Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Białoruś zawiesiła obowiązywanie Traktatu o Zbrojeniach Konwencjonalnych w Europie.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.
Długa droga Ukrainy do NATO. Zaproszenia w Waszyngtonie nie będzie
Źródła dziennika podają, że na szczycie NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w dniach 9–11 lipca, Ukrainie nie zostanie zaproponowane nic, co umożliwiłoby jej dalszy postęp na drodze do członkostwa.
Czytaj więcej
Źródła brytyjskiego dziennika "The Telegraph" podają, że prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu zwrócono uwagę, aby w tym roku nie zwracał się do poszczególnych członków NATO w sprawie wsparcia członkostwa Ukrainy w sojuszu.
Czechy zebrały ponad 1,6 miliarda euro na zakup artylerii dla ukraińskich sił zbrojnych
Podczas dwustronnego spotkania z panem Fialą omawialiśmy realizację inicjatywy artyleryjskiej, w ramach której zebrano już ponad 1,6 miliarda euro. Ważne jest dla nas, aby amunicja była dostarczana terminowo, systematycznie i zgodnie z harmonogramem od czerwca – powiedział premier
Ukraina pracuje nad sprowadzeniem kolejnej grupy deportowanych dzieci
Komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Łubinec wyraził nadzieję na powrót deportowanych ukraińskich dzieci i podkreślił, że trwają prace nad powrotem kolejnej grupy.
Do dziś według oficjalnych danych, potwierdzono liczbę 19546 ukraińskich dzieci, które zostały deportowane przez Federację Rosyjską lub przymusowo przesiedlone na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy.
- Nieco ponad tydzień temu, dzięki mediacji Kataru, odzysjkaliśmy grupę 13 dzieci. W tej chwili dzieci przechodzą rehabilitację psychologiczną i terapię, prowadzoną wspólnie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) – dodał Łubinec.
Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegają przed atakami dronów w kilku obwodach
Obwody mikołajowski i chersoński są zagrożone atakiem rosyjskich dronów! UAV z obwodu chersońskiego zmierzają do obwodu mikołajowskiego.
Siły Powietrzne poinformowały później, że w obwodzie mikołajowskim zauważono kilka grup UAV zmierzających do obwodu kirowohradzkiego.
Rosja uderzyła w infrastrukturę portową w Odessie
28 maja po południu wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odessie. Prokuratura sporządza pełną listę zniszczeń i szkód spowodowanych ostrzałem.
Premier Ukrainy ujawnia w Pradze wyniki rozmów z sojusznikami
Premier Ukrainy Denys Szmyhal nakreślił trzy tematy poruszone na nieformalnym spotkaniu części sojuszników Kijowa – przywódców Czech, Polski, Łotwy, Danii i Holandii oraz przedstawiciela USA – w Pradze 28 maja.
Shmyhal powiedział, że uczestnicy spotkania omówili czeską inicjatywę mającą na celu zaopatrzenie Ukrainy w amunicję artyleryjską, w ramach której zebrano już ponad 1,6 miliarda euro, i zgodzili się co do konieczności jak najszybszej dostawy pocisków.
Drugą kwestią było dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej, w tym Patriotów, oraz dostawa myśliwców F-16, które Kijów spodziewa się otrzymać latem tego roku. Sojusznicy rozmawiali także o tym, jak pomóc ukraińskiemu przemysłowi obronnemu, m.in. poprzez tworzenie wspólnych przedsięwzięć, „transfer technologii, budowę nowych biznesów na Ukrainie i finansowanie ukraińskiej produkcji”.
Ministerstwo Obrony Rosji przyznało, że zaginiona ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna jest w rosyjskiej niewoli
Roszczyna przebywa w jednym z zakładów Federalnej Służby Więziennej i od prawie 9 miesięcy nic o niej nie wiadomo.
Informacje na ten temat znalazły się w liście, który otrzymał ojciec dziennikarki Władimir Roszczyn w odpowiedzi na prośbę skierowaną do rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
W 2023 roku Wiktoria Roszczin zaginęła podczas przygotowywania raportu z zajętych terytoriów. Według Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy Rosja nielegalnie przetrzymuje co najmniej 28 pracowników ukraińskich mediów.
Putin planuje budowę stosunków z talibami
Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji poinformowały prezydenta Rosji Władimira Putina, że ruch afgańskich talibów może zostać wykluczony z listy organizacji terrorystycznych. Informację te przekazał reżimowej agencji TASS Zamir Kabułow, dyrektor drugiego azjatyckiego departamentu rosyjskiego MSZ - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej zaproponowały wykluczenie talibów z listy organizacji terrorystycznych.
Umerow: Rosja planuje rozmieścić kolejne 300 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą
Według ukraińskiego ministra obrony Rustema Umerowa celem Rosji jest otwarcie nowego frontu na północy i rozpoczęcie nowej ofensywy.
Trzy osoby zginęły w Torećku
Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ataku na wieżowiec w Torećku.
Rosjanie zrzucili na miasto trzy bomby lotnicze.
Łotwa przeznaczy 20 mln euro na drony dla Ukrainy
Łotwa w 2024 r. w ramach koalicji dronów na rzecz wsparcia Ukrainy przekaże 20 mln euro, z czego połowa zostanie przeznaczona na zakup dronów od łotewskich przedsiębiorstw.
Podkreśla się, że przyznane środki pieniężne zostaną wykorzystane zarówno na zakup dronów, jak i rozwój infrastruktury, przy czym co najmniej 10 mln euro pochodzić będzie od łotewskich przedsiębiorstw.
Macron mówi o celach w Rosji, w które może uderzać Ukraina
Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Ukrainie należy pozwolić uderzać tylko w te cele na terytorium Rosji, z których prowadzi się ostrzał.
Tania siła robocza z Afryki składa irańskie drony w rosyjskiej fabryce
Rosja zatrudni do tej pracy ponad trzy tysiące afrykańskich kobiet. Większość z przyjaznej reżimowi Ugandy - jednego z najbiedniejszych państw Czarnego Lądu.
Czytaj więcej
Tania siła robocza z Afryki składa irańskie drony w rosyjskiej fabryce. Rosja zatrudni do tej pracy ponad trzy tysiące afrykańskich kobiet. Większość z przyjaznej reżimowi Ugandy - jednego z najbiedniejszych państw Czarnego Lądu.
UE i NATO debatują, czy Ukraina powinna atakować ich sprzętem Rosję
Ukraina coraz bardziej potrzebuje zgody na używanie dostarczonego jej nowoczesnego sprzętu do atakowania celów na terytorium Rosji. – To staje się coraz pilniejsze, w sytuacji gdy walka toczy się wzdłuż granicy – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Belgowie obiecują szybko F-16, a Holendrzy baterie Patriot. Ale czy Ukraina będzie mogła atakować cele w Rosji? O tym dyskutowali w Brukseli ministrowie obrony UE i sekretarz generalny NATO.
Gruzja przyjęła prawo rodem z Rosji
28 maja o godzinie 19:00 rządząca partia Gruzińskie Marzenie większością 66 głosów za i 0 przeciw odrzuciła weto prezydent w sprawie ustawy o zagranicznych agentach. Ustawę przegłosowano następnie 84 głosami za i 4 przeciw, co oznacza, że od podpisania ustawy, która budzi powszechne sprzeciwy, dzieli Gruzję tylko kilka dni. Większość parlamentarzystów opozycji opuściła budynek parlamentu, aby dołączyć do protestujących.
Czytaj więcej
We wtorek gruzińscy parlamentarzyści odrzucili weto prezydent Salome Zurabiszwili wobec kontrowersyjnej ustawy o „zagranicznych agentach”, otwierając drogę do jej wejścia w życie.
Kreml twierdzi, że Rosja powinna kontynuować operację na Ukrainie w odpowiedzi na działania Zachodu
Rosja powinna nie ustępować i kontynuować, jak to nazywa, „specjalną operację wojskową” na Ukrainie (tak Rosja trzeci rok nazywa swoja napaść na Ukrainę - red.) w odpowiedzi na militarny zapał Zachodu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pieskow powiedział jednocześnie, że na Zachodzie nie ma jednomyślności w sprawie ataków armii ukraińskiej na terytorium Rosji z wykorzystaniem zachodniej broni.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO wezwało państwa członkowskie do wsparcia „międzynarodowego prawa” Ukrainy do samoobrony poprzez zniesienie „pewnych ograniczeń” nałożonych na Kijów w użyciu zachodniej broni w Rosji.
Zełenski z oficjalna wizytąw Portugalii
Samolot Zełenskiego wylądował w bazie lotniczej Figo Maduro w Lizbonie około godziny 14:45 czasu lokalnego i został powitany przez najwyższe kierownictwo wojskowe i polityczne Portugalii.
Dzień wcześniej portugalscy urzędnicy ogłosili, że Zełenski odbędzie robocze spotkanie z premierem Portugalii Luísem Montenegro, a także spotka się z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousa. Oczekuje się, że podczas wizyty Zełenskiego Ukraina i Portugalia podpiszą dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie.
Siły rosyjskie zrzuciły 1,5-tonową bombę na ukraińskie miasto, raniąc 3 cywilów
Siły rosyjskie zrzuciły 28 maja rano 1,5-tonową bombę burzącą z modułem planowania i korekty na miasto Oleksijewo-Przyjaźń w obwodzie donieckim, raniąc dziecko i dwoje dorosłych.
Wadym Fiłaszkin, szef Administracji Wojskowej obwodu donieckiego,poinformował, że uszkodzonych zostało prawie 100 budynków, a trzy zostały całkowicie zniszczone.
W Królewcu o elektrowni atomowej w Zaporożu: nie będzie uruchomienia, dopóki trwa okupacja
We wtorek 28 maja w Królewcu odbyły się rozmowy pomiędzy szefem MAEA a rosyjskimi okupantami ukraińskiej elektrowni. Dotyczyły bezpieczeństwie elektrowni jądrowej Zaporoże, która od marca 2022 roku znajduje się pod rosyjską okupacją. Spotkanie odbyło się w salonie VIP na lotnisku i trwało około trzech godzin.
Czytaj więcej
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wykluczył ponowne uruchomienie okupowanej przez Rosjan największej elektrowni atomowej Europy. Rosjanie twierdzą, że elektrownia w Zaporożu jest „całkowicie bezpieczna".
Josep Borrell o zniesieniu ograniczeń w używaniu zachodniej broni przez Ukrainę
- 1-2 kraje UE są gotowe znieść ograniczenia na ukraińskie ataki z użyciem swojej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, ale reszta nie jest jeszcze na to gotowa — powiedział szef unijnej dyplomacji.
Putin straszy Polaków: Inni wyjdą, oni zostaną
Wątek wysłania oddziałów NATO na Ukrainę po raz pierwszy pojawił się w lutym tego roku, gdy wspomniał o tym prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie spotkania 20 przywódców państw europejskich w Paryżu mówił, że choć obecnie nie ma w tej sprawie konsensusu, to „niczego nie można wykluczyć”.
Czytaj więcej
Jeśli niektóre kontyngenty krajów europejskich przyjdą razem z Polakami, one odejdą, ale Polacy nigdy - tak prezydent Rosji Władimir Putin skomentował pojawiające się w mediach sugestie dotyczące wysłania sojuszniczych wojsk na Ukrainę.
Władimir Putin mówi, że Wołodymyr Zełenski nie jest już prezydentem Ukrainy
Putin oświadczył, że jedynym legalnym rządem na Ukrainie „według wstępnych szacunków” jest parlament i przewodniczący parlamentu ponieważ kadencja prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, skończyła się, a — jak przekonywał Putin — w ukraińskiej konstytucji nie ma mowy o tym, że w czasie stanu wojennego kadencja prezydenta jest przedłużana.
Czytaj więcej
Władimir Putin oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że legalnym przywódcą Ukrainy jest przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu).
Rosyjski rząd uznaje, że odblokowanie dostępu w Rosji do serwisu X byłoby "przedwczesne"
Odpowiadając na pytania parlamentarzystów rosyjski rząd wyjaśnił, że z serwisu X nie usunięto jeszcze „wszystkich nielegalnych materiałów”.
Ukraińska Straż Graniczna: Obecnie nie ma zagrożenia z terytorium Białorusi
Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej oświadczył na antenie ukraińskiej telewizji, że obecnie na granicy z Białorusią „nie obserwuje się żadnych działań wymierzonych w Ukrainę”, a „Federacja Rosyjska nie ma tam jednostek lądowych, które stanowiłyby zagrożenie dla Ukrainy”.
Donald Tusk poinformował, że w środę rano będzie na granicy z Białorusią
Tusk, po ataku nożem na polskiego żołnierza napisał, że na granicę „skierowano dodatkowe siły”.
Czytaj więcej
Do ataku nożem na polskiego żołnierza na granicy Polski z Białorusią odniósł się premier Donald Tusk.
Od początku obecnego roku Władimir Putin kilkakrotnie mówił o powstającej „nowej elicie” kraju
Elita ta miałaby być złożona z ludzi „obmytych krwią”, czyli „weteranów Specjalnej Operacji Wojskowej” (jak uporczywie, trzeci rok rosyjska propaganda nazywa wojnę z Ukrainą). Zarówno oni, jak i ich rodziny posiadają już znaczne przywileje materialne, wynoszące ich ponad lokalne społeczności. Ale spośród 103 byłych żołnierzy (zarówno zawodowych, jak i ochotników), którzy na wezwanie Putina chcieli zacząć tworzyć „nową elitę”, aktyw putinowskiej partii dopuścił prawdopodobnie tylko jednego – w Tatarstanie. Do obsadzenia w jesiennych wyborach regionalnych będzie 591 mandatów.
Czytaj więcej
Rządząca, putinowska partia Jedna Rosja odrzuciła wszystkich promowanych przez Władimira Putina weteranów wojny na kandydatów w wyborach.
FAZ: Premier Węgier Viktor„Orban zachowuje się w Brukseli jak rosyjski agent”
„Nie da się już w pełni wyjaśnić tej ciągłej obstrukcji motywami wewnątrzpolitycznymi, widać tu pewien światopogląd: Orban dokonał wyboru pomiędzy napadniętą demokracją, która na pewno nie jest bez skazy, ale jest zorientowana na Europę, a agresywną, imperialistyczną autokracją. Fakt, że zdecydował się na Putina, jest zaskakujący choćby tylko na tle historii Węgier” – pisze autor komentarza Nikolas Busse.
Czytaj więcej
Za węgierską blokadą ws. finansowania dostaw broni dla Ukrainy stoi światopogląd; Viktor Orban zdecydował się na Władimira Putina – ocenia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Dmitrij Pieskow poinformował dlaczego Władimir Putin przedłużył wizytę w Uzbekistanie
Ze słów rzecznika Kremla wynika, że Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Uzbekistanu, Szawkatem Mirzijojewem do trzeciej nad ranem. Jak dodał rozmowa miała charakter „w połowie osobisty”. 28 maja rano Putin i Mirzijojew mieli zjeść jeszcze „robocze śniadanie”.
Kreml zaczyna „reformę podatkową”, która ma dać więcej pieniędzy na wojnę
Co trzeci budżetowy rubel wydawany jest w Rosji na wojnę. Ale po trzech lata to już i tak za mało. Kreml ogłosił więc „reformę podatkową”, która – jak ustalili analitycy Alfa Banku – dotknie nawet 5 milionów obywateli Rosji.
Czytaj więcej
Co trzeci budżetowy rubel wydawany jest w Rosji na wojnę. Ale po trzech latach to już i tak za mało. Kreml ogłosił więc „reformę podatkową”. Zarabiający lepiej obywatele zapłacą wyższy PIT. Podwyżka obejmie 5 mln Rosjan. Da to Kremlowi do 1 proc. PKB dodatkowych dochodów.
Premier Czech, Petr Fiala, popiera możliwość użycia przez Ukrainę zachodnich systemów uzbrojenia do rażenia celów w Rosji
- Jako kraj zaatakowany Ukraina ma za pewnością wszelkie prawo, by użyć wszystkich środków obrony — powiedział Fiala dodając, że takie stanowisko jest „po prostu logiczne”.
Rosyjska armia twierdzi, że strąciła ukraiński myśliwiec MiG-29 nad Ukrainą
W strefie działań wojennych na Ukrainie Rosjanie mieli w ciągu doby strącić ukraiński myśliwiec MiG-29 i 39 dronów. Rosjanie twierdzą też, że strącili jeden pocisk dalekiego zasięgu ATACMS.
Wołodymyr Zełenski mówi, że szczyt pokojowy w Szwajcarii "potrzebuje Joe Bidena"
- Wiem, że USA wspierają szczyt, ale nie wiem, na jakim poziomie (tam będą) - powiedział Zełenski w Brukseli. - Szczyt pokojowy potrzebuje prezydenta Bidena, tak jak innych przywódców, którzy patrzą na reakcję USA. Jego (Bidena) nieobecność będzie owacją dla Putina, osobistą owacją na stojąco dla Putina — powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski w czasie konferencji prasowej w Brukseli, w której uczestniczył też premier Belgii, Alexander De Croo, odniósł się do zapowiedzi, że Joe Bidena nie będzie na szczycie pokojowym, który jest organizowany z inicjatywy Ukrainy w Szwajcarii.
Ministrowie obrony państw UE będą rozmawiać o udzieleniu zgody na użycie przez Ukrainę zachodniej broni przeciwko celom poza jej terytorium
O tym, że na spotkaniu ministrów obrony państw UE poruszony zostanie ten temat mówił przed spotkaniem Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. Wcześniej taką zgodę wyraziła już - jeśli chodzi o dostarczane przez nią uzbrojenie — Szwecja.
Szwecja przeznaczy 56,5 mln euro na zwiększenie produkcji prądu i możliwości jego przesyłu na Ukrainie
O pakiecie pomocy dla ukraińskiej energetyki poinformowała ambasada Szwecji na Ukrainie na swoim profilu na Facebooku.
Rzecznik MSZ: Nie ma obecnie wysyłania wojska polskiego na Ukrainę
Paweł Wroński doprecyzował wypowiedź szefa MSZ, Radosława Sikorskiego, z wywiadu dla „Gazety Wyborczej”, „El Pais” i dziennika „La Reppublica”.
Czytaj więcej
Na pytanie czy polskie wojsko mogłoby pojawić się na Ukrainie szef MSZ Radosław Sikorski odparł: "Nie powinniśmy wykluczać żadnej opcji. Niech Putin zgaduje, co zrobimy". Pytanie padło w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", hiszpańskiego dziennika "El Pais" i włoskiego dziennika "La Reppublica".
Przewodniczący Rady Europejskiej rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim
Rozmowa telefoniczna Charlesa Michela z ukraińskim prezydentem dotyczyła m.in. rozwoju wydarzeń na Ukrainie i przygotowań do konferencji pokojowej w Szwajcarii.
Wiceszef MSWiA: Rozważamy wybudowanie drugiej linii zapory na granicy z Białorusią
Ruszyły już prace, by wzmocnić barierę na granicy. Rozważamy wybudowanie drugiej linii zapory i z całą pewnością wzrastająca agresja i atakowanie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji będzie do tego kolejnym ważnym impulsem, by bardziej chronić bezpieczeństwo kraju i samych funkcjonariuszy — powiedział w radiowej „Jedynce” Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Czytaj więcej
Jak poinformował w radiowej „Jedynce” Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, „ruszyły już prace, by wzmocnić barierę na granicy z Białorusią”.
Ukraińcy nie boją się ataku z terytorium Białorusi
Ukraińskie Centrum ds. Walki z Dezinformacją podało, że rosyjska armia „nie ma obecnie sił i środków”, by zaatakować Ukrainę z terytorium Białorusi. Jednakże Rosja wprowadza taki temat do przestrzeni publicznej w ramach wojny informacyjnej, by rozciągnąć ukraińskie siły na jeszcze dłuższym odcinku.
UE powinna zwiększyć liczbę szkolonych ukraińskich żołnierzy do 100 tysięcy
Taki postulat przedstawił Hanno Peuvkur, minister obrony Estonii, przed spotkaniem w Brukseli szefów resortów obrony państw członkowskich.
50 eksplozji na pograniczu Rosji i obwodu czernihowskiego w ciągu doby
Informacje o ostrzale pogranicza obwodu czernihowskiego i Rosji przekazuje ukraińska Straż Graniczna.
Jeszcze w tym roku na Ukrainę mają dotrzeć pierwsze myśliwce F-16 z Belgii
Informację taką w rozmowie z telewizją RTL przekazała szefowa MSZ Belgii, Hadja Lahbib.
Czytaj więcej
Szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib zapowiedziała, że pierwsze przekazane Ukrainie przez Belgię myśliwce F-16 mają trafić nad Dniepr "do końca roku".
Radosław Sikorski pytany o polskich żołnierzy na Ukrainie mówi, że "nie należy wykluczać żadnych opcji"
O tym, że Polska jest gotowa wysłać żołnierzy na Ukrainę pisał niedawno niemiecki „Der Spiegel”. MON zdementował jednak te doniesienia. Z kolei głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski poinformował wczoraj, że na Ukrainę przyjadą instruktorzy wojskowi z Francji. Te doniesienia też zostały zdementowane.
Czytaj więcej
- Broń jądrowa to ostatnia karta, jaka Putin ma w ręce. Ale pamiętajmy, że rosyjska armia nie jest wyposażona, by walczyć w terenie skażonym radioaktywnie - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", "La Repubblicą" i "El Pais" szef MSZ, Radosław Sikorski.
Zełenski: Rosja co miesiąc zrzuca ok. 3200 kierowanych bomb lotniczych. Jak z tym walczyć?
Prezydent Ukrainy podczas wizyty w Hiszpanii apelował do zachodnich sojuszników Kijowa o wywieranie presji na Rosję w celu zmuszenia jej do zawarcia pokoju. Zdaniem Zełenskiego powinny być w tym celu wykorzystane "wszelkie niezbędne środki"
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał zachodnich przywódców do wywarcia presji na Rosję i wykorzystania "wszelkich niezbędnych środków", w celu zmuszenia jej do zawarcia pokoju.
W ciągu doby trzy osoby zginęły a sześć zostało rannych w ostrzela obwodu mikołajowskiego
Informacje takie przekazuje Witalij Kim, gubernator obwodu.
W nocy Rosjanie trzy razy ostrzelali pogranicze obwodu sumskiego
Na terenie pogranicza obwodu sumskiego z Rosją spaść miały trzy pociski moździerzowe.
Liczba ofiar rosyjskiego nalotu na Charków z 27 maja wzrosła do 13
Na Charków ok. 16:15 spadła rosyjska bomba kierowana. W ataku zginęła jedna kobieta, a liczb rannych wzrosła właśnie do 13 — poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby — pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
W ciągu doby Rosjanie zaatakowali osiem miejscowości w obwodzie zaporoskim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Iwan Fedorow.
Rosjanie ostrzelali w poniedziałek wieczorem miejscowość Borowyj w obwodzie charkowskim
W ostrzale ranny został 70-letni mężczyzna — podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
W nocy nad Rosją strącono trzy ukraińskie drony
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu dronów nad obwodem kurskim (jednego) i obwodem biełgorodzkim (dwóch).
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Jeden rosyjski okręt znajduje się też na wodach Morza Azowskiego — wynika z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy. Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 503 800 żołnierzy, 7 692 czołgi, 14 858 pojazdów opancerzonych, 13 029 zestawów artyleryjskich, 1 085 wyrzutni rakiet, 815 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 482 bezzałogowych statków powietrznych, 2 221 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 740 pojazdów (w tym cystern), 2 122 jednostki sprzętu specjalnego.
W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu trzech dronów-kamikadze
Wszystkie drony, których Rosjanie użyli do ataku, zostały strącone — podaje ukraiński Sztab Generalny.
Rosyjska armia koncentruje siły należące do Zgrupowania Północ
Istnieje ryzyko, że Rosjanie mogą spróbować natarcia w kierunku Sum, ćwierćmilionowego miasta leżącego ok. 190 km na północny zachód od Charkowa.
Czytaj więcej
Rosja zbiera wojska na granicy z Ukrainą. Czy otworzą nowe fronty i zaatakują w kolejnych miejscach?
Głównodowodzący ukraińskiej armii rozmawiał z szefem polskiego Sztabu Generalnego
Gen. Ołeksandr Syrski i gen. Wiesław Kukuła rozmawiali o „sytuacji na froncie, potrzebach ukraińskiej armii, a także o kwestiach związanych ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy”.
Na okupowanych częściach Ukrainy brakuje miejsc w szpitalach dla rosyjskich żołnierzy
Takie informacje podaje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Z podawanych przez niego informacji wynika, że szpitale w okupowanej części Ukrainy są „pełne rannych żołnierzy Federacji Rosyjskiej, ale brakuje w nich łóżek, lekarzy i pielęgniarek, by zapewnić ”opiekę napływającym w nieskończoność pacjentom". Dlatego Rosjanie mają wywozić rannych na teren Federacji Rosyjskiej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 824 dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Sąd w Mikołajowie zgodził się, by dwóch skazanych wstąpiło do ukraińskiej armii
Jeden z mężczyzn był skazany za kradzież, drugi — o oszustwo. 8 maja parlament Ukrainy przyjął przepisy umożliwiające przedterminowe zwalnianie z więzień skazanych jeśli ci wyrażą chęć służby w ukraińskiej armii.
Kanada przyjęła ponad 286 tys. uchodźców z Ukrainy
Takie informacje przedstawia Kanadyjska Służba Graniczna. 286 752 obywateli Ukrainy miało otrzymać azyl w ramach uruchomionego w marcu ubiegłego roku programu, który umożliwia Ukraińcom uciekającym przed wojną uzyskać w trybie pilnym trzyletnie prawo do pobytu w Kanadzie wraz z prawem do podejmowania tam pracy, a także pomoc finansową i darmowe zakwaterowanie. Wnioski dla chętnych do skorzystania z tego programu przestano przyjmować latem 2023 roku.
Na okupowanym Krymie pochowano ponad 800 rosyjskich żołnierzy, którzy polegli w wojnie na Ukrainie
Informacje takie przekazuje Biuro Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. Z jego komunikatu wynika, że spośród 813 żołnierzy rosyjskiej armii pochowanych na Krymie, 622 było „prawdopodobnie obywatelami Ukrainy”.
W nocy nad Ukrainą pojawiły się drony-kamikadze
Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w obwodzie kijowskim.
Szczątki drona spadły na miasto w obwodzie moskiewskim
Dwie osoby zostały ranne po tym jak szczątki drona spadły na miasto Bałaszycha w obwodzie moskiewskim — poinformował szef lokalnych władz, Siergiej Jurow. Szczątki drona miały spaść na budynek mieszkalny oraz na pobliską ulicę, gdzie raniły dwóch mężczyzn — jeden z nich został hospitalizowany. Dron miał zostać zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną.
Okupowany Ługańsk ostrzelany przez Ukraińców
Informacje o ostrzale Ługańska w nocy z poniedziałku na wtorek podał przedstawiciel rosyjskiego MSZ, Rodion Mirosznik, powołując się na relacje świadków. W nocy w Ługańsku miały rozlec się dwie eksplozje. Dzień wcześniej stojący na czele okupacyjnych władz, Leonid Pasecznik, informował o ostrzelaniu Ługańska przez Ukraińców przy użyciu amunicji kasetowej.
Antony Blinken z wizytą w Mołdawii i w Czechach
W dniach 28-31 maja sekretarz stanu USA, Antony Blinken, będzie przebywał z wizytą w Mołdawii i w Czechach — informuje Departament Stanu USA. W Mołdawii Blinken ma spotkać się z prezydent tego kraju, Maią Sandu. Sekretarz stanu USA ma „potwierdzić wsparcie USA dla postępów Mołdawii w dołączeniu do UE i zapewnieniu sobie bezpieczeństwa energetycznego. Z kolei w Czechach Blinken będzie rozmawiał z szefem MSZ tego kraju o ”dalszym wsparciu dla Ukrainy, wspólnej modernizacji możliwości obronnych i pogłębieniu więzi energetycznych". Blinken ma też wziąć udział w nieformalnym spotkaniu ministrów państw NATO w Czechach przed zbliżającym się szczytem NATO w Waszyngtonie.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 824 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 824 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.