04:52
28.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 825
00:00
28.05.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:58
27.05.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 23 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała lokalna administracja. Według tego źródła, odnotowano 89 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

23:37
27.05.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

Od północy ukraińskie lotnictwo oraz jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w 24 obszary koncentracji sił rosyjskich oraz dwa systemy artyleryjskie - podało w komunikacie ukraińskie dowództwo.

23:18
27.05.2024

Nowe sankcje na Rosję

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na nałożenie sankcji na Rosję w związku z łamaniem praw człowieka w tym kraju po śmierci krytykującego Kreml Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej. Sankcje dotyczą m.in. rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej.

22:57
27.05.2024

Rozmowa generałów Kukuły i Syrskiego

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła rozmawiał dziś z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandrem Syrskim. Strona polska podała, że rozmawiano "na temat bieżącej sytuacji na froncie w trakcie trwającej wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie, a także możliwościach i zakresie wsparcia sił zbrojnych tego kraju". Ukraiński SG przekazał z kolei, że rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji na froncie, potrzeb ukraińskiej armii i szkolenia ukraińskich żołnierzy. Gen. Syrski podziękował Polakom za wspieranie Ukrainy.

22:38
27.05.2024

Prawie 100 starć na froncie  

Od północy na Ukrainie doszło do 97 starć zbrojnych - przekazało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy byli ostrzeliwani za pomocą różnego rodzaju broni ponad 2900 razy. Najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim, kupiańskim i charkowskim. Ukraińcy podali, że w sektorze kupiańskim Rosjanie odnieśli "częściowy sukces", zaś w rejonie Biłohoriwki sytuacja "pozostaje napięta". Według komunikatu, wojska ukraińskie zatrzymały osiem prób zbliżenia się sił rosyjskich do miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim.

22:22
27.05.2024

Wieczorny komunikat o rosyjskich atakach

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe z wykorzystaniem łącznie dwóch rakiet oraz 43 uderzenia z powietrza za pomocą łącznie 50 kierowanych bomb lotniczych i 418 dronów kamikadze - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:58
27.05.2024

O co Umerow apelował do Polski i innych państw NATO?

W stolicy Bułgarii z udziałem ponad 200 parlamentarzystów odbyła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Przedmiotem obrad była m.in. sytuacja na Ukrainie oraz pomoc dla tego państwa. Za pośrednictwem łącza wideo głos zabrał minister obrony Ukrainy Rustem Umerow. Mówił on, że wojska rosyjskie zabijają cywilów. Wezwał, by partnerzy Ukrainy pozwolili jej na korzystanie z dostarczonej przez Zachód broni na większą odległość. "Musimy móc uderzać dalej, potrzebujemy więcej determinacji ze strony naszych partnerów, by chronić naszych mieszkańców i naszą ziemię" - oświadczył Umerow. Dodał, że zaapelował do sąsiadujących z Ukrainą państw NATO - a zatem także do Polski - o zamknięcie nieba nad zachodnią Ukrainą z ich terytoriów.

21:40
27.05.2024

Ukraiński Sztab Generalny publikuje nagranie podsumowujące 824 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu ukraińskiego dowództwa na Facebooku.

21:22
27.05.2024

Obwód moskiewski. Dron spadł na dom

Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobjow przekazał, że ok. godz. 21:00 obrona powietrzna zestrzeliła dron nad położonym na wschód od Moskwy miastem Bałaszycha. Szczątki maszyny spadły na dom, ludzie zdążyli uciec, nikt nie został ranny - przekazał gubernator dodając, że władze pomogą w odbudowie budynku. Worobjow zaapelował do mieszkańców o zachowanie spokoju.

20:59
27.05.2024

Prokuratura o nalocie na Charków

Charkowska Prokuratura Okręgowa odniosła się do ostatnich ataków wojsk rosyjskich na miasto. Podała, że ok. godz. 16:15 Rosjanie przeprowadzili nalot na Charków. "W rejonie (dzielnicy - red.) chołodnohirśkyjm zanotowano dwa trafienia. Jeden z pocisków trafił około 20 metrów od wejścia na teren przedsiębiorstwa z branży cukierniczej, drugi trafił w zakład firmy produkującej systemy nawadniające dla przedsiębiorstw rolnych" - czytamy. Śledczy zaznaczyli, że zginęła 47-letnia kobieta, a 11 osób zostało rannych. Ofiary to pracownicy obu przedsiębiorstw.

20:41
27.05.2024

Doniesienia o zestrzeleniu "małego balonu" w rejonie Moskwy

Ok. godz. 21:00 czasu moskiewskiego mały balon został zniszczony przez systemy obrony powietrznej pełniące służbę na terytorium obwodu moskiewskiego - podało Ministerstwo Obrony Rosji.

20:20
27.05.2024

Nadwyżka na ukraińskim rynku paliw

Dzięki nowemu systemowi dostaw paliw, uruchomionemu po rozpoczęciu wojny z Rosją, ukraiński rynek ropy naftowej od ponad roku ma nadwyżkę - przekazał na antenie ukraińskiego radia ekspert Serhij Kujun. - Cztery miesiące tego roku i cały rok 2023 minęły z jednym "problemem" dla rynku, chroniczną nadwyżką produktu - powiedział. Zauważył, że od 2021 roku liczba ciężarówek z benzyną na Ukrainie wzrosła "około czterokrotnie - do 6000 pojazdów".

19:58
27.05.2024

Rosja wybrała nowe rynki dla swoich siłowni jądrowych i gazu

Zachodnie sankcje zmusiły Kreml do szukania nowych rynków dla swoich siłowni jądrowych i gazu. Zamiast Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, będą to Uzbekistan, Mongolia, Mjanma i Kirgistan.

Czytaj więcej

Kreml wciska biednym krajom swoje siłownie jądrowe i gaz
19:37
27.05.2024

Rosjanie ostrzeliwują rejon Nikopola

W poniedziałek wojska rosyjskie kilkanaście razy - za pomocą dronów kamikadze i artylerii - atakowały cele w rejonie Nikopola w obwodzie dniepropetrowskim - podał szef lokalnych władz Serhij Łysak informując, że ciężko ranny został 56-letni mężczyzna. Według ukraińskich władz, uszkodzonych zostało sześć budynków, garaż i samochód oraz obiekt infrastruktury i hotel.

19:14
27.05.2024

Król Hiszpanii przyjął Zełenskiego

Składający wizytę w Hiszpanii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez króla Filipa VI. Jak podały służby prasowe ukraińskiego przywódcy, Zełenski podziękował Hiszpanii za pomoc humanitarną na rzecz Ukrainy oraz zaprosił hiszpańską parę królewską do złożenia wizyty na Ukrainie w dogodnym dla niej terminie.

18:58
27.05.2024

Ukraińskie dowództwo informuje o trwających walkach

W popołudniowym komunikacie Sztab Generalny Ukrainy podał, że najbardziej aktywne działania wojenne trwały na kierunkach pokrowskim i charkowskim. Według tego źródła, Rosjanie zwiększyli presję w rejonie miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Ogółem dobowa liczba starć zbrojnych na froncie przekroczyła 60.

18:37
27.05.2024

Ranni na północy Ukrainy

W wyniku rosyjskich ataków w poniedziałek w rejonie nowogrodzkim obwodu czernihowskiego ranne zostały dwie osoby - kobieta i mężczyzna - podał szef lokalnej administracji wojskowej Wiaczesław Czaus. Poszkodowani trafili do szpitali.

18:19
27.05.2024

Francuscy instruktorzy wojskowi mają pojechać na Ukrainę

O ustaleniach między Ukrainą a Francją poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

Czytaj więcej

Francja może wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę? Rozmowy jeszcze trwają
17:59
27.05.2024

W Charkowie zginęła kobieta

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział, że według ostatnich danych w wyniku rosyjskiego uderzenia na przedsiębiorstwo w jednej z dzielnic Charkowa jedna osoba zginęła, a dziesięć zostało rannych.

17:40
27.05.2024

Rosjanie mają dość koncernu Nordgold. Skarżą się Putinowi

List otwarty do Putina podpisali wszyscy mieszkańcy osady Tiańskiej w rosyjskiej Arktyce. Poskarżyli się oni na notoryczne niszczenie środowiska naturalnego i ludzkiego życia przez koncern oligarchy Mordaszowa - Nordgold wydobywający w pobliżu osady złoto.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Arktyki skarżą się Putinowi na rosyjski koncern. „Zagraniczni agenci"
17:21
27.05.2024

Rosyjscy dyplomaci nie będą mogli swobodnie podróżować po Polsce

Wprowadzenie restrykcji dla dyplomatów z Rosji zapowiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Polska wprowadza restrykcje dla dyplomatów z Rosji. Sikorski: Poważne ostrzeżenie
16:58
27.05.2024

Udany szturm Rosjan. Ukraińcy wszczynają dochodzenie

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczęło przedprocesowe śledztwo w sprawie naruszenia przez wojska rosyjskie granicy państwowej w obwodzie charkowskim. Agencja zaznaczyła w komunikacie, że 10 maja Rosjanom udało przedrzeć się przez pierwszy szczebel obrony i zająć kilka miejscowości przy granicy, powodując straty wśród cywilów i żołnierzy. W ramach postępowania sprawdzane są umocnienia oraz poziom zaopatrzenia jednostek i ich obsada, a także działanie dowództwa i możliwość bezpodstawnego opuszczania stanowisk bojowych przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:39
27.05.2024

Litwa zainteresowana sprzętem, który sprawdza się na Ukrainie

- System, który potwierdził swoje możliwości i wykazuje się dużą skuteczność na Ukrainie może już wkrótce trafić na wyposażenie litewskich sił zbrojnych - powiedział Laurynas Kasčiūnas.

Czytaj więcej

Niemieckie uzbrojenie nie traci wzięcia. Litwa planuje zakupy
16:19
27.05.2024

Eksplozja w Charkowie

Wojska rosyjskie uderzyły na Charków - podał mer miasta Ihor Terechow. "Przylot do Charkowa. Najpierw w centrum miasta" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram.

15:55
27.05.2024

Rośnie frustracja wokół Węgier i pomocy dla Ukrainy  

Minister spraw zagranicznych Litwy skrytykował politykę Węgier odnośnie wsparcia wojskowego dla Ukrainy. - Myślę, że musimy być transparentni odnośnie tego, jakie jest obecnie stanowisko Węgier – powiedział dziennikarzom Gabrielius Landsbergis.

Czytaj więcej

Gabrielius Landsbergis o Węgrach: Nasze decyzje są blokowane przez jeden kraj
15:27
27.05.2024

Hiszpania podpisała z Ukrainą dwustronną umowę ws. bezpieczeństwa

Na mocy umowy Hiszpania ma do końca 2024 roku przekazać Ukrainie uzbrojenie warte miliard euro. Według "El Pais" będzie to m.in. 19. używanych czołgów Leopard 2A4. 

Czytaj więcej

Hiszpania wyśle Ukrainie broń wartą miliard euro. Będą to m.in. czołgi Leopard?
15:00
27.05.2024

Dmitrij Pieskow mówi o "militarnej ekstazie NATO"

- NATO zwiększa stopień eskalacji. NATO flirtuje z militarną retoryką, wpada w militarną ekstazę - ocenił rzecznik Kremla odnosząc się do słów Jensa Stoltenberga.

Czytaj więcej

Kreml: NATO jest w stanie bezpośredniej konfrontacji z Rosją
14:53
27.05.2024

Stoltenberg: Sojusznicy NATO nie spełniają obietnic złożonych Ukrainie

 - Problem w tym, że w ciągu ostatnich miesięcy nie dostarczyliśmy Ukrainie tego, co obiecaliśmy. Stany Zjednoczone spędziły sześć miesięcy na uzgadnianiu nowego pakietu pomocowego. Europejscy sojusznicy, którzy obiecali milion sztuk amunicji, nie zbliżyli się nawet do tej liczby – powiedział Stoltenberg.

Szef NATO podkreślił, że poza Niemcami, które przekazały Ukrainie jeden dodatkowy system Patriot, sojusznicy nie spełnili swoich obietnic w zakresie obrony powietrznej.

14:35
27.05.2024

Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na hipermarket w Charkowie

W ataku na hipermarket „Epicentr” zginęło 18 osób, prawie 50 zostało rannych.

14:19
27.05.2024

"Tarcza Wschód" to także wojska forteczne?

Generał Waldemar Skrzypczak tłumaczy konieczność stworzenia specjalnych wojsk fortecznych w przypadku powstania umocnień na naszej wschodniej granicy.  Jak ocenia pomysł "Tarczy Wschód"?

Czytaj więcej

Polsce potrzebne są wojska forteczne? Gen. Skrzypczak ocenia projekt "Tarczy Wschód"
13:56
27.05.2024

Po publikacji "Der Spiegel", który pisze, że Polska i kraje bałtyckie mogą wysłać żołnierzy na Ukrainę, wypowiedział się prezydent Estonii

Alar Karis pytany o sprawę w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, Alexandrem Stubbem odparł, że „były prowadzone dyskusje na ten temat”. Jak dodał żołnierze NATO na Ukrainie mogliby zostać wykorzystani do zluzowania ukraińskich żołnierzy z pełnienia obowiązków niezwiązanych z działaniami bojowymi — np. w zakresie rozminowania.

Czytaj więcej

Polska może wysłać żołnierzy na Ukrainę? Prezydent Estonii: O tym się rozmawia
13:45
27.05.2024

Minister spraw zagranicznych Litwy: UE musi znaleźć sposób na Węgry

- Węgry systematycznie blokują wszelkie wysiłki na szczeblu Unii Europejskiej mające na celu wsparcie Ukrainy w  wojnie z Rosją - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielis Landsbergis, dodając, że UE musi „znaleźć sposób na obejście tego problemu”.

- Musimy zacząć postrzegać to jako systematyczne podejście do wszelkich wysiłków UE, aby odgrywać jakąkolwiek znaczącą rolę w sprawach zagranicznych – stwierdził Landsbergis, dodając: - To zaszło bardzo, bardzo daleko.

13:31
27.05.2024

Rosja twierdzi, że jej siły zajęły dwie kolejne wsie

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że armia zajęła wieś Netajłowo w obwodzie donieckim i Iwanówkę w obwodzie charkowskim.

Ukraina nie skomentowała na razie tych doniesień.

13:16
27.05.2024

Niemcy planują przeznaczyć dodatkowe 60 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli podkreśliła, że sytuacja humanitarna na wschodzie Ukrainy pozostaje bardzo trudna.

W świetle niedawnych rosyjskich ataków na Ukrainę Baerbock podkreśliła, że kompleksowe wsparcie dla Ukrainy jest w obecnych czasach jeszcze ważniejsze. - Ukraina potrzebuje wsparcia we wszystkich wymiarach, aby osiągnąć pokój – podkreśliła niemiecka minister spraw zagranicznych.

12:49
27.05.2024

Bild: NATO rozważa możliwość zamknięcia nieba nad zachodnią Ukrainą systemami przeciwlotniczymi

Niemiecki dziennik pisze, że część członków sojuszu omawia rozmieszczenie na terytorium Ukrainy instruktorów w celu szkolenia AFU, a także rozwój zaawansowanej logistyki w celu dostarczania broni i amunicji na linię frontu.

Za zwiększeniem pomocy opowiadają się takie kraje jak Estonia, Wielka Brytania, Polska, Kanada, Litwa, Francja i Wielka Brytania. Przeciwne są Stany Zjednoczone i Niemcy.

12:26
27.05.2024

Z Kremla – drugi raz od początku roku – nadchodzą sygnały, że Putin gotów byłby rozmawiać o przerwaniu wojny

Eksperci upatrują w retoryce Putina świadectwa narastających kłopotów rosyjskiej armii. „Obwód woroneski stał się 14. regionem Rosji, który od początku roku ogłosił o podwyższeniu jednorazowych wypłat dla zaciągających się do armii” – pisze niezależny rosyjski portal Agienstwo. Podpisujący kontrakty na zawodowych żołnierzy otrzymują premie od rządu w Moskwie, ale też od władz regionów, w których się zgłaszają. „Regionalne” sięgają równowartości 10 tys. dolarów.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Śmiertelna walka o pokój
12:12
27.05.2024

Sąd wojskowy w Rosji po raz kolejny odmówił zwolnienia generała Iwana Popowa z aresztu śledczego

Sędzia Sądu Wojskowego odmówił uwzględnienia wniosku śledztwa i zwolnienia z aresztu śledczego byłego szefa 58. Armii Iwana Popowa.

Rosyjskie media zauważają, że rozprawa odbyła się w trybie zamkniętym i trwała zaledwie 10 minut.

Według Komitetu Śledczego generał dywizji Iwan Popow jest zamieszany w kradzież dwóch tysięcy ton wyrobów metalowych na budowę fortyfikacji w kierunku Zaporoża za 130 milionów rubli.

11:51
27.05.2024

Rosyjskie luksusowe nieruchomości w Londynie zostaną sprzedane

Rosja jest właścicielem luksusowych nieruchomości w elitarnych dzielnicach Londynu. Brytyjski rząd wystawić zamierza je sprzedać. Pieniądze z transakcji dostanie Ukraina na zakupy broni. Zainteresowanie jest duże.

Czytaj więcej

Londyńskie luksusowe "domy Putina" pójdą pod młotek. Pieniądze dostanie Ukraina
11:29
27.05.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz: Codziennie w Polsce szkoli się 60 tys. żołnierzy

- Do maja polscy żołnierze wzięli udział w 250 ćwiczeniach, o 40 proc. w porównaniu do lat ubiegłych wzrosła liczba szkolących się - mówił wicepremier i minister obrony pytany o intensywność szkolenia polskiej armii. - Ok. 60 tys. żołnierzy każdego dnia szkoli się dzisiaj w Polsce. Wysiłek szkoleniowy jest ogromny. Mamy dużo większą armię, dużo więcej żołnierzy szkoli się - dodał.

Czytaj więcej

Szef Sztabu Generalnego: Armia zużyła już 80 proc. limitu amunicji z ubiegłego roku
11:21
27.05.2024

Czy powstanie fundusz dla Ukrainy? Sojusznicy sceptyczni

Początkowy plan biura sekretarza generalnego zakładał, że sojusznicy z NATO przekażą do funduszu 100 miliardów euro w ciągu pięciu lat, co pokaże USA, że Europa dokłada swój udział we wsparciu Kijowa.

Czytaj więcej

Sojusznicy Ukrainy z NATO wątpią w "anty-Trumpowy" fundusz Stoltenberga
11:05
27.05.2024

Ukraińcy mieli zaatakować radar w Rosji oddalony od Ukrainy o 1 800 km

Atak drona na obiekt w Orsku to atak na rekordową odległość - jeszcze nigdy od początku wojny ukraiński dron dalekiego zasięgu nie atakował celu tak głęboko w Rosji.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Ukraiński dron zaatakował rosyjski radar oddalony o 1 800 km
10:48
27.05.2024

Media: Hiszpania wyśle Ukrainie pakiet pomocowy obejmujący rakiety Patriot i czołgi Leopard

Informację podał hiszpański dziennik „El Pais”.Ppakiet będzie obejmował kilkanaście rakiet Patriot, 19 używanych niemieckich czołgów Leopard 2A4, a także inną broń produkcji hiszpańskiej, w tym systemy przeciwdronowe i amunicję.

Całkowita wartość pakietu wyniesie 1,23 miliarda dolarów. Został on zatwierdzony przez rząd w zeszłym miesiącu, chociaż nie określono wówczas, jaka broń znajdzie się w pakiecie.

10:30
27.05.2024

Za dolara na giełdzie w Moskwie płaci się najmniej od 30 stycznia

Jak podaje Interfax, w poniedziałek rano za dolara na giełdzie w Moskwie płaci się poniżej 89 rubli - najmniej od 30 stycznia. Dolar kosztuje obecnie 88,99 rubla, a za euro - 96,61 rubla.

10:05
27.05.2024

Macron przestrzega przed zmniejszeniem wsparcia dla Ukrainy: Pokój to nie kapitulacja

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do dalszej pomocy Ukrainie

Po rozmowach z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Berlinie Macron powiedział, że stanie dziś po stronie pokoju oznacza zapewnienie Ukrainie środków do obrony jej granic i suwerenności.

Steinmeier podkreślił, że nie należy wstrzymywać pomocy dla Ukrainy.

09:47
27.05.2024

MON prezentuje założenia "Tarczy Wschód"

Prezentując założenia Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że przed wyborami rządząca dziś koalicja uzgodniła trzy filary, na których ma się opierać bezpieczeństwo Polski — to silna armia, współpraca z sojusznikami i odporność społeczna.

Czytaj więcej

"Tarcza Wschód" - strategiczny projekt militarny. MON prezentuje założenia programu
09:25
27.05.2024

Medycy z fundacji "W międzyczasie" szkolili się z żołnierzami polskiej Brygady Pancernej (WIDEO)

Ponad 60 uczestników, drony, ewakuacja z okopów i praca na improwizowanym punkcie stabilizacyjnym – tak wyglądały manewry medyków z fundacji „W międzyczasie” z żołnierzami 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Trzydniowe szkolenie odbywało się w obiektach brygady. Gościnnie brali też udział żołnierze z 18SBOT i proobronni z Fundacji „Liga Proobronna”.

09:11
27.05.2024

ISW: Rosja koncentruje siły na granicy z obwodami charkowskim i sumskim

"Siły rosyjskie koncentrują siły o nieokreślonej wielkości w zachodnim obwodzie Biełgorodu, w pobliżu granicy z Ukrainą, prawdopodobnie w celu ustalenia i ściągnięcia sił ukraińskich w ten obszar oraz przygotowania do operacji ofensywnych, których celem jest poszerzenie rosyjskiego przyczółka w międzynarodowym obszarze przygranicznym w północno-wschodniej Ukrainie" - twierdza analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną. 

„Nawet ograniczone rosyjskie operacje ofensywne na tych obszarach zwiększą presję, która rozciągnie ukraińską armię i sprzęt wzdłuż szerszego frontu i prawdopodobnie umożliwią siłom rosyjskim utworzenie taktycznych przyczółków w celu wsparcia kolejnych operacji albo na północny zachód od Charkowa, albo w kierunku miasta Sumy” – twierdzi ISW.

08:49
27.05.2024

Sojusznicy pytają Stoltenberga o fundusz dla Ukrainy

Sojusznicy NATO żądają, aby ustępujący szef Jens Stoltenberg przedstawił konkretne szczegóły swojego planu powstania funduszu zapewniającego 100 miliardów euro na wsparcie dla Ukrainy.

08:31
27.05.2024

Ukraiński dron pobił rekord

26 maja dron należący do Wywiadu Obrony Ukrainy zaatakował stację radarową dalekiego zasięgu Woroneż M zlokalizowaną w mieście Orsk w obwodzie orenburskim w Rosji.

„Ukraiński dron przeleciał do obiektu wroga odległość ponad 1800 kilometrów, ustanawiając nowy rekord zasięgu rażenia dronów kamikadze” - przekazał ukraiński wywiad.

Rosyjskie serwisy informacyjne napisały, że UAV „rozbił się” w pobliżu Orska, a celem drona „mógł być obiekt wojskowy”. Wcześniej najbardziej odległym celem zaatakowanym przez ukraińskie drony był obiekt w mieście Salawat w rosyjskiej Republice Baszkortostanu, który jest 140 km bliżej granicy z Ukrainą niż Orsk.

08:09
27.05.2024

Wołodymyr Zełenski w Madrycie

Prezydent Ukrainy będzie rozmawiał w Madrycie z premierem Hiszpanii, Pedro Sanchezem. O 12 obaj mają wystąpić na wspólnej konferencji prasowej.

07:35
27.05.2024

W ciągu doby w rosyjskich atakach na obwód chersoński ranne zostały trzy osoby

Na dwa rejony obwodu chersońskiego Rosjanie mieli zrzucić bomby kierowane.

07:05
27.05.2024

W nocy nad czterema obwodami Rosji strącono 12 ukraińskich dronów

Drony były strącane nad obwodem briańskim (jeden), biełgorodzkim (jeden), Krajem Krasnodarskim (cztery) i obwodem orłowskim (sześć) - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

07:03
27.05.2024

W nocy Rosjanie atakowali rejon nikopolski

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że Nikopol został ostrzelany przez rosyjską ciężką artylerię.

06:55
27.05.2024

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty

Informacje takie podaje ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej. Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

06:53
27.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie 502 340 żołnierzy, 7 671 czołgów, 14 818 pojazdów opancerzonych, 12 981 zestawów artyleryjskich, 1 084 wyrzutni rakiet, 815 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 467 bezzałogowych statków powietrznych, 2 221 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 694 pojazdów (w tym cystern) i 2 118 jednostek sprzętu specjalnego.

06:39
27.05.2024

Białoruskie ośrodki emigracyjne postanowiły przeprowadzić wybory do "parlamentu na uchodźstwie"

Trzydniowe elektroniczne głosowanie ruszyło w sobotę.

Czytaj więcej

Test dla białoruskiej opozycji. Ruszyły niezależne wybory
06:08
27.05.2024

Nad obwodem briańskim strącono dwa ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz. Drony zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą.

06:06
27.05.2024

Obwód orłowski zaatakowany przez ukraińskie drony. Jest ofiara śmiertelna

Gubernator obwodu orłowskiego, Andriej Kłyczkow poinformował, że w nocy obwód był obiektem zmasowanego ataku dronów. Jeden z dronów miał spaść na stację benzynową. W wyniku ataku jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne.

05:45
27.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 823 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:18
27.05.2024

W Europie brakuje materiałów wybuchowych niezbędnych do produkcji amunicji artyleryjskiej

Problemem, który sprawia, że UE nie była w stanie wywiązać się ze zobowiązania wobec Ukrainy, jakim było dostarczenie jej miliona pocisków artyleryjskich do marca 2024 roku, jest deficyt materiałów wybuchowych — czytamy w brytyjskim tygodniku „The Economist”.

Czytaj więcej

"The Economist" wskazuje źródło problemu Europy z produkcją amunicji artyleryjskiej
04:42
27.05.2024

Giorgia Meloni przeciwna użyciu przez Ukrainę zachodniej broni przeciwko celom w Rosji

- Sądzę, że powinniśmy być bardzo ostrożni — powiedziała Meloni w rozmowie z włoskim radiem wypowiadając się przeciw możliwości wykorzystywania przez Ukraińców zachodniego uzbrojenia do atakowania terytorium Rosji.

04:32
27.05.2024

Ukraińscy strażnicy graniczni strącili drona, który atakował pracowników Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy

Incydent miał miejsce na południu Ukrainy. Dron-kamikadze został strącony za pomocą broni ręcznej.

04:30
27.05.2024

Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie z ataku na transporter opancerzony w rejonie Bachmutu

Transporter został zaatakowany przy użyciu drona.

04:27
27.05.2024

W Brukseli spotkają się szefowie MSZ państw UE

Spotkanie szefów dyplomacji państw członkowskich UE ma być poświęcone sytuacji na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie oraz w Gruzji i Wenezueli. Z uczestnikami spotkania, za pomocą wideołącza, połączy się szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba. Jednym z tematów spotkania ma być 14 pakiet sankcji wobec Rosji. Pakiet ten może być przyjęty przed zakończeniem belgijskiej prezydencji w UE (czyli przed 30 czerwca).

04:22
27.05.2024

Amerykański żołnierz stanie przed sądem we Władywostoku

34-letni Gordon Black, sierżant amerykańskiej armii, stanie przed sądem we Władywostoku pod zarzutem grożenia śmiercią i kradzieży. Poszkodowaną jest obywatelka Federacji Rosyjskiej, z którą Amerykanin był związany. W czasie kłótni do której między nimi doszło Black — jak zarzucają mu rosyjscy śledczy — miał chwycić kobietę za szyję, co ta miała potraktować jako zagrożenie swojego życia. Potem miał ukraść 10 tys. rubli z portfela kobiety a „pieniądze wydać na własne potrzeby”, w tym na wynajęcie pokoju hotelowego, w którym został zatrzymany. 3 maja sąd zdecydował, że Black pozostanie w areszcie do 2 lipca.

04:20
27.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 823. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 823. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 823. dniu wojny

PAP

04:19
27.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 823