00:19
01.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:07
01.06.2024

Alarmy lotnicze na większości terytorium Ukrainy

23:45
01.06.2024

Bank Światowy: Jeden na trzech Ukraińców żyje w biedzie

W raporcie Banku Światowego, na podstawie miesięcznych ankiet telefonicznych obejmujących aż 2000 gospodarstw domowych, oszacowano, że w zeszłym roku około 9 milionów Ukraińców żyło w biedzie. Z raportu wynika, że ​​wzrost ubóstwa wynika ze spadku zatrudnienia – ponad jedna piąta dorosłych, którzy pracowali przed wojną, straciła pracę.

Od 2020 r. liczba Ukraińców żyjących w ubóstwie wzrosła o 1,8 mln, co stanowi ogółem około 29 proc. populacji, w związku z tym, że rosyjska inwazja w 2022 r. w dalszym ciągu niszczy gospodarkę kraju.

23:24
01.06.2024

Belgia nie pozwala Ukrainie uderzyć swoją bronią na terytorium Rosji

Premier Belgii Alexander De Croo oświadczył, że jego kraj nie pozwoli Ukrainie użyć swojej broni, w szczególności samolotów F-16, do uderzenia na terytorium Rosji.

De Croo podkreślił, że Belgia podpisała w zeszłym tygodniu dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą, która obejmuje dostawę 30 myśliwców F-16, czyli najwięcej wśród ukraińskich sojuszników.

- Porozumienie jest jednak niezwykle jednoznaczne. Mówimy o myśliwcach, których Ukraińcy będą mogli używać na terytorium Ukrainy. Takie porozumienie osiągnęliśmy i tego chcę się trzymać – podkreślił belgijski premier.

Jego zdaniem najwyższym priorytetem powinno być zapewnienie Ukrainie możliwości dalszego udzielania przez Stany Zjednoczone i inne państwa NATO wsparcia wojskowego.

22:49
31.05.2024

Rosjanie atakują infrastrukturę portową w Odessie

Wieczorem 31 maja rosyjskie wojsko zaatakowało infrastrukturę portową w Odessie, raniąc dwie osoby.

Według wstępnych informacji był to pocisk balistyczny przenoszący amunicję kasetową.

22:19
31.05.2024

Niemiecki minister obrony wyjaśnia decyzję zezwalającą Ukrainie na uderzenie w Rosję niemiecką bronią

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius scharakteryzował decyzję Berlina o umożliwieniu Ukrainie użycia niemieckiej broni przeciwko rosyjskim obiektom wojskowym jako „strategiczną adaptację do zmieniającej się sytuacji”.

Pistorius podkreślił, że jego zdaniem zezwolenie Kijowowi na ataki niemiecką bronią na poszczególne obiekty wojskowe w Rosji było słuszną decyzją. Minister oświadczył, że Niemcy nie będą wznawiać rozmów w sprawie dostaw na Ukrainę niemieckich rakiet manewrujących Taurus. Wyjaśnił, że rozmowy te będą ponownie dotyczyć broni o zasięgu kilkuset kilometrów.

- I ten limit pozostaje niezmienny, nawet po oświadczeniach naszych partnerów i naszych własnych – podkreślił.

21:48
31.05.2024

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych popiera dostarczanie broni Ukrainie, ale nie „udział” NATO w wojnie

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan stwierdził, że choć Ankara nie chce, aby Sojusz Północnoatlantycki „uczestniczył” w wojnie na Ukrainie, to jednak opowiada się za zapewnieniem Kijowowi pomocy wojskowej.

- Nie chcemy jednak, aby NATO przyłączało się do tego konfliktu. Uważamy, że powinna istnieć równowaga pomiędzy tymi dwiema kwestiami, zarówno po stronie państw członkowskich, jak i NATO” – powiedział Fidan i następnie przestrzegł, że niepokoje mogłoby rozszerzyć się na cały region i zaostrzyć istniejące kryzysy.

Zdaniem Komisji Europejskiej, zgodnie z prawem międzynarodowym Ukraina ma prawo bronić się przed agresją zbrojną, w tym uderzeniem w cele wojskowe na terytorium Rosji. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślał, że Ukraina ma prawo uderzyć na terytorium Rosji i podkreślał, że coraz więcej sojuszników się z tym zgadza.

21:22
31.05.2024

Chiny potwierdzają: nie wezmą udziału w Światowym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii

Chiny potwierdziły swoją odmowę udziału w pierwszym Światowym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii, powołując się na niespełnienie wcześniej zgłoszonych „trzech ważnych żądań”.

- Chiny zawsze były zdania, że ​​międzynarodowa konferencja pokojowa powinna spełniać trzy ważne wymogi: uznanie przez Rosję i Ukrainę, równy udział wszystkich stron oraz uczciwe omówienie wszystkich planów pokojowych – powiedziała na piątkowej konferencji prasowej rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

- Sądząc po tym, co usłyszeliśmy od różnych stron i po sposobie organizacji spotkania, nie wydaje się, aby trzy elementy zaproponowane przez Chiny zostały spełnione… W tym przypadku jest mało prawdopodobne, że Chiny będą mogły uczestniczyć w spotkaniu  – stwierdziła.

Rzeczniczka MSZ zauważyła, że ​​Chiny „będą nadal według własnego uznania promować negocjacje pokojowe, utrzymywać kontakt ze wszystkimi stronami i wspólnie gromadzić warunki do politycznego rozwiązania „kryzysu ukraińskiego”.

20:49
31.05.2024

Ukraiński RPO: Jedna trzecia uwolnionych dziś z rosyjskiej niewoli jest ranna

W piątek z rosyjskiej niewoli na Ukrainę wróciło 75 żołnierzy i cywilów

Jak mówił komisarz ds. praw człowieka Dmytro Łubinec,  wszyscy zwolnieni dziś z niewoli mówią o torturach i twierdzą, że nie widzieli przedstawicieli Czerwonego Krzyża. Jedna trzecia jest ranna lub ciężko ranna. Wszyscy byli więźniowie są wyczerpani, wymagają leczenia i rehabilitacji.

 Łubinec mówił, że ROsjanie nie przestrzegają zasad, określonych w międzynarodowych konwencjach, według których w pierwszej kolejności wracają ciężko ranni i kobiety, a następnie inne kategorie jeńców.

- Ale ze strony rosyjskiej nie ma żadnej odpowiedzi poza tym, że «przemyślimy to, weźmiemy to pod uwagę». Potem bez żadnych wyjaśnień przekreślają 99 proc. osób z list, które przedkładamy- mówił komisarz.

20:21
31.05.2024

Sekretarz Generalna Rady Europy potępia proces białoruskich opozycjonistów

Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić potępiła proces zaoczny przeciwko grupie ekspertów, dziennikarzy i polityków opozycji na Białorusi.

19:59
31.05.2024

Duńska premier zapowiada: Już niedługo duńskie F-16 będą w drodze na Ukrainę

Duńskie myśliwce F-16 wkrótce zostaną dostarczone na Ukrainę. Poinformowała o tym w piątek 31 maja premier Danii Mette Frederiksen na wspólnej konferencji prasowej uczestników trzeciego Szczytu Ukraina-Europa Północna.

19:42
31.05.2024

Porozumienie o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską może zostać podpisane przed lipcowym szczytem NATO

Dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską, będące kontynuacją Deklaracji Wileńskiej G7, może zostać sfinalizowane i podpisane przed szczytem NATO w dniach 9–11 lipca -poinformował szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Sikorski oświadczył, że poinformował sojuszników NATO o trwających negocjacjach w sprawie dwustronnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą. Stwierdził, że negocjacje „idą dobrze” i że strony spodziewają się podpisania porozumienia przed rozpoczynającym się 9 lipca szczytem NATO w Waszyngtonie.

19:19
31.05.2024

Szef MSZ Litwy mówi, czy Ukraina może uderzać w cele na Białorusi

Szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis komentując, czy Ukraina może razić cele na Białorusi, stwierdził, że w przypadku przeniesienia przez Rosję środków wojskowych w inne miejsce „należy również przesunąć wybór celów”.

Poinformował o tym przed nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Pradze, odpowiadając na pytania białoruskiego Radia Liberty

- Mam na myśli, że Ukraina musi mieć zdolność do samoobrony. Jeśli Rosja, obawiając się, że jej cele wojskowe mogą zostać zaatakowane, przeniesie je gdzie indziej, to myślę, że należy również przesunąć wybór celów – powiedział szef Litewskiego MSZ.

18:55
31.05.2024

Ukraina może uderzać cele w Rosji bronią z USA. Ale jest wyjątek

- Nasza polityka dotycząca zakazu stosowania ATACMS lub uderzeń dalekiego zasięgu na terenie Rosji nie uległa zmianie — powiedział dziennikowi „The Wall Street Journal” urzędnik administracji Bidena.

Czytaj więcej

Ukraina może atakować cele w Rosji amerykańską bronią. Ale nie każdą. Jest wyjątek
18:32
31.05.2024

Czy Ukraina będzie mogła atakować Rosję myśliwcami F-16? Jeszcze nie wie

Ukraina nie ma obecnie informacji, czy jej partnerzy wprowadzą jakiekolwiek ograniczenia w wykorzystaniu myśliwców F-16 do ataków na terytorium Rosji.

- Dobra wiadomość jest taka, że ​​będziemy je mieć i trochę ich będzie w tym roku. Czy wystarczą? Nie. Czy będzie ich za dużo? Nie-mówił Zełenski na konferencji prasowej w Sztokholmie  po szczycie nordycko-ukraińskim.

Prezydent mówił też, że nie wie, czy będą jakieś ograniczenia w użytkowaniu tych samolotów.Zobaczymy. Myślę, że użycie jakiejkolwiek zachodniej broni na terytorium Rosji jest kwestią czasu.

18:11
31.05.2024

W walkach pod Czasiw Jarem zginął ochotnik z Holandii

Na polu bitwy zginął kolejny Holender, który zgłosił się na ochotnika do Sił Obronnych Ukrainy.

Według doniesień mediów mężczyzna, którego nazwisko nie zostało ujawnione, walczył w ramach Legionu Międzynarodowego. Zginął 20 maja w walce pod Czasiw Jarem w obwodzie donieckim

Jego ciało zostało repatriowane do ojczyzny.

Jest to trzeci holenderski ochotnik poległy w akcji podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dysponuje dokładnymi danymi na temat liczby obywateli Holandii walczących na Ukrainie.

17:43
31.05.2024

 Z rosyjskiej niewoli wróciło ponad 3 tys. Ukraińców

Od czasu inwazji na pełną skalę z rosyjskiej niewoli wróciło już łącznie 3210 obywateli Ukrainy. Poinformował o tym komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Łubinec.

17:16
31.05.2024

Kreml bagatelizuje brak zaproszenia od Francji na obchody 80 rocznicy D-Day

Wczoraj prezydencja francuska oświadczyła, że ​​Rosja nie zostanie zaproszona na uroczystości w związku z  „agresywną wojną Moskwy” przeciwko Ukrainie.

Kreml ustami swojego rzecznika Dmitrija Pieskowa stwierdził, że dla Rosji najważniejszy jest przyszły rok, kiedy w 80. rocznicę pokonania nazistowskich Niemiec przez Związek Radziecki zorganizuje obchody Dnia Zwycięstwa. - To jest nasz główny priorytet w zakresie działań upamiętniających — oznajmił Pieskow,

Na początku tygodnia rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa oskarżyła kraje zachodnie o przedstawianie D-Day jako „głównego wydarzenia, które zadecydowało o wyniku drugiej wojny światowej”.

- Oczywiście na Zachodzie nic się nie mówi o tym, że bez sukcesów Armii Czerwonej żadne lądowanie w Normandii nie byłoby możliwe — stwierdziła Zacharowa.

16:53
31.05.2024

Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Szwecji

Zełenski i Ulf Kristersson rozmawiali o rozwoju współpracy dwustronnej.

16:32
31.05.2024

Rośnie liczba ofiar rannego ataku Rosjan na Charków

Liczba zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na Charków we wczesnych godzinach porannych 31 maja wzrosła do sześciu,  25 osób zostało rannych.

16:16
31.05.2024

Polska chce przygotować ukraińską jednostkę wojskową ze zmobilizowanych Ukraińców, którzy obecnie przebywają w Polsce

„Polska rozważyła prośbę Ukrainy o szkolenie, ale doszliśmy do wniosku, że bezpieczniej i skuteczniej będzie wyszkolić ukraińską jednostkę z Ukraińców w Polsce, którzy podlegają poborowi ukraińskiej armii, i że będzie to bardziej skuteczny sposób na pomoc Ukrainie”-  powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

15:42
31.05.2024

Wołodymyr Zełeński: wzrost mobilizacji żołnierzy po wejściu w życie nowej ustawy 

„Jeśli chodzi o mobilizację, chcę tylko, aby wszyscy zrozumieli szczegóły techniczne. Nasza mobilizacja się nie zakończyła. Podczas wojny mobilizacja jest obowiązkowa. Nie kończy się i nie odchodzi” - powiedział na konferencji prasowej Wołodymyr Zełeński. Dodał, że ustawa mobilizacyjna, która weszła w życie, wprowadziła pewne zmiany do poprzedniej ustawy o mobilizacji, stanie wojennym itp.

15:23
31.05.2024

Anthony Blinken potwierdza doniesienia mediów 

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oficjalnie potwierdził, że prezydent Joe Biden zezwolił Ukrainie na uderzenie amerykańską bronią w obiekty wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej. Przekazał tę informacje podczas konferencji prasowej w Pradze.

14:25
31.05.2024

Ukraina sprowadziła 212 ciał poległych żołnierzy

Ukraina sprowadziła ciała 212 żołnierzy poległych podczas rosyjskiej inwazji na pełną skalę - poinformowała Centrala Koordynacji Traktowania Jeńców Wojennych. Konwencje genewskie stanowią, że ludzie, którzy stracili życie podczas wojny, mają prawo do godnego pochówku. Ponad 2200 poległych żołnierzy zostało repatriowanych na Ukrainę w ciągu ostatnich dwóch lat.

13:53
31.05.2024

Radosław Sikorski mówi, że Polacy nie będą szkolić ukraińskich żołnierzy na Ukrainie

Ze słów szefa MSZ wynika, że Polska uznała iż skuteczniejszą formą pomocy będzie szkolenie ukraińskich poborowych w Polsce. 

Czytaj więcej

Czy Ukraińcy mogą atakować Rosję bronią z Polski? Radosław Sikorski: Nie ma ograniczeń
13:50
31.05.2024

Ukraina podpisała umowę o bezpieczeństwie z Norwegią

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Norwegii Jonas Gahr Støre podpisali w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia.

W tym roku Norwegia przekaże Ukrainie co najmniej 13,5 mld koron norweskich (około 1,2 mld euro) w ramach pomocy wojskowej. W sumie Norwegia przeznaczyła prawie 6,4 mld euro w ramach długoterminowego programu Nansen na wsparcie Ukrainy w latach 2023-2027.

13:37
31.05.2024

Rosjanie ostrzelali przejścia graniczne w obwodach sumskim i czernihowskim

„W piątek 31 maja przejścia graniczne w obwodach sumskim i czernihowskim znalazły się pod ostrzałem artylerii wroga” - poinformował ukraiński Sztab Generalny. 

13:13
31.05.2024

Ukraina i Islandia podpisały umowę o bezpieczeństwie 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Islandii Bjarni Benediktsson podpisali umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowym wsparciu.

Zgodnie z dokumentem, Islandia zobowiązała się zapewnić Ukrainie kompleksowe i długoterminowe wsparcie gospodarcze, humanitarne i obronne, a także ułatwić jej przyszłe członkostwo w UE i NATO.

12:50
31.05.2024

Unia Europejska bez rosyjskich kopalin i atomu

Niemcy i Czechy nalegają na całkowite zaprzestanie korzystania z rosyjskich zasobów energetycznych.

Czytaj więcej

Mała rewolucja w energetyce Unii: rynek bez rosyjskich kopalin i atomu
12:35
31.05.2024

75 Ukraińców wróciło z niewoli 

„Przez cały ten czas ani na jeden dzień nie przestaliśmy pracować, aby sprowadzić do domu każdego pojmanego przez Rosję. A dziś mamy ważny efekt: 75 naszych ludzi wróciło na Ukrainę. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy i Gwardii Narodowej, funkcjonariusze straży granicznej, czterech cywilów — wszyscy oni są już na ojczystej ziemi” - przekazał Wołodymyr Zełenski.

11:56
31.05.2024

Minister obrony Rosji przekonuje, że próby zadania jej strategicznej porażki są "daremne"

Andriej Biełousow w czasie spotkania Rady Ministrów Obrony Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu wojskowego, na czele którego stoi Rosja mówił, że w czasie „specjalnej operacji wojskowej” (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.) Rosja działa „proporcjonalnie do zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa”, działania bojowe rosyjskich jednostek „są optymalizowane”, a rosyjski kompleks przemysłowo-obronny „rozwija się” w związku z czym „wszelkie próby zadania strategicznej porażki (Rosji) są daremne”.

11:52
31.05.2024

Niemiecki rząd również na stanowisku, że Ukraina może atakować zachodnią bronią cele w Rosji

Chodzi o cele wojskowe w pobliżu pogranicza obwodu charkowskiego, które są związane z atakami na obwód charkowski i sam Charków. 

Czytaj więcej

Ukraińcy mogą atakować cele w Rosji również niemiecką bronią
11:39
31.05.2024

Dmitrij Miedwiediew reaguje na zgodę USA na atakowanie celów w Rosji zachodnią bronią

Były prezydent Rosji skomentował zgodę Białego Domu na zaatakowanie celów w Rosji z wykorzystaniem sprzętu NATO. Przekonuje, że możliwej reakcji Kremla nie należy bagatelizować, tak jak lekceważono możliwość wybuchu wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraina może wykorzystać broń NATO do atakowania Rosji. Miedwiediew reaguje
11:30
31.05.2024

Radosław Sikorski zapowiada 45 pakiet pomocy z Polski dla Ukrainy

W Pradze, w czasie nieformalnego spotkania szefów MSZ państw NATO Sikorski podkreślił, że każdy z pakietów pomocy wojskowej przekazanych Ukrainie przez Polskę był wart ok. 100 mln dolarów. - Z 45 nie będzie inaczej — dodał.

11:16
31.05.2024

Ukraina oficjalnie potwierdziła zgodę USA ws. pocisków dalekiego zasięgu

Ukraińska wojsko może atakować cele w Rosji, ale Waszyngton wskazał ograniczenia.

Czytaj więcej

Ukraina potwierdza zgodę na atakowanie celów w Rosji. USA wyznaczyły granice
11:16
31.05.2024

Są w Woroneżu skazał na ponad 24 lata więzienia obywatela Rosji, który walczyć z rosyjską armią po stronie Ukrainy

Na 24 lata i 4 miesiące więzienia skazał sąd w Woroneżu obywatela Federacji Rosyjskiej, który chciał uciec na Ukrainę i walczyć po jej stronie przeciw rosyjskiej armii. 27-letni Aleksandr Aleksandrowicz Szewczenko został skazany za zdradę. Mężczyzna miał zastrzelić taksówkarza, który zawiózł go w pobliże granicy z Ukrainą. Przed przekroczeniem granicy został zatrzymany.

10:47
31.05.2024

Watykan ostrzega Ukrainę przed atakowaniem celów w Rosji

Zdaniem przedstawiciela Watykanu, kardynała Pietro Parolina, zaatakowanie celów wewnątrz Rosji może doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Czytaj więcej

Ukraina otrzymała zgodę do atakowania celów w Rosji. Watykan ostrzega przed konsekwencjami
10:28
31.05.2024

Wołodymyr Zełenski ma pojawić się na konferencji Dialogu Shangri-La w Singapurze

Głównym tematem konferencji, która odbędzie się w ten weekend, ma być pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. W konferencji wezmą udział sekretarz obrony USA, Lloyd Austin i chiński minister obrony, Dong Jun.

10:15
31.05.2024

Budynek w rezydencji Władimira Putina w Republice Ałtaju miał doszczętnie spłonąć

Informacje takie podaje kanał „Syrena” w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Doniesienia o pożarze rezydencji Władimira Putina. Jeden budynek spłonął doszczętnie
10:01
31.05.2024

Estonia przeznaczy rosyjskie aktywa na pomoc Ukrainie

Prezydent Estonii Alar Karis podpisał ustawę, umożliwiającą wykorzystanie rosyjskich aktywów, zamrożonych na mocy międzynarodowych sankcji.

Czytaj więcej

Estonia przejęła rosyjskie aktywa. Wyjaśnia na co je przeznaczy
09:50
31.05.2024

Ukraińscy partyzanci: Rosjanie odtwarzają niedziałające lotniska na okupowanym Krymie

Ruch partyzancki ATESZ podaje, że na okupowanym Krymie odtwarzane są niedziałające lotniska, ponieważ Rosjanie obawiają się ukraińskich ataków rakietowych.

09:43
31.05.2024

Na Ukrainie są wykorzystywane północnokoreańskie rakiety

Raport amerykańskiej Agencji Wywiadu Obronnego potwierdza, że na Ukrainie są wykorzystywane północnokoreańskie rakiety. W opublikowanym raporcie porównano między innymi zdjęcia rakiet pokazane przez koreańskie państwowe media z tymi, które ukazują znalezione na Ukrainie szczątki tych rakiet.

Czytaj więcej

Na Ukrainie użyto północnokoreańskich rakiet. Potwierdza to agencja wywiadowcza
09:31
31.05.2024

Głównodowodzący armii Ukrainy rozmawiał z najważniejszym amerykańskim generałem

Gen. Ołeksandr Syrski rozmawiał po raz drugi w tym miesiącu z stojącym na czele Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Charlesem Q. Brownem Jr.

09:21
31.05.2024

W okupowanej części obwodu ługańskiego płoną lasy, Rosjanie ich nie gaszą

Lasy mają płonąć w rejonie miejscowości Rubiżne i Siewierodonieck. Okupanci nie podejmują działań w celu walczenia z konsekwencjami pożarów — podaje ługańska administracja obwodowa.

09:00
31.05.2024

Chiny nie wezmą udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii

Takie informacje przekazuje Reuters powołując się na cztery źródła zbliżone do sprawy.

Czytaj więcej

To już pewne: Konferencja pokojowa ws. Ukrainy bez Chin
08:42
31.05.2024

Stan dwóch kobiet rannych w ataku rakietowym na Charków jest poważny

Informacje takie przekazuje rzeczniczka charkowskiej obwodowej administracji wojskowej, Ołena Szapował. W nocnym ataku rakietowym na Charków zginęły dwie osoby, a 25 zostało rannych. Pod gruzami może być jeszcze pięć osób.

08:03
31.05.2024

W Kijowie w czasie nocnego ataku rakietowego Rosji uszkodzona została stacja transformatorowa

Informacje takie przekazuje spółka energetyczna DTEK.

07:41
31.05.2024

Ograniczenia w ruchu lotniczym na lotniskach w Kazaniu i Niżniekamsku

Z komunikatu wynika, że ograniczenia wprowadzono ze względów bezpieczeństwa. Lotniska nie przyjmują ani nie odprawiają samolotów.

07:37
31.05.2024

Rano w Kazaniu rozległy się syreny

Nad miastem zamknięta została przestrzeń powietrzna.

Czytaj więcej

Niespokojna noc w Rosji. Zmasowany nalot dronów na Kraj Krasnodarski
07:18
31.05.2024

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła w nocy 29 dronów nad Krajem Krasnodarskim

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Z jego komunikatu wynika też, że nad Krajem Krasnodarskim strącono też pięć pocisków przeciwokrętowych Neptun. W czasie nocnego ataku na Kraj Krasnodarski w płomieniach stanął skład paliw. Gubernator Kraju Krasnodarskiego pisał, że w ataku są ofiary. Ponadto Ministerstwo Obrony Rosji pisze o strąceniu pojedynczych dronów nad obwodami woroneskim, biełgorodzkim i tambowskim.

07:11
31.05.2024

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty

Trzy rosyjskie okręty są na Morzu Azowskim. Żaden z okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

06:39
31.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 507 650 żołnierzy, 7 728 czołgów, 14 935 pojazdów opancerzonych, 13 140 zestawów artyleryjskich, 1 088 wyrzutni rakiet, 815 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 587 bezzałogowych statków powietrznych, 2 229 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 905 pojazdów (w tym cystern) i 2 164 jednostek sprzętu specjalnego.

06:16
31.05.2024

Oficer ukraińskich sił specjalnych: By zająć Charków, Rosjanie potrzebowaliby co najmniej 150 tys. żołnierzy

Na razie takich sił przy naszej północnej granicy nie mają. Ale to nie oznacza, że takiej grupy wojsk nie tworzą. Tak czy inaczej uderzą poprzez obwód sumski, bo charkowski jest trudnym terenem, są tam lasy i zbiorniki wodne. Piechota w XXI wieku już nie ma znaczenia, liczy się przewaga techniczna, ciężki sprzęt. A najważniejszy swój sprzęt bojowy zaangażowali obecnie do szturmu miejscowości Czasiw Jar i Kupiańsk. Tam też rzucili swoją pierwszą armię pancerną - mówi „Rzeczpospolitej” Taras Berezowiec, major z pierwszej brygady sił specjalnych armii ukraińskiej.

Czytaj więcej

Oficer ukraińskich sił specjalnych: Rosjanie będą próbowali otoczyć Charków
06:13
31.05.2024

Rosja, oferując od 10 do 15 tys. euro, werbuje m.in. przez rosyjskojęzyczny Telegram ludzi, którym zleca podpalenia miejsc publicznych

W ubiegłym tygodniu ABW zatrzymała pięć osób, w tym Ukraińców i Rosjanina z kanadyjskim paszportem, za podpalenie pod Warszawą. W tę środę za wzniecenie ognia m.in. na Pomorzu ujęła trzech mężczyzn – dwóch Białorusinów i 40-letniego Polaka.

Czytaj więcej

Rosyjskie służby stoją za serią prób podpaleń w Polsce
06:09
31.05.2024

Ruch pojazdów na Moście Krymskim został wznowiony

Most Krymski był zamknięty dla ruchu przez ok. 2,5 godziny.

05:37
31.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 827 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:18
31.05.2024

W czasie nocnego ataku na Kijów nad miastem strącono pociski manewrujące

Informacje takie przekazuje szef kijowskiej miejskiej administracji wojskowej, Serhij Popko. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że szczątki strąconej rakiety wywołały pożar w rejonie hołosijiwkskim stolicy Ukrainy. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

04:48
31.05.2024

Trzy ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku rakietowego na Charków

W czasie rosyjskiego ataku rakietowego, przeprowadzonego przy użyciu pocisków S-300, trafiony miał zostać budynek mieszkalny. Ranne są 23 osoby — podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

04:45
31.05.2024

W obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą ataku dronów

Już po ogłoszeniu alarmu pojawiła się informacja o „celach zbliżających się z dużą prędkością do Kijowa”. W mieście słychać było eksplozje.

04:44
31.05.2024

Eksplozje na okupowanym Krymie

Kanał Krymskij Wieter podaje, że w rejonie portu Kawkaz na okupowanym Krymie rozległo się 8-10 eksplozji.

04:42
31.05.2024

Ruch pojazdów na Moście Krymskim został wstrzymany po raz drugi w nocy z 30 na 31 maja

Informację taką podaje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na podjazdach do Mostu Krymskiego. Wcześniej ruch pojazdów był wstrzymany na Moście Krymskim przez ok. godzinę. Po godzinie od jego wznowienia wstrzymano go po raz kolejny.

04:38
31.05.2024

Atak dronów na skład paliw w Kraju Krasnodarskim. Są ofiary

Gubernator Kraju Krasnodarskiego, Weniamin Kondratiew poinformował, że w wyniku zmasowanego ataku dronów cysterny w składzie paliw w rejonie miasta Tiemriuk stanęły w płomieniach. Kondratiew pisze, że są ofiary ataku. „Infrastruktura składu paliw została uszkodzona w czasie ataku z powietrza. Trzy cysterny z produktami naftowymi zostały uszkodzone i płoną. Ogień jest obecnie gaszony (...). Niestety są ofiary” - napisał gubernator.

04:34
31.05.2024

Jednostki rosyjskiej Floty Pacyfiku zostały wyposażone w drony

Jak czytamy w komunikacie służby prasowej Floty Pacyfiku wyposażenie jednostek Floty w drony ma "zwiększyć ich możliwości w zakresie przeciwdziałania sabotażowi obiektów Floty na terenie jej baz i przylegających do nich wód. Zadaniem operatorów dronów ma być prowadzenie rozpoznania, wykrywanie i identyfikacja celów, a także niszczenie ich w rejonach, w których znajdują się bazy Floty Pacyfiku. 

04:32
31.05.2024

Rosyjskie myśliwce, bombowce i śmigłowce wzięły udział w ćwiczeniach na Białorusi

Myśliwce wielozadaniowe Su-30SM, bombowce Su-24 i śmigłowce Mi-24 i Mi-8 rosyjskiej armii wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach taktycznych z żołnierzami sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej Białorusi, w czasie których m.in. ćwiczyły ataki na wyznaczone cele — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji. Ćwiczenia trwały od 27 do 31 maja i obejmowały m.in. szkolenie z realizacji misji bojowych.

04:30
31.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 827 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 827 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 827 dniu wojny

PAP

04:29
31.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 827