To już pewne: Konferencja pokojowa ws. Ukrainy bez Chin

Znana jest już decyzja Chin w sprawie konferencji pokojowej w Szwajcarii, organizowanej z inicjatywy Ukrainy. Na konferencję nie została zaproszona Rosja.

Publikacja: 31.05.2024 08:59

Xi Jinping

Xi Jinping

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 828

Chiny potwierdziły, że nie wezmą udziału w konferencji pokojowej ws. Ukrainy, która odbędzie się w Szwajcarii 15-16 czerwca — podaje Reuters powołując się na cztery źródła zbliżone do sprawy.

Dlaczego Chiny nie wezmą udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii?

Pekin odrzucił zaproszenie ponieważ nie zostały spełnione warunki, od których uzależniał swój udział w szczycie. Chiny domagały się m.in., by w szczycie wzięła udział Rosja.

Siergiej Ławrow zasugerował w czwartek, że Chiny mogłyby zwołać konferencję pokojową, w której uczestniczyłyby Ukraina i Rosja.

Szwajcarski rząd i Ukraina starają się o udział jak największej liczby państw w szczycie pokojowym, który ma zająć się planem pokojowym przygotowanym przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Szczyt odbędzie się w Bernie.

Czytaj więcej

Niespokojna noc w Rosji. Zmasowany nalot dronów na Kraj Krasnodarski

Chiny uzależniały swój udział w konferencji od uznania jej przez Rosję i udziału przedstawiciela Rosji w tym wydarzeniu. Ponadto Pekin domagał się, by wszystkie strony uczestniczyły w konferencji na równych prawach i aby dyskusja odbywała się na temat „wszystkich propozycji” dotyczących pokoju na Ukrainie. W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, w 2023 roku, Chiny przedstawiły własną propozycję planu pokojowego.

Chiński MSZ nie komentuje jak dotąd doniesień agencji Reutera. W poniedziałek rzecznik MSZ Chin mówił jednak, że Pekin wspiera zwołanie konferencji pokojowej „uznawanej przez obie strony”.

Siergiej Ławrow sugeruje, że Chiny mogą zorganizować konferencję pokojową

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zasugerował w czwartek, że Chiny mogłyby zwołać konferencję pokojową, w której uczestniczyłyby Ukraina i Rosja.

W styczniu Ukraina zaprosiła prezydenta Chin, Xi Jinpinga na konferencję pokojową. W tym tygodniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przekonywał, że niezbędny jest udział w konferencji prezydenta USA, Joe Bidena, ponieważ jego brak byłby „owacją dla Władimira Putina”. USA potwierdziły udział w konferencji ale nie podały, na jakim szczeblu będą reprezentowane.

Chiny nigdy nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę. Pekin podkreśla, że przyczyny wybuchu wojny są „złożone”.

Chiny potwierdziły, że nie wezmą udziału w konferencji pokojowej ws. Ukrainy, która odbędzie się w Szwajcarii 15-16 czerwca — podaje Reuters powołując się na cztery źródła zbliżone do sprawy.

Dlaczego Chiny nie wezmą udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Rusłan Szoszyn: Łukaszenko podpadł Izraelowi. Poszło o antysemityzm dyktatora
Dyplomacja
Ambasador UE: Proces integracji Gruzji z UE został zamrożony
Dyplomacja
Rosja i Korea Północna zawarły sojusz. Mają sobie pomagać w przypadku ataku
Dyplomacja
Jest deklaracja lidera partii Le Pen ws. pomocy wojskowej dla Ukrainy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu rozwścieczył Stany Zjednoczone. Odwołano spotkanie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży