06:05
30.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 766
00:08
30.03.2024

Kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować od rana.

00:06
30.03.2024

Ministrowie obrony Ukrainy i USA omówili potrzebę zwiększenia liczby systemów obrony powietrznej dla Ukrainy

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow rozmawiał w piątek z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. 

Z relacji ukraińskiego ministra wynika, że zwrócił on uwagę na potrzebę zwiększenia dostaw systemów obrony powietrznej i pocisków rakietowych dla Ukrainy.

23:28
29.03.2024

Rosjanie wystrzelili drony szturmowe

22:56
29.03.2024

Zełenski: Ukraina potrzebuje pocisków ATACAMS, by uderzyć w lotniska na Krymie

Wołodymyr Zełenski zaapelował do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie Ukrainie pocisków rakietowych ATACAMS, które mogłyby posłużyć do atakowania lotnisk i samolotów na okupowanym Krymie.

- Kiedy Rosja ma rakiety, a my nie, atakują wszystko rakietami — gaz, energię, szkoły, fabryki, budynki cywilne. ATACMS jest odpowiedzią - powiedział ukraiński prezydent w rozmowie z „Tha Washington Post”.

- Kiedy Rosja dowie się, że możemy zniszczyć te samoloty, nie będą atakować z Krymu. To tak jak z marynarką wojenną. Wypchnęliśmy ich z naszych wód terytorialnych. Teraz wypchniemy ich z lotnisk na Krymie - dodał.

22:20
29.03.2024

Belgia przekaże 100 milionów euroUkrainie na utrzymanie samolotów F-16 

Belgijski rząd zatwierdził 25. pakiet pomocowy dla Ukrainy, który obejmuje 100 milionów euro na utrzymanie i wsparcie myśliwców F-16 w ramach międzynarodowej "koalicji myśliwców" - ogłosiła belgijska minister obrony Ludivine Dedonder.

21:34
29.03.2024

NATO zareagowało na samoloty Rosjan. Z Malborka wystartowały myśliwce

W czwartek i piątek doszło do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Morzem Bałtyckim — informuje agencja Reutera.

Czytaj więcej

Myśliwce NATO wystartowały z Malborka. Przechwycono rosyjskie samoloty
21:08
29.03.2024

Wicekanclerz Niemiec: Możemy zrobić więcej, by militarnie wesprzeć Ukrainę

Niemcy robią wiele, aby wesprzeć Ukrainę w wartościach bezwzględnych, ale wkład niektórych krajów jest większy pod względem gospodarczym — ocenił wicekanclerz Niemiec Robert Habeck.

- Wspieranie Ukrainy wiąże się z kosztami, a Niemcy robią mniej niż niektóre inne kraje. Obecnie wydajemy 1,1 procent naszego PKB. Inni robią więcej, na przykład Estonia — 4,1 procent - dodał.

Mówiąc o dostarczeniu Ukrainie pocisków manewrujących Taurus, Habeck powiedział, że ostatecznie decyzja w sprawie tych systemów broni zostanie podjęta przez Radę Bezpieczeństwa i musi być jednomyślna. Jeśli tak się nie stanie, Niemcy nie będą w stanie dostarczyć pocisków.

Podkreślił, że rozumie i uważa za słuszne "wahania" kanclerza Olafa Scholza w tej sprawie, choć sam "czasem dochodzi do innych wniosków". Dodał jednak, że różnica zdań w sprawie Taurusa nie powinna przesłaniać faktu, że w niemieckim rządzie panuje zgoda w wielu innych kwestiach.

20:40
29.03.2024

Zełenski: Wyzwolenie terytoriów Ukrainy okupowanych po 2022 roku może zmusić Putina do negocjacji 

Wyzwolenie ukraińskich terytoriów okupowanych przez Rosjan po inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. może zmusić prezydenta Władimira Putina do negocjacji - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CBS News.

Zełenski powiedział, że gdy wojska rosyjskie wycofają się z tych terytoriów, poparcie Putina w kraju zostanie zachwiane, a Ukraina nie będzie musiała wyzwalać wszystkich swoich terytoriów zajętych od 2014 roku "wyłącznie środkami wojskowymi".

19:52
29.03.2024

W obwodzie połtawskim 154 tys. gospodarstw domowych bez prądu

Według Filipa Pronina, szefa Połtawskiej Obwodowej Administracji Państwowej, w piątek wieczorem ponad 150 tys. gospodarstw domowych w obwodzie połtawskim nie miało  prądu.

W wyniku nocnego zmasowanego rosyjskiego ataku na ukraińskie elektrownie, w obwodach połtawskim, sumskim i donieckim wprowadzono awaryjne harmonogramy przerw w dostawie energii elektrycznej.

19:49
29.03.2024

Ukraina otrzymała w marcu rekordowe wsparcie budżetowe od partnerów

W marcu tego roku Ukraina otrzymała największe wsparcie finansowe od swoich sojuszników od początku pełnej inwazji Rosji i początku niepodległości Ukrainy — powiedział premier Denys Szmyhal 

Ukraina otrzyma ponad 9 miliardów dolarów pomocy finansowej, w tym 4,9 miliarda dolarów od Unii Europejskiej w ramach czteroletniego programu Ukraine Facility, 1,5 miliarda dolarów pożyczek od Banku Światowego, 880 milionów dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), 1,5 miliarda dolarów od Kanady i 230 milionów dolarów od Japonii.

19:04
29.03.2024

Rosjanie zainstalowali ponad 2000 wież telefonii komórkowej na okupowanych terenach

Na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie zainstalowali ponad 2000 wież sieci komórkowych i odrestaurowali 2300 obiektów kultury w celu promowania rosyjskiej narracji — przekazał przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy Wadym Skibicki.

18:34
29.03.2024

Daniłow ambasadorem Ukrainy w Mołdawii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij zatwierdził kandydaturę byłego sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony na stanowisko ambasadora Ukrainy w Mołdawii.

17:54
29.03.2024

Nieoficjalnie: Zełenski zdymisjonuje dwóch zastępców szefa Kancelarii Prezydenta

Prezydent Wołodymyr Zełenski planuje zdymisjonować dwóch wiceszefów Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka: Andrija Smyrnowa i Ołeksija Dnieprowa — informuje Ukraińska Prawda.

Oficjalnie decyzja może być ogłoszona w piątek wieczorem.

17:27
29.03.2024

Ukraińska marynarka wojenna potwierdza, że Rosja zestrzeliła własny Su-27 nad Krymem 

Rosjanie przypadkowo zestrzelili swój myśliwiec Su-27 nad okupowanym Krymem z powodu "podwyższonej gotowości bojowej — powiedział rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.

16:33
29.03.2024

Alarm powietrzny dla środkowej i wschodniej Ukrainy

16:30
29.03.2024

USA: Obawy przed możliwą wiosenną ofensywą Rosjan mogą być przesadzone

- Nie wiem, czy Rosjanie będą w stanie przeprowadzić dużą ofensywę. Jeśli spojrzeć na to, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku, Rosjanie stracili wiele zdolności i personelu oraz systemów uzbrojenia i pojazdów — powiedział Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, generał Charles Brown.

Powtórzył również swój apel do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

15:48
29.03.2024

Grupa śledcza Dossier Center: Kreml wiedział o zagrożeniu atakiem

„Kilka dni przed atakiem terrorystycznym członkowie Rady Bezpieczeństwa otrzymali ostrzeżenie, że obywatele Tadżykistanu mogą zostać wykorzystani w atakach terrorystycznych na terytorium Rosji” – głosi najnowszy raport grupy Dossier Center.

Czytaj więcej

Atak na Crocus City Hall. Dossier Center: Kreml był świadom zagrożenia ze strony ISIS
15:24
29.03.2024

Ukraina i Indie mają przywrócić współpracę do przedwojennego poziomu

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Indii Dmytro Kuleba i Subramanyam Jaishankar odbyli spotkanie przeglądowe komisji międzyrządowej i zgodzili się na przywrócenie poziomu współpracy, który istniał przed rosyjską napaścią.

„W New Delhi odbyłem szczere i wszechstronne rozmowy z Subramanyamem Jaishankarem na temat dwustronnych stosunków ukraińsko-indyjskich, sytuacji w naszych regionach i bezpieczeństwa globalnego” – napisał minister Kułeba.

15:00
29.03.2024

Odessa. Szczątki rosyjskich rakiet spadły na cywilów. Ranny 15-latek

Rosja uderzyła w Odessę na południu Ukrainy 29 marca dwoma kierowanymi rakietami powietrznymi.

Siły obrony powietrznej zestrzeliły oba cele. W niektórych dzielnicach miasta wylądowały części zestrzelonych rakiet. 15-latek został ranny i trafił do szpitala

Ołeh Kiper, szef Administracji Wojskowej Obwodu Odeskiego zaapelował do mieszkańców, aby nie dotykali żadnych niebezpiecznych przedmiotów, jakie mogą znaleźć, ale natychmiast wezwali służby ratunkowe.

14:40
29.03.2024

Polska zawiesza obowiązywanie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

Celem Traktatu była redukcja istniejącego w momencie jego zawierania ofensywnego uzbrojenia konwencjonalnego, posiadanego z jednej strony przez państwa NATO, a z drugiej — przez państwa byłego Układu Warszawskiego (Polska, w momencie podpisywania Traktatu, była  w tej drugiej grupie).

Czytaj więcej

Polska zawiesza obowiązywanie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych
14:21
29.03.2024

Sąd w Moskwie przychylił się do wniosku o aresztowanie kolejnej osoby w związku z zamachem pod Moskwą

Prokuratura wnioskowała o zatrzymanie Nazrimada Lutfulloia, oskarżonego o dopuszczenie się ataku terrorystycznego w zorganizowanej grupie.

14:00
29.03.2024

Ukraiński atak na Biełogorod

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w ataku ukraińskiego drona na Biełgorod — poinformował mer miasta Wiaczesław Gładkow.

13:38
29.03.2024

Wołodymyr Zełenski dziękuje żołnierzom mobilnych grup ukraińskiej obrony przeciwlotniczej

Każdy zniszczony rosyjski Shahed oznacza uratowane życia i ochronienie infrastruktury krytycznej - napisał prezydent Ukrainy na swoim koncie w serwisie X.

13:27
29.03.2024

Gen. Syrski: Priorytetem jest jedność

- Porażka i śmierć są tożsame. Teraz nadszedł czas, aby kraj ponownie przekształcił się w silną, zjednoczoną pięść. Głównym zadaniem Ukrainy jest zachowanie jedności, to jest główny składnik naszego zwycięstwa - mówił w wywiadzie dla ukraińskich mediów główny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

Czytaj więcej

Główny dowódca Ukrainy: Nie marnujcie energii na polityczne spory. To droga do śmierci
13:11
29.03.2024

Ałła Pugaczowa będzie "zagranicznym agentem"?

Rosyjscy prokuratorzy zwrócili się do ministerstwa sprawiedliwości o uznanie królowej radzieckiej muzyki pop Ałły Pugaczowej za „zagranicznego agenta” – podał Reuters, powołując się na państwową agencję informacyjną RIA.

Pugaczowa, popularna przed laty radziecka piosenkarka, we wrześniu 2022 roku, zaapelowała do władz Rosji, by uznano ją za "zagranicznego agenta". Wcześniej na listę "agentów" wpisano jej męża, komika Maksima Gałkina.

12:49
29.03.2024

Ukraina otrzyma 1,5 miliarda dolarów  w ramach programu Banku Światowego

Ukraina otrzymała transzę finansowania w wysokości 1,5 miliarda dolarów w ramach programu Banku Światowego, powiedział w piątek premier Denys Szmyhal, co ma jej pomóc pokryć wydatki budżetu na cele socjalne i społeczne.

Szmyhal powiedział, że nowy blok pomocy Banku Światowego został sfinansowany przez Wielką Brytanię i Japonię.

Ukraina jest uzależniona od pomocy finansowej swoich zachodnich partnerów, ale w pierwszych dwóch miesiącach tego roku finansowanie zagraniczne zmalało, a pakiet pomocowy USA jest od miesięcy blokowany przez Republikanów w Kongresie.

12:26
29.03.2024

Rosja podała swoje szacunki dotyczące ukraińskich strat

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 577 samolotów, 270 śmigłowców, 17 658 dronów, 489 zestawy przeciwlotnicze, 15 642 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 1 256 wyrzutni rakiet, 8 573 zestawy artyleryjskie i moździerze, a także 20 343 sztuk innych pojazdów wojskowych.

12:08
29.03.2024

Zełenski: Następnym celem Rosji będzie Kazachstan, kraje bałtyckie, Polska i „połowa Niemiec”

Wołodymyr Zełenski wymienił kolejność krajów, po które według niego Rosja sięgnie, jeśli uda jej się osiągnąć swoje cele na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy wyraził przekonanie, że Władimir Putin w następnej kolejności zwróci się przeciwko Kazachstanowi, a następnie krajom bałtyckim, Polsce i Niemcom.

Zełenski ostrzegł także, że Stany Zjednoczone, jako członek NATO, nie są odporne na konflikt.

11:43
29.03.2024

Alarm przeciwlotniczy w południowo-wschodniej Ukrainie

11:41
29.03.2024

W Tadżykistanie zatrzymano dziewięć osób podejrzanych o powiązania z atakiem na Crocus City Hall

Co najmniej dziewięć osób zostało zatrzymanych w Tadżykistanie w związku z podejrzeniem o możliwe powiązania z uczestnikami ataku na salę koncertową pod Moskwą. Poinformowały o tym RIA Novosti, Reuters i Asia-Plus, powołując się na źródła w tadżyckim wywiadzie.

Według Reutersa wszyscy zatrzymani to mieszkańcy miasta Wachdat, zostali przewiezieni do Duszanbe. RIA Novosti twierdzi, że są m.in. podejrzani o powiązania z Państwem Islamskim.

11:25
29.03.2024

Na Ukrainę wróciły ciała 121 poległych żołnierzy

Ukrainie udało się sprowadzić 12 ciał obrońców, którzy walczyli w kierunku Ługańska, kolejnych 107 – w kierunku Doniecka i 2 – w kierunku Zaporoża.

11:11
29.03.2024

Na Ukrainę z terenów okupowanych przez Rosjan wróciło trzech chłopców

Z terenów kontrolowanych przez Rosjan do znajdującej się pod kontrolą Ukrainy części obwodu chersońskiego wróciło trzech chłopców w wieku 5, 11 i 14 lat. Od początku 2024 roku na tereny kontrolowane przez Ukrainę wróciło 47 dzieci z obwodu chersońskiego - informuje Ołeksandr Prokudin.

10:48
29.03.2024

Mołdawia nie potwierdziła doniesień o przelocie rosyjskiej rakiety nad jej terytorium

„Żaden z systemów nadzoru i monitorowania nie wykrył nieuprawnionego wtargnięcia, co potwierdziły również władze ukraińskie” – czytamy w oświadczeniu mołdawskiej Policji Granicznej.

10:31
29.03.2024

W ataku na Crocus City Hall zginął rosyjski pułkownik

Podczas ataku na Crocus City Hall trzykrotnie został postrzelony pułkownik Timur Miasnikow z Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji (GRU). Przez trzy dni mężczyzna był pod opieką lekarzy, ale ostatecznie zmarł.

Miasnikow walczył w Kosowie i Tadżykistanie. Przez ostatnie dwa lata brał udział w wojnie na Ukrainie. Służył w brygadzie specjalnego przeznaczenia - to jednostka wojsk specjalnych stacjonująca w Togliatti, należąca do rosyjskiego wywiadu wojskowego. Jednostka bierze udział w wojnie na Ukrainie co najmniej od 2015 roku.

10:17
29.03.2024

Władze Rumunii: W pobliżu granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty dronów

Fragmenty dronów znaleziono w gospodarstwie rolnym w pobliżu granicy z Ukrainą, nad Dunajem.

„Wieczorem 28 marca zidentyfikowano fragmenty, które prawdopodobnie pochodzą z urządzenia powietrznego [drona] znajdującego się na polach uprawnych na Wielkiej Wyspie Brăila” – przekazało rumuńskie Ministerstwo Obrony. „Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z wyspecjalizowanymi strukturami z zakresu systemu obronności państwa, porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia”.

Czytaj więcej

Po tym jak rakieta naruszyła przestrzeń Polski, na Rumunię spadł rosyjski dron?
10:00
29.03.2024

Eksplozje w pobliżu granicy Ukrainy z Mołdawią

Według doniesień lokalnych mediów władze Mołdawii twierdzą, że w nocy w pobliżu granicy z Ukrainą słychać było trzy eksplozje. Miały miejsce w obwodzie nowodniestrowskim na Ukrainie,  na północ od granicy z Mołdawią.

Lokalne media, cytując mołdawskie siły graniczne, podały, że  eksplozje w Ocnita, Otaci i Soroki. Rosyjskie rakiety nie wleciały w mołdawską przestrzeń powietrzną.

Mołdawia,  była republika radziecka, położona pomiędzy Ukrainą a Rumunią, nie jest członkiem NATO. Ma konstytucyjne zobowiązanie do neutralności, jednak od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. jej rząd sugeruje zmianę stanowiska w kierunku zacieśnienia więzi z NATO. Rozpoczęła także rozmowy w sprawie wstąpienia do U.

09:47
29.03.2024

Rosja szykuje się do "utajnionej mobilizacji"

Rozpoczęcie następnej zaplanowanej akcji poboru do wojska zaplanowane jest na 16 kwietnia. Rosja chce zmobilizować 300 tysięcy osób i zdobyć Charków — takie informacje przekazuje rosyjski portal Wiorstka.

Czytaj więcej

Rosja przed wiosennym poborem. Sztab Generalny "uspokaja"
09:24
29.03.2024

Kazachstan apeluje do swoich obywateli o opuszczenie obwodów odeskiego i charkowskiego

Ambasada Kazachstanu na Ukrainie wezwała swoich obywateli do opuszczenia obwodów odeskiego i charkowskiego „ze względu na rosnące napięcie i niestabilną sytuację w zakresie bezpieczeństwa”. Apel został opublikowany na stronie internetowej misji dyplomatycznej.

09:14
29.03.2024

Kułeba o związkach Indii z Rosją: Oparte na zanikającym sowieckim dziedzictwie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przebywał z wizytą dyplomatyczną w New Delhi.

Indie, od dawna utrzymujące stosunki handlowe z Moskwą, zachowały neutralność w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Choć premier Narendra Modi nalega na rozmowy pokojowe, Indie odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji i od początku wojny znacznie zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy.

Według „Financial Times” Kułeba nalegał, aby Indie stanęły po stronie Kijowa, twierdząc, że bliskie stosunki tego kraju z Rosją opierają się na zanikającym sowieckim dziedzictwie. Miał też sugerować, że New Delhi może wiele zyskać na rozszerzeniu powiązań handlowych i technologicznych z Ukrainą.

08:59
29.03.2024

Obwód lwowski zaatakowany dronami i kindżałami

Obwód lwowski został tej nocy zaatakowany przez 11 dronów i 2 rakiety Kindżał-przekazał szef miejscowej administracji wojskowej Maksym Kozicki.

Wszystkie drony zniszczono, ale rakiety nie zostały zestrzelone. W wyniku spadających odłamków uszkodzona została infrastruktura krytyczna. Nie było żadnych ofiar ani poszkodowanych.

Kozicki dodał, że systemy podtrzymywania życia obwodu lwowskiego działają normalnie.

08:54
29.03.2024

Kanada nie ma już broni dla Ukrainy

- Kanada nie ma już pocisków artyleryjskich ani rakiet przeciwlotniczych, które mogłaby przekazać Ukrainie – powiedział minister obrony Bill Blair. Stwierdził,że kraj „opróżnił spiżarnię” z powodu dostaw wojskowych do Kijowa.

08:46
29.03.2024

Sześć osób rannych w nocnym ataku Rosji na Ukrainę

Szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko, poinformował, że w czasie nocnego ataku Rosji na Ukrainę rannych zostało sześć osób, w tym dziecko. Rosjanie zniszczyli ok. 10 budynków mieszkalnych i uszkodzili dziesiątki innych - dodał Kłymenko. 

08:33
29.03.2024

ISW: Od jesieni Rosja zajęła ponad 500 km kwadratowych terytorium Ukrainy

Instytut Studiów nad Wojną podał, że od rozpoczęcia działań ofensywnych w październiku 2023 roku wojska rosyjskie zajęły 505 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy. Od 1 stycznia do 28 marca br. wojska rosyjskie zajęły o prawie 100 km2 więcej niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku.

Analitycy wojskowi sugerują, że takie tempo natarcia może wynikać z połączenia braku broni wśród Ukraińców i korzystniejszych warunków pogodowych zimą niż jesienią.

08:23
29.03.2024

Ambasador USA na Ukrainie zabrała głos po nocnych atakach

„Barbarzyńskie wysiłki Rosji mające na celu odebranie władzy milionom mężczyzn, kobiet i dzieci są kontynuowane bez kontroli” - napisała Brink. "Nasza pomoc jest teraz potrzebna".

08:05
29.03.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 26 rakiet i 58 dronów

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podaje, że Rosja użyła do nocnego ataku na Ukrainę 99 środków napadu powietrznego. Ukrainę atakowało 60 dronów-kamikadze Shahed-136/131, ponadto w stronę Ukrainy wystrzelono trzy pociski hipersoniczne Kindżał, dwa pociski balistyczne Iskander-M, 9 pocisków manewrujących Ch-59, cztery pociski Iskander-K i 21 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555. Ukraińcy strącili 58 dronów oraz 17 pocisków Ch-101/Ch-555, 5 pocisków Ch-59 i cztery pociski Iskander-K.

08:04
29.03.2024

W obwodzie winnickim szczątki spadającego drona eksplodowały obok budynku mieszkalnego

Obwód winnicki był jednym z obwodów atakowanych w nocy z powietrza przez Rosję.

07:36
29.03.2024

Ukraiński koncern energetyczny DTEK podał, że Rosjanie zaatakowali trzy należące do niego elektrociepłownie

Celem nocnego ataku Rosji na Ukrainę miały być trzy elektrociepłownie koncernu DTEK. W wyniku ataku ranny został jeden z inżynierów pracujących dla koncernu.

07:16
29.03.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 13 miejscowości w obwodzie chersońskim

W atakach tych, jak podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu, jedna osoba zginęła a osiem zostało rannych.

07:11
29.03.2024

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego pokazuje skutki nocnego ataku Rosji

Serhij Łysak pisze, że nad obwodem dniepropietrowskim strącono w nocy 10 dronów-kamikadze i cztery rakiety. W Kamieńskim Rosjanie zaatakowali spółdzielnię wiejską - w ataku rannych zostało pięć osób, w tym pięcioletnie dziecko.

07:03
29.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 440 790 żołnierzy, 6 922 czołgi, 13 264 pojazdy opancerzone, 10 991 zestawów artyleryjskich, 1 023 wyrzutnie rakiet, 735 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 656 bezzałogowych statków powietrznych, 2 022 pociski manewrujące, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 645 pojazdów (w tym cystern) i 1 807 jednostek sprzętu specjalnego.

07:00
29.03.2024

Donald Tusk: Musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki. Epoki przedwojennej

- Nie przesadzam. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne — stwierdził polski premier, który już wcześniej mówił, że żyjemy w „epoce przedwojennej”.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna jest realna. Musimy być gotowi
06:32
29.03.2024

Ukrenergo: Elektrociepłownie i elektrownie wodne uszkodzone w nocnym ataku Rosji

W związku z atakami w obwodzie dniepropietrowskim wstrzymywane są dostawy prądu. Przerwy w dostawach prądu występują też w obwodzie charkowskim.

06:20
29.03.2024

Rosyjskie i białoruskie firmy zablokowane sankcjami w Polsce masowo korzystają ze zwolnień – i legalnie „obchodzą” decyzje MSWiA

W ciągu niespełna dwóch lat szef KAS i naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, któremu podlegają firmy z listy sankcyjnej MSWiA, wydali łącznie 1307 decyzji wyrażających zgodę na zwolnienie środków pieniężnych lub zasobów gospodarczych na łączną  kwotę ponad 317 mln euro, czyli ponad 1,3 mld zł i tylko 64 odmowy  wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Wyłączanie spod sankcji. KAS odmraża środki rosyjskich firm