Rosja odwoła ambasadorów z zachodnich stolic?

Rosja rozważa możliwość obniżenia rangi relacji dyplomatycznych z krajami Zachodu w odpowiedzi na antyrosyjską politykę - oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.

Publikacja: 27.06.2024 05:40

Siergiej Riabkow

Siergiej Riabkow

Foto: Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool via REUTERS

Obniżenie rangi relacji dyplomatycznych oznaczałoby, że Rosja nie byłaby reprezentowana w krajach Zachodu przez ambasadorów lecz przez dyplomatów niższego szczebla — np. na poziomie chargés d'affaires.

Wiceszef MSZ Rosji: Obniżenie rangi relacji dyplomatycznych z państwami Zachodu? Nie wykluczamy żadnych opcji

„Izwiestia” spytała Riabkowa o możliwość obniżenia relacji dyplomatycznych z USA, a także innymi krajami Zachodu — m.in. z Wielką Brytanią i Francją, w związku ze zgodą tych państw na atakowanie terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni.

- Uważamy, że praca ambasadorów jest bardzo trudna, zwłaszcza w obecnych warunkach i nie może być zaniedbywana — kanały komunikacji muszą funkcjonować, w tym na najwyższym poziomie. Mieliśmy przypadki, w których ambasadorowie byli odwoływani na konsultacje, co jest generalnie akceptowalną praktyką. Wszystko zależy od tego, jak będą zachowywać się nasi przeciwnicy — odparł.

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny

PAP

- Czy możliwe jest dziś rozwiązanie oznaczające obniżenie poziomu relacji dyplomatycznych? Mogę powiedzieć, że jest to przedmiotem rozważań, wszystko to jest badane — powiedział Riabkow w rozmowie z rosyjskim dziennikiem.

Wiceszef MSZ Rosji dodał, że Moskwa „nigdy nie zdecydowała się na taki krok”, pomimo "wszystkich perypetii związanych z najgwałtowniejszą fazą w swoich stosunkach z tzw. kolektywnym Zachodem", ale "nie wyklucza w przyszłości żadnych opcji".

Wiceszef MSZ Rosji po ataku na Sewastopol: Nie ma już mowy o dialogu w sprawie kontroli zbrojeń

Riabkow nawiązał też do ataku Ukraińców na Sewastopol z 23 czerwca, w czasie którego użyto — jak twierdzi Rosja — amerykańskich pocisków ATACMS. Rosja podaje, że w ataku na okupowane przez Rosjan od 2014 roku miasto zginęło czterech cywilów, a ok. 150 osób zostało rannych.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Rozmowy z USA. Czy Ukraińcy mogli zaatakować Sewastopol?

Według wiceszefa MSZ Rosji po niedzielnym ataku nie może być mowy o powrocie do dialogu na temat kontroli zbrojeń.

- Okazało się, że prowadzą przeciwko nam wojnę zastępczą i w niektórych wypadkach są bezpośrednio zaangażowani w konflikt. Jak możemy zgodzić się na dalszą redukcję lub nawet ograniczenie w obszarze naszych strategicznych ofensywnych broni? Muszą zrozumieć, że jest to niemożliwe zgodnie z elementarną ludzką logiką - stwierdził Riabkow. „Strategiczna ofensywa broń” o której mówi Riabkow to broń atomowa.

5 lutego 2026 roku przestanie obowiązywać układ New START — czyli dwustronny traktat międzynarodowy między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Federacją Rosyjską w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych. W lutym 2023 roku Władimir Putin zawiesił udział Rosji w tym traktacie, który przewidywał ograniczenie liczby rozmieszczonych i gotowych do użycia przez Rosję i USA głowic nuklearnych do 1 550. Całkowite odejście od traktatu grozi rozkręceniem się spirali atomowego wyścigu zbrojeń.

Obniżenie rangi relacji dyplomatycznych oznaczałoby, że Rosja nie byłaby reprezentowana w krajach Zachodu przez ambasadorów lecz przez dyplomatów niższego szczebla — np. na poziomie chargés d'affaires.

Wiceszef MSZ Rosji: Obniżenie rangi relacji dyplomatycznych z państwami Zachodu? Nie wykluczamy żadnych opcji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją