04:49
29.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 826
00:10
29.05.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:03
29.05.2024

W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.

23:57
28.05.2024

Długa droga Ukrainy do NATO. Zaproszenia w Waszyngtonie nie będzie

Źródła dziennika podają, że na szczycie NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w dniach 9–11 lipca, Ukrainie nie zostanie zaproponowane nic, co umożliwiłoby jej dalszy postęp na drodze do członkostwa.

Czytaj więcej

Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
23:31
28.05.2024

Czechy zebrały ponad  1,6 miliarda euro na zakup artylerii dla ukraińskich sił zbrojnych

Podczas dwustronnego spotkania z panem Fialą omawialiśmy realizację inicjatywy artyleryjskiej, w ramach której zebrano już ponad  1,6 miliarda euro. Ważne jest dla nas, aby amunicja była dostarczana terminowo, systematycznie i zgodnie z harmonogramem od czerwca – powiedział premier

23:07
28.05.2024

Ukraina pracuje nad sprowadzeniem kolejnej grupy deportowanych dzieci

Komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Łubinec wyraził nadzieję na powrót deportowanych ukraińskich dzieci i podkreślił, że trwają prace nad powrotem kolejnej grupy.

Do dziś według oficjalnych danych, potwierdzono liczbę 19546 ukraińskich dzieci, które zostały deportowane przez Federację Rosyjską lub przymusowo przesiedlone na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy.

- Nieco ponad tydzień temu, dzięki mediacji Kataru, odzysjkaliśmy grupę 13 dzieci. W tej chwili dzieci przechodzą rehabilitację psychologiczną i terapię, prowadzoną wspólnie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) – dodał Łubinec.

22:45
28.05.2024

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegają przed atakami dronów w kilku obwodach

Obwody mikołajowski i chersoński są zagrożone atakiem rosyjskich dronów! UAV z obwodu chersońskiego zmierzają do obwodu mikołajowskiego.

Siły Powietrzne poinformowały później, że w obwodzie mikołajowskim zauważono kilka grup UAV zmierzających do obwodu kirowohradzkiego.

22:23
28.05.2024

Rosja uderzyła w infrastrukturę portową w Odessie

28 maja po południu wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odessie. Prokuratura sporządza pełną listę zniszczeń i szkód spowodowanych ostrzałem.

21:52
28.05.2024

Premier Ukrainy ujawnia w Pradze wyniki rozmów z sojusznikami

Premier Ukrainy Denys Szmyhal nakreślił trzy tematy poruszone na nieformalnym spotkaniu części sojuszników Kijowa – przywódców Czech, Polski, Łotwy, Danii i Holandii oraz przedstawiciela USA – w Pradze 28 maja.

Shmyhal powiedział, że uczestnicy spotkania omówili czeską inicjatywę mającą na celu zaopatrzenie Ukrainy w amunicję artyleryjską, w ramach której zebrano już ponad 1,6 miliarda euro, i zgodzili się co do konieczności jak najszybszej dostawy pocisków.

Drugą kwestią było dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej, w tym Patriotów, oraz dostawa myśliwców F-16, które Kijów spodziewa się otrzymać latem tego roku. Sojusznicy rozmawiali także o tym, jak pomóc ukraińskiemu przemysłowi obronnemu, m.in. poprzez tworzenie wspólnych przedsięwzięć, „transfer technologii, budowę nowych biznesów na Ukrainie i finansowanie ukraińskiej produkcji”.

21:31
28.05.2024

Ministerstwo Obrony Rosji przyznało, że zaginiona ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna jest w rosyjskiej niewoli

Roszczyna przebywa w jednym z zakładów Federalnej Służby Więziennej i od prawie 9 miesięcy nic o niej nie wiadomo.

Informacje na ten temat znalazły się w liście, który otrzymał ojciec dziennikarki Władimir Roszczyn w odpowiedzi na prośbę skierowaną do rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

W 2023 roku Wiktoria Roszczin zaginęła podczas przygotowywania raportu z zajętych terytoriów. Według Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy Rosja nielegalnie przetrzymuje co najmniej 28 pracowników ukraińskich mediów.

21:08
28.05.2024

Putin planuje budowę stosunków z talibami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji poinformowały prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​ruch afgańskich talibów może zostać wykluczony z listy organizacji terrorystycznych. Informację te przekazał reżimowej agencji TASS  Zamir Kabułow, dyrektor drugiego azjatyckiego departamentu rosyjskiego MSZ - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

Czytaj więcej

Ministrowie proponują Putinowi usunięcie talibów z listy terrorystów. Czy Rosja uzna rząd Afganistanu?
20:46
28.05.2024

Umerow: Rosja planuje rozmieścić kolejne 300 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą

Według ukraińskiego ministra obrony Rustema Umerowa  celem Rosji jest otwarcie nowego frontu na północy i rozpoczęcie nowej ofensywy.

20:18
28.05.2024

Trzy osoby zginęły w Torećku

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ataku na wieżowiec w Torećku.

Rosjanie zrzucili na miasto trzy bomby lotnicze.

19:57
28.05.2024

Łotwa przeznaczy 20 mln euro na drony dla Ukrainy

Łotwa w 2024 r. w ramach koalicji dronów na rzecz wsparcia Ukrainy przekaże 20 mln euro, z czego połowa zostanie przeznaczona na zakup dronów od łotewskich przedsiębiorstw.

Podkreśla się, że przyznane środki pieniężne zostaną wykorzystane zarówno na zakup dronów, jak i rozwój infrastruktury, przy czym co najmniej 10 mln euro pochodzić będzie od łotewskich przedsiębiorstw.

19:38
28.05.2024

Macron mówi o celach w Rosji, w które może uderzać Ukraina

Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Ukrainie należy pozwolić uderzać tylko w te cele na terytorium Rosji, z których prowadzi się ostrzał.

19:18
28.05.2024

Tania siła robocza z Afryki składa irańskie drony w rosyjskiej fabryce

Rosja zatrudni do tej pracy ponad trzy tysiące afrykańskich kobiet. Większość z przyjaznej reżimowi Ugandy - jednego z najbiedniejszych państw Czarnego Lądu.

Czytaj więcej

Ugandyjki składają irańskie drony w Rosji. Miały przyjechać na naukę
18:49
28.05.2024

UE i NATO debatują, czy Ukraina powinna atakować ich sprzętem Rosję

Ukraina coraz bardziej potrzebuje zgody na używanie dostarczonego jej nowoczesnego sprzętu do atakowania celów na terytorium Rosji. – To staje się coraz pilniejsze, w sytuacji gdy walka toczy się wzdłuż granicy – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
18:29
28.05.2024

Gruzja przyjęła prawo rodem z Rosji

28 maja o godzinie 19:00 rządząca partia Gruzińskie Marzenie większością 66 głosów za i 0 przeciw odrzuciła weto prezydent w sprawie ustawy o zagranicznych agentach. Ustawę przegłosowano następnie 84 głosami za i 4 przeciw, co oznacza, że od podpisania ustawy, która budzi powszechne sprzeciwy, dzieli Gruzję tylko kilka dni. Większość parlamentarzystów opozycji opuściła budynek parlamentu, aby dołączyć do protestujących.

Czytaj więcej

Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?
18:03
28.05.2024

Kreml twierdzi, że Rosja powinna kontynuować operację na Ukrainie w odpowiedzi na działania Zachodu

Rosja powinna nie ustępować i kontynuować, jak to nazywa, „specjalną operację wojskową” na Ukrainie (tak Rosja trzeci rok nazywa swoja napaść na Ukrainę - red.) w odpowiedzi na militarny zapał Zachodu -  powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow powiedział jednocześnie, że na Zachodzie nie ma jednomyślności w sprawie ataków armii ukraińskiej na terytorium Rosji z wykorzystaniem zachodniej broni.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO wezwało państwa członkowskie do wsparcia „międzynarodowego prawa” Ukrainy do samoobrony poprzez zniesienie „pewnych ograniczeń” nałożonych na Kijów w użyciu zachodniej broni w Rosji.

17:41
28.05.2024

Zełenski z oficjalna wizytąw Portugalii

Samolot Zełenskiego wylądował w bazie lotniczej Figo Maduro w Lizbonie około godziny 14:45 czasu lokalnego i został powitany przez najwyższe kierownictwo wojskowe i polityczne Portugalii.

Dzień wcześniej portugalscy urzędnicy ogłosili, że Zełenski odbędzie robocze spotkanie z premierem Portugalii Luísem Montenegro, a także spotka się z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousa. Oczekuje się, że podczas wizyty Zełenskiego Ukraina i Portugalia podpiszą dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie.

17:16
28.05.2024

Siły rosyjskie zrzuciły 1,5-tonową bombę na ukraińskie miasto, raniąc 3 cywilów

Siły rosyjskie zrzuciły 28 maja rano 1,5-tonową bombę burzącą z modułem planowania i korekty na miasto Oleksijewo-Przyjaźń w obwodzie donieckim, raniąc dziecko i dwoje dorosłych.

Wadym Fiłaszkin, szef Administracji Wojskowej obwodu donieckiego,poinformował, że uszkodzonych zostało prawie 100 budynków, a trzy zostały całkowicie zniszczone.

17:02
28.05.2024

W Królewcu o elektrowni atomowej w Zaporożu: nie będzie uruchomienia, dopóki trwa okupacja

We wtorek 28 maja w Królewcu odbyły się rozmowy pomiędzy szefem MAEA a rosyjskimi okupantami ukraińskiej elektrowni. Dotyczyły bezpieczeństwie elektrowni jądrowej Zaporoże, która od marca 2022 roku znajduje się pod rosyjską okupacją. Spotkanie odbyło się w salonie VIP na lotnisku i trwało około trzech godzin.

Czytaj więcej

Elektrownia atomowa w Zaporożu ruszy? Nowe ustalenia po spotkaniu Rosjan z MAEA
16:40
28.05.2024

Josep Borrell o zniesieniu ograniczeń w używaniu zachodniej broni przez Ukrainę

- 1-2 kraje UE są gotowe znieść ograniczenia na ukraińskie ataki z użyciem swojej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, ale reszta nie jest jeszcze na to gotowa — powiedział szef unijnej dyplomacji.

16:16
28.05.2024

Putin straszy Polaków: Inni wyjdą, oni zostaną

Wątek wysłania oddziałów NATO na Ukrainę po raz pierwszy pojawił się w lutym tego roku, gdy wspomniał o tym prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie spotkania 20 przywódców państw europejskich w Paryżu mówił, że choć obecnie nie ma w tej sprawie konsensusu, to „niczego nie można wykluczyć”.

Czytaj więcej

Putin grozi Kijowowi: Jeśli polskie wojsko wejdzie na Ukrainę, już jej nie opuści
15:44
28.05.2024

Władimir Putin mówi, że Wołodymyr Zełenski nie jest już prezydentem Ukrainy

Putin oświadczył, że jedynym legalnym rządem na Ukrainie „według wstępnych szacunków” jest parlament i przewodniczący parlamentu ponieważ kadencja prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, skończyła się, a — jak przekonywał Putin — w ukraińskiej konstytucji nie ma mowy o tym, że w czasie stanu wojennego kadencja prezydenta jest przedłużana.

Czytaj więcej

Władimir Putin twierdzi, że Wołodymyr Zełenski nie jest już prezydentem Ukrainy
15:11
28.05.2024

Rosyjski rząd uznaje, że odblokowanie dostępu w Rosji do serwisu X byłoby "przedwczesne"

Odpowiadając na pytania parlamentarzystów rosyjski rząd wyjaśnił, że z serwisu X nie usunięto jeszcze „wszystkich nielegalnych materiałów”.

14:52
28.05.2024

Ukraińska Straż Graniczna: Obecnie nie ma zagrożenia z terytorium Białorusi

Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej oświadczył na antenie ukraińskiej telewizji, że obecnie na granicy z Białorusią „nie obserwuje się żadnych działań wymierzonych w Ukrainę”, a „Federacja Rosyjska nie ma tam jednostek lądowych, które stanowiłyby zagrożenie dla Ukrainy”.

14:32
28.05.2024

Donald Tusk poinformował, że w środę rano będzie na granicy z Białorusią

Tusk, po ataku nożem na polskiego żołnierza napisał, że na granicę „skierowano dodatkowe siły”.

Czytaj więcej

Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki
14:16
28.05.2024

Od początku obecnego roku Władimir Putin kilkakrotnie mówił o powstającej „nowej elicie” kraju

Elita ta miałaby być złożona z ludzi „obmytych krwią”, czyli „weteranów Specjalnej Operacji Wojskowej” (jak uporczywie, trzeci rok rosyjska propaganda nazywa wojnę z Ukrainą). Zarówno oni, jak i ich rodziny posiadają już znaczne przywileje materialne, wynoszące ich ponad lokalne społeczności. Ale spośród 103 byłych żołnierzy (zarówno zawodowych, jak i ochotników), którzy na wezwanie Putina chcieli zacząć tworzyć „nową elitę”, aktyw putinowskiej partii dopuścił prawdopodobnie tylko jednego – w Tatarstanie. Do obsadzenia w jesiennych wyborach regionalnych będzie 591 mandatów.

Czytaj więcej

Klapa „nowej elity” Putina. Weterani wojny z Ukrainą nie będą rządzić Rosją
14:07
28.05.2024

FAZ: Premier Węgier Viktor„Orban zachowuje się w Brukseli jak rosyjski agent”

„Nie da się już w pełni wyjaśnić tej ciągłej obstrukcji motywami wewnątrzpolitycznymi, widać tu pewien światopogląd: Orban dokonał wyboru pomiędzy napadniętą demokracją, która na pewno nie jest bez skazy, ale jest zorientowana na Europę, a agresywną, imperialistyczną autokracją. Fakt, że zdecydował się na Putina, jest zaskakujący choćby tylko na tle historii Węgier” – pisze autor komentarza Nikolas Busse.

Czytaj więcej

Niemcy "odłożyły na bok swoje interesy", a Viktor Orban "wybrał Władimira Putina"
13:47
28.05.2024

Dmitrij Pieskow poinformował dlaczego Władimir Putin przedłużył wizytę w Uzbekistanie

Ze słów rzecznika Kremla wynika, że Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Uzbekistanu, Szawkatem Mirzijojewem do trzeciej nad ranem. Jak dodał rozmowa miała charakter „w połowie osobisty”. 28 maja rano Putin i Mirzijojew mieli zjeść jeszcze „robocze śniadanie”.

13:31
28.05.2024

Kreml zaczyna „reformę podatkową”, która ma dać więcej pieniędzy na wojnę

Co trzeci budżetowy rubel wydawany jest w Rosji na wojnę. Ale po trzech lata to już i tak za mało. Kreml ogłosił więc „reformę podatkową”, która – jak ustalili analitycy Alfa Banku – dotknie nawet 5 milionów obywateli Rosji.

Czytaj więcej

Putin potrzebuje więcej pieniędzy na wojnę. Podnosi podatki Rosjanom
13:16
28.05.2024

Premier Czech, Petr Fiala, popiera możliwość użycia przez Ukrainę zachodnich systemów uzbrojenia do rażenia celów w Rosji

- Jako kraj zaatakowany Ukraina ma za pewnością wszelkie prawo, by użyć wszystkich środków obrony — powiedział Fiala dodając, że takie stanowisko jest „po prostu logiczne”.

13:13
28.05.2024

Rosyjska armia twierdzi, że strąciła ukraiński myśliwiec MiG-29 nad Ukrainą

W strefie działań wojennych na Ukrainie Rosjanie mieli w ciągu doby strącić ukraiński myśliwiec MiG-29 i 39 dronów. Rosjanie twierdzą też, że strącili jeden pocisk dalekiego zasięgu ATACMS.

12:51
28.05.2024

Wołodymyr Zełenski mówi, że szczyt pokojowy w Szwajcarii "potrzebuje Joe Bidena"

- Wiem, że USA wspierają szczyt, ale nie wiem, na jakim poziomie (tam będą) - powiedział Zełenski w Brukseli. - Szczyt pokojowy potrzebuje prezydenta Bidena, tak jak innych przywódców, którzy patrzą na reakcję USA. Jego (Bidena) nieobecność będzie owacją dla Putina, osobistą owacją na stojąco dla Putina — powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski wywiera presję na Joe Bidena. Chodzi o szczyt pokojowy
12:23
28.05.2024

Ministrowie obrony państw UE będą rozmawiać o udzieleniu zgody na użycie przez Ukrainę zachodniej broni przeciwko celom poza jej terytorium

O tym, że na spotkaniu ministrów obrony państw UE poruszony zostanie ten temat mówił przed spotkaniem Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. Wcześniej taką zgodę wyraziła już - jeśli chodzi o dostarczane przez nią uzbrojenie — Szwecja.

12:00
28.05.2024

Szwecja przeznaczy 56,5 mln euro na zwiększenie produkcji prądu i możliwości jego przesyłu na Ukrainie

O pakiecie pomocy dla ukraińskiej energetyki poinformowała ambasada Szwecji na Ukrainie na swoim profilu na Facebooku.

11:42
28.05.2024

Rzecznik MSZ: Nie ma obecnie wysyłania wojska polskiego na Ukrainę

Paweł Wroński doprecyzował wypowiedź szefa MSZ, Radosława Sikorskiego, z wywiadu dla „Gazety Wyborczej”, „El Pais” i dziennika „La Reppublica”.

Czytaj więcej

Polska wyśle wojska na Ukrainę? Rzecznik MSZ pytany o słowa Sikorskiego
11:17
28.05.2024

Przewodniczący Rady Europejskiej rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

Rozmowa telefoniczna Charlesa Michela z ukraińskim prezydentem dotyczyła m.in. rozwoju wydarzeń na Ukrainie i przygotowań do konferencji pokojowej w Szwajcarii.

10:58
28.05.2024

Wiceszef MSWiA: Rozważamy wybudowanie drugiej linii zapory na granicy z Białorusią

Ruszyły już prace, by wzmocnić barierę na granicy. Rozważamy wybudowanie drugiej linii zapory i z całą pewnością wzrastająca agresja i atakowanie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji będzie do tego kolejnym ważnym impulsem, by bardziej chronić bezpieczeństwo kraju i samych funkcjonariuszy — powiedział w radiowej „Jedynce” Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj więcej

Bariera na granicy z Białorusią zostanie wzmocniona. "Presja nielegalnej migracji"
10:31
28.05.2024

Ukraińcy nie boją się ataku z terytorium Białorusi

Ukraińskie Centrum ds. Walki z Dezinformacją podało, że rosyjska armia „nie ma obecnie sił i środków”, by zaatakować Ukrainę z terytorium Białorusi. Jednakże Rosja wprowadza taki temat do przestrzeni publicznej w ramach wojny informacyjnej, by rozciągnąć ukraińskie siły na jeszcze dłuższym odcinku.

10:05
28.05.2024

UE powinna zwiększyć liczbę szkolonych ukraińskich żołnierzy do 100 tysięcy

Taki postulat przedstawił Hanno Peuvkur, minister obrony Estonii, przed spotkaniem w Brukseli szefów resortów obrony państw członkowskich.

09:45
28.05.2024

50 eksplozji na pograniczu Rosji i obwodu czernihowskiego w ciągu doby

Informacje o ostrzale pogranicza obwodu czernihowskiego i Rosji przekazuje ukraińska Straż Graniczna.

09:37
28.05.2024

Jeszcze w tym roku na Ukrainę mają dotrzeć pierwsze myśliwce F-16 z Belgii

Informację taką w rozmowie z telewizją RTL przekazała szefowa MSZ Belgii, Hadja Lahbib.

Czytaj więcej

Belgia ma przekazać Ukrainie kilkadziesiąt myśliwców F-16
08:57
28.05.2024

Radosław Sikorski pytany o polskich żołnierzy na Ukrainie mówi, że "nie należy wykluczać żadnych opcji"

O tym, że Polska jest gotowa wysłać żołnierzy na Ukrainę pisał niedawno niemiecki „Der Spiegel”. MON zdementował jednak te doniesienia. Z kolei głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski poinformował wczoraj, że na Ukrainę przyjadą instruktorzy wojskowi z Francji. Te doniesienia też zostały zdementowane.

Czytaj więcej

Sikorski odpowiedział na pytanie o polskich żołnierzy na Ukrainie. "Niech Putin zgaduje"
08:38
28.05.2024

Zełenski: Rosja co miesiąc zrzuca ok. 3200 kierowanych bomb lotniczych. Jak z tym walczyć?

Prezydent Ukrainy podczas wizyty w Hiszpanii apelował do zachodnich sojuszników Kijowa o wywieranie presji na Rosję w celu zmuszenia jej do zawarcia pokoju. Zdaniem Zełenskiego powinny być w tym celu wykorzystane "wszelkie niezbędne środki"

Czytaj więcej

Zełenski wzywa Zachód do zmuszenia Rosji do zawarcia pokoju. Negocjacje pod jednym warunkiem
08:35
28.05.2024

W ciągu doby trzy osoby zginęły a sześć zostało rannych w ostrzela obwodu mikołajowskiego

Informacje takie przekazuje Witalij Kim, gubernator obwodu.

08:11
28.05.2024

W nocy Rosjanie trzy razy ostrzelali pogranicze obwodu sumskiego

Na terenie pogranicza obwodu sumskiego z Rosją spaść miały trzy pociski moździerzowe.

08:02
28.05.2024

Liczba ofiar rosyjskiego nalotu na Charków z 27 maja wzrosła do 13

Na Charków ok. 16:15 spadła rosyjska bomba kierowana. W ataku zginęła jedna kobieta, a liczb rannych wzrosła właśnie do 13 — poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:42
28.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:28
28.05.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali osiem miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Iwan Fedorow.

07:24
28.05.2024

Rosjanie ostrzelali w poniedziałek wieczorem miejscowość Borowyj w obwodzie charkowskim

W ostrzale ranny został 70-letni mężczyzna — podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:02
28.05.2024

W nocy nad Rosją strącono trzy ukraińskie drony

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu dronów nad obwodem kurskim (jednego) i obwodem biełgorodzkim (dwóch).

06:55
28.05.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Jeden rosyjski okręt znajduje się też na wodach Morza Azowskiego — wynika z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy. Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

06:51
28.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 503 800 żołnierzy, 7 692 czołgi, 14 858 pojazdów opancerzonych, 13 029 zestawów artyleryjskich, 1 085 wyrzutni rakiet, 815 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 482 bezzałogowych statków powietrznych, 2 221 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 740 pojazdów (w tym cystern), 2 122 jednostki sprzętu specjalnego.

06:49
28.05.2024

W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu trzech dronów-kamikadze

Wszystkie drony, których Rosjanie użyli do ataku, zostały strącone — podaje ukraiński Sztab Generalny.

06:24
28.05.2024

Rosyjska armia koncentruje siły należące do Zgrupowania Północ

Istnieje ryzyko, że Rosjanie mogą spróbować natarcia w kierunku Sum, ćwierćmilionowego miasta leżącego ok. 190 km na północny zachód od Charkowa.

Czytaj więcej

Putin ma żołnierzy, by otworzyć nowy front wojny? Ukraina i USA oceniają możliwości Rosjan
05:45
28.05.2024

Głównodowodzący ukraińskiej armii rozmawiał z szefem polskiego Sztabu Generalnego

Gen. Ołeksandr Syrski i gen. Wiesław Kukuła rozmawiali o „sytuacji na froncie, potrzebach ukraińskiej armii, a także o kwestiach związanych ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy”.

05:16
28.05.2024

Na okupowanych częściach Ukrainy brakuje miejsc w szpitalach dla rosyjskich żołnierzy

Takie informacje podaje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Z podawanych przez niego informacji wynika, że szpitale w okupowanej części Ukrainy są „pełne rannych żołnierzy Federacji Rosyjskiej, ale brakuje w nich łóżek, lekarzy i pielęgniarek, by zapewnić ”opiekę napływającym w nieskończoność pacjentom". Dlatego Rosjanie mają wywozić rannych na teren Federacji Rosyjskiej.

05:15
28.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 824 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:47
28.05.2024

Sąd w Mikołajowie zgodził się, by dwóch skazanych wstąpiło do ukraińskiej armii

Jeden z mężczyzn był skazany za kradzież, drugi — o oszustwo. 8 maja parlament Ukrainy przyjął przepisy umożliwiające przedterminowe zwalnianie z więzień skazanych jeśli ci wyrażą chęć służby w ukraińskiej armii.

04:43
28.05.2024

Kanada przyjęła ponad 286 tys. uchodźców z Ukrainy

Takie informacje przedstawia Kanadyjska Służba Graniczna. 286 752 obywateli Ukrainy miało otrzymać azyl w ramach uruchomionego w marcu ubiegłego roku programu, który umożliwia Ukraińcom uciekającym przed wojną uzyskać w trybie pilnym trzyletnie prawo do pobytu w Kanadzie wraz z prawem do podejmowania tam pracy, a także pomoc finansową i darmowe zakwaterowanie. Wnioski dla chętnych do skorzystania z tego programu przestano przyjmować latem 2023 roku.

04:42
28.05.2024

Na okupowanym Krymie pochowano ponad 800 rosyjskich żołnierzy, którzy polegli w wojnie na Ukrainie

Informacje takie przekazuje Biuro Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. Z jego komunikatu wynika, że spośród 813 żołnierzy rosyjskiej armii pochowanych na Krymie, 622 było „prawdopodobnie obywatelami Ukrainy”.

04:41
28.05.2024

W nocy nad Ukrainą pojawiły się drony-kamikadze

Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w obwodzie kijowskim.

04:35
28.05.2024

Szczątki drona spadły na miasto w obwodzie moskiewskim

Dwie osoby zostały ranne po tym jak szczątki drona spadły na miasto Bałaszycha w obwodzie moskiewskim — poinformował szef lokalnych władz, Siergiej Jurow. Szczątki drona miały spaść na budynek mieszkalny oraz na pobliską ulicę, gdzie raniły dwóch mężczyzn — jeden z nich został hospitalizowany. Dron miał zostać zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną.

04:33
28.05.2024

Okupowany Ługańsk ostrzelany przez Ukraińców

Informacje o ostrzale Ługańska w nocy z poniedziałku na wtorek podał przedstawiciel rosyjskiego MSZ, Rodion Mirosznik, powołując się na relacje świadków. W nocy w Ługańsku miały rozlec się dwie eksplozje. Dzień wcześniej stojący na czele okupacyjnych władz, Leonid Pasecznik, informował o ostrzelaniu Ługańska przez Ukraińców przy użyciu amunicji kasetowej.

04:29
28.05.2024

Antony Blinken z wizytą w Mołdawii i w Czechach

W dniach 28-31 maja sekretarz stanu USA, Antony Blinken, będzie przebywał z wizytą w Mołdawii i w Czechach — informuje Departament Stanu USA. W Mołdawii Blinken ma spotkać się z prezydent tego kraju, Maią Sandu. Sekretarz stanu USA ma „potwierdzić wsparcie USA dla postępów Mołdawii w dołączeniu do UE i zapewnieniu sobie bezpieczeństwa energetycznego. Z kolei w Czechach Blinken będzie rozmawiał z szefem MSZ tego kraju o ”dalszym wsparciu dla Ukrainy, wspólnej modernizacji możliwości obronnych i pogłębieniu więzi energetycznych". Blinken ma też wziąć udział w nieformalnym spotkaniu ministrów państw NATO w Czechach przed zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie.

04:28
28.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 824 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 824 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 824 dniu wojny

PAP

04:27
28.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 823