04:46
27.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 855
00:10
27.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
26.06.2024

Niemcy i Francja osłabiają pakiet sankcji UE wobec Białorusi

Niemcom i kilku innym krajom eksporterom, zwłaszcza Francji, udało się osłabić planowane sankcje UE wobec Białorusi, które zostały przyjęte na szczeblu ambasadorów 26 czerwca — pisze agencja informacyjna DPA, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli,

Podczas negocjacji 26 czerwca pod naciskiem Berlina nie osiągnięto porozumienia w sprawie ogólnego zakazu eksportu pojazdów z UE. W przyszłości na Białoruś będzie zakaz eksportu wyłącznie pojazdów, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych.

Według DPA Francja poparła także żądania złagodzenia sankcji wobec Białorusi. Wyjątek należy zrobić dla przedmiotów luksusowych, takich jak wyroby skórzane, perfumy i wino. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Polska i kraje bałtyckie, nalegają na nałożenie takich samych sankcji gospodarczych zarówno na Rosję, jak i Białoruś.

23:22
26.06.2024

SBU odkryło siatkę przestępczą sprzedającą przestępcom zdobyczną broń

Organizatorów zatrzymano w obwodach kijowskim, mikołajowskim i lwowskim.

U podejrzanych  zabezpieczono rosyjskie granatniki, karabiny Kałasznikowa i ponad 20 tysięcy sztuk amunicji.

22:58
26.06.2024

Po ataku Rosjan na Dergacze. Rośnie liczba rannych

W trzykrotnie atakowanym dziś przez Rosjan mieście Dergacze w obwodzie charkowskim rannych zostało 12 osób, Wśród nich jest troje dzieci.

22:35
26.06.2024

Królestwo Tonga przyłącza się do komunikatu światowego szczytu pokojowego

Królestwo Tonga stało się dziewiątym uczestnikiem, który podpisał wspólny komunikat po pierwszym światowym szczycie pokojowym, ogłosił 26 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Widzimy, że zasady nakreślone w tym historycznym dokumencie podzielają kraje z całego świata. Cenimy zaangażowanie Tonga w ich realizację” – napisał Zełenski w X.

"16 czerwca siedemdziesiąt osiem państw i cztery organizacje podpisały końcowy wspólny komunikat szczytu pokojowego. „Cele, jakim jest osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy oraz poszanowanie prawa międzynarodowego, leżą w najlepszym interesie wszystkich państw, w tym państw wyspiarskich w Oceanii” – dodał prezydent.

22:07
26.06.2024

Litewscy ochotnicy  pod ostrzałem w Pokrowsku

Grupa Litwinów przewożących pomoc dla Ukraińców odniosła obrażenia podczas ostrzału we wschodniej Ukrainie.

Jednemu obywatelowi Litwy amputowano nogę, pozostali odnieśli lekkie obrażenia i planują samodzielnie wrócić do kraju – powiedział Valdas Bartkevičius, który przewoził pomoc z ofiarami. Według niego pojazdy, którymi przyjeżdżali na Ukrainę, wymagają naprawy.

W środę minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas powiedział dziennikarzom, że stan rannych jest stabilny i przebywają oni w szpitalu w Dnieprze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że ambasada na Ukrainie jest świadoma zdarzenia i jest w kontakcie z ofiarami, aby zapewnić ochronę ich praw i bezpieczny powrót na Litwę.

21:45
26.06.2024

Euro 2024: Ukraina zremisowała z Belgią i odpadła z gry

Ukraina zremisowała 0:0 z Belgią i zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie.

21:19
26.06.2024

Bruksela utrudnia Rosji "import równoległy"

Unia Europejska zatwierdziła kolejny pakiet sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj więcej

Bruksela zamyka największą furtkę do omijania antyrosyjskich sankcji
20:52
26.06.2024

Rosyjski Bank Centralny zapowiada obejście sankcji wobec rosyjskiego SWIFT

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej jest przekonany, że uda mu się ominąć unijne sankcje wobec Systemu Przesyłania Komunikatów Finansowych (SPFS), opracowanego jako analogia systemu SWIFT.

Władimir Czistyukhin, pierwszy zastępca szefa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej stwierdził, że wierzy iż "wspólnie z naszymi partnerami znajdziemy wyjście z obecnej sytuacji, aby kontynuować prawidłowe funkcjonowanie tego systemu”

W przyjętym w zeszłym tygodniu 14. pakiecie sankcji UE zakazała europejskim firmom przyłączania się do SPFS i przeprowadzania transakcji z podmiotami korzystającymi z niego poza Rosją. W rzeczywistości oznacza to odcięcie "przestępców od europejskiego systemu finansowego" – pisze „The Moscow Times”.

20:28
26.06.2024

Putin rozmawiał  z tymczasowym prezydentem Iranu

Jak poinformował Kreml, Władimir Putin rozmawiał dziś telefonicznie z tymczasowym prezydentem Iranu Mohammadem Mochberem.

Omówili „wzajemnie korzystną współpracę dwustronną we wszystkich kluczowych obszarach”, w tym energię i „wielkoskalowe projekty infrastrukturalne”.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił dziś podpisanie memorandum z National Iranian Gas Company (NIGC) w sprawie dostaw rosyjskiego gazu rurociągami do Iranu.

20:11
26.06.2024

Ambasada USA na Ukrainie donosi o śmierci swojego sekretarza w Kijowie

Placówka dyplomatyczna potwierdziła śmierć swojego pracownika.

19:44
26.06.2024

Północ Rosji. Wykoleił się pociąg pasażerski

Dziewięć wagonów składu jadącego z Workuty do Noworosyjska wypadło z szyn. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Według wstępnych komunikatów policji przyczyną wykolejenia była „erozja torów kolejowych".

19:24
26.06.2024

Wypadek wojskowej ciężarówki przy granicy z Białorusią

W komunikacie Dowództwa Generalnego zamieszczonym na platformie X czytamy, że po godzinie 15 na drodze Kobiaty-Bobrowniki w woj. podlaskim doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu wojskowego. Wracali nim żołnierze, którzy zakończyli działania przy granicy polsko-białoruskiej.

Czytaj więcej

Wypadek pojazdu wojskowego przy granicy polsko-białoruskiej. W akcji śmigłowiec LPR
19:04
26.06.2024

Dania przeznaczy 4,7 mln euro na remonty obiektów energetycznych w dwóch obwodach Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii przekaże dodatkową dotację w wysokości około 4,7 mln euro na rzecz Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy na szybką odbudowę obiektów infrastruktury krytycznej elektroenergetycznej w przygranicznych obwodach mikołajowskim i charkowskim.

„Dania została pierwszym sponsorem Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy, przyczyniając się do odbudowy ukraińskiego sektora energetycznego już w kwietniu 2022 roku” – stwierdził Herman Haluszczenko, Minister Energii Ukrainy.

18:42
26.06.2024

Baner w sektorze ukraińskim na Euro 2024

Na trybunie, gdzie podczas meczu z Belgią w ramach Euro 2024  zasiedli ukraińscy kibice, zawisł baner z napisem: „Od lutego 2022 r. w czasie wojny zginęło tysiące kibiców piłki nożnej” wraz z ich portretami.

18:23
26.06.2024

Rosjanie wywożą sprzęt z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Rosyjscy okupanci, przy pomocy wyznaczonego przez nich fikcyjnego kierownictwa, wywożą nieużywany sprzęt z elektrowni atomowej w Zaporożu – poinformowało utworzone przez Siły Operacji Specjalnych Centrum Narodowego Oporu.

„Eduard Atakiszczew, wyznaczony przez okupantów zastępca dyrektora zdobytej elektrowni jądrowej, pomaga wojsku w usuwaniu nieużywanego sprzętu ze stacji. Według lokalnych doniesień oddelegowany z Rostowa Atakiszczew jest odpowiedzialny za podpisywanie fikcyjnych porozumień ws. przekazanie nieodebranego mienia stacji na potrzeby okupantów” – czytamy w komunikacie CNO.

17:55
26.06.2024

Dyplomata: Porozumienie o bezpieczeństwie Ukraina–UE zostanie podpisane na szczycie UE

Umowa między Ukrainą a UE w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostanie podpisana w czwartek w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej — cytuje Interfax.ua wysokiej rangi dyplomatę UE.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, na ile treść tego dokumentu przypomina wiele umów o bezpieczeństwie podpisanych już z krajami Unii Europejskiej, dyplomata zauważył, że „nie wszystkie państwa członkowskie podpisały umowy z Ukrainą”. „UE jest swego rodzaju parasolem, w którym każdy będzie podejmował zobowiązania i każdy wniesie swój wkład, zatwierdzając zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa” – wyjaśnił rozmówca dziennikarzy.

Na odpisaniu umowy obecny będzie prezydent Wołodymyr Zełenski.

17:40
26.06.2024

 Peter Pellegrini o udziale w czeskiej inicjatywie zakupu amunicji dla Ukrainy

Nowy prezydent Słowacji Peter Pellegrini powiedział, że jego kraj uczestniczy w czeskiej inicjatywie zakupu pocisków dla Ukrainy -   zakupiona amunicja jest unowocześniana w słowackich fabrykach. - Dzięki naszym zakładom produkcyjnym w znaczący sposób przyczynimy się do sukcesu czeskiej inicjatywy. Słowacja zwiększyła produkcję w swoich fabrykach, w których produkuje się lub regeneruje amunicję niezbędnych kalibrów — mówił Pellegrini,

Pellegrini powiedział, że Bratysława wspiera Kijów w sprawach, o których często się nie mówi, np. w kwestii dostaw energii elektrycznej, która ma zapobiec załamaniu się ukraińskiego systemu energetycznego.

17:25
26.06.2024

Litwa planuje wystąpić z Konwencji o zakazie amunicji kasetowej

-Decyzja może zostać podjęta tak szybko, jak to możliwe -powiedział litewski minister obrony Laurynas Kasčiūnas.

17:14
26.06.2024

 Sankcje zmusiły Kreml do importu aluminium

Po raz pierwszy od 15 lat, Indie - drugi eksporter aluminium na świecie - wyeksportowały ten towar do Rosji.

Czytaj więcej

Nieoczekiwany efekt sankcji: Rosja importuje z Indii… aluminium
16:57
26.06.2024

Scholz odrzucił wezwania do rozmów pokojowych z Putinem

 - Putin w dalszym ciągu koncentruje się całkowicie na wojnie i zbrojeniach, nikt nie może tego zignorować – powiedział niemiecki kanclerz w przemówieniu przed Bundestagiem

Scholz powiedział, że każdy, kto wierzy, że ustępstwa terytorialne i polityczne na rzecz Putina ze strony Ukrainy doprowadzą do trwałego pokoju w Europie, „prawdopodobnie  ogląda dużo Russia Today”.

16:36
26.06.2024

Ambasador USA: Chiny „skutecznie stanęły po stronie Rosji” w wojnie na Ukrainie

Według ambasadora USA w Pekinie Chiny nie są neutralne w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej i stanęły po stronie Władimira Putina. Mają to potwierdzać doniesienia, że Chiny dostarczają Moskwie szereg technologii, utrzymując jednocześnie silne powiązania handlowe z Rosją przez cały czas trwania konfliktu.

Przemawiając w chińskim centrum finansowym w Szanghaju, Nicholas Burns powiedział, że trwająca już trzeci rok inwazja Rosji stała się „kryzysem egzystencjalnym” w Europie. - Uważamy, że poważnym błędem jest zezwolenie tysiącom chińskich firm na wysyłanie tak wielu komponentów  technologicznych, mikroprocesorów czy nitrocelulozy do Rosji w celu wzmocnienia jej przemysłu obronnego  na potrzeby tej brutalnej wojny  – powiedział Burns.

16:18
26.06.2024

Komisja Europejska dostarczyła skaner ciężarówek na granicę ukraińsko-węgierską

Komisja Europejska dostarczyła na granicę ukraińsko-węgierską skaner rentgenowski do kontroli samochodów ciężarowych, który posłuży do przyspieszenia odprawy transgranicznej transportu ładunków „korytarzami solidarności”.

Skanery rentgenowskie mają kluczowe znaczenie w operacjach celnych, ponieważ umożliwiają bezdotykową kontrolę towarów. Nowy skaner umożliwi celnikom szybką i skuteczną kontrolę ładunku, wykrycie nielegalnych lub zabronionych przedmiotów w ciągu kilku minut oraz pomoże zwiększyć przepływ legalnych towarów. Ponadto brak konieczności fizycznej kontroli ładunku pomoże uniknąć uszkodzenia kontrolowanego towaru.

Przyspieszenie procedur przekraczania granicy oznacza krótszy czas oczekiwania kierowców ciężarówek, szybszą logistykę dla firm po obu stronach granicy i skuteczniejszą kontrolę graniczną. Ten nowy skaner to jeden z wielu przykładów tego, jak Korytarze Solidarności pomagają wspierać handel z Ukrainą , co przynosi korzyści obu stronom – powiedziała europejska komisarz ds. transportu Adina Veljan.

15:55
26.06.2024

Szef MSZ Ukrainy gratuluje Ruttemu wyboru na sekretarza generalnego NATO

Kułeba przypomina jednocześnie, że „jest w naszym wspólnym interesie, by Ukraina nadal otrzymywała silne i długoterminowe wsparcie w swojej walce o wolność oraz na drodze do dołączenia do Sojuszu”.

15:41
26.06.2024

Dziewięć osób rannych w rosyjskim ataku powietrznym na Dergacze

Z komunikatu Wiaczesława Zadorenki, szefa miejskiej administracji wojskowej wynika, że w ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a wśród rannych są dzieci.

15:30
26.06.2024

Mark Rutte pokieruje NATO od października 2024 roku (WIDEO)

Oficjalną decyzję w tej sprawie ogłoszono 26 czerwca.

15:10
26.06.2024

Jest porozumienie ambasadorów akredytowanych przy UE ws. pakietu sankcji przeciw Białorusi

O porozumieniu informuje belgijska prezydencja Unii Europejskiej. Nowy pakiet sankcji ma „wzmocnić środki podjęte w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, w tym walkę z obchodzeniem sankcji”.

14:30
26.06.2024

Tak wygląda sytuacja na froncie w 854. dniu wojny

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

PAP

14:12
26.06.2024

Rosjanie odtwarzają lotnisko wojskowe na okupowanym Krymie

W rejonie Kerczu na okupowanym Krymie Rosjanie odtwarzają lotnisko wojskowe w Bagerowie. Już wcześniej strona ukraińska podawała, że Rosjanie przywracają do użycia stare lotniska wojskowe na Krymie obawiając się kolejnych ataków rakietowych Ukrainy na działające obecnie lotniska. 

13:53
26.06.2024

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli trzy wyrzutnie HIMARS w strefie działań wojennych na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że atak „lotnictwa operacyjno-taktycznego i bezzałogowych statków powietrznych oraz wojsk rakietowych i artylerii zgrupowania wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczył trzy wyrzutnie HIMARS”. W ataku zginąć mieli też „zagraniczni specjaliści”, którzy mieli pomagać w korzystaniu z wyrzutni.

13:22
26.06.2024

Unia Europejska 25 czerwca w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą (WIDEO)

W konferencji międzyrządowej uczestniczyła delegacja z Kijowa oraz delegacje z 27 krajów członkowskich UE. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał dzień „historycznym”. „Razem zbudujemy bezpieczną, dostatnią i silną Europę, od Lizbony po Ługańsk” – powiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal, który uczestniczył w konferencji zdalnie.

13:00
26.06.2024

Biden blokuje podwyżki cen ropy. Stąd łagodniejsze sankcje wobec Iranu i Rosji

Według informacji uzyskanych przez „The Wall Street Journal” od dyplomatów, byłych urzędników rządowych i przedstawicieli branży energetycznej, polityka Białego Domu doprowadziła do łagodniejszych, niż oczekiwano, sankcji nałożonych na głównych producentów ropy.

Czytaj więcej

Biały Dom hamuje podwyżki cen ropy. Biden nie dopuści do drożyzny
12:56
26.06.2024

Zełenski pogratulował Ruttemu wyboru na nowego sekretarza generalnego NATO

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję na współpracę z nowym sekretarzem generalnym na rzecz „ochrony ludności i wolności” w przestrzeni Euroatlantyckiej.

12:55
26.06.2024

Pięćdziesiąt starć na froncie

Od północy na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 50 starć zbrojnych - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim i łymańskim. Rosjanie ostrzelali przygraniczne tereny północnej Ukrainy w obwodach sumskim i czernihowskim - czytamy w komunikacie.

12:32
26.06.2024

Kreml komentuje wybór Ruttego na nowego sekretarza generalnego NATO

Dmitrij Pieskow stwierdził, że jest „mało prawdopodobne”, by wybór Ruttego zmienił coś w „generalnej linii” polityki NATO, której celem jest obecnie „strategiczne powstrzymywanie” Federacji Rosyjskiej.

12:04
26.06.2024

Kreml: Nakaz aresztowania Siergieja Szojgu i gen. Walerija Gierasimowa to absurd

Nakaz aresztowania byłego ministra obrony Rosji i szefa Sztabu Generalnego tego kraju wydany przez MTK w związku z działaniami wojennymi Rosji na Ukrainie jest — zdaniem Dmitrija Pieskowa - „dość absurdalny, tak jak wcześniejsze dwa nakazy dotyczące” Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Rosji. Pieskow dodał, że Rosja nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

11:58
26.06.2024

Pierwsza wymiana jeńców z udziałem przedstawicieli biura rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich

Jak przekazał w środę rzecznik praw obywatelskich Ukrainy Dmytro Łubinec, wymiana jeńców wojennych pomiędzy Ukrainą i Rosją odbyła się we wtorek po raz pierwszy z udziałem przedstawicieli biura rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich. "Wczoraj, podczas wymiany jeńców wojennych, po raz pierwszy przybyli przedstawiciele rosyjskiego biura rzecznika praw obywatelskich, aby zarejestrować możliwe naruszenia praw człowieka" - czytamy we wpisie opublikowanym na Telegramie.

11:19
26.06.2024

Zełenski odznaczył medyków

Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski przekazał, że odwiedził punkt stabilizacyjny 47. Brygady, czyli miejsce, do którego trafiają ewakuowani z frontu ranni żołnierze tej jednostki. "Rozmawiałem z naszymi medykami, którzy poinformowali mnie o swoich potrzebach. Wręczyłem im odznaczenia państwowe" - podał Zełenski w mediach społecznościowych.

11:15
26.06.2024

Przebywający z wizytą w obwodzie donieckim Wołodymyr Zełenski odznaczył ukraińskich żołnierzy

Zełenski wysłuchał też meldunku operacyjnego.

10:56
26.06.2024

Kłęby dymu nad przylądkiem Czauda na Krymie

Strona Krym.Realii publikuje nagranie ilustrujące doniesienia o kłębach dymu unoszących się nad przylądkiem Czauda na okupowanym Krymie. Dym widać w rejonie, gdzie znajduje się obiekt wojskowy, z którego startują drony-kamikadze Szahed atakujące cele na Ukrainie.

10:51
26.06.2024

O czym David Cameron mówił w rozmowie z Lexusem i Wowanem?

Rosyjscy komicy Lexus i Wowan podszyli się pod Petra Poroszenkę i rozmawiali z szefem MSZ Wielkiej Brytanii. Z zapisu rozmowy wynika, że omawiali z Davidem Cameronem m.in. kwestię ewentualnego zaproszenia Ukrainy do NATO.

Czytaj więcej

Cameron powiedział rosyjskim komikom, że Ukraina nie zostanie teraz zaproszona do NATO
10:31
26.06.2024

Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO

1 października 2024 roku Rutte zastąpi na tym stanowisku Jensa Stoltenberga.

Czytaj więcej

Jest nowy sekretarz generalny NATO
10:31
26.06.2024

USA chcą, by amerykańskie koncerny zbrojeniowe wysyłały swoich pracowników na Ukrainę

Jak informuje CNN, administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena skłania się ku wydaniu zezwolenia amerykańskim koncernom zbrojeniowym na wysyłanie pracowników na Ukrainę. Mieliby oni pomóc ukraińskim siłom konserwować i naprawiać dostarczony przez USA sprzęt.

09:49
26.06.2024

Wołodymyr Zełenski z wizytą w obwodzie donieckim

Zełenski przybył do obwodu donieckiego z głównodowodzącym ukraińskiej armii, gen. Ołeksandrem Syrskim oraz nowym dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych gen. Andrijem Hnatowem.

09:14
26.06.2024

Alarm w obwodzie biełgorodzkim

Rosyjskie władze podały, że na terenie Biełgorodu, obwodu biełgorodzkiego oraz miasta Szebiekino ogłoszono alarm powietrzny z uwagi na zagrożenie atakiem rakietowym. Do mieszkańców zaapelowano o schronienie się np. w piwnicach. Według rosyjskich mediów, w Biełgorodzie słychać było syrenę oraz eksplozje.

09:02
26.06.2024

Ponad 71 proc. uchodźców z Ukrainy przebywających na Litwie zamierza wrócić do ojczyzny

Taki odsetek Ukraińców przebywających na Litwie zamierza wrócić do ojczyzny, gdy będzie tam bezpiecznie. 12 proc. uchodźców z Ukrainy na Litwie nie zdecydowało jeszcze czy zamierzają wrócić na Ukrainę.

08:45
26.06.2024

W nocy z 25 na 26 czerwca w ostrzale obwodu charkowskiego ranne zostały cztery osoby

Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że w wyniku ostrzały wsi Bobriwka w rejonie charkowskim ranne zostały cztery osoby. Rosyjskie bomby uszkodziły tu trzy budynki mieszkalne. Z kolei w wyniku ostrzału miejscowości Borowa w rejonie iziumskim w płomieniach stanął sklep, a uszkodzone zostały budynki apteki i szpitala. Ponadto na Charków spadły pociski z zestawów przeciwlotniczych, a na Kupiańsk — bomby niekierowane.

08:42
26.06.2024

Rosyjski resort obrony podał, że rosyjscy jeńcy wypuszczeni przez Ukrainę dotarli do Moskwy

We wtorek wieczorem Rosja i Ukraina dokonały wymiany jeńców wojennych — obie strony wypuściły po 90 jeńców. Mediatorem w negocjacjach między Ukrainą a Rosją w tej sprawie były Zjednoczone Emiraty Arabskie.

08:34
26.06.2024

Rosjanie informują o ostrzelaniu punktu pomiaru promieniowania w obwodzie zaporoskim

O zniszczeniu w ukraińskim ostrzale punktu pomiaru promieniowania w miejscowości Wielikaja Znamienka informuje okupacyjna administracja Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Informują oni jednocześnie, że poziom promieniowania w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej takiej elektrowni w Europie jest stale monitorowany i nie przekracza normy.

08:16
26.06.2024

Atak w obwodzie odeskim

W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły uderzenia na terenach południowej Ukrainy - podało ukraińskie wojsko. Według tego źródła, w obwodzie mikołajowskim odnotowano uderzenie pocisku kierowanego wystrzelonego z samolotu, zaś w obwodzie odeskim pocisk balistyczny uderzył w obiekt infrastruktury. Ofiar w ludziach nie było.

07:56
26.06.2024

Ponad 300 pocisków spadło na obwód zaporoski

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały siedem miejscowości w obwodzie zaporoskim, odnotowano 328 eksplozji, w tym 180 uderzeń pocisków artyleryjskich - przekazał Iwan Fedorow, szef lokalnej administracji wojskowej. Brak informacji o obrażeniach wśród ludności cywilnej.

07:41
26.06.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropetrowskim

Wojska rosyjskie za pomocą artylerii i dronów ostrzelały teren gminy Marganiec w rejonie nikopolskim, uszkodzone zostały prywatne budynki - podał szef władz obwodowych Serhij Łysak zaznaczając, że nie było ofiar w ludziach.

07:28
26.06.2024

Nowy rodzaj sił zbrojnych na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający decyzję ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o utworzeniu Sił Systemów Bezzałogowych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. Odpowiedni dekret został opublikowany w serwisie internetowym ukraińskiego prezydenta.

07:11
26.06.2024

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa ukraińskie drony atakujące cele wojskowe w obwodzie smoleńskim

Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Wasilij Anochin. Do ataku doszło ok. 4 rano. Z komunikatu Anochina wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.

06:48
26.06.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt znajdujący się na wodach Morza Czarnego nie jest uzbrojony w pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim jest osiem rosyjskich okrętów — dwa z nich uzbrojone są łącznie w 16 pocisków Kalibr. 

06:46
26.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 538 060 żołnierzy, 8 039 czołgów, 15 450 pojazdów opancerzonych, 14 321 zestawów artyleryjskich, 1 108 wyrzutni rakiet, 863 zestawy przeciwlotnicze, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 435 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 407 pojazdów (w tym cystern) i 2 409 jednostek sprzętu specjalnego.

06:27
26.06.2024

Szef grupy parlamentarnej CSU: Niepracujący uchodźcy z Ukrainy powinni zostać odesłani do domu

– Ponad dwa lata po rozpoczęciu wojny musi obowiązywać zasada: rozpoczęcie pracy w Niemczech lub powrót do bezpiecznych obszarów zachodniej Ukrainy – powiedział Aleksander Dobrint kilka dni temu w „Bild am Sonntag”. Taka wypowiedź spotkała się z krytyką partii koalicji rządowej oraz aplauzem ugrupowań populistycznych z prawej oraz lewej strony sceny politycznej.

Czytaj więcej

Jakie są granice niemieckiej gościnności? Politykom nie podoba się to, że Ukraińcy pobierają zasiłki
06:26
26.06.2024

Zaledwie co dziesiąty Rosjanin przyznaje, że sankcje Zachodu spowodowały bardzo poważne problemy dla nich i ich rodzin.

Aż 88 proc. Rosjan takich skutków nie odczuwa. Co więcej, 68 proc. ankietowanych przekonuje, że w ogóle się nie przejmuje tematem politycznych i gospodarczych sankcji wymierzonych w ich kraj. Wynika to z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez niezależny ośrodek Centrum Lewady, uznany przez władze rosyjskie za „agenta zagranicznego”.

Czytaj więcej

Sankcje? Rosjanie twierdzą, że ich nie obchodzą. Jak radzą sobie z ograniczeniami?
05:41
26.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 123 potyczki na froncie w ciągu doby

Ukraiński Sztab Generalny podał, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 43 ataki powietrzne, 368 ataków z użyciem dronów, a także 2 700 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zamieszkanych.

05:17
26.06.2024

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Od początku wojny dopuściliśmy do użycia przez siły zbrojne 40 krajowych i zagranicznych pojazdów opancerzonych

Resort obrony Ukrainy podaje, że obecnie ukraińska armia używa pojazdów opancerzonych produkowanych przez ponad 10 państw świata — w tym m.in. przez USA, Niemcy, Szwecję, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Norwegię. Do użycia przez siły zbrojne Ukrainy dopuszczono m.in. czołgi Abrams, Leopard, Challenger oraz bojowe wozy piechoty Bradley.

04:56
26.06.2024

Rzecznik Pentagonu o możliwości pojawienia się żołnierzy z Korei Płn. na Ukrainie: Będziemy na to zwracać uwagę

- Gdybym był zarządzającym północnokoreańską armią, zastanawiałbym się czy wysyłać moich żołnierzy jako mięso armatnie na nielegalną wojnę przeciw Ukrainie — powiedział jednocześnie rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder.

04:47
26.06.2024

W obwodzie odeskim zatrzymano jednocześnie 47 mężczyzn w wieku poborowym, którzy próbowali opuścić Ukrainę

Chętnych do nielegalnego opuszczenia Ukrainy szukano za pośrednictwem serwisu Telegram. Za pomoc w wyjeździe z kraju płacili oni od 5 do 18,5 tys. dolarów.

04:45
26.06.2024

Służby miejskie w Charkowie otrzymały 16 pojazdów specjalnych od partnerów z Holandii

Informacje takie zamieszcza na swoim kanale w serwisie Telegram charkowska rada miejska.

04:43
26.06.2024

Przed sądem w Swierdłowsku rusza dziś proces Evana Gershkovicha

Dziennikarz „Wall Street Journal” jest oskarżony o szpiegostwo i od wiosny 2023 roku przebywa w rosyjskim areszcie. Gershkovich i jego redakcja zaprzeczają zarzutom stawianym dziennikarzowi przez stronę rosyjską. Proces Gershkovicha będzie toczyć się za zamkniętymi drzwiami, a materiały w jego sprawie są niejawne.

04:40
26.06.2024

Minister obrony Rosji rozmawiał telefonicznie z sekretarzem obrony USA

Do rozmowy doszło 25 czerwca z inicjatywy strony amerykańskiej. Austin w czasie rozmowy miał podkreślić, że utrzymywanie kanałów komunikacyjnych między Rosją a USA jest istotne. Z kolei Andrije Biełousow ostrzegł swojego rozmówcę, że dostawy amerykańskiej broni dla ukraińskiej armii grożą dalszą eskalacją sytuacji. „Inne kwestie też zostały omówione” - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Pierwszy taki kontakt USA i Rosji od marca 2023 roku. W tle atak na Sewastopol
04:36
26.06.2024

Wkrótce ma zostać uruchomione połączenie kolejowe między Władywostokiem a Rason w Korei Północnej

Od lipca między Władywostokiem a Rason mają kursować bezpośrednie pociągi pasażerskie — zapowiedział Oleg Kożemjako, gubernator Kraju Przymorskiego. Jak dodał „turyści będą mogli przejechać z Władywostoku do KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) i podziwiać piękno tamtejszej natury oraz lokalną kulturę, zapoznawać się ze zwyczajami i tradycjami”.

04:35
26.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny

PAP

04:34
26.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 853

a