04:52
31.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 828
00:18
31.05.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:52
31.05.2024

Kolejne rosyjskie uderzenia w Charków

Rosyjskie pociski uderzyły wieczorem w  budynek mieszkalny. Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Sinegubow wyjaśnił, że ostrzelany został  pięciopiętrowy budynek i że pod gruzami mogą znajdować się ludzie.

23:21
30.05.2024

Watykan obawia się „eskalacji” wojny na Ukrainie

Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Watykanu, uważa, że ​​potencjalne zezwolenie Ukrainie na użycie broni dostarczanej przez NATO przeciwko Rosji oznaczałoby „niekontrolowaną eskalację”.

Watykański Sekretarz Stanu uważa, że ​​ewentualne ataki Ukrainy na Rosję przy użyciu broni NATO „powinny niepokoić wszystkich, którym zależy na losach naszego świata”.  - Może to prowadzić do eskalacji, nad którą nikt inny nie będzie miał kontroli. To bardzo niepokojąca perspektywa – dodał.

22:52
30.05.2024

USA otwierają fabrykę produkującą amunicję artyleryjską dla Ukrainy

W amerykańskim mieście Mesquite w Teksasie otwarto fabrykę amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm.

Fabryka, która jest jeszcze w budowie, będzie wkrótce produkować 30 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, co w przybliżeniu podwoi obecną produkcję w USA.

Aby zapewnić zaopatrzenie ukraińskiej załogi artyleryjskiej, Pentagon wyznaczył w zeszłym roku cel produkcyjny na poziomie 100 000 pocisków miesięcznie do końca 2025 r. Fabryki w Scranton i Wilkes-Barre w Pensylwanii produkują łącznie około 36 000 pocisków miesięcznie.

22:41
30.05.2024

USA dają zielone światło> Ukraina może użyć amerykańskiej broni

Administracja Bidena „po cichu” udzieliła Ukrainie pozwolenia na uderzenie na terenie Rosji przy użyciu broni dostarczonej przez USA  - wyłącznie w obwodzie charkowskim, do jego obrony — informuje Politico.

Czytaj więcej

Zielone światło od prezydenta Bidena. Kijów może uderzyć amerykańską bronią
22:18
30.05.2024

Dziura w obronie powietrznej. 1/20 systemów do ochrony wschodniej flanki

Wieloletnie zaniedbania powodują, że NATO ma w tej chwili ledwie 1/20 systemów obrony przeciwlotniczej potrzebnych do obrony Polski, Finlandii czy Rumunii przed zmasowanym atakiem Rosji. Sytuacja jest tym trudniejsza, że Moskwa postawiła na masową produkcję tanich dronów.

Czytaj więcej

NATO nie obroni flanki wschodniej. „Financial Times” wskazał najsłabszy punkt sojuszu
21:48
30.05.2024

MAEA nalega, aby wszystkie sześć bloków elektrowni jądrowej Zaporoże pozostawić w stanie „zimnego wyłączenia”

„Biorąc pod uwagę te trudne i bezprecedensowe okoliczności – kiedy największa elektrownia jądrowa w Europie znajduje się w strefie działań wojennych – przyjmuje się, że jej sześć reaktorów powinno na razie pozostać w trybie „zimnego wyłączenia” – powiedział szef MAEA, Raphael Grossi.

Zauważył, że nawet jeśli wszystkie sześć reaktorów pozostanie w stanie „zimnego wyłączenia”, bezpieczeństwo elektrowni pozostaje niezwykle kruche, a każda decyzja o ponownym uruchomieniu reaktorów w przyszłości, jeśli będzie to bezpieczne, musi być poprzedzona dokładnym i szczegółowm przeglądem wszystkich aspektów operacyjnych i regulacyjnych związanych z bezpieczeństwem jądrowym i radiacyjnym.

21:24
30.05.2024

Ukraiński Sztab Generalny potwierdza atak w przeprawę w Kerczu rakietami ATACMS

Siły Obronne Ukrainy pomyślnie uderzyły w przeprawę promową w Kerczu rakietami ATACMS, poważnie uszkadzając dwa promy przewożące wagony i pojazdy.

„Wczoraj w nocy Siły Obronne Ukrainy przeprowadziły atak ATACMS na przeprawę promową w Kerczu, którą wróg aktywnie wykorzystuje do utrzymania swojej grupy żołnierzy na tymczasowo okupowanym Krymie” – czytamy w oświadczeniu.

Sztab Generalny zauważył, że obiekt był osłonięty „nowoczesnymi” rosyjskimi systemami obrony powietrznej, w tym Armorem, Torem i Triumphem. „Jednak rakiety, które są w służbie od lat 90. XX wieku, pomyślnie minęły „najwyższej klasy” tarczę przeciwlotniczą ustawioną przez najeźdźców” – dodał w oświadczeniu.

21:03
30.05.2024

Walki uliczne w Wołczańsku

Rzecznik Operacyjnego i Taktycznego Zgrupowania Wojsk w obwodzie charkowskim przekazał, że ukraińskie wojsko kontroluje 70 proc. powierzchni Wołczańska.

W mieście trwają walki uliczne.

20:47
30.05.2024

Prezydent Litwy krytykuje powolną pomoc dla Ukrainy

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zapowiedział poruszanie na platformach międzynarodowych kwestii rozbieżności w działaniach i oświadczeniach sojuszników Ukrainy, którzy nie zapewniają terminowo niezbędnej pomocy wojskowej.

Nausėda odniosła się do czeskich danych wskazujących, że jedynie cztery z 18 krajów, które przystąpiły do ​​kierowanej przez Czechy inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy, wypełniły swoje zobowiązania.

- Szkoda, że ​​niektóre decyzje są głośno wyrażane, ale rzeczywistego wyniku nawet w najmniejszym stopniu nie da się porównać z deklaracjami. To jest poważny problem i nasi przyjaciele z Ukrainy wielokrotnie to podkreślali – powiedział.

20:19
30.05.2024

Zełenski: Ukraina podpisała 12 dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie

Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że w 12 umowach o bezpieczeństwie zawartych przez Ukrainę z partnerami międzynarodowymi ustalono kwotę ponad 23 miliardów dolarów na wsparcie wojskowe i finansowe.

„W sumie podpisano już 12 umów o bezpieczeństwie, zapewniających ponad 23 miliardy dolarów wsparcia wojskowego i finansowego. Dziękujemy naszym partnerom i wszystkim, którzy wierzą w Ukrainę. Dziękujemy każdemu, kto wspiera naszą walkę o niepodległość!” – napisał Zełenski.

20:00
30.05.2024

Francja może wkrótce rozmieścić na Ukrainie instruktorów wojskowych

Reuters informuje, że Francja może wkrótce wysłać na Ukrainę swoich instruktorów wojskowych, pomimo obaw części sojuszników i krytyki ze strony Moskwy.

Źródła dyplomatyczne agencji podają, że Francja może ogłosić swoją decyzję w przyszłym tygodniu podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ołeksandr Syrski poinformował, że podpisał już odpowiednie zezwolenia, dzięki którym pierwsza grupa francuskich instruktorów wkrótce odwiedzi ukraińskie ośrodki szkoleniowe, aby zapoznać się z ich infrastrukturą i poznać wymagania personelu.

19:40
30.05.2024

Minister obrony Niemiec z niezapowiedziana wizytą w Odessie

Minister Boris Pistorius zapowiedział  przygotowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości pół miliona euro.

19:21
30.05.2024

Rosja nie zostanie zaproszona na rocznicę D-Day

Powodem jest tocząca się na Ukrainie wojna, sprowokowana przez Rosję.

18:55
30.05.2024

USA są bliskie zakończenia dwustronnych rozmów w sprawie umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą

Stany Zjednoczone są bliskie sfinalizowania porozumienia, które zapewni dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą, a które Joe Biden ogłosił w zeszłym roku na spotkaniu G7.

Państwa G7 pod przewodnictwem Waszyngtonu przedstawiły w lipcu ramy długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy w celu wzmocnienia jej obrony przed Rosją.

18:32
30.05.2024

Czechy zgadzają się na użycie swojej broni przez Ukrainę na cele w Rosji

Republika Czeska nie sprzeciwia się używaniu przez Ukrainę amunicji i broni dostarczonych przez Pragę do uderzania w cele na terytorium Rosji. Poinformował o tym Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipawski.

18:11
30.05.2024

Zacięte walki w pobliżu Pokrowska

Jak poinformował sztab generalny Ukrainy, w pobliżu miasta Pokrowsk nasilają się zaciekłe walki. W ostatnich tygodniach na obszarze położonym na północny zachód od Doniecka wzrosła aktywność Rosji.

17:46
30.05.2024

Czy Ukraina uderzy na Rosję bronią z USA?

Prezydent Joe Biden od dawna sprzeciwiał się wydaniu zezwolenia Ukrainie na użycie amerykańskiej broni w Rosji ze względu na obawy, że może to przerodzić się w bezpośrednią konfrontację Ameryki z przeciwnikiem posiadającym broń nuklearną.

Czytaj więcej

Czy Biden zgodzi się na ataki amerykańską bronią na cele w Rosji? Decyzja coraz bliżej
17:29
30.05.2024

Szwecja gotowa zablokować import rosyjskiego LNG w reakcji na działania Węgier

Szwecja rozważa jednostronne zablokowanie importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), jeśli Węgry uniemożliwią lub uda im się złagodzić proponowane przez UE sankcje wobec Rosji.

Państwa członkowskie UE dyskutują o sankcjach wobec kluczowych rosyjskich projektów LNG, a także o zakazie wykorzystywania portów UE do reeksportu dostaw do krajów trzecich. Węgry sprzeciwiły się tej propozycji, a sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UE.

- Jeśli pakiet sankcji nie spełni swojego celu, jesteśmy gotowi poradzić sobie sami - powiedziała Ebby Busch, szwedzkia minister Energii, Biznesu i Przemysłu, na marginesie spotkania ministerialnego w Brukseli

17:07
30.05.2024

Stoltenberg poprosi sojuszników o 40 miliardów euro rocznie dla Ukrainy

Szef NATO Jens Stoltenberg ma zamiar zwrócić się do sojuszników o przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 40 miliardów euro rocznie, poinformowało  Reutersa źródło wewnątrz sojuszu.

Źródło podało, że finansowanie pozwoliłoby utrzymać co najmniej obecny poziom wsparcia wojskowego.

16:44
30.05.2024

Szef NATO wierzy, że Ukraina może wygrać wojnę – ale tylko przy „ciągłym silnym wsparciu”

W przemówieniu przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych w Pradze Stoltenberg powiedział, że „nadszedł czas”, aby państwa NATO „rozważyły ​​niektóre ograniczenia dotyczące broni” wysyłanej na Ukrainę. Szef NATO uważa, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją, ale tylko wtedy, gdy sojusznicy będą zapewniać „ciągłe i zdecydowane wsparcie”.

Sekretarz generalny wezwał także Zachód do zniesienia przez cały tydzień ograniczeń dotyczących używania zachodniej broni przeciwko celom w Rosji.

16:21
30.05.2024

1czerwca Zełenski odwiedzi Arabię Saudyjską

Prezydent Ukrainy chce zdobyć poparcie dla czerwcowego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w połowie iesiąca w Szwajcarii.

15:53
30.05.2024

Dania zgadza się, by Ukraina używała F-16 do ataku na cele w Rosji

Ukraina otrzymała od Danii pozwolenie na używanie F-16 do atakowania celów w Rosji, a od wielu sojuszników – w tym Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, krajów bałtyckich, Holandii, Polski i Kanady do użycia przekazywanej przez nich broni do tego celu.

Czytaj więcej

Koniec bezkarności Putina. Ukraina będzie mogła użyć F-16 do ataku na cele w Rosji
15:24
30.05.2024

Ukraina otrzyma samoloty wykrywające radar dalekiego zasięgu ASC 890

Szwedzki rząd ogłosił zamiar wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej dwoma radarowymi samolotami rozpoznawczymi ASC 890.

Radarowe samoloty rozpoznawcze ASC 890

Radarowe samoloty rozpoznawcze ASC 890

Ukrinform

14:56
30.05.2024

Niemiecka prasa o użyciu przez Ukrainę zachodniej broni na terytorium Rosji

„Kanclerz Olaf Scholz jak zwykle należy do tych, którzy się w tej kwestii wahają. Ignoruje fakt, że to Władimir Putin eskaluje i że trzeba go zatrzymać. Leży to nie tylko w interesie Ukrainy, której przetrwanie jest zagrożone – także w interesie Niemiec, Europy i świata zachodniego” – pisze „Leipziger Volkszeitung”.

Czytaj więcej

Niemiecka prasa po słowach Macrona: Kanclerz jak zwykle się waha
14:27
30.05.2024

Koniec z importem zbóż i olejów z Rosji i Białorusi do UE

Rada UE ogłosiła, że Wspólnota zatwierdziła cła zaporowe na import zboża z Rosji i Białorusi. Na liście objętych cłem znalazły się zboża, nasiona oleiste i ich przetwory, co „w praktyce doprowadzi do zaprzestania importu”. Cła wejdą w życie 1 lipca 2024 r.

Czytaj więcej

Jest cło zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi. Poruszenie na Kremlu
13:57
30.05.2024

Eksplozje w Charkowie

Pojawiły się informacje o eksplozjach w Charkowie.

13:26
30.05.2024

Alarmy w wielu obwodach Ukrainy

Po godzinie 13-tej, ogłoszono alarmy w wielu obwodach Ukrainy, z powodu zagrożenia atakiem rakietowym z południa.

12:53
30.05.2024

Kreml: NATO „zachęca” Ukrainę do przedłużania konfliktu

Kreml oskarżył NATO o „podżeganie” Ukrainy do przedłużania konfliktu z armią rosyjską, w związku z intensywnymi dyskusjami w gronie sojuszników Kijowa, na temat użycia przez siły ukraińskie zachodniej broni przeciw Rosji. „Kraje członkowskie NATO, zwłaszcza Stany Zjednoczone i inne stolice europejskie, rozpoczęły w ostatnich dniach i tygodniach nowy cykl eskalacji” – oznajmił rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

12:29
30.05.2024

Możemy się spodziewać nasilenia prowokacji rosyjskich w sieci

Rosja regularnie próbuje destabilizować sytuację polityczną przed każdymi znaczącymi wydarzeniami — od wyborów, po chociażby wizyty prezydentów USA czy szczytu NATO w Warszawie – mówi dr Joanna Kamińska, była doradczyni przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w sprawach bezpieczeństwa i obrony.

Czytaj więcej

Ekspertka o rosnącej liczbie cyberataków. „Chcą spowodować, żebyśmy się bali”
11:58
30.05.2024

Niezwykły polsko-fiński radar obserwuje Rosjan z kosmosu. Nic się nie ukryje

Połowa zdjęć satelitarnych z Ukrainy pochodzi już z firmy ICEYE. Jej system przenika chmury i nie jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Rosjanie mają problem.

Czytaj więcej

O polsko-fińskich satelitach głośno na świecie. Niezwykłe radary obserwują Rosjan
11:24
30.05.2024

NATO ma 5 proc. obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki

Państwa NATO są w stanie zapewnić mniej niż 5 proc. zdolności w zakresie obrony powietrznej uznawanych za niezbędne do ochrony swoich członków w Europie Środkowo-Wschodniej przed atakiem na pełną skalę.

Czytaj więcej

Obrona wschodniej granicy to mit. Mamy zaledwie ułamek obrony powietrznej
10:56
30.05.2024

Ukraińskie drony zniszczyły dwie rosyjskie łodzie na Krymie

Ukraiński wywiad zaprezentował nagranie przedstawiające zniszczenie dwóch rosyjskich łodzi na okupowanym Krymie.

10:25
30.05.2024

Białoruś chce destabilizować sytuację nie tylko w Polsce, ale i krajach przygranicznych

Łukaszenko wykonuje zadania w szeroko pojętej wojnie prowadzonej przez Putina przeciwko Ukrainie. Łukaszenko jest koagresorem w tej wojnie, udostępnił swoje terytorium. Teraz wykonuje kolejne zadanie: destabilizuje sytuację na granicy, żeby te kraje jak najwięcej środków i sił przeznaczały na zwiększenie własnej obronności i bezpieczeństwa. I mieli mniej możliwości niesienia pomocy Ukrainie – mówi Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista i dyplomata, były ambasador Białorusi w Polsce.

Czytaj więcej

„Mamy zwiększenie aktywności służb specjalnych Białorusi i Rosji w Polsce”
09:59
30.05.2024

W nocnym ataku w Charkowie rannych zostało siedem osób

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Charkowie rannych zostało siedem osób, poinformował szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.

09:27
30.05.2024

Marine Le Pen: „Macron chce, aby Francja poszła na wojnę”

Przewodnicząca francuskiej nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen oskarżyła w czwartek prezydenta Francji Emmanuela Macrona o chęć „włączenia się bezpośrednio w wojnę z Rosją”. To reakcja na słowa prezydenta, który chce dopuścić do używania zachodniej broni do „neutralizowania” rosyjskich baz wojskowych. Byłby to „dodatkowy krok w angażowanie się w ten konflikt, co stwarza ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych rodaków i dla integralności naszego terytorium” – oświadczyła Le Pen.

08:54
30.05.2024

Syrski: Wojska rosyjskie pokonują pozycje ukraińskich obrońców

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski mówi, że wojska rosyjskie przeszły na taktykę pokonywania pozycji ukraińskich obrońców. Najeźdźcy używają artylerii i kierowanych bomb lotniczych. Syrski informuje, że siły ukraińskie wzmocniły obronę dzięki przeniesieniu rezerw i utworzeniu rezerwy amunicji. "W tych warunkach niszczenie rosyjskich samolotów i dronów oraz ochrona żołnierzy jest sprawą pierwszorzędną" - stwierdził generał.

08:25
30.05.2024

Ukraina zaatakowała Krym rakietami i dronami

Ukraińskie rakiety i drony zaatakowały okupowany przez Rosję Półwysep Krymski. Odłamki rakiet uszkodziły dwa promy w Cieśninie Kerczeńskiej i zmusiły okupanta do czasowego zamknięcia przeprawy mostowej. Według Moskwy w kierunku Krymu zostały wystrzelone rakiety amerykańskiej produkcji ATACAMS, latające drony oraz bezzałogowe jednostki pływające.

07:53
30.05.2024

Ukrinform o stratach wroga

W ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła 1160 żołnierzy. Od początku wojny zginęło już ponad 506 tysięcy Rosjan. Według informacji Ukrinformu Rosjanie stracili wczoraj też m. in. 10 czołgów i 35 systemów artyleryjskich.

07:24
30.05.2024

Nocne alerty przeciwlotnicze

W całej Ukrainie nocą ogłoszono alerty przeciwlotnicze w związku z tym, że rosyjskie rakiety manewrujące dalekiego zasięgu wystrzelone przez rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS „Bear” wkroczyły w ukraińską przestrzeń powietrzną od wschodu.

07:01
30.05.2024

Eksplozje w pobliżu bazy lotniczej Starokonstantynów

W nocy doszło do eksplozje w pobliżu bazy lotniczej Starokonstantynów w obwodzie chmielnickim w zachodniej Ukrainie. Znajduje się tam 7. Brygada Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych Ukrainy, podał portal OSINTdefender. Baza od początku wojny była kilkakrotnie atakowana przez rosyjskie siły zbrojne. Ostatni atak miał miejsce 26 maja.

06:41
30.05.2024

Podoljak: Siły rosyjskie mają obecnie "absolutną przewagę" pod względem pocisków i rakiet

Mychajło Podoljak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy powiedział, że pomoc wojskowa dostarczana przez USA zaczęła docierać na linię frontu, ale miną tygodnie, zanim stopniowe zwiększanie pomocy wojskowej dostarczanej przez USA osiągnie wielkość krytyczną - poinformował Instytut Studiów nad Wojną. Podoljak powiedział portalowi Bloomberg, że ​​siły rosyjskie mają obecnie "absolutną przewagę" pod względem pocisków i rakiet i że siły rosyjskie będą w dalszym ciągu próbowały posuwać się wzdłuż linii frontu.

06:30
29.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 826