Jest cło zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi. Poruszenie na Kremlu

Kolejne źródło wojennych dochodów Putina zacznie wysychać od 1 lipca. Bruksela zatwierdziła cła zaporowe na zboża i produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Cło zaczyna się od 95 euro za tonę. Eksporterzy z Rosji i Białorusi stracą też dostęp do unijnych kontyngentów.

Publikacja: 30.05.2024 14:21

Jest cło zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi. Poruszenie na Kremlu

Foto: Bloomberg

Rada UE ogłosiła, że ​​Wspólnota zatwierdziła zaporowe cła na import zboża z Rosji i Białorusi. Na liście objętych cłem znalazły się zboża, nasiona oleiste i ich przetwory, co „w praktyce doprowadzi do zaprzestania importu”. Cła zaporowe wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Według „Financial Times” cło zaczyna się od 95 euro za tonę.

Skradzione Ukrainie zboże nie wjedzie do Unii Europejskiej

Rada UE zauważyła, że ​​podjęte działania mają na celu zapobieżenie „destabilizacji europejskiego rynku zbóż” i zatrzymanie eksportu „nielegalnie przywłaszczonego zboża ukraińskiego”.

„To nowy środek ograniczający wobec Rosji i nowy sposób na wzmocnienie naszej solidarności z Ukrainą” – skomentował Aja Labib, belgijski minister spraw zagranicznych .

Czytaj więcej

„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu

Według belgijskiego ministra finansów Vincenta Van Peteghema obecnie eksporterzy wymienionych produktów z Rosji i Białorusi płacą niskie lub zerowe cła. Polityk zauważył, że Moskwa i Mińsk stracą dostęp do unijnych kontyngentów taryfowych. Petegem podkreślił, że środki „nie będą miały wpływu na tranzyt przez Unię Europejską z Rosji i Białorusi do innych krajów”. Ma on zostać objęty szczególnym nadzorem, tak by tranzytowe zboża nie pozostawały na terenie Wspólnoty.

Cła zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi

Komisja Europejska zaproponowała cła zaporowe w marcu. Opowiadało się za tym wiele państw w tym Polska, wskazując, że nie tylko z ekonomicznego, ale i moralnego punktu widzenia kupowanie zboża od kraju-agresora i jego sojusznika to sytuacja niedopuszczalna.

Komisja Europejska policzyła, że dostawy rosyjskiego zboża do UE na koniec 2023 roku dały Kremlowi na wojnę 1,3 mld euro. W zeszłym roku Unia sprowadziła z Rosji 4 mln ton zbóż, nasion oleistych i produktów przetworzonych, co stanowi 1 proc. całkowitego spożycia w UE. Rozprzestrzenianie się podwyższonych ceł na Białoruś pozwoli uniknąć eksportu rosyjskiego zboża jako białoruskiego.

Kreml zareagował na decyzję Brukseli groźbami o pogorszeniu sytuacji na globalnym rynku żywnościowym (stała groźba Putina). Zatroszczył się o „europejskich konsumentów” i zapewnił, że Rosja ma wiele alternatywnych kierunków dostaw. Można więc zapytać - skąd te nerwy?

Rolnictwo
FAO: Ceny żywności na świecie znów poszły w górę. Spadły ceny olejów roślinnych
Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne