Wicepremier: Rosyjskie GRU stworzyło grupę, która ma atakować infrastrukturę w Polsce

To jest rzeczywiste zagrożenie, które coraz bardziej zbliża się do tego, co byłoby już nie zimną, tylko ciepłą wojną - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, pytany o zagrożenie Polski rosyjskimi cyberatakami.

Publikacja: 25.06.2024 07:46

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: PAP/Rafał Guz

Gawkowskiego pytano jaki jest najgroźniejszy scenariusz cyberataku, którego celem może paść Polska ze strony Rosji.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski ostrzega: Polska infrastruktura krytyczna może przestać działać w wyniku ataku

- Infrastruktura krytyczna państwa, czyli np. elektrownie, woda i kanalizacja przestaną nam działać. Realne są wszystkie scenariusze, w których używamy dziś różnego rodzaju sprzętu komputerowego, oprogramowania, które można zhakować, przejąć i doprowadzić do sytuacji krytycznej. Tak, mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali — odpowiedział Gawkowski.

Czytaj więcej

Kolejne kłopoty TVP Sport podczas transmisji. Kibice niezadowoleni, stacja mówi o ataku hakerów

- Rosjanie robią to w koordynacji — z jednej strony jest to atak, który kierunkowo jest wymierzony w te infrastruktury krytyczne, a drugi ma charakter dezinformacji, żeby siać panikę, żeby pokazywać, że państwo sobie nie radzi. Radzi sobie państwo. Mamy dobre służby bezpieczeństwa — zapewnił jednocześnie.

Gawkowski mówił też, że atakowana jest infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa. - Ale gdzie się to odbywa — nie mogę powiedzieć - dodał.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski o cyberatakach na Polskę: Wiemy, która konkretnie rosyjska służba za tym stoi

- Od wielu miesięcy obserwowaliśmy, że ataki są ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Od kilku dni wiemy, że są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła GRU. Jedna z grupa ma siać dezinformację, druga — w najbliższych miesiącach wakacyjnych sparaliżować infrastrukturę krytyczną. Już to wiemy, nasze służby to odkryły. To jest rzeczywiste zagrożenie, które coraz bardziej zbliża się do tego, co byłoby już nie zimną, tylko ciepłą wojną, przeprowadzeniem ataku, który coś by paraliżował - ujawnił wicepremier.

- O tym, że mamy do czynienia z szeroko zakrojoną akcją cyberataku Rosji na państwa UE wiedzieliśmy na wiele tygodni przed eurowyborami — mówił też Gawkowski. - Polska jest na pierwszej linii frontu, ma najwięcej incydentów, które są zgłaszane. Dziś już wiemy, która konkretnie służba i jakie działania podjęła - dodał.

- Mówię o tym wprost, jaka to służba rosyjska, aby wszyscy wiedzieli, że to nie są żarty — mówił też Gawkowski. Wicepremier sprecyzował, że obie stworzone przez GRU grupy są stworzone do atakowania Polski. - Oni wskazują tu swoje cele, swoje kierunki operacyjne na najbliższe tygodnie — dodał.

Krzysztof Gawkowski mówi o tym jak doszło do ataku hakerskiego na PAP

Gawkowski przyznał jednocześnie, że w infrastrukturze krytycznej „są słabe punkty”. - Ten najbardziej, słaby, miękki punkt podbrzusza, który trzeba wzmacniać, to samorządy. Tam trzeba najwięcej pieniędzy, roztropności, kompetencji cyfrowych pracowników. Ich urządzenia też mogą zostać przejęte — wyjaśnił.

Wicepremiera pytano też o atak hakerski na PAP. Pod koniec maja PAP nadał fałszywą depeszę o rzekomej częściowej mobilizacji w Polsce. Jak się okazało był to efekt przejęcia haseł dostępu do serwisu PAP jednego z pracowników Agencji. — Była to operacja kilkustopniowa. Po pierwsze zidentyfikowano kto może to robić, bo nie każdy pracownik może wpisywać komunikat takiego szczebla, który bez autoryzacji idzie dalej. Po drugie sprawdzono kilku pracowników, którzy mogli udostępnić swoje hasła. Trafiła na osobę, która udostępniła swoje urządzenie (osobie trzeciej — red.) - członkowi rodziny, który zainstalował aplikację wprowadzającą oprogramowanie szkodliwe, malware, który wykradł wszystkie hasła do systemu PAP-u. I stało się co się stało — relacjonował. - Urządzenie służbowe to urządzenie służbowe — nie dajemy dzieciom, nie udostępniamy bliskim, nie oglądamy filmów — dodał.

Gawkowskiego pytano jaki jest najgroźniejszy scenariusz cyberataku, którego celem może paść Polska ze strony Rosji.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski ostrzega: Polska infrastruktura krytyczna może przestać działać w wyniku ataku

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Polityka
Andrzej Duda o Donaldzie Tusku. „Jego koledzy atakowali rząd przez osiem lat”
Polityka
Sondaż CBOS: Konfederacja ze spadkiem poparcia. Przed Trzecią Drogą już i Lewica
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Po głosowaniu w sprawie aborcji: Tusk wściekły, kara dla Giertycha i Sługockiego, pytania o strategię koalicji
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą