Klapa „nowej elity” Putina. Weterani wojny z Ukrainą nie będą rządzić Rosją

Rządząca, putinowska partia Jedna Rosja odrzuciła wszystkich promowanych przez Władimira Putina weteranów wojny na kandydatów w wyborach.

Publikacja: 28.05.2024 07:29

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: Sergei BOBYLYOV / POOL / AFP

Aktyw partyjny nie dopuścił żadnego z nich do kandydowania w jesiennych regionalnych wyborach: do rad miejskich (na przykład Moskwy), obwodowych czy parlamentów republik autonomicznych. Mimo, że przywódca Rosji chciał z nich tworzyć „nową elitę”.

Prawybory w partii Jedna Rosja

W Jednej Rosji odbyły się prawybory („primaries”), w których wybierano kandydatów. Ponieważ zarówno sam Putin, jak i jego partia nie przegrywają głosowań w Rosji, wybranie na kandydata oznacza prawie stuprocentową pewność znalezienia się w organie, do którego się kandyduje.

Czytaj więcej

Putin ma żołnierzy, by otworzyć nowy front wojny? Ukraina i USA oceniają możliwości Rosjan

Ale spośród 103 byłych żołnierzy (zarówno zawodowych, jak i ochotników), którzy na wezwanie Putina chcieli zacząć tworzyć „nową elitę”, aktyw putinowskiej partii dopuścił prawdopodobnie tylko jednego – w Tatarstanie. Do obsadzenia w jesiennych wyborach regionalnych będzie 591 mandatów.

Władimir Putin mówił o „nowej elicie” Rosji

Od początku obecnego roku rosyjski lider kilkakrotnie mówił o powstającej „nowej elicie” kraju, złożonej z ludzi „obmytych krwią”, czyli „weteranów Specjalnej Operacji Wojskowej” (jak uporczywie, trzeci rok rosyjska propaganda nazywa wojnę z Ukrainą). Zarówno oni, jak i ich rodziny posiadają już znaczne przywileje materialne, wynoszące ich ponad lokalne społeczności.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 823. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 823. dniu wojny

PAP

W lutym, w orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym Putin mówił o ludziach, którzy byli na wojnie (nie tylko o żołnierzach, ale i pracownikach tyłów): „główne kadry solidnej przyszłości naszego kraju”. Jeszcze na początku inwazji wśród rosyjskich urzędników średniego i wyższego szczebla była moda na wyjazdy na wojnę (a dokładniej na jej zaplecze, jako członkowie okupacyjnych władz). Uważano, że będzie to sprzyjało szybkiemu awansowi („wyniesieniu przez windę kariery” – jak mówią w Rosji).

Putin swoje, partia swoje

Ale obecnie nikomu to nie pomogło w oczach aktywistów putinowskiej partii w prawyborach. Najgorzej weterani wypadli w Moskwie, próbując zostać kandydatami do rady miejskiej. „W większości wypadków zajęli ostatnie albo przedostatnie miejsca, dostając sto razy mniej głosów niż zwycięzcy” – napisał niezależny portal Wiorstka, który dokonywał żmudnych podliczeń z obszaru całej Rosji.

Czytaj więcej

Putin o śmierci Raisiego: Rosyjskie śmigłowce doleciały bez problemu

Kogo wybierała partyjna nomenklatura najlepiej widać na przykładzie jednego z najbardziej znanych medialnie w Rosji weteranów. To Konstantin Ryżak, syn deputowanego parlamentu z formalnie opozycyjnej partii Sprawiedliwa Rosja (zawsze popierającej Putina) Nikołaja Ryżaka. Ojciec ponadto miał dodatkową wartość w oczach imperialnej publiczności - był generałem KGB.

Jednak prawybory wygrał też syn, ale piosenkarza Olega Gazmanowa, Rodion. Ojciec jest hołubiony przez rosyjską propagandę, śpiewa bowiem pod dyktando Kremla. Syn kagebisty dostał 34 głosy na „primaries”, a syn piosenkarza – 5186.

Gdyby Putin naprawdę wierzył w to wszystko, co sam mówił o „nowej elicie”, to - gdy formował nowy gabinet ministrów - wprowadziłby tam jakiegoś weterana.

Abbas Gałliamow

Żaden weteran nie wszedł do rządu

Nawet na okupowanych terenach Ukrainy (np. na Krymie czy w Sewastopolu) dawni separatyści donieccy (nie wszyscy później służyli w rosyjskiej armii przeciw Ukrainie, ale wszyscy mają status weteranów) ponieśli klęskę.

W całej Rosji putinowska partia ich odrzuciła, nie dopuszczając na pierwszy szczebel politycznej kariery jakim są mandaty w regionalnych parlamentach, czy radach dużych miast.

Już wcześniej obserwatorzy dziwili się, że przy okazji majowej rekonstrukcji rządu nawet jednej teki ministerialnej nie dostał weteran. – Putin nie mógł znaleźć spośród nich kogoś choćby na stanowisko ministra sportu? – dziwił się opozycyjny politolog, emigrant i były współpracownik Kremla Abbas Gałliamow.

Czytaj więcej

Putin i Łukaszenko szantażują NATO

Jego zdaniem jedynym powodem, dla którego obecnie pojawiła się ta setka kandydatów-weteranów była tylko „dodatkowa agitacja za wstępowaniem do wojska”. Jeśli tak, to teraz armia będzie miała kłopot ze znalezieniem ochotników.

Gałliamow: W Rosji system się zamknął

- Jasno widać, że sama w sobie ta publika nie ma żadnej wartości dla systemu sprawowania władzy. A system się zamknął: wszyscy są już na swoich miejscach (i nie wpuszczają nowych - red.). Gdyby Putin naprawdę wierzył w to wszystko, co sam mówił o „nowej elicie”, to przecież - gdy formował nowy gabinet ministrów - wprowadziłby tam jakiegoś weterana – dodał Gałliamow.

- Od maja, od czasu formowania nowego rządu, we władzach nie pojawił się żaden „weteran”, ani nawet przedstawiciel okupowanych terytoriów Ukrainy (których Kreml wcześniej też promował, jako symbol swego zwycięstwa - red.) – podsumowała niezależna dziennikarka Aleksandra Prokopienko.

Aktyw partyjny nie dopuścił żadnego z nich do kandydowania w jesiennych regionalnych wyborach: do rad miejskich (na przykład Moskwy), obwodowych czy parlamentów republik autonomicznych. Mimo, że przywódca Rosji chciał z nich tworzyć „nową elitę”.

Prawybory w partii Jedna Rosja

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju