04:46
25.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 853
00:05
25.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
24.06.2024

Ministerstwo Edukacji zmienia warunki rekrutacji na studia podyplomowe

Ministerstwo Edukacji Ukrainy wprowadza zmiany w warunkach rekrutacji na studia podyplomowe, aby przeciwdziałać uchylaniu się od poboru do wojska, poinformował 24 czerwca minister edukacji Oksen Lisowyj.

Według ukraińskiego prawa studenci studiów stacjonarnych wyższych uczelni i szkół zawodowych nie mogą być powoływani do służby wojskowej w czasie stanu wojennego. Nie mogą być powoływani także absolwenci i doktoranci.

„Nie jest tajemnicą, że w ciągu ostatnich dwóch lat gwałtownie wzrosła liczba studentów w wieku poborowym, którzy nagle zdali sobie sprawę, że potrzebują drugiego lub trzeciego wykształcenia wyższego, studiów podyplomowych lub doktoratu” – napisał Lisovyi na Facebooku. „Głód wiedzy jest duży. Fałszywa edukacja nie. Dlatego od 2024 roku zmieniamy zasady prowadzenia studiów podyplomowych.”

Studia podyplomowe na podstawie umowy (płatne) będą dostępne wyłącznie w niepełnym wymiarze godzin i nie będą skutkować odroczeniem służby wojskowej.

23:33
24.06.2024

Wereszczuk: Na Ukrainę wróciło zaledwie kilkaset dzieci

Ukraina  sprowadziła około 800 dzieci uprowadzonych przez Rosję z blisko 20 000, które uprowadzono, powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Ukraińskie władze poszukują danych na temat  dzieci za pośrednictwem Europolu oraz instytucji europejskich i światowych. Jeśli dzieci przebywają za granicą, poza Rosją, są skreślane z listy osób poszukiwanych – dodała Wereszczuk. Dodała, że sankcje społeczności międzynarodowej muszą być rygorystyczne, aby Rosja zdała sobie sprawę, że kara za jej czyny jest realna.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca 2023 r. nakaz aresztowania Komisarza Prezydenta Rosji ds. Praw Dziecka Marii Lwowej-Biełowej i prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z deportacją ukraińskich dzieci.

23:08
24.06.2024

Rozmowa ministrów obrony Ukrainy i Szwecji

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i minister obrony Szwecji Paul Johnson odbyli spotkanie w formie wideokonferencji, aby omówić dalszą współpracę dwustronną i użycie szwedzkiej broni na polu bitwy na Ukrainie.

Umerow powiedział, że szwedzka broń używana przez ukraińskie wojsko na polu bitwy okazała się skuteczna. Wyraził także wdzięczność Johnsonowi, szwedzkim przywódcom i narodowi szwedzkiemu za wszystkie wysiłki na rzecz wspólnego sukcesu.  Szwecja w ciągu najbliższych trzech lat udzieli Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 6,5 mld euro.

22:43
24.06.2024

Rosjanie bombardują Charków i obwód charkowski

Wieczorem 24 czerwca wojska rosyjskie zaatakowały miasto Charków i obwód charkowski za pomocą kierowanych bomb lotniczych, poinformował  Ołeh Syniehubow, szef Administracji Wojskowej Obwodu Charkowskiego.

Trwa szacowanie strat, jak dotąd brak informacji o ofiarach.

22:19
24.06.2024

USA sfinansują wydruk ponad 3 milionów podręczników dla ukraińskich uczniów

Stany Zjednoczone, za pośrednictwem Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID), sfinansują druk podręczników dla uczniów szkół podstawowych na Ukrainie. Zostało to ogłoszone w poniedziałek 24 czerwca przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana.

- Podręczniki te zostaną wyprodukowane na Ukrainie i dostarczone do ponad 12 000 szkół w całym kraju  – sprecyzował Sullivan

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego sprecyzował, że posunięcie to ma na celu wsparcie ukraińskiego przemysłu wydawniczego po zniszczeniu przez Rosję drukarni Factor-Druk w Charkowie, jednej z największych w Europie.

21:53
24.06.2024

Kolejny kraj przyłącza się do komunikatu Szczytu Pokojowego

Malawi dołączyło się do komunikatu pierwszego Szczytu Pokojowego, który odbył się w Szwajcarii w dniach 15–16 czerwca.

Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przesłaniu wideo. „Dzisiaj mamy kilka rezultatów w naszych stosunkach z partnerami. Kolejny kraj – Malawi – dołączył do komunikatu Szczytu Pokojowego. Większa reprezentacja Afryki w światowych wysiłkach na rzecz pokoju oznacza większą presję na Rosję, aby zaprzestała tej zbrodniczej agresji” – mówił Zełenski.

21:29
24.06.2024

Media: USA ogłoszą pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 150 mln dolarów

Już 25 czerwca USA mogą ogłosić kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 150 mln dolarów — poinformowała Carla Babb, korespondentka Voice of America. Inne media nie potwierdziły tej informacji.

Ostatni pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 225 mln dolarów został ogłoszony przez USA 7 czerwca. Stało się to możliwe po zatwierdzeniu przez Kongres USA w kwietniu po miesiącach opóźnienia dodatkowego finansowania pomocy dla Ukrainy i sojuszników o wartości 61 miliardów dolarów. USA zdecydowały się nadać priorytet dostawom rakiet przeciwlotniczych na Ukrainę przed spełnieniem żądań innych państw. Dotyczy to głównie rakiet Patriot i NASAMS.

21:07
24.06.2024

W ataku na Jejsk Ukraińcy zniszczyli 120 drobów

Siły Morskie Ukrainy poinformowały, że 21 czerwca wspólnie ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyły 120 dronów

Tego dnia siły ukraińskie zaatakowały obiekty poligonu wojskowego 726. Ośrodka Szkolenia Obrony Powietrznej w Jejsku w Kraju Krasnodarskim. Obiekt ten szkoli żołnierzy w obsłudze dronów różnych typów.

20:43
24.06.2024

Zełenski zdymisjonował Dowódcę Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

O zdymisjonowaniu Jurija Sodoła Zełenski powiedział podczas cowieczornego wystąpienia. Nie podał przyczyn tej decyzji.

Czytaj więcej

Zełenski dymisjonuje kontrowersyjnego dowódcę. Żołnierze chcą śledztwa
20:22
24.06.2024

Dania przestanie szkolić ukraińskich pilotów F-16 w 2025 roku

Duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył na wspólnej konferencji prasowej ze swoim norweskim odpowiednikiem Bjørnem Arildem Gramem, że po 2024 roku Ukraińcy nie będą mogli kontynuować szkolenia na myśliwcach F-16 w Danii.

Poulsen oświadczył, że Dania „nie będzie w stanie kontynuować szkolenia ukraińskich pilotów po 2024 r.”, kiedy przestawi się na myśliwce F-35 – wykorzystana zostanie do tego baza lotnicza Skrydstrup, w której obecnie szkolą się Ukraińcy.

Zapowiedział, że do końca programu szkoleniowego „około 20” ukraińskich pilotów zakończy szkolenie na F-16. Zaznaczył, że jego kraj będzie kontynuował swój wkład w szkolenie ukraińskich pilotów, ale w innych krajach.

20:06
24.06.2024

Mer Charkowa apeluje do ONZ o ochronę miasta

Ihor Terechow podkreślił, że prawie 800 placówek oświatowych w Charkowie zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych, a nalot trwa już ponad 172 dni z rzędu. Dzieci są zmuszane do nauki w szkołach podziemnych.

„To, co dzieje się teraz w Charkowie, zagraża nie tylko mieszkańcom Charkowa, nie tylko Ukrainie. Działania Federacji Rosyjskiej są wyzwaniem, zagrożeniem dla przyszłości całej ludzkości” – podkreślił mer.

19:43
24.06.2024

Ukraińskie drony minują morskie szlaki

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wyposażyła swoje drony Sea Baby w możliwość zdalnego minowania szlaków morskich

Według „The Wall Street Journal” taktyka ta zniszczyła już 4 rosyjskie statki.

19:26
24.06.2024

Co najmniej osiem osób zginęło w pożarze pod Moskw

Co najmniej osiem osób zginęło w pożarze byłego rosyjskiego instytutu badawczego elektroniki pod Moskwą – podaje rosyjska  TASS.

Z najwyższych pięter płonącego instytutu badawczego "Platan" w mieście Friazino wyskoczyły dwie osoby, upadku nie przeżyły. Pozostałe zginęły w płomieniach.

Kolejny 34-letni mężczyzna jest w ciężkim stanie w szpitalu, a dwóch strażaków jest   leczonych z powodu obrażeń powstałych w wyniku pożaru.

W budynku powstają komponenty do myśliwców, amunicji nuklearnej, obrony powietrznej i amunicji kierowanej. Rosja nie podaje,  co było przyczyną pożaru.

19:15
24.06.2024

UE zatwierdziła transfer 1,4 mld euro wpływów z aktywów Rosji na Ukrainę

Ministrowie spraw zagranicznych UE podjęli decyzję o przekazaniu wpływów z zamrożonych aktywów Rosji na rzecz Europejskiego Funduszu Pokoju. Posłużą one do zakupu broni dla Kijowa – zapowiedział szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

Polityk dodał, że UE w przyszłym miesiącu przeznaczy dla Ukrainy 1,4 miliarda euro, a do końca roku kolejny 1 miliard euro – na amunicję, obronę powietrzną i wsparcie produkcji broni.

18:54
24.06.2024

Pierwsze rakiety HIMARS zostały wystrzelone z Ukrainy na terytorium Rosji. Kreml grozi USA odwetem

Ukraińskie siły zbrojne użyły systemów HIMARS do ataku na obwód kurski w Rosji. Zniszczyły budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Rosjanie twierdzą też, że tego typu rakietami zaatakowano krymski Sewastopol. MSZ wezwało ambasador USA w Moskwie i wręczyło jej oficjalną notę dyplomatyczną.

Czytaj więcej

Ukraina wystrzeliła pierwsze rakiety HIMARS na terytorium Rosji. MSZ grozi USA odwetem
18:22
24.06.2024

Bank of China bije w rosyjskie banki

Z obawy przez wtórnymi sankcjami, Bank of China od poniedziałku, 24 czerwca, zaprzestał obsługi rosyjskich banków z sankcyjnej listy Białego Domu. To potężne utrudnienie dla rosyjskiego biznesu.

Czytaj więcej

Bank of China zrywa współpracę z rosyjskimi bankami. „Będą dodatkowe koszty”
17:57
24.06.2024

Centrum Operacji Specjalnych „A” zaatakowało 30 rosyjskich rafinerii, terminali i składów ropy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował żołnierzom Centrum Operacji Specjalnych „A” Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z okazji trzydziestej rocznicy powstania Centrum Operacji Specjalnych. „W szczególności Ukraińcy powinni wiedzieć i być Wam wdzięczni za obniżanie potencjału gospodarczego Rosji, który pracuje na rzecz wojny, za ataki na rosyjskie rafinerie ropy naftowej. Zaatakowanych zostało już ponad 30 rafinerii, terminali i składów ropy państwa terrorystycznego” – powiedział Zełenski.

17:26
24.06.2024

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przygotuje uchwałę w oparciu o wyniki Szczytu Pokojowego

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjmie uchwałę, która potwierdzi decyzję pierwszego założycielskiego Szczytu Pokojowego, który odbył się w Szwajcarii 15 i 16 czerwca – poinformowała członkini ukraińskiej delegacji do ZPRE Jewgienia Krawczuk. „Za kilka dni zostanie złożony wniosek o podjęcie uchwały zainicjowanej przez delegację szwajcarską. Będzie on odnosił się ściśle do wyników Szczytu Pokojowego i będzie zawierał także wezwanie wszystkich krajów do dalszej aktywnej pracy nad wszystkimi punktami przyjętymi na spotkaniu” – dodała.

16:55
24.06.2024

Choreograf Anton Smiecki zginął na froncie

Na froncie zginął słynny ukraiński choreograf Anton Smiecki – czytamy w komunikacie Narodowego Pałacu Sztuki „Ukraina” na Facebooku. „Jakże to bolesne, gdy odchodzą najlepsi... Anton Smiecki zginął podczas wykonywania misji bojowej. Anton od początku wojny poszedł na front. Stracił nogę, dostał protezę i wyjechał ponownie. Mógł nie jechać, ale po prostu nie mógł opuścić swoich braci i swojego kraju!” – głosi komunikat.

16:26
24.06.2024

Pożar w instytucie badawczym "Platan" w Rosji

W mieście Friazino pod Moskwą w Rosji płonie budynek instytutu badawczego "Platan", który zajmuje się produkcją części elektronicznych i komponentów radiowych. Ogień objął cztery piętra. W środku uwięzionych jest ok. 10 osób. Trwa akcja ratunkowa.

15:55
24.06.2024

W Kijowie odrestaurowano 21 budynków mieszkalnych najbardziej uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ostrzału

Informację taką przekazał mer Kijowa, Witalij Kliczko.

15:35
24.06.2024

W niedzielę doszło do ataku rakietowego na Sewastopol, za który Rosja obwinia USA (WIDEO)

Rosja stwierdziła, że Stany Zjednoczone ponoszą odpowiedzialność za ukraiński atak rakietowy na zaanektowany przez Rosję Krym, ponieważ użyto rakiet ATACMS pochodzących z USA. W wyniku ataku zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a ponad 120 zostało rannych.

15:33
24.06.2024

Rosja okupuje ok. 15 proc. terytorium Ukrainy, w tym od 2014 nielegalnie okupuje Krym (MAPA)

Rosyjska okupacja Ukrainy

Rosyjska okupacja Ukrainy

PAP

15:27
24.06.2024

Andrzej Duda mówi, że rozmawiał z Xi Jinpingiem o wojnie na Ukrainie

Przedstawiłem prezydentowi nasze spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie, wszystkie zagrożenia, które my jako Polska postrzegamy, nasz punkt widzenia na całą sytuację. I to, że bardzo jest potrzebny pokój — mam nadzieję, że Chiny będą wspierały to, by dążyć do pokojowego zakończenia wojny Rosji na Ukrainie, ale takie zakończenie, które będzie zgodne z normami prawa międzynarodowego. My stoimy na stanowisku, że granice nie mogą być zmieniane — relacjonował przebieg rozmów z prezydentem Chin prezydent Andrzej Duda. 

Czytaj więcej

Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Istotna decyzja ws. wiz
15:07
24.06.2024

Liczba ofiar śmiertelnych ataków w Dagestanie wzrosła do 20

Informacje takie przekazuje służba prasowa Ministerstwa Zdrowia Dagestanu, cytowana przez Interfax. Liczba rannych w atakach terrorystów w Derbencie i Machaczkale wzrosła do 46.

14:58
24.06.2024

Atak na Pokrowsk, są ofiary

Wojska rosyjskie ostrzelały pociskami Iskander-M Pokrowsk, w wyniku czego cztery osoby zginęły, a 34 zostały ranne - podał szef lokalnych władz  Wadym Fiłaszkin.

14:40
24.06.2024

Ławrow pojechał na Białoruś

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przybył z oficjalną wizytą do Mińska, gdzie spotka się m.in. z Aleksandrem Łukaszenką oraz szefem białoruskiej dyplomacji Siarhiejem Alejnikiem. Jednym z planowanych tematów rozmów ma być, według Rosjan, kwestia kształtowania się nowej eurazjatyckiej architektury bezpieczeństwa.

14:33
24.06.2024

Jedna ofiara śmiertelna ostrzału miejscowości w obwodzie chersońskim

W ostrzale Hawryłiwki zginęła 71-letnia kobieta — podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

14:14
24.06.2024

Trzy osoby ranne w ostrzale Nikopola

O skutkach ostrzału informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. W ostrzale ranny został 62-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 68 i 72 lata.

13:36
24.06.2024

W porannym ataku na Odessę uszkodzonych zostało ok. 70 mieszkań

Skutki ataku odczuli mieszkańcy dwóch bloków mieszkalnych. Z informacji przekazywanych przez Ukraińców wynika, że w kierunku miasta wystrzelono dwa pociski Iskander-K — tylko jeden udało się zestrzelić obronie przeciwlotniczej.

13:09
24.06.2024

Stan większości policjantów rannych w atakach terrorystycznych w Dagestanie jest umiarkowany

Informacje takie przekazują dagestańskie służby medyczne. Do szpitali po atakach terrorystycznych trafiło 16 osób, w tym 13 policjantów. Hospitalizowani cywile byli lekko ranni, stan czterech rannych policjantów jest poważny.

12:52
24.06.2024

Rosjanie informują o rannych w ostrzale miasta Grajoworon

W wyniku ostrzału rannych zostało pięć osób. Dwie zostały hospitalizowane. Miasto Grajoworon znajduje się w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim. W ostrzale miasta Grajoworon uszkodzone zostały też dwa budynki mieszkalne, cztery samochody i budynek przedsiębiorstwa. Ostrzał uszkodził też linię wysokiego napięcia.

12:40
24.06.2024

Rosyjska armia podaje nowe szacunki dotyczące strat Ukrainy

Ministerstwo Obrony Rosji szacuje, że od 24 lutego 2022 roku Ukraina straciła 613 samolotów, 276 śmigłowców, 26 487 bezzałogowych statków powietrznych, 533 zestawów przeciwlotniczych, 16 416 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 348 wyrzutni rakiet, 10 825 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 22 893 jednostki sprzętu specjalnego.

12:33
24.06.2024

Zamknięcie granicy z Białorusią byłoby błędem - pisze Rusłan Szoszyn

Jaki sygnał wysyłamy Białorusinom, którzy pragną wolności i wierzą, że wspierająca ich od wielu lat Polska na pewno ich nie porzuci? Zamykamy przed nimi granicę i pokazujemy: nie chcemy was, zostańcie w łagrze dyktatora. A przecież tysiące ludzi przyjeżdżają z Białorusi, by pracować i studiować w Polsce. Widzą na własne oczy, że świat wygląda inaczej, niż pokazuje propaganda Łukaszenki i Putina. Wracając tam (jeżeli mają taką możliwość i nie są na celowniku służb) dzielą się wrażeniami ze swoimi bliskimi i znajomym — pisze dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”. 

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Samobój Radosława Sikorskiego. Zamknięcie granicy skazałoby Białorusinów na łagier
12:31
24.06.2024

Rosja. Ambasador USA wezwana do MSZ

Ambasador USA w Moskwie Lynne M. Tracy została wezwana do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kierowany przez Siergieja Ławrowa resort podał, że sprawa ma związek z atakiem rakietowym wojsk ukraińskich na Sewastopol, którego według Moskwy dokonano za pomocą amerykańskiej broni.

11:50
24.06.2024

Ukraiński biznes rozpycha się w Polsce. "Dobre dla gospodarki"

Ukraińcy rejestrują w naszym kraju coraz więcej działalności gospodarczych.

Czytaj więcej

Co dziesiąta nowa firma w Polsce jest ukraińska
11:31
24.06.2024

Władimir Putin nie zamierza zwrócić się z orędziem do Rosjan w związku z atakami w Dagestanie

Informacje takie przekazał rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow. Putin nie zwróci się też z orędziem do Rosjan w związku z atakiem na Sewastopol, w czasie którego Ukraińcy — przy użyciu, jak twierdzi Rosja, pocisków dostarczonych im przez USA — zabili cztery osoby, w tym dwoje dzieci, a 151 ranili.

11:20
24.06.2024

Pieskow: Oferta Putina aktualna mimo ataku na Sewastopol

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany, czy w świetle wydarzeń w Sewastopolu (gdzie, według rosyjskich władz, ponad 150 osób zostało rannych w wyniku ukraińskiego ataku, a cztery zginęły) aktualna pozostaje propozycja wstrzymania działań wojskowych na Ukrainie. Putin stawiał warunek wycofania przez Kijów żołnierzy z czterech ukraińskich obwodów, co ukraińscy politycy odrzucili. Pieskow powiedział, że oferta jest aktualna. Zaznaczył, że Władimir Putin mówił też o tym na niedawnej konferencji prasowej w Hanoi.

Czytaj więcej

Dmitrij Pieskow: Oferta Władimira Putina dla Ukrainy aktualna mimo ataku na Sewastopol
11:11
24.06.2024

Co najmniej 17 osób zginęło w niedzielę w zamachach terrorystycznych w Dagestanie (WIDEO)

W Dagestanie doszło do ataków na dwie prawosławne świątynie, dwie synagogi oraz posterunek policji w Derbencie i Machaczkale — informują rosyjskie media, powołując się na lokalne władze. Według dagestańskich władz niezidentyfikowani terroryści ostrzelali obiekty sakralne oraz posterunek policji z broni automatycznej. W republice wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej.

10:39
24.06.2024

Szef MSZ Ukrainy wystąpił na forum Rady Spraw Zagranicznych UE za pośrednictwem wideołącza

Dmytro Kułeba mówił m.in. o wadze 14 pakietu sankcji wobec Rosji oraz potrzebie zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o zestawy obrony przeciwlotniczej.

10:20
24.06.2024

Odessa zaatakowana przy użyciu dwóch rakiet Iskander-K

Do porannego ataku na Odessę Rosjanie wykorzystali dwie rakiety manewrujące Iskander-K. Jedna z tych rakiet została strącona, druga dosięgnęła celu — podaje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.

09:58
24.06.2024

Alarm w rosyjskim obwodzie

Na terenie obwodu biełgorodzkiego ogłoszono alarm w związku z zagrożeniem atakiem drona - podały rosyjskie służby, apelując do mieszkańców o zachowanie czujności.

09:51
24.06.2024

Rosyjscy śledczy podają, że w atakach, do których doszło w Dagestanie, zginęło czterech cywilów

Wcześniej informowano o śmierci kilkunastu policjantów. Uzbrojeni mężczyźni zaatakowali synagogę, kościół, cerkiew i posterunek policji.

09:25
24.06.2024

Są nowe sankcje na Rosję

Unia Europejska przyjęła nowe sankcje przeciwko Rosji. Z oficjlnego komunikatu wynika, że Rada UE zatwierdziła 14. pakiet sankcji, biorąc na cel sektor energetyczny, finansowy i transportowy. Sankcje dotyczą 116 osób i podmiotów. Unijne firmy nie będą mogły korzystać z systemu przesyłania komunikatów finansowych SPFS ani robić interesów z objętymi sankcjami podmiotami, które korzystają z tego systemu poza Rosją. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przeładunku rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów trzecich.

09:16
24.06.2024

Trzy osoby ranne w ataku na obwód odeski

Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego, napisał, że w porannym ataku na obwód odeski ranne zostały trzy osoby — 19-latek, 50-latek i 58-latek.

09:04
24.06.2024

Stan wyjątkowy w Sewastopolu

W Sewastopolu po niedzielnym ataku wojsk ukraińskich wprowadzono stan wyjątkowy. Sewastopol to miasto w południowej części Półwyspu Krymskiego, anektowanego przez Rosję w 2014 r. Miejscowe władze informowały, że w niedzielę Ukraińcy ostrzelali miasto za pomocą pocisków ATACMS. Cztery rakiety miały zostać przechwycone przez obronę powietrzną, głowica piątej miała eksplodować w powietrzu. Według strony rosyjskiej, w wyniku ataku w Sewastopolu zginęło dwoje dzieci i dwoje dorosłych, a 151 osób odniosło obrażenia. Do szpitali miały trafić 82 osoby, w tym 27 nieletnich. Dekret o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ogłosił szef rosyjskich władz Sewastopola Michaił Razwożajew.

08:59
24.06.2024

Straż Graniczna Ukrainy: Na Białorusi Rosja nie ma obecnie sił zdolnych do inwazji

Andrij Demczenko, rzecznik Straży Granicznej Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że przeprowadzane na Białorusi sprawdzanie gotowości bojowej tamtejszej armii nie stwarza zagrożenia dla Ukrainy, a Rosja „nie ma obecnie sił na terytorium Białorusi zdolnych dokonać inwazji na terytorium Ukrainy”. - Rosja wycofała swoje jednostki z Republiki Białorusi, nie zastąpiła ich nowymi — powiedział Demczenko.

08:42
24.06.2024

Ukraińcy zaprzeczają doniesieniom, że Rosjanie zajęli całą Nowoołeksandriwkę na kierunku pokrowskim

Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy przyznaje, że dużą część miejscowości jest zajęta przez Rosjan, ale — jak podkreśla — Rosjanie nie kontrolują całej miejscowości.

08:11
24.06.2024

Rankiem Rosjanie zaatakowali Odessę

W Odessie trafiony miał zostać obiekt infrastruktury cywilnej — informuje gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper. W wyniku ataku wybuchł pożar, są ranni — wynika z wpisu gubernatora.

08:03
24.06.2024

Atak drona na północy Ukrainy

W wyniku ataku drona kamikadze typu Shahed w obwodzie czernihowskim uszkodzone zostały trzy domy, dwa sklepy i budynek rady wiejskiej - przekazał szef obwodowej administracji Wiaczesław Czaus dodając, że brak doniesień o ofiarach.

08:00
24.06.2024

Ranni w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniego dnia w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim nikt nie zginął, a 12 osób zostało rannych - podał szef lokalnej administracji Wadym Fiłaszkin.

07:48
24.06.2024

Eksplozje w Odessie

Mer Odessy Gennadij Truchanow poinformował, że w mieście słychać wybuchy.

07:31
24.06.2024

Rosja i Kambodża zawarły porozumienie wojskowe

Armia Kambodży i Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej podpisały memorandum o porozumieniu mającym na celu wzmocnienie współpracy między siłami lądowymi obu krajów - poinformował kambodżański portal Khmer Times. Według tego źródła, to pierwsze w historii porozumienie wojskowe między Kambodżą a Rosją, podpisane podczas trzydniowej wizyty w Rosji Mao Sophana, zastępcy naczelnego dowódcy Królewskich Kambodżańskich Sił Zbrojnych.

07:16
24.06.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie obwodów mikołajowskiego, kirowohradzkiego, odeskiego, czerkaskiego, chersońskiego i dniepropetrowskiego ogłoszono alarm powietrzny.

07:09
24.06.2024

Broń dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze. UE ma wiedzieć, jak ominąć sprzeciw Węgier

Unia Europejska opracowała mechanizm, który umożliwi ominięcie sprzeciwu Węgier w sprawie zakupów broni dla Kijowa z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów - poinformował w wywiadzie dla "Financial Times" Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jego zdaniem, mechanizm ten jest skomplikowany, ale wykonalny. Według gazety, ministrowie spraw zagranicznych UE mają omówić plan na spotkaniu 24 czerwca.

06:56
24.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić ok. 535 660 żołnierzy, 8 031 czołgów, 15 413 pojazdów opancerzonych, 14 246 zestawów artyleryjskich, 1 108 wyrzutni rakiet, 863 zestawy przeciwlotnicze, 359 samolotów, 326 śmigłowców. 11 382 bezzałogowe statki powietrzne, 2 323 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 304 pojazdów (w tym cystern), 2 397 jednostek sprzętu specjalnego.

06:30
24.06.2024

Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje, że na pokładzie okrętu, który znajduje się na Morzu Czarnym, nie ma pocisków Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim znajduje się sześć rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr. 

06:22
24.06.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali dziewięć miejscowości w obwodzie zaporoskim

W wyniku ostrzału ranna została jedna kobieta — informuje gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow.

06:16
24.06.2024

Szefowa MSZ Łotwy o Rosji: Dziś nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla żadnego z członków NATO

Naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie, aby tak było i w przyszłości. Nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego, ale nie możemy nie brać pod uwagę, że Rosja nie zamierza się zmienić. Musimy zadbać o to, aby zdolności odstraszania NATO pozostały silne — mówi Baiba Braže, szefowa łotewskiej dyplomacji, w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim. 

Czytaj więcej

Szefowa MSZ Łotwy o Rosji: Nie zamierza się zmienić
05:56
24.06.2024

Ukraińcy w piątek mieli zaatakować obiekt wojskowy w Kraju Krasnodarskim, w którym szkoleni byli operatorzy dronów-kamikadze

Skutki ataku są widoczne na zdjęciach satelitarnych, które publikuje Marynarka Wojenna Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraina chwali się atakiem na ośrodek szkolenia operatorów dronów-kamikadze w Rosji
05:31
24.06.2024

TV Chosun: Korea Północna zamierza wysłać ekipy budowlane i ekipy inżynieryjne na okupowaną przez Rosję część Ukrainy

Pracownicy z Korei Północnej mają zostać przerzuceni na okupowaną Ukrainę z Chin.

Czytaj więcej

Marszałek z Korei Północnej ostrzega USA przed "nową wojną światową"
05:07
24.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 851 dzień wojny na Ukrainie

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:32
24.06.2024

W nocy w Charkowie rozległy się eksplozje

Z doniesień telewizji Suspilne wynika, że do eksplozji doszło prawdopodobnie poza granicami miasta.

04:30
24.06.2024

Obwód sumski ostrzelany 14 razy w ciągu doby

Sumska obwodowa administracja wojskowa informuje o 37 eksplozjach na terenie obwodu w ciągu minionej doby.

04:27
24.06.2024

Szefowie MSZ państw UE będą rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy

Spotkanie szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej odbędzie się Luksemburgu. Tematem rozmów będą przygotowywane gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz wzmocnienie wsparcia militarnego dla walczącego z Rosją kraju, w tym poprzez wykorzystanie zysków z zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji. Dokument opisujący zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa UE wobec Ukrainy ma zostać przygotowany do końca miesiąca.

04:24
24.06.2024

W nocy nad obwodem rostowskim zneutralizowano trzy ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu rostowskiego, Wasilij Gołubiew. Jeden dron został strącony, a dwa sprowadzone na ziemię za pomocą urządzeń do walki radioelektronicznej. Szczątki strąconego drona spadły na terenie zakładu przemysłowego — napisał Gołubiew na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:20
24.06.2024

W Dagestanie trzy dni żałoby po atakach terrorystycznych

24, 25 i 26 czerwca będą w Dagestanie dniami żałoby po atakach terrorystycznych w Derbencie i Machaczkale. W związku z żałobą odwołane zostały w tych dniach wszystkie imprezy o charakterze rozrywkowym. W dniach żałoby flagi na terenie Dagestanu będą opuszczone do połowy masztu. W niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu poinformowało o ataku na synagogę i kościół w Derbencie, a także na cerkiew i posterunek policji w Machaczkale. W atakach zginęło ponad 15 funkcjonariuszy policji oraz pewna liczba cywilów — podają lokalne władze. Zginęło też pięciu lub sześciu napastników. 16 rannych osób zostało hospitalizowanych.

04:19
24.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 851 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 851 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 851 dniu wojny

PAP

04:18
24.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 851