie i uderzają w wrogie BSP całą dostępną bronią.

17:26
25.06.2024

Zełenski: Rozpoczęły się nasze negocjacje w sprawie przystąpienia do UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, rozpoczynając negocjacje z Unią Europejską w sprawie przyszłego członkostwa kraju w Unii, powiedział, że teraz chodzi o prace techniczne, dostosowanie ukraińskiego systemu do UE i polityczną wolę Europy uczynienia z Unii Europejskiej projektu naprawdę ukończonego. „Odbyła się już pierwsza konferencja międzyrządowa Ukrainy i UE. W delegacji ukraińskiej weszli przedstawiciele Rady Najwyższej, Gabinetu Ministrów i Kancelarii Prezydenta” – oznajmił prezydent w specjalnym przemówieniu wspólnie z premierem Denysem Szmyhalem i marszałkiem Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka.

16:54
25.06.2024

Rosjanie utworzyli bazę wojskową w porcie Mariupol

W tymczasowo zajętym przez wojska rosyjskie porcie morskim Mariupol okupanci Rosjanie swoją bazę wojskową – ogłosił Urząd Miasta Mariupola na Telegramie i opublikował zdjęcia, m.in. satelitarne. „Okupanci utworzyli bazę wojskową w porcie w Mariupolu. Dawna zajezdnia autobusowa Portu Handlowego Mariupol przy ul. Flotska jest wykorzystywana przez jednostki Gwardii Rosyjskiej jako stała baza” – czytamy w komunikacie.

16:28
25.06.2024

Na Ukrainie ogłoszono alert powietrzny w związku ze startem MiG-31K

Na całej Ukrainie ogłoszono alert powietrzny w związku ze startem rosyjskiego MiG-31K z lotniska Sawaslejka. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały o tym na Telegramie. „Cała Ukraina jest zagrożona rakietami! Zarejestrowano start MiG-31K z lotniska Sawaslejka (obwód Niżny Nowogród)” – czytamy w komunikacie.

15:49
25.06.2024

Wołodymyr Zełenski o nakazie aresztowania Siergieja Szojgu i gen. Walerija Gierasimowa: Sprawiedliwość jest nieuchronna

Zełenski komentując decyzję MTK o wydaniu nakazu aresztowania Szojgu i gen. Gierasimowa stwierdził, że wszyscy sprawcy zbrodni wojennych na Ukrainie zostaną ukarani. „Mam nadzieję, że zobaczymy ich za kratami” - dodał.

15:30
25.06.2024

W obwodzie donieckim obsiano w 2024 roku obszar o 80 proc. mniejszy niż przed wojną

Informacje takie przekazuje przedstawiciel lokalnych władz. W 2021 roku w obwodzie donieckim zbożem obsiano teren o powierzchni 1,41 mln hektara — a obecnie 313 tys. hektarów. 59 proc. obwodu donieckiego okupuje dziś Rosja.

15:14
25.06.2024

Ograniczenia dla zachodnich mediów. Rosja odpowiada na decyzję UE

W ramach 14. pakietu sankcji na Rosję Unia Europejska wprowadziła ograniczenia w dostępie do rosyjskich mediów - agencji RIA Nowostii, gazet "Izwiestija" i "Rossijskaja Gazieta" oraz portalu Voice of Europe. Teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o rosyjskiej odpowiedzi na decyzję UE. Moskwa wprowadziła kontrrestrykcje wobec 81 mediów z ponad 20 państw Europy. Na liście są m.in. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Der Spiegel" z Niemiec, agencja AFP i "Le Monde" z Francji, agencja EFE i "El País" z Hiszpanii, telewizja RAI oraz "La Stampa" z Włoch. Na opublikowanej przez MSZ Rosji liście są też dwa podmioty z Polski: Biełsat TV oraz portal "Nowaja Polsza".

14:43
25.06.2024

Gen. Igor Kiriłow: Ukraina sprowadza przez Polskę i Rumunię materiały radioaktywne, które może użyć do stworzenia bomby

Doniesienia o tym, jakoby Ukraina chciała skonstruować tzw. brudną bombę, pojawiły się już w 2022 roku. Wówczas ówczesny minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, ostrzegał europejskich polityków przed konsekwencjami użycia takiej broni przez Ukraińców.

Czytaj więcej

Rosja oskarża Ukrainę o sprowadzanie materiałów do "brudnej bomby". Jest mowa o Polsce
14:18
25.06.2024

Wołodymyr Zełenski pisze o "historycznym dniu" 25 czerwca 2024 roku

Ukraina rozpoczyna dziś (podobnie jak Mołdawia) negocjacje ws. członkostwa w Unii Europejskiej. Wniosek o przyjęcie do UE Ukraina złożyła kilka dni po wybuchu wojny z Rosją.

14:12
25.06.2024

Jak dotąd 25 czerwca doszło do 75 potyczek na froncie

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej intensywne walki toczą się na kierunkach łymańskim i kramatorskim oraz w okolicach Toreśka.

13:43
25.06.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych gen. Jurija Sodola (WIDEO)

Wcześniej wysoki rangą oficer oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty „dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy”. W niedzielę szef sztabu Brygady Gwardii Narodowej Azow Bohdan Krotewycz napisał na Telegramie, że zwrócił się do Państwowego Biura Śledczego (DBR) o śledztwo w sprawie decyzji, które podejmował generał Sodol. „Napisałem list do DBR, wzywając do wszczęcia śledztwa w sprawie generała wojskowego, który moim zdaniem zabił więcej ukraińskich żołnierzy niż jakikolwiek rosyjski generał. Nie obchodzi mnie, czy otworzą śledztwo przeciwko mnie i czy wsadzą mnie do więzienia” – wyjaśnił. Wpis Korotkewycza był szeroko cytowany w ukraińskich mediach. Tłumaczyły one, że generał Sodol obwiniany był o wysyłanie żołnierzy na skazane na porażkę misje. Sodol został mianowany dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy w lutym bieżącego roku. 53-letni generał uczestniczy w walkach z siłami rosyjskimi od 2014 r., brał m.in. udział w obronie Mariupola.

13:39
25.06.2024

Kreml o sankcjach: Nielegalne

Rosja uważa unijne sankcje za nielegalne i kategorycznie się im sprzeciwia - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie dotyczące zatwierdzonego w poniedziałek 14. pakietu sankcji UE na Rosję.

13:15
25.06.2024

MTK wydał nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Wydano nakaz aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu oraz szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa.

Czytaj więcej

Jest nakaz aresztowania Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa
13:00
25.06.2024

Rosjanie podają, że zestrzelili prawie 80 dronów

W ciągu ostatniej doby rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły 79 ukraińskich dronów i cztery pociski HIMARS - podały służby prasowe Ministerstwa Obrony Rosji.

12:42
25.06.2024

UE przedłuża ochronę dla Ukraińców

Unijni ministrowie zdecydowali o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla osób, które uciekają z Ukrainy przed rosyjską inwazją. Mechanizm, który został uruchomiony 4 marca 2022 roku i miał wygasnąć 4 marca 2025 r., będzie działał o rok dłużej – do 4 marca 2026 r. Obecnie z tymczasowej ochrony w państwach członkowskich Unii Europejskiej korzysta 4,2 mln Ukraińców.

12:27
25.06.2024

Jens Stoltenberg po spotkaniu z Emmanuelem Macronem mówił o Ukrainie (WIDEO)

Wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy będzie naszym najpilniejszym zadaniem podczas kolejnego szczytu NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 r. - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na zakończenie spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. - Musimy zapewnić Ukrainie przewidywalność i odpowiedzialność, których potrzebuje, aby się bronić – dodał.

- Trzeba wysłać mocny sygnał do Waszyngtonu (na szczycie NATO - red.) o postępie Ukrainy w procesie integracji euroatlantyckiej i w stronę Sojuszu - stwierdził z kolei Macron. Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się w Waszyngtonie na początku lipca, w 75. rocznicę powołania Paktu.

12:15
25.06.2024

Stan wyjątkowy w rosyjskim regionie

Gubernator obwodu woroneskiego Aleksander Gusiew poinformował, że w rejonie olchowackim po nocnym ataku ze strony Ukrainy wprowadzono stan wyjątkowy. - Sytuacja jest pod kontrolą, na miejscu (wybuchu - red.) pracują służby - dodał.

11:56
25.06.2024

Możliwy kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy

Agencja AP podała, że we wtorek ogłoszony ma zostać kolejny pakiet pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Tym razem chodzi o wartą 150 mln dol. amunicję, która ma pochodzić z istniejących zapasów.

11:36
25.06.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie wydano dla mieszkańców obwodów połtawskiego, kirowohradzkiego, dniepropetrowskiego, charkowskiego i zaporoskiego.

11:19
25.06.2024

Ostrzał w obwodzie donieckim, są ofiary

W wyniku porannego ostrzału w obwodzie donieckim w miejscowości Zołota Nywa zginęła jedna osoba, zaś w Torećku cztery osoby zostały ranne - podał szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin, wzywając mieszkańców do ewakuacji.

10:55
25.06.2024

Łukaszenko o polityce zagranicznej: Żadnych problemów na linii Mińsk-Moskwa

Rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko spotkał się w Mińsku z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Jeśli chodzi o jakiekolwiek problematyczne kwestie, dotyczące naszych ministerstw spraw zagranicznych, polityki zagranicznej i naszej pracy na platformach międzynarodowych, w organizacjach od ONZ po nieszczęsną OBWE - nie mamy absolutnie żadnych problemów. Absolutnie. Mamy identyczny program, wypowiadamy się w głównych kwestiach z tych samych pozycji - oświadczył.

10:34
25.06.2024

Charków pod ostrzałem  

Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że wojska rosyjskie ostrzelały Charków i zaapelował do mieszkańców o ostrożność. Z kolei szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował o serii eksplozji w Charkowie.

10:18
25.06.2024

Armia Rosji otrzymała nowe haubice

Służby prasowe koncernu Rostec podały, że rosyjskie siły zbrojne otrzymały nową partię samobieżnych haubicoarmat kalibru 152 mm 2S43 Małwa na podwoziu kołowym. "Haubice przeznaczone są do rażenia stanowisk dowodzenia, baterii artyleryjskich i rakietowych, systemów obrony powietrznej, kolumn pojazdów opancerzonych i siły żywej wroga" - czytamy w komunikacie.

09:54
25.06.2024

Kreml o planie pokojowym doradców Donalda Trumpa: Najważniejsze są szczegóły, musimy je poznać

- Prezydent Putin wielokrotnie mówił, że Rosja pozostaje otwarta na negocjacje, przy wzięciu pod uwagę realnego stanu rzeczy na miejscu — mówił Dmitrij Pieskow odpowiadając na pytanie agencji Reutera. - Jesteśmy otwarci na negocjacje, a aby ocenić plan, musimy najpierw się z nim zapoznać - dodał.

Czytaj więcej

Kreml odpowiedział na pytanie agencji Reutera o plan pokojowy doradców Trumpa
09:45
25.06.2024

Hiszpania wysłała Ukrainie kolejną partię pocisków do zestawów Patriot

Informację taką przekazuje „El Mundo”. Pociski dotarły na Ukrainę w piątek. Pierwsza partia pocisków z Hiszpanii dotarła na Ukrainę w kwietniu 2023 roku.

09:25
25.06.2024

Władimir Putin przekonuje, że możliwe jest zakończenie działań wojennych na Ukrainie

W poniedziałek doradca Putina, Jurij Uszakow, przeczytał list prezydenta Rosji do uczestników międzynarodowego forum „Odczyty Primakowa”. W liście Putin pisze, że ma nadzieję, iż uczestnicy forum podejdą „racjonalnie” do kwestii wojny na Ukrainie i zauważą, iż rosyjskie propozycje stwarzają możliwość zakończenia konfliktu zbrojnego i rozpoczęcia działań politycznych i dyplomatycznych. Putin przedstawił swoje propozycje przed konferencją pokojową w Szwajcarii. Obejmują one żądanie, by ukraińska armia wycofała się z kontrolowanych przez Kijów części obwodów, które Rosja nielegalnie anektowała.

08:51
25.06.2024

Doradcy Donalda Trumpa przygotowali plan zakończenia wojny Rosji z Ukrainą

Na razie nie wiadomo czy Trump skorzysta z planu. Doradcy twierdzą, że przyjął ich propozycję pozytywnie.

Czytaj więcej

Donald Trump uzależni pomoc wojskową dla Ukrainy od negocjacji Kijowa z Moskwą?
08:25
25.06.2024

Jedna osoba zginęła w wyniku nocnych ataków Ukraińców na obwód biełgorodzki

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Ofiara to starsza kobieta, mieszkanka zniszczonego w ostrzale domu we wsi Biełowskoje. W nocy rannych w ostrzale miało zostać czworo mieszkańców obwodu biełgorodzkiego.

08:01
25.06.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie zaporoskim

Do ostrzału obwodu zaporoskiego Rosjanie używali artylerii i artylerii rakietowej, a także dronów — pisze gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow.

07:50
25.06.2024

Wicepremier Krzysztof Gawkowski: GRU stworzyło grupę do cyberataków i grupę do siania dezinformacji

Gawkowskiego pytano jaki jest najgroźniejszy scenariusz cyberataku, którego celem może paść Polska ze strony Rosji. - Infrastruktura krytyczna państwa, czyli np. elektrownie, woda i kanalizacja przestaną nam działać. Realne są wszystkie scenariusze, w których używamy dziś różnego rodzaju sprzętu komputerowego, oprogramowania, które można zhakować, przejąć i doprowadzić do sytuacji krytycznej. Tak, mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali — odpowiedział Gawkowski.

Czytaj więcej

Wicepremier: Rosyjskie GRU stworzyło grupę, która ma atakować infrastrukturę w Polsce
07:39
25.06.2024

Rosjanie ćwiczą na Atlantyku

Załoga rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow, która w czerwcu odwiedziła Kubę, przeprowadziła na Atlantyku ćwiczenia w poszukiwaniu i śledzeniu okrętów podwodnych przy użyciu śmigłowca - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Na pokładzie okrętu lądowano pięć razy.

07:34
25.06.2024

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Szef chersońskich władz obwodowych Ołeksandr Prokudin podał, że w ciągu ostatniej doby w regionie w wyniku działań wojsk rosyjskich jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

07:14
25.06.2024

W nocy nad obwodem biełgorodzkim strącono 29 dronów

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Jeden dron został strącony nad obwodem woroneskim.

06:41
25.06.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt. Na jego pokładzie nie ma pocisków Kalibr

Na Morzu Azowskim jest siedem rosyjskich okrętów. Dwa z nich są uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr.

06:38
25.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Rosjanie od 24 lutego 2022 roku mieli stracić na Ukrainie ok. 536 840 żołnierzy, 8 035 czołgów, 15 431 pojazdów opancerzonych, 14 281 zestawów artyleryjskich, 1 108 wyrzutni rakiet, 863 zestawy przeciwlotnicze, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 413 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 362 pojazdy (w tym cysterny) i 2 403 jednostek sprzętu specjalnego.

06:25
25.06.2024

Wyrypajew: Europa pokazała, że nie jest wobec Rosji zdecydowana.

Główne pytanie, na które musimy wszyscy odpowiedzieć, brzmi: kim jest dla nas Putin? Czy jest politykiem, z którym można prowadzić rozmowy, bo niezależnie od tego, że się nam nie podoba, reprezentuje władzę w Rosji, czy też traktujemy go jak szefa terrorystycznej organizacji, takiej jak Hamas lub Hezbollah - mówi Iwan Wyrypajew, reżyser.

Czytaj więcej

Iwan Wyrypajew: Putin jest jak terrorysta, chcę grać dla Muska
06:18
25.06.2024

25 czerwca UE rozpocznie negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią

– To naprawdę historyczny tydzień. Ukraina dążyła do tego przez dziesięciolecia, a ten wynik jest osobistym osiągnięciem każdego, kto 24 lutego wybrał Ukrainę, kto walczy o nasze państwo, kto wzmacnia Ukrainę wszystkim, co niezbędne – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Ukraina i Mołdawia rozpoczynają rozmowy o członkostwie w Unii Europejskiej
06:14
25.06.2024

Sondaż: 45,5 proc. Polaków dobrze ocenia decyzję USA, by dostawy zestawów Patriot w pierwszej kolejności trafiały na Ukrainę

Taka decyzja oznacza m.in. że opóźnić mogą się dostawy zestawów Patriot i pocisków do nich do Polski.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy zgadzają się, by Patrioty otrzymała najpierw Ukraina
05:40
25.06.2024

Zakaz wstępu do trzech miejscowości w obwodzie charkowskim

Mieszkańcom zakazano wstępu do miejscowości Borszczowa, Słobożanśkie i Łypci w związku z zagrożeniem jakie stanowią tam miny i ciągły rosyjski ostrzał. Miejscowości leżą w pobliżu linii frontu w obwodzie charkowskim.

05:11
25.06.2024

Sześć ukraińskich dronów atakowało miasto Stroitiel w obwodzie biełgroodzkim

W ataku ucierpiały dwie osoby — informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.

05:09
25.06.2024

Rzecznik Pentagonu, pytany o atak na Sewastopol, do którego miały zostać użyte pociski ATACMS, odsyła do strony ukraińskiej

Rosjanie twierdzą, że w ataku zginęło pięciu cywilów, a ok. 150 osób zostało rannych. - Nie chcemy cywilnych ofiar — zapewnił rzecznik Pentagonu, który dodał jednak, że Amerykanie nie dysponują informacjami, które pozwalają potwierdzić lub zaprzeczyć, że w ataku ucierpieli cywile. 

Czytaj więcej

Pentagon o ataku na Sewastopol z użyciem broni USA: Niech Rosja skończy wojnę
04:42
25.06.2024

Iwano-Frankiwsk przekazał 20 dronów ukraińskiej armii

O przekazaniu 20 dronów FPV plutonowi Specjalnej Służby Transportu poinformował mer miasta, Rusłan Marcinkiw.

04:39
25.06.2024

W obwodzie kijowskim zatrzymano żołnierza, który sprzedawał wyposażenie należące do armii

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że żołnierz, który był odpowiedzialny za wyposażenie jednostki bojowej, działając w zmowie z innymi żołnierzami, kradł kamizelki kuloodporne, hełmy, zestawy pierwszej pomocy, pasy do amunicji, buty taktyczne, etc. z magazynu jednostki i sprzedawał je przedsiębiorcom, którzy ponownie wprowadzali je do obrotu. Żołnierz sprzedawał wyposażenie armii poniżej jego realnej wartości. W związku ze stawianymi mu zarzutami zatrzymanemu grozi do 15 lat więzienia.

04:36
25.06.2024

Niemiecki rząd federalny przekazał ukraińskiej Straży Granicznej 41 ciężarówek

Do ukraińskiej Straży Granicznej trafiło 41 ciężarówek Arocs wyprodukowanych przez koncern Mercedes Benz.

04:34
25.06.2024

W nocy rosyjska obrona powietrzna odparła atak na Biełgorod

W czasie odpierania ataku ranna została jedna osoba — poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Na podejściu do miasta strąconych zostało kilka celów powietrznych.

04:31
25.06.2024

W mieście Szebekino spłonął budynek administracyjny, który został trafiony w czasie ukraińskiego ostrzału

O skutkach ostrzału informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Budynek administracyjny jednego z przedsiębiorstw miał zostać trafiony bezpośrednio i doszczętnie spłonął. Ponadto, wskutek ostrzału, w dwóch budynkach mieszkalnych z okien wyleciały szyby, a sześć innych budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

04:30
25.06.2024

Nad obwodem woroneskim strącono w nocy dwa ukraińskie drony

O strąceniu dronów poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Gusiew. Fragmenty spadających dronów wywołały pożar w pobliżu obiektów przemysłowych, ale został on już ugaszony.

04:27
25.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 852 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 852 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 852 dniu wojny

PAP

04:26
25.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 852