00:00
29.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować w czwartek od wczesnych godzin porannych.

23:41
29.05.2024

W 12 obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny

W 12 obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem ze strony wroga bronią balistyczną – poinformowały Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych. „Zagrożenie użyciem broni balistycznej na obszarach, na których ogłoszono stan alarmowy! Nie ignorujcie sygnałów ostrzegawczych z powietrza! Kierujcie się do schronu” – czytamy w komunikacie.

23:17
29.05.2024

W obwodzie chersońskim Rosjanie zrzucili materiały wybuchowe z drona

61-letni mężczyzna, który podczas rosyjskiego ataku dronem znajdował się na ulicy, został ranny w obwodzie chersońskim – poinformował szef administracji w Chersoniu Roman Mroczko. „W tej chwili leczona jest osoba ranna w wyniku ataku wroga na Antoniwkę należącą do miejskiej wspólnoty terytorialnej Chersonia. Rosyjskie wojsko zrzuciło na wieś materiały wybuchowe z drona. W tym czasie 61-letni mężczyzna był na ulicy. Otrzymał obrażenia od materiałów wybuchowych i odłamków” – czytamy w raporcie.

22:55
29.05.2024

Finlandia zezwoliła Ukrainie na użycie broni przeciwko celom w Rosji

Ukraina może atakować cele na terytorium Rosji bronią otrzymaną od Finlandii – oświadczyła minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen w wywiadzie dla gazety „Uusi Suomi”. Przypomniała, że ​​Ukraina prowadzi wojnę obronną, w związku z czym ma prawo uderzać w cele wojskowe znajdujące się na terytorium Rosji w celu samoobrony. Valtonen zauważyła, że Helsinki nie ustanowiły żadnych konkretnych ograniczeń w zakresie wykorzystania pomocy przekazanej przez Finlandię. „Jednak rząd kraju oczekuje, że Ukraina użyje tej broni zgodnie z prawem międzynarodowym” – dodała szefowa MSZ.

22:20
29.05.2024

Liczba strzałów artyleryjskich oddanych przez Siły Zbrojne Ukrainy co najmniej się podwoiła

Dzięki wzmożonej pomocy Zachodu liczba strzałów ukraińskiej artylerii wzrosła co najmniej dwukrotnie. A w szczególności dzięki artylerzystom rosyjscy najeźdźcy ponieśli niesamowite straty – powiedział pułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy Władysław Seleznyow. „Teraz tempo ognia naszej artylerii w stosunku do strzałów rosyjskich strzelców wzrosło co najmniej dwukrotnie. Jeśli miesiąc temu na jeden ukraiński pocisk przypadało 10 rosyjskich, teraz stosunek ten wynosi 2 do 10. To artyleria i nasze wyrzutnie rakiet tworzą największą liczbę zniszczonego sprzętu i personelu wroga” – stwierdził.

21:55
29.05.2024

Dodatkowe 370 miliardów hrywien na zakup broni

Resort obrony Ukrainy wraz ze Sztabem Generalnym pracują nad decyzją Rady Ministrów o przeznaczeniu dodatkowych prawie 370 mld hrywien na zakup broni – poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. „Wspólnie z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Oleksandrem Syrskim stale pracujemy w rejonach frontu. Komunikując się na miejscu z dowódcami brygad, to właśnie tam najlepiej odczuwalne są wszystkie potrzeby naszego wojska i staramy się je natychmiast na nie reagować” – dodał Umierow.

21:17
29.05.2024

Dowódca Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych: Musimy utrzymywać wroga w ciągłym strachu

Pierwszy wiceminister obrony Ukrainy generał broni Iwan Hawryliuk i dowódca Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy wiceadmirał Oleksij Nieżpapa spotkali się ze współprzewodniczącymi Koalicji Zdolności Morskich. Omówili kierunki rozwoju dalszej współpracy z komandorem Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii Stephenem Banfieldem i komandorem Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii Thomasem Andersenem. „Musimy utrzymywać wroga w ciągłym napięciu i strachu przed utratą floty na Morzu Czarnym, przygotowując dla niego nieprzyjemne niespodzianki” – podkreślił dowódca ukraińskiej marynarki wojennej.

20:58
29.05.2024

Pomoc USA przyczyniła się do stabilizacji frontu na Ukrainie

Przywrócenie na szeroką skalę wsparcia dla Ukrainy przez Stany Zjednoczone po przyjęciu w kwietniu pakietu pomocy o wartości ponad 60 miliardów dolarów przyniosło już realny efekt. W szczególności przyczyniła się do stabilizacji sytuacji na froncie i pokrzyżowania planów Putina wobec Charkowa – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken podczas swojej wizyty w Kiszyniowie. „Widzimy, że przynosi to realny efekt, m.in. w zakresie stabilizacji frontu, a także uniemożliwienia Putinowi tego, czego chciał, czyli prób zajęcia Charkowa i spowodowania masowego exodusu ludności z miasta” zauważył szef Departamentu Stanu.

20:21
29.05.2024

Kanada nie ogranicza Ukrainy w wyborze celów dla dostarczanej broni

Ukraina może według własnego uznania wybrać cele ataków bronią dostarczoną przez Kanadę – powiedziała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly podczas konferencji prasowej w Sztokholmie. „Kanada nie wprowadziła ograniczeń w dostawach broni na Ukrainę, dlatego będziemy kontynuować współpracę z Siłami Zbrojnymi Ukrainy” – odpowiedziała Jolie zapytana, czy Kanada pozwala Ukrainie na przeprowadzanie uderzeń kanadyjską bronią na terytorium Rosji. Dodała, że ​​omawiała tę kwestię z szefem szwedzkiego MSZ Tobiasem Billströmem. „Stąd udajemy się na spotkanie ministrów NATO, na którym na pewno poruszymy ten temat” – dodała.

19:54
29.05.2024

Na Ukrainie ogłoszono alarm w związku ze startem MiG-31K w Rosji

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem w Rosji samolotu MiG-31K, będącego nośnikiem rakiet hipersonicznych typu Dagger – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. „Cała Ukraina jest zagrożona atakiem rakietowym! Zarejestrowano start MiG-31K z lotniska Achtubińsk (obwód astrachański, Federacja Rosyjska)” – czytamy w komunikacie.

19:22
29.05.2024

Wojska rosyjskie przyspieszyły atak w kierunku Kurachowa

Na chwilę obecną łączna liczba starć bojowych wzrosła do 60. Dziś wojska rosyjskie znacznie wzmogły aktywność w kierunku Kurachowa – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Do chwili obecnej łączna liczba starć bojowych wzrosła do 60. W dniu dzisiejszym wróg znacznie się nasilił aktywność w kierunku Kurachowa, ale najwięcej potyczek pozostaje w kierunku Pokrowska” – czytamy w komunikacie.

18:49
29.05.2024

Armia rosyjska zaatakowała Dnieprowskie w obwodzie chersońskim

Armia rosyjska zaatakowała dronem wieś Dnieprowskie w obwodzie chersońskim, w wyniku czego 59-letni mężczyzna został ranny – poinformował Oleksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji wojskowej. „59-letni mężczyzna został trafiony przez rosyjski dron we wsi Dnieprowskie” – poinformował Prokudin. Według niego ofiara w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Mężczyzna ma obrażenia od wybuchu, ranę odłamkową w nodze, stracił także część ramienia. Lekarze walczą o jego życie.

18:20
29.05.2024

Warszawa nie zabroni Kijowowi użycia polskiej broni przeciwko celom w Rosji

Warszawa nie narzuca Kijowowi żadnych ograniczeń w zakresie użycia polskiej broni w wojnie z Rosją – zapewnił wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk w radiu ZET. Jak zauważył przedstawiciel polskiego rządu, Ukraina „ma prawo do obrony tak, jak uważa to za konieczne”. Podkreślił, że kraje zachodnie powinny znieść ograniczenia w użyciu broni przekazywanej Ukrainie.

17:40
29.05.2024

Mieszkaniec Martowoja skazany na 11 lat więzienia za pomoc okupantom

Kijowski Sąd Rejonowy w Charkowie uznał 37-letniego mieszkańca Martowoja za winnego udzielania pomocy państwu agresorowi i skazał go na 11 lat więzienia, pozbawienie prawa do pełnienia funkcji państwowych i samorządowych przez 14 lat oraz konfiskatę mienia. Jak ustalono, w czasie okupacji mężczyzna nawiązał kontakt z przedstawicielem tzw. „milicji ludowej DRL”. Latem 2022 roku oskarżony towarzyszył „milicjantom ludowym” i wskazał im lokalizacje porzuconego w lutym-marcu 2022 roku rosyjskiego sprzętu wojskowego, aby mogli go odebrać i naprawić. Ponadto przekazał okupantom informację o dwóch mieszkańcach okolicy o stanowisku proukraińskim, którzy później zostali zatrzymani przez Rosjan. Mężczyzna wskazywał okupantom domy, w których mogliby „zarobić na życie” czyli zrabować majątek. Oskarżony zaopatrzył rosyjskich żołnierzy w odzież, a także przywiózł na miejsce ich rozmieszczenia mieszczański piec.

17:16
29.05.2024

Na Ukrainie przeprowadzono testy zrobotyzowanego sprzętu do ewakuacji medycznej

Z okazji Światowego Dnia Ratownictwa Medycznego Ministerstwo Przemysłu Strategicznego wspólnie z Ministerstwem Obrony Ukrainy i Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych przeprowadziło testy demonstracyjne sprzętu do ewakuacji medycznej – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Strategii i Przemysłu. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na temat ewakuacji medycznej w strefie działań wojennych oraz zachęcenie przedstawicieli krajów partnerskich do zawierania bezpośrednich kontraktów z ukraińskimi producentami.

16:40
29.05.2024

Straż graniczna zniszczyła rosyjski skuter wodny

Straż graniczna przy pomocy drona FPV zniszczyła rosyjski skuter wodny w obwodzie chersońskim – poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. „Za pomocą dronów i zrzutów FPV zwiad powietrzny uderzył w załogę skutera wodnego wroga w obwodzie chersońskim” – czytamy w komunikacie.

16:02
29.05.2024

Dwie ofiary rosyjskiego ostrzału w Nikopolu

52-letni mężczyzna, który został ranny podczas ostrzału w Nikopolu, zmarł w szpitalu. Popołudniu żołnierze rosyjscy zabili kolejną osobę, kierując drona kamikadze w stronę karetki pogotowia. 

15:47
29.05.2024

Niemcy: Porozumienia w sprawie użycia zachodniej broni są poufne

Rzecznik niemieckiego rządu twierdzi, że porozumienia dotyczące sposobu użycia przez Ukrainę broni dostarczonej przez Zachód są poufne. W tej sprawie przywódcy Niemiec i Francji byli naciskani przez dziennikarzy na konferencji prasowej. Przywódcy obu krajów stwierdzili, że należałoby Kijowowi zezwolić na uderzanie w obiekty wojskowe w Rosji, z których wystrzeliwano rakiety na terytorium Ukrainy.

15:15
29.05.2024

Wideo z nagraniem zniszczenia dwóch rosyjskich czołgów  

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie na którym widać, jak zostały zniszczone dwa rosyjskie czołgi. 

14:58
29.05.2024

Raiffeisen nie będzie realizował w Rosji przelewów dolarowych za granicę

Raiffeisenbank od czerwca nie będzie wykonywać przelewów dolarowych wszystkich klientów banku w Rosji. Skomplikuje to Kremlowi transakcje importowe.

Czytaj więcej

Raiffeisen przestanie wysyłać Rosjanom przelewy w dolarach. To kłopot dla Kremla
14:51
29.05.2024

Cywil ranny na granicy Ukrainy z Rosją

Sumska prokuratura podała, że przed południem wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał moździerzowy przygranicznego miasta Seredyna-Buda, w wyniku czego ranny został 62-letni cywil. Mężczyzna trafił do szpitala.

14:40
29.05.2024

Ukraińskie dowództwo o aktualnej sytuacji na froncie

Według najnowszego komunikatu Sztabu Generalnego Ukrainy, od północy liczba starć bojowych na froncie przekroczyła 40. Największą aktywność wojsk rosyjskich obserwuje się na kierunkach kupiańskim i pokrowskim - czytamy. Rosjanie kontynuują też działania ofensywne w rejonie Wołczańska na kierunku charkowskim.

14:27
29.05.2024

Dwie osoby ranne w wyniku ataku drona

Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w wyniku ataku drona w Nowodmytriwce ranni zostali dwaj cywile, mężczyźni w wieku 28 i 50 lat. Poszkodowani nie zgodzili się na hospitalizację.

14:12
29.05.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podaje nowe szacunki dotyczące strat Ukrainy

Od początku wojny Ukraina miała stracić 605 samolotów, 274 śmigłowce, 24 770 dronów, 524 zestawy przeciwlotnicze 16 191 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 322 wyrzutnie rakiet, 9 930 zestawów artyleryjskich i moździerzy, 22 093 specjalne pojazdy wojskowe. 

13:54
29.05.2024

Turyści z Rosji nie wjadą do Norwegii

Wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi obywatele Rosji, którzy będą chcieli wjechać do Norwegii w celach turystycznych i innych, które nie są niezbędne, będą zawracani na granicy. Ograniczenie dotyczy Rosjan, którym Norwegia wydała wizę przed restrykcjami z 2022 r. oraz tych, którym wizy wydały inne państwa Schengen.

13:37
29.05.2024

Litwa wesprze ukraińską edukację

Rząd Litwy zatwierdził uchwałę resortu finansów tego kraju w sprawie przeznaczenia 5 mln euro (21,3 mln zł) na wsparcie sektora edukacyjnego Ukrainy. Środki mają zostać przeznaczone na odbudowę zniszczonych szkół i przedszkoli na Ukrainie oraz na wyposażenie schronów.

13:21
29.05.2024

Dwa samoloty dla Ukrainy

Maszyny mają być "uzupełnieniem i wzmocnieniem dla F-16" - przekazał na konferencji prasowej w Sztokholmie minister obrony Szwecji Pål Jonson.

Czytaj więcej

Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
13:16
29.05.2024

Obwód biełgorodzki. Z powodu drona odbiorcy bez prądu

Na terenie kilku osiedli w obwodzie biełgorodzkim nie ma prądu, ponieważ w wyniku ataku przeprowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy za pomocą drona uszkodzona została linia energetyczna - podał gubernator Wiaczesław Gładkow dodając, że doszło też do pożaru domu, ale nikt nie został poszkodowany.

12:57
29.05.2024

SBU zatrzymała podpalacza

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że zatrzymała sabotażystę, "mieszkańca sąsiedniego kraju Europy Wschodniej", który na zlecenie FSB usiłował w kwietniu podpalić strategiczne obiekty energetyczne w obwodzie odeskim. Zatrzymanemu grozi dożywocie.

12:39
29.05.2024

Wołodymyr Zełenski dziękuje Szwecji za pakiet pomocy wojskowej

Zełenski podkreśla, że w skład wartego ponad miliard euro pakietu wejdą środki obrony przeciwlotniczej, amunicja artyleryjska i pojazdy opancerzone.

12:00
29.05.2024

Po ataku na żołnierza na granicę trafią oddziały prewencji z ciężkim sprzętem

Tomasz Siemoniak poinformował "Rzeczpospolitą", że zgodnie z rekomendacją komendanta głównego policji inspektora Marka Boronia oraz ustaleniami ze Strażą Graniczną i wojskiem, na granicy z Białorusią policja ma być wiodącą siłą w połączonych oddziałach różnych formacji działających w sposób zwarty.

Czytaj więcej

Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
11:48
29.05.2024

Rzeczniczka Białego Domu: USA będą obecne na Szczycie Pokojowym w Szwajcarii

Karin Jean-Pierre pytana czy na szczyt przyjecie prezydent USA, Joe Biden, odparła, że „nie ma więcej dokładnych informacji do przekazania”.

11:14
29.05.2024

Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 1,3 mld dolarów

Pakiet ma — jak wynika z deklaracji ministra obrony Szwecji, Paala Jonsona - wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy, a w jego skład ma wejść samolot ostrzegania i kontroli obszaru powietrznego. 

11:02
29.05.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu ukraińskich dronów morskich na Morzu Czarnym

Drony miały zostać zniszczone 29 maja ok. godziny 11 czasu moskiewskiego. Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że doszło do zniszczenia dwóch dronów.

10:57
29.05.2024

Dwie osoby zginęły a trzy zostały ranne w wyniku ataku rakietowego Rosji na Krasnopole

O ataku informuje sumska obwodowa administracja wojskowa. Atak miał miejsce rankiem, 29 maja.

10:08
29.05.2024

Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej mówi, że "ochrona granicy jest sprawą nadrzędną"

- Dziękuję mieszkańcom lokalnych miejscowości przede wszystkim za zrozumienie, wsparcie, sympatię wobec żołnierzy. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, ale ochrona granicy jest sprawą nadrzędną - powiedział w czasie konferencji prasowej z udziałem Donalda Tuska gen. Arkadiusz Szkutnik.

Czytaj więcej

Dowódca 18 Dywizji mówi na granicy o "heroicznej walce" o życie rannego żołnierza
09:39
29.05.2024

Tusk mówi o strefie buforowej przy granicy z Białorusią

W przyszłym tygodniu rząd ma podjąć decyzję o przywróceniu strefy buforowej w pasie ok. 200 metrów przy granicy z Białorusią - zapowiedział premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
09:34
29.05.2024

Emmanuel Macron mówi, że Ukraina powinna mieć prawo atakować cele wojskowe w Rosji za pomocą francuskiej broni

Wypowiedź Emmanuela Macrona jest o tyle istotna, że Francja dostarczyła Ukrainie pociski powietrze-ziemia dalekiego zasięgu SCALP-EG o zasięgu ok. 155 km. Pociski te przenoszą 400-kg głowicę. SCALP-EG to francuska wersja brytyjskich pocisków Storm Shadow, które również zostały przekazane Ukrainie. Ukraińska armia używa tych pocisków przeciwko celom m.in. na Krymie.

Czytaj więcej

Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
08:49
29.05.2024

W obwodzie rówieńskim szczątki zestrzelonego drona spadły na obiekt infrastruktury energetycznej

Jak informuje gubernator obwodu rówieńskiego, Ołeksandr Kowal, w związku z atakiem na obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie dochodzi do przerw w dostawie prądu.

08:47
29.05.2024

Przewodniczący Dumy: Kadencja Wołodymyra Zełenskiego się skończyła

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy twierdzi, że Zełenski zagarnął władzę prezydenta na Ukrainie po tym, jak jego kadencja skończyła się 20 maja (w związku ze stanem wojennym na Ukrainie nie przeprowadzono wyborów prezydenckich). Dlatego, zdaniem Wołodina, wszelkie umowy podpisywane z Zełenskim przez przedstawicieli innych państw nie będą miały mocy prawnej.

08:36
29.05.2024

Aleksiej Diumin nowym sekretarzem Rady Państwa Federacji Rosyjskiej

Radę Państwa powołano w związku z nowelizacją konstytucji Rosji z 2020 roku. Do jej kompetencji należą m.in. kwestie współpracy organów władzy, określanie kierunku rozwoju społeczno-politycznego Rosji, omawianie kwestii polityki wewnętrznej i zagranicznej. Na czele Rady stoi Władimir Putin. W maju Diumin został asystentem prezydenta Rosji. Wcześniej był gubernatorem obwodu tulskiego. 

08:07
29.05.2024

Ukrainiec oferował Polakowi 15 tys. euro za współpracę z obcym wywiadem

Prokurator z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył młodego Ukraińca o „prowokację i podżeganie obywatela Polski za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger do wzięcia udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej”. 26-latek domagał się – jak wynika z komunikatu Prokuratury Krajowej — informacji „w postaci zdjęć pojazdów wojskowych stanowiących pomoc dla Ukrainy, przekraczających granicę polsko-ukraińską”. W zamian wykonanie i dostarczenie takich fotografii oferował „wynagrodzenie w kwocie 15 000 Euro”.

Czytaj więcej

Młody Ukrainiec podżegał do szpiegostwa organizatora protestu przewoźników
07:31
29.05.2024

Rankiem ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rakietę nad obwodem sumskim

Informację taką przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

07:29
29.05.2024

Ukraińskie drony zaatakowały wieś w obwodzie kurskim

P.o. gubernator obwodu, Aleksiej Smirnow, poinformował o ataku dwóch ukraińskich dronów na wieś Tetkino. Drony miały zrzucić ładunki wybuchowe na budynki mieszkalne we wsi. W wyniku ataku dwa budynki mieszkalne oraz trzy budynki gospodarcze i garaż stanęły w płomieniach.

06:59
29.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 505 100 żołnierzy, 7 700 czołgów, 14 891 pojazdów opancerzonych, 13 066 zestawów artyleryjskich, 1 087 wyrzutni rakiet, 815 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 510 bezzałogowych statków powietrznych, 2 222 pociski manewrujące, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 796 pojazdów (w tym cystern) i 2 142 jednostek sprzętu specjalnego.

06:29
29.05.2024

W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 14 dronów-kamikadze

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 13 dronów.

05:44
29.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 825 dzień wojny

Takie nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.

05:19
29.05.2024

Alarm w obwodach odeskim i mikołajowskim

Oba obwody są zagrożone atakiem rakietowym — informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

04:46
29.05.2024

Ukraińska straż graniczna zniszczyła ciężarówki z amunicją w rejonie Bachmutu

Atak przeprowadzono za pomocą dronów. Straż graniczna opublikowała nagranie ilustrujące to uderzenie.

04:45
29.05.2024

W nocy w kilku obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą użycia dronów

Taki alarm obowiązywał m.in. w obwodzie kijowskim.

04:43
29.05.2024

Neutralna Austria przystąpiła do inicjatywy budowy Europejskiej Tarczy Powietrznej

Informację taką podała agencja informacyjna APA. Agencja podkreśla, że inicjatywa budowy europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest „reakcją na atak Rosji na Ukrainę” i ma na celu „budowę silniejszego parasola obrony powietrznej” nad Europą.

04:38
29.05.2024

Aleksandr Łukaszenko podpisał dokument zawieszający obowiązywanie Traktatu o Zbrojeniach Konwencjonalnych w Europie

Traktat zawarty na początku lat 90-tych był wzajemnym zobowiązaniem do proporcjonalnej redukcji sił konwencjonalnych w Europie. Został podpisany przez państwa NATO i kraje dawnego Układu Warszawskiego.  W listopadzie 2023 roku obowiązywanie Traktatu zaczęły zawieszać państwa NATO. Polska zawiesiła traktat ustawą z dnia 7 marca 2024 r.

04:36
29.05.2024

W czerwcu na Ukrainę trafi kilkadziesiąt tysięcy pocisków artyleryjskich zakupionych w krajach trzecich

Amunicja została pozyskana w ramach czeskiej inicjatywy, by zachodni sojusznicy Ukrainy kupowali ją w krajach trzecich. Petr Fiala poinformował właśnie, że pierwsza partia uzyskanej w ten sposób amunicji trafi nad Dniepr w czerwcu. Wcześniej informował o podpisaniu kontraktów na zakup 180 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm dla Ukrainy. Na ten cel udało się pozyskać od 15 państw UE i NATO 1,6 mld euro. Uczestnicy programu liczą, że do końca 2024 roku uda się przekazać Ukrainie, w ramach tej inicjatywy, ok. 500 tys. pocisków.

04:33
29.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 825 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 825 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 825 dniu wojny

PAP

04:31
29.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 825