04:32
28.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 856
00:06
28.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
27.06.2024

Estonia przekaże Ukrainie w tym roku ponad 100 mln euro pomocy

Wspólne zobowiązania Ukrainy i Estonii w zakresie bezpieczeństwa, podpisane w czwartek w Brukseli przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premier Estonii Kaję Kallas, przewidują przeznaczenie przez Estonię ponad 100 mln euro pomocy obronnej dla Kijowa już w tym roku i wieloaspektowe wsparcie w trakcie 10-letniego okresu ważności dokumentu.

Ponadto rząd estoński w latach 2024–2027 będzie przeznaczał co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie na wsparcie wojskowe Ukrainy. Należy zauważyć, że Estonia jako pierwsza zaproponowała ustalenie procentu PKB na wsparcie Ukrainy w dwustronnych umowach o bezpieczeństwie.

Ponadto dokument potwierdza poparcie Estonii dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

23:27
27.06.2024

Ukraina otwiera Konsulat Honorowy w Liechtensteinie

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Perebyinis złożył roboczą wizytę w Księstwie Liechtensteinu, podczas której wziął udział w otwarciu Konsulatu Honorowego Ukrainy w Vaduz.

W oficjalnej ceremonii jako gość honorowy wziął udział Minister Spraw Zagranicznych, Edukacji i Sportu Księstwa Liechtensteinu,  Dominique Hasler. Z radością przyjęła otwarcie Konsulatu Honorowego Ukrainy i życzyła Ukrainie szybkiego zwycięstwa.

- Ukrainę i Liechtenstein podzielają wspólne wartości i poglądy. Otwarcie Konsulatu Honorowego Ukrainy w Księstwie to wydarzenie o znaczeniu historycznym i symboliczny krok w kierunku zacieśnienia współpracy między naszymi krajami – powiedział Dominique Hasler.

23:06
27.06.2024

Prezydent Bułgarii nie weźmie udziału w szczycie NATO ze względu na brak porozumienia w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Rumen Radew, prorosyjski prezydent Bułgarii, odmówił przewodzenia bułgarskiej misji na spotkaniu NATO w Waszyngtonie ze względu na „stanowisko, którego musi bronić w sprawie pomocy dla Ukrainy”.

Według biura Radewa propozycja udziału prezydenta Bułgarii w szczycie NATO przewidywała, że ​​musi on „przedłożyć ramowe stanowiska” uzgodnione przez rząd i zatwierdzić oparte na nich dokumenty. „Głowa państwa nie zgadza się z niektórymi postanowieniami ramowych stanowisk przyjętych przez Radę Ministrów w sprawie zobowiązań, jakie przyjmuje na siebie nasz kraj w związku z wojną na Ukrainie” – napisano w oświadczeniu.

Obecny prezydent Bułgarii od dawna popiera stanowisko Kremla: udzielenie Kijowowi pomocy wojskowej jedynie przedłuża konflikt, a zwolennicy pomocy są zwolennikami wojny. Radew skrytykował niedawno NATO za umożliwienie Ukrainie użycia zachodniej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, twierdząc, że prowadzi to do „eskalacji” i „nuklearnego armagedonu”.

22:58
27.06.2024

MKOl zezwolił 8 rosyjskim tenisistom na udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) upoważnił ośmiu rosyjskich tenisistów do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Danił Miedwiediew, Andriej Rublew, Karen Chachanow, Roman Safiullin, Daria Kasatkina, Ludmiła Samsonowa, Ekaterina Aleksandrowa i Mirra Andriejewa zostali dopuszczeni do udziału w igrzyskach.

22:35
27.06.2024

Ukraina zaatakowała system rejestracji i kontroli ruchu Mostu Kerczeńskiego

Ukraina przeprowadziła cyberatak, w wyniku którego wstrzymano ruch na moście krymskim. Od strony Kerczu zgłoszono korek na ponad 400 samochodów

Za atak na system rejestracji i kontroli ruchu na moście odpowiedzialni byli cyberspecjaliści wywiadu wojskowego.

22:15
27.06.2024

Niemcy pomogą w modernizacji infrastruktury energetycznej w obwodzie mikołajowskim

Niemcy przyczynią się do modernizacji infrastruktury energetycznej obwodu mikołajowskiego, w szczególności poprzez dotowanie zakupów nowych źródeł wytwarzania energii i ciepła.

Witaly  Kim, szef Administracji Wojskowej Obwodu Mikołajowskiego, spotkał się z Martinem Jägerem, Ambasadorem Niemiec na Ukrainie. Podczas spotkania strony omówiły współpracę w zakresie finansowania zakupu dodatkowych źródeł wytwarzania energii i ciepła, a także wstępne umowy zawarte z partnerami niemieckimi podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie.

21:51
27.06.2024

Trwają negocjacje w sprawie izraelskich systemów Patriot dla Ukrainy

Zarys porozumienia został omówiony przez ministrów i wyższych urzędników USA, Izraela i Ukrainy.

Czytaj więcej

Czy izraelskie systemy Patriot trafią na Ukrainę? USA prowadzą negocjacje
21:22
27.06.2024

Ambasador USA: NATO buduje most do członkostwa Ukrainy w Sojuszu

Państwa NATO starają się zbudować pomost prowadzący do członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim, choć Ukraina nie otrzymała jeszcze zaproszenia na szczyt w Waszyngtonie — powiedział przedstawiciel USA przy NATO Julian Smith, odpowiadając na pytania „The Washington Post” podczas dyskusji na temat priorytetów NATO w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

20:55
27.06.2024

Dmitrij Miedwiediew podaje casus belli

- Konfiskata majątku może stać się casus belli, bo w odpowiedzi państwo może mieć prawo do samoobrony indywidualnej i zbiorowej — mówił Miedwiediew.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Zajęcie rosyjskich aktywów może stać się powodem wypowiedzenia wojny
20:33
27.06.2024

Były ambasador Białorusi w Niemczech popełnił samobójstwo

Były ambasador Białorusi w Niemczech Denis Sidorenka popełnił samobójstwo, skacząc z wieżowca w Mińsku.

Źródła podają, że po powrocie z Niemiec Denis Sidorenka stał się celem białoruskiego KGB. Miał być wielokrotnie poddawany  badaniom na wariografie i przesłuchaniom — twierdzi „Nasza Niwa".

20:06
27.06.2024

Ukraina wypiera rosyjskie wojska z okolic Czasiw Jaru

Ukraińskie wojska odparły siły rosyjskie z okolic przyfrontowego miasta Chasi Jar, powiedział Nazar Wołoszyn, rzecznik grupy operacyjno-strategicznej Chortycja. Siły rosyjskie zostały wyparte z dzielnicy Kanał na wschodzie miasta, ale, jak mówił Wołoszyn, nie zwalniają tempa w dążeniu do przedostania się przez Chasiw Jar.

19:44
27.06.2024

Były wiceszef Kancelarii Prezydenta przeszukiwany przez Biuro Antykorupcyjne

27 czerwca Kyryło Tymoszenko, były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, został przeszukany w związku z przeciekami z Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU). Według dziennikarza Ukraińskiej Prawdy Kyryło Tymoszenko jest w samochodzie otoczony przez detektywów NABU.

19:17
27.06.2024

Zełenski wzywa przywódców UE, aby wywiązali się z obietnic dotyczących pomocy zbrojeniowej

- Wypełnienie każdej obietnicy jest ważne nie tylko ze względu na ochronę życia, ale także po to, aby zniszczyć rosyjskie złudzenie, że uda im się coś osiągnąć drogą wojny – powiedział dziś Zełenski na szczycie w Brukseli.

Prezydent Ukrainy podziękował krajom, które dotychczas obiecały pomoc sprzętową i zbrojeniową, zaznaczając, że są one „pilnie potrzebne na polu walki”. Zaapelował także o większą pomoc w „sprawach pilnych, a mianowicie obronie powietrznej”.

18:48
27.06.2024

"Śmiercionośny maj" dla Rosjan na ukraińskich frontach

Według amerykańskich, brytyjskich i innych zachodnich agencji wywiadowczych maj był szczególnie morderczym miesiącem dla armii rosyjskiej na Ukrainie – każdego dnia średnio ponad 1000 jej żołnierzy zostawało rannych lub ginęło na froncie.

Czytaj więcej

"New York Times": Majowa masakra Rosjan na polach bitwy
18:35
27.06.2024

Czechy przeznaczają prawie 35 mln euro na dostawy amunicji dla Ukrainy

Premier Petr Fiala powiedział w czwartek, że Czechy przeznaczą prawie 866 mln koron (34,7 mln euro) w ramach inicjatywy zaopatrzenia Ukrainy w amunicję artyleryjską. Środki przyznane przez  rząd zostaną przeznaczone na zakup amunicji od czeskiej spółki STV Group.

Premier Petr Fiala zaproponował na lutowym szczycie UE zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy w krajach trzecich ze środków unijnych. Na całym świecie Czechy znalazły około 800 tysięcy sztuk  amunicji. W maju Fiala powiedział, że kraje uczestniczące przekazały już ponad 1,6 miliarda euro.

18:07
27.06.2024

Ukraina buduje kolejne siłownie gazowe

Instalacje gazowe o łącznej mocy do 1 GW powstaną na Ukrainie jeszcze w tym roku. Kolejne zaplanowane są na 2025 r. Uzupełnią moce stracone w wyniku rosyjskich ataków.

Czytaj więcej

Ukraina: Jeden gigawat mocy z nowych gazowych siłowni
17:46
27.06.2024

Ukraińscy partyzanci odkryli system obrony powietrznej chroniący daczę Putina w Soczi

Pancyr-S1 ulokowany jest 15  km od rezydencji Boczarow Ruczaj, gdzie Putin ma odpoczywać latem.

17:25
27.06.2024

Dmitrij Rogozin: Musimy spalić wszystko, co ukraińskie, do korzeni

Rosyjski urzędnik odpowiedzialny obecnie za okupowany obwód zaporoski twierdzi, że czas „spalić wszystko, co ukraińskie, aż do korzeni”, aż „nie będzie już śladu”.

Dmitrij Rogozin, wcześniej szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, zamieścił wczoraj na swoim kanale Telegram, że „nie może być rozejmu” z Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to „pewną śmierć naszych dzieci i wnuków”.

"Tym razem musimy spalić wszystko, co ukraińskie, do korzeni” – napisał. „Wraz z ich badziewną literaturą, urojeniową historią,  zamiłowaniem do faszystowskiej «estetyki» i służalczością wobec Zachodu. Spalcie to, żeby nie pozostał duch. Żadnych rozejmów. Jakikolwiek rozejm, a co dopiero pojednanie, to pewna śmierć naszych dzieci i wnuków”.

17:11
27.06.2024

Kreml tworzy drugą flotę cieni. Tym razem to gazowce

Od dwóch trzecich do trzech czwartych rosyjskiej ropy transportuje się obecnie podejrzanymi jednostkami  – głównie starymi tankowcami z nieprzejrzystymi rejestracjami i często niejasnymi ubezpieczycielami. Teraz, gdy kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na LNG eksportowany przez Rosję – reżim wziął się za sprawdzone już metody i tworzy gazową flotę cieni.

Czytaj więcej

Kreml tworzy drugą flotę cieni – gazową. Będzie dużo trudniej
16:50
27.06.2024

Cztery osoby ranne w ostrzelanym Charkowie

27 czerwca po południu siły rosyjskie przeprowadziły atak na Charków, uderzając w domy i uszkadzając akademiki miejscowej uczelni. Fala uderzeniowa uszkodziła także okna w dwóch budynkach akademickich uczelni. Czyery osoby odniosły rany.

16:33
27.06.2024

Unia Europejska zobowiązuje się do wspierania Ukrainy

Liderzy państw UE mają potwierdzić zobowiązanie do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Czytaj więcej

Zełenski w Brukseli. UE podpisała z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie
16:15
27.06.2024

Ukraina podpisała umowy o bezpieczeństwie z Litwą i Estonią

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał 27 czerwca umowy dwustronne z dwoma państwami członkowskimi UE i NATO, a także umowę o bezpieczeństwie z UE.

Ceremonia podpisania odbyła się przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europy (szczytu UE), na które zaproszony został także prezydent Ukrainy. Zełenski podpisał porozumienia z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i premier Estonii Kają Kallas.

Tym samym liczba umów o bezpieczeństwie podpisanych przez Ukrainę ze swoimi partnerami osiągnęła 20.

15:57
27.06.2024

Charków pod ostrzałem

Wojska rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne w Charkowie, a nie budynki uczelni, jak informowano wcześniej - podał mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że nie ma informacji o ofiarach. Trafienie odnotowano w rejonie kijowskim Charkowa.

15:46
27.06.2024

Prawie 90 starć na froncie

Od północy na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 87 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach torećkim (21) i pokrowskim (16).

15:32
27.06.2024

Rosjanie mają sposób na ukraińskie drony

Rosyjscy żołnierze wiedzą, jak poradzić sobie z ukraińskimi dronami.

Czytaj więcej

Robot Wall-E i „super-plecaki”. Rosjanie znaleźli sposób na ukraińskie drony
15:20
27.06.2024

Tusk zapowiada spotkanie z Zełenskim w Warszawie

"Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Przekazał, że umówił się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na rozmowę w Warszawie. Do spotkania ma dojść przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

15:08
27.06.2024

Kolejne pieniądze z UE dla Ukrainy

"Dziś wypłacamy kolejne 1,9 mld euro (8,2 mld zł - red.) w ramach Instrumentu dla Ukrainy na utrzymanie państwa ukraińskiego, które walczy o wolność" - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

14:44
27.06.2024

Jest umowa UE-Ukraina

Unia Europejska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie. W ceremonii w Brukseli wzięli udział szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podawała agencja Reutera, umowa określa zobowiązania UE do udzielania Ukrainie pomocy w dziewięciu obszarach polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym w zakresie dostaw broni i szkoleń wojskowych.

14:27
27.06.2024

Troje cywilów rannych w ostrzale obwodu donieckiego

O ostrzale poinformował gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Ranny został mężczyzna i dwie kobiety.

14:08
27.06.2024

Wołodymyr Zełenski liczy na dalsze poparcie Francji po wyborach parlamentarnych w tym kraju

W czasie konferencji prasowej w Brukseli Zełenski był pytany, czy jego zdaniem wynik przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji może mieć wpływ na poziom wsparcia dla Ukrainy. - Jestem przekonany, że wszystko zależy od poparcia społeczeństw, zwykłych ludzi. Wiecie: liderzy partyjni, liderzy polityczni, zawsze podejmują decyzje cieszące się poparciem społecznym — powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy wyraził przekonanie, że „większość państw i społeczeństw pozostanie po stronie Ukrainy i po dobrej stronie historii”.

13:51
27.06.2024

Pierwsze rosyjskie miliardy już trafiły na Ukrainę

Blisko 2 mld euro z Unii są już na Ukrainie. W lipcu do kasy państwa trafi 1,5 mld euro z zamrożonych we Wspólnocie aktywów Banku Rosji.

Czytaj więcej

Kreml już zgrzyta zębami. Ukraina zaraz dostanie pierwsze rosyjskie miliardy
13:38
27.06.2024

W znajdującym się pod ostrzałem Rosjan Toreśku przebywa ok. 11 tys. cywilów

Informacje takie przekazał Departament Polityki Wewnętrznej i Informacyjnej wojskowo-cywilnej administracji Toreśka. Przed wybuchem wojny w Toreśku mieszkało 66 tys. osób. Ludność miasta stale się zmniejsza, ponieważ trwa ewakuacja. Wśród cywilów, przebywających w mieście znajdującym się w obwodzie donieckim, znajduje się ośmioro dzieci. 

13:30
27.06.2024

Aleksandr Łukaszenko dokonał zmian w rządzie

Łukaszenko miał powołać nowych szefów MSZ, resortu przemysłu i rolnictwa. Odwołany został też szef administracji prezydenta — podaje pół oficjalny kanał Puł Pierwogo, zbliżony do białoruskiego przywódcy. Nowym szefem MSZ miał zostać Maksym Ryżenkow. Z kolei nowym szefem administracji prezydenta został Dmitrij Krutoj. Krutoj był dotychczas ambasadorem Białorusi w Rosji.

12:51
27.06.2024

Wołodymyr Zełenski w Brukseli

Prezydent Ukrainy ma podpisać w Brukseli trzy umowy dwustronne w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, w tym umowę z całą Unią Europejską.

12:31
27.06.2024

Ministerstwo Obrony Rosji znów informuje o zniszczeniu trzech wyrzutni HIMARS

Dzień po poinformowaniu o zniszczeniu trzech wyrzutni HIMARS używanych przez Ukraińców, resort obrony Rosji znów poinformował o zniszczeniu trzech takich zestawów. Wyrzutnie miały zostać zniszczone na obszarze odpowiedzialności zgrupowania „Dniepr”, czyli prawdopodobnie w obwodzie zaporoskim.

11:57
27.06.2024

Sąd w okupowanej przez Rosję części obwodu donieckiego skazał obywatela USA na 14 lat więzienia

Mark William Ellerbrook został - in absentia — skazany na 14 lat więzienia za udział w walkach w obwodzie donieckim po stronie ukraińskiej. Władze okupacyjne oskarżyły go na podstawie artykułu Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej mówiącego o udziale najemnika w konflikcie zbrojnym. Ellerbrook miał walczyć w obwodzie donieckim w szeregach ukraińskiej 92 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej od marca 2022 roku do czerwca 2023 roku.

11:51
27.06.2024

Finlandia wzmocni ochronę granicy z Rosją

Za 163 mln euro (702 mln zł) Finlandia kupi dwa samoloty obserwacyjne Bombardier z wyposażeniem zamontowanym przez Sierra Nevada Corp - podała fińska straż graniczna. Maszyny mają być wykorzystywane do patrolowania granicy Finlandii z Rosją, która liczy 1340 km. W ubiegłym roku w związku z napływem migrantów z Somalii czy Syrii z kierunku rosyjskiego Finlandia zamknęła granicę z Rosją. Fińskie władze oceniły, że Kreml jest gotowy do przerzucenia większej liczby migrantów, Moskwa odrzucała te zarzuty.

11:28
27.06.2024

Rzecznik Kremla odniósł się do wypowiedzi wiceszefa MSZ Rosji o obniżaniu rangi relacji dyplomatycznych z państwami Zachodu

- Kwestia obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych jest standardową praktyką dyplomatyczną przez kraje, które mierzą się z nieprzyjaznym lub wrogim wobec siebie — mówił Dmitrij Pieskow. Obniżenie relacji dyplomatycznych oznacza obniżenie rangi dyplomaty, który reprezentuje państwo wysyłające go w danym kraju: zamiast ambasadora może być nim np. chargé d'affaires.

Czytaj więcej

Czy Rosja odwoła ambasadorów z USA, Wielkiej Brytanii, Francji? Komentarz Kremla
10:47
27.06.2024

Mieszkańcy obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego pozbawieni dostępu do prądu

Ukraińskie Ministerstwo ds. Energii podaje, że w nocnym ostrzale nie doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury energetycznej, ale w wyniku walk, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby doszło do przerw w dostawach prądu w obwodach charkowskim, donieckim i chersońskim, w pobliżu frontu. W obwodzie donieckim na terenie jednej z kopalń w wyniku ostrzału wybuchł pożar. W momencie ostrzału pod ziemią nie było żadnych górników.

