Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Istotna decyzja ws. wiz

Spotkanie w cztery oczy z prezydentem Chin trwało prawie godzinę - mówił po spotkaniu w Chinach z Xi Jinpingiem prezydent Polski, Andrzej Duda.

Publikacja: 24.06.2024 15:16

Andrzej Duda i Xi Jinping

Andrzej Duda i Xi Jinping

Foto: PAP/EPA

Duda mówił, że przed spotkaniem z głową chińskiego państwa spotkał się z premierem, przewodniczącym chińskiego parlamentu, a „momentem kulminacyjnym dzisiejszego dnia był cykl kilkuformatowych spotkań z prezydentem, Xi Jinpingiem”.

Andrzej Duda mówi, że chiński rynek otwiera się dla polskiej żywności

Wartość handlu Polski z Chinami

Wartość handlu Polski z Chinami

PAP

- Omówiliśmy najważniejsze zagadnienia. Co przede wszystkim/ Zawarliśmy porozumienia o współpracy w dziedzinie technologii, o współpracy w dziedzinie rolnictwa, cały szereg umów dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin, bardzo ważnych, otwierających rynek chiński dla polskiego rolnictwa. Do końca roku będziemy mieli regionalizację jeśli chodzi o sprzedaż drobiu w Chinach — wyliczał prezydent. - Będziemy czwartym krajem na świecie, który tę regionalizację będzie miał - dodał.

Czytaj więcej

Ambasador Australii w USA mówi o "wojnie, która zmieni świat jak II wojna światowa"

- To faktyczne otwarcie na polskie produkty rolne, na polską żywność, zachęcam wszystkich, by możliwościami eksportowymi do Chin się teraz zainteresować, bo spektrum możliwości jest szerokie — zadeklarował prezydent.

- Także jeśli chodzi o współpracę naukową: podpisana została umowa na stworzenie wielkiego słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego — to też przełomowe wydarzenie — dodał.

Polacy być może już za kilka dni będą mogli jeździć do Chin bez wiz na krótki pobyt

- Ale co najważniejsze po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin — każdy kto będzie chciał przyjechać do 15 dni do Chin, a więc przede wszystkim w celach turystycznych, czy biznesowych, będzie mógł przyjechać do Chin bez wiz. Możemy się spodziewać, że już w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem. Cieszę się z tego, bo ta możliwość komunikacji między ludzkiej jest dla mnie ogromnie istotna — mówił prezydent.

Ambasador Polski w Chinach, Jakub Kumoch poinformował już wcześniej, że Chiny zniosły krótkoterminowe wizy dla Polaków — o czym poinformował prezydenta Dudę prezydent Xi. Komunikat w tej sprawie opublikowały już chińskie media.

Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem również o wojnie na Ukrainie

Andrzej Duda mówił następnie, że rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem także o „zakłóceniach, które mają miejsce” dla idei Pasa i Szlaków, a więc „o wojnie wywołanej przez Rosję na Ukrainie” i „problemach jakie dziś na granicy Polski stwarza presja wywierana przez służby białoruskie” i „atak hybrydowy na polską granicę”. - Wszystkie te kwestie szczegółowo przedstawiłem prezydentowi Xi Jinpingowi. Przedstawiłem prezydentowi nasze spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie, wszystkie zagrożenia, które my jako Polska postrzegamy, nasz punkt widzenia na całą sytuację. I to, że bardzo jest potrzebny pokój — mam nadzieję, że Chiny będą wspierały to, by dążyć do pokojowego zakończenia wojny Rosji na Ukrainie, ale takie zakończenie, które będzie zgodne z normami prawa międzynarodowego. My stoimy na stanowisku, że granice nie mogą być zmieniane — relacjonował.

- Pan prezydent Xi Jinping kilkakrotnie podkreślał dzisiaj, że Chiny chcą pokoju, są państwem, które chcą pokojowego rozwoju — dodał pytany o stanowisko Xi ws. wojny na Ukrainie. - Mogę powiedzieć, że zostaliśmy wysłuchani — dodał.

Duda mówił, że przed spotkaniem z głową chińskiego państwa spotkał się z premierem, przewodniczącym chińskiego parlamentu, a „momentem kulminacyjnym dzisiejszego dnia był cykl kilkuformatowych spotkań z prezydentem, Xi Jinpingiem”.

Andrzej Duda mówi, że chiński rynek otwiera się dla polskiej żywności

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją