Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o polskich żołnierzy na Ukrainie. "Niech Władimir Putin zgaduje"

- Broń jądrowa to ostatnia karta, jaka Putin ma w ręce. Ale pamiętajmy, że rosyjska armia nie jest wyposażona, by walczyć w terenie skażonym radioaktywnie - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", "La Repubblicą" i "El Pais" szef MSZ, Radosław Sikorski.

Publikacja: 28.05.2024 08:55

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Sikorski był pytany o wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia z użycia taktycznej broni jądrowej i o to, czy Europa powinna obawiać się, że Putin sięgnie po taką broń.

Radosław Sikorski o ofercie Władimira Putina: Mam do niego ograniczone zaufanie

- Rosjanie grozili, że nas unicestwią bronią jądrową już w czasach, gdy negocjowałem z USA budowę elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Robili to tak często, że musiałem zaapelować do rosyjskich generałów, by nie grozili nam bronią jądrową częściej niż raz na kwartał. Wtedy na chwilę przestali — przypomniał. I dodał, że "broń jądrowa to ostatnia karta, jaka Putin ma w ręce". - Ale pamiętajmy, że rosyjska armia nie jest wyposażona, by walczyć w terenie skażonym radioaktywnie. Groźba użycia broni jądrowej niesie ze sobą wiele tego typu skomplikowanych implikacji. Dlatego nie powinniśmy się sami zastraszać rosyjskimi groźbami - przekonywał.

Czytaj więcej

Francja może wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę? Rozmowy jeszcze trwają

Na pytanie o to czy Polska powinna mieć własną broń jądrową, Sikorski odparł, że "Polska ratyfikowała układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej". - I zamierza w nim pozostać - dodał. A co z udziałem w NATO-wskim programie Nuclear Sharing, w ramach którego amerykańska broń jądrowa jest rozmieszczana na terytorium państw NATO? - Im mniej się o tym mówi publicznie, tym lepiej - powiedział.

Na pytanie o podaną przez agencję Reutera informację, że Władimir Putin ma być gotów negocjować zawieszenie broni na Ukrainie, jeśli będzie ono oparte o przebieg obecnej linii frontu (czyli pozostawi pod kontrolą Rosji ok. 18 proc. terytorium Ukrainy), Sikorski odparł, że „ma ograniczone zaufanie do Władimira Putina”.

- Jeśli chce przerwać walki, niech zakończy wojnę, wycofując się z Ukrainy. Mógłby to zrobić jednym telefonem. Mogę sobie nawet wyobrazić, co miałby powiedzieć do słuchawki: „Generale Gierasimow, począwszy od jutra, proszę zakończyć specjalną operację wojskową". Tragedią jest to, że Ukraina nie może go do tego zmusić - dodał.

Radosław Sikorski o polskim wojsku na Ukrainie: Nie wykluczać żadnej opcji

Z kolei na pytanie czy polskie wojsko mogłoby pojawić się na Ukrainie Sikorski odparł: "Nie powinniśmy wykluczać żadnej opcji. Niech Putin zgaduje, co zrobimy".

Czytaj więcej

Roman Kuźniar: Tarcza Wschód jak historyczna rekonstrukcja

O tym, że Polska jest gotowa wysłać żołnierzy na Ukrainę pisał niedawno niemiecki „Der Spiegel”. MON zdementował jednak te doniesienia. Z kolei głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski poinformował wczoraj, że na Ukrainę przyjadą instruktorzy wojskowi z Francji. Te doniesienia też zostały zdementowane.

Sikorskiego pytano też o jego wypowiedź sprzed lat, gdy stwierdził w Berlinie, że "bardziej od niemieckiej siły boi się niemieckiej bezczynności".

- Dziś powiedziałbym to samo. Niemcy nie są zbyt silni, natomiast czasami są opieszali. Widzieliśmy to w sprawach Ukrainy, np. podczas dyskusji o dostawach czołgów Leopard. Ale teraz niemieckie wsparcie dla Ukrainy jest największe. Więc Niemcy są w stanie zmienić pogląd, dać się przekonać. Teraz dostrzegli, że to my mieliśmy rację, ostrzegając przed Putinem w sprawie budowy gazociągu Nord Stream — powiedział.

Sikorski był pytany o wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia z użycia taktycznej broni jądrowej i o to, czy Europa powinna obawiać się, że Putin sięgnie po taką broń.

Radosław Sikorski o ofercie Władimira Putina: Mam do niego ograniczone zaufanie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Szczyt G7. Miliardy dla Ukrainy, ale "globalne południe" nadal ratuje Rosję
Dyplomacja
Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska
Dyplomacja
USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd
Dyplomacja
Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Dyplomacja
Władimir Putin ma "niezwyciężonego towarzysza broni". Wkrótce go odwiedzi?
Dyplomacja
RB ONZ popiera plan Joe Bidena dla Strefy Gazy. Tylko Rosja się wyłamała