10:16
27.06.2024

Ukraiński wywiad: Drony morskie zapewniają Ukrainie przewagę na Morzu Czarnym

Jewhen Jerin, przedstawiciel służby prasowej Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na antenie ukraińskiej telewizji powiedział, że drony morskie zapewniają Ukrainie przewagę na Morzu Czarnym, mimo że siły rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są większe. Jerin zwrócił uwagę, że jest „niesamowite”, iż dzięki dronom Ukraina ma przewagę w basenie Morza Czarnego pomimo że siły Floty Czarnomorskiej znacząco przewyższają siły ukraińskie. Jerin podkreślił też, że ukraiński dron Magura to pierwszy dron morski, który zniszczył okręt wojenny w warunkach bojowych.

09:46
27.06.2024

Ukraińska Straż Graniczna pokazuje w jaki sposób jej drony niszczą rosyjski sprzęt w rejonie Bachmutu

Nagranie z działań dronów, których operatorami są funkcjonariusze ugrupowania „Zemsta”, pojawiło się na profilu Straży Granicznej na Facebooku.

09:12
27.06.2024

Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Ukrainy, którzy spoczywają na cmentarzu we Lwowie

Zełenski złożył kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim, na grobach obrońców Ukrainy, którzy polegli w walkach z Rosjanami.

08:44
27.06.2024

Ołeh Synehubow informuje o skutkach ostrzału miasta Dergacze

W wyniku ostrzału, do którego doszło w środę przed 16 uszkodzonych zostało 65 budynków mieszkalnych i centrum handlowe. Rannych zostało 12 osób, w tym troje dzieci.

08:18
27.06.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 25 miejscowości w obwodzie chersońskim

W ostrzale jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych, w tym dwoje dzieci — podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

08:04
27.06.2024

Minister obrony Ukrainy wizytował dowództwo jednej z brygad zmechanizowanych na kierunku siewierskim

Rustemowi Umerowowi towarzyszył głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski.

07:40
27.06.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć miejscowości w obwodzie zaporoskim

Gubernator obwodu, Iwan Fedorow poinformował o uszkodzeniu w ostrzale sześciu budynków mieszkalnych.

07:34
27.06.2024

W Rosji wykoleił się pociąg pasażerski

Rosyjskie służby podały, że na miejscu wypadku pociągu relacji Workuta - Noworosyjsk odnaleziono ciało mężczyzny. Pociągiem podróżowało 195 pasażerów i 20 członków personelu, dziewięć wagonów wykoleiło się w Republice Komi. Do szpitali trafiło dziesięć osób.

07:18
27.06.2024

W środę wieczorem Rosjanie ostrzelali Nikopol

W ostrzale uszkodzone zostały budynki przedszkola, liceum i piętrowy budynek mieszkalny — informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:55
27.06.2024

W nocy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła siedem dronów

Cztery drony zostały strącone nad obwodem twerskim, dwa — nad obwodem moskiewskim, a jeden nad obwodem biełgorodzkim. 

06:52
27.06.2024

W nocy nad Ukrainą strącono pięć rakiet i 23 drony-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu czterech pocisków Kalibr, jednego pocisku manewrującego Ch-59/69 oraz 23 dronów-kamikadze Shahed-136/131.

06:42
27.06.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt znajdujący się na Morzu Czarnym nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje ukraińska Marynarka Wojenna. Tymczasem na Morzu Azowskim jest siedem rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr.

06:40
27.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 539 320 żołnierzy, 8 042 czołgi, 15 459 pojazdów opancerzonych, 14 363 zestawy artyleryjskie, 1 108 wyrzutni rakiet, 868 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 459 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 468 pojazdów (w tym cystern) i 2 420 jednostek sprzętu specjalnego.

06:29
27.06.2024

Własnego instytutu w Rosji dorobił się filozof Aleksander Dugin (uważany za ideologa Putina)

W kwietniu media rosyjskie poinformowały, że stanął na czele Wyższej Politycznej Szkoły im. Iwana Iljina działającej przy Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym (najważniejsza humanistyczna uczelnia w Rosji). Dugin tym samym wyniósł na sztandary XX-wiecznego filozofa rosyjskiego faszyzmu, do którego teorii już po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji odwoływał się Putin.

Czytaj więcej

Władimir Putin kształci nowe pokolenie Z. Czego uczą szkoły w Rosji na "lekcjach męstwa"?
05:41
27.06.2024

Wiceszef MSZ Rosji mówi, że po ataku na Sewastopol nie ma mowy do powrotu do dialogu na temat kontroli zbrojeń

- Okazało się, że prowadzą przeciwko nam wojnę zastępczą i w niektórych wypadkach są bezpośrednio zaangażowani w konflikt. Jak możemy zgodzić się na dalszą redukcję lub nawet ograniczenie w obszarze naszych strategicznych ofensywnych broni? Muszą zrozumieć, że jest to niemożliwe zgodnie z elementarną ludzką logiką - stwierdził Siergiej Riabkow mówiąc o konsekwencjach ataku Ukraińców na Sewastopol, do czego — według Rosji — zostały użyte pociski ATACMS. „Strategiczna ofensywa broń” o której mówi Riabkow to broń atomowa.

Czytaj więcej

Rosja odwoła ambasadorów z zachodnich stolic?
05:14
27.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 854 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:40
27.06.2024

Ukraina była w nocy obiektem zmasowanego ataku rosyjskich dronów

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy całą noc informowało o dronach atakujących różne obwody Ukrainy. Celem ataku były przede wszystkim obwody położone w zachodniej części kraju.

04:39
27.06.2024

W nocy Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy dwa pociski Kalibr

Jeden z pocisków został wystrzelony w stronę obwodu kirowohradzkiego.

04:37
27.06.2024

W nocy dwukrotnie w obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje

Na całej Ukrainie obowiązywał alarm powietrzny w związku z poderwaniem się z rosyjskiego lotniska ciężkiego myśliwca MiG-31K zdolnego przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

04:35
27.06.2024

27 czerwca Putin będzie rozmawiał z prezydentem Konga

Denis Sassou-Nguesso będzie przebywał w Rosji z oficjalną wizytą państwową. Rozmowy prezydentów mają dotyczyć rozwoju relacji między Rosją a Kongiem w różnych obszarach.

04:30
27.06.2024

Szef rosyjskiego MSW spotkał się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ

Władimir Kołokolcew i Jean-Pierre Lacroix, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych rozmawiali m.in. o próbach wykluczenia Federacji Rosyjskiej z Interpolu. Kołokolcew stwierdził, że część krajów Zachodu prowadzi działania, które mają doprowadzić do wykluczenia Rosji z prac tej organizacji. Ponadto szef MSW Rosji apelował, aby ONZ "właściwie oceniła" ataki rakietowe Ukrainy na Półwysep Krymski z 23 czerwca. "Minister wyraził przekonanie, że wszyscy odpowiedzialni za te i inne ataki terrorystyczne na terenie Federacji Rosyjskiej zostaną nieuchronnie ukarani" - napisała na swoim koncie w serwisie Telegram Irina Wołk, przedstawicielka rosyjskiego MSW.

04:27
27.06.2024

W nocy nad obwodem twerskim strącone zostały dwa drony

O strąceniu dronów informują władze obwodu twerskiego. Drony zostały strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej nad rejonem konakowskim. Z informacji władz obwodowych wynika, że nikt nie ucierpiał wskutek ataku.

04:26
27.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 854 dniu wojny

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

PAP

04:25
27.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 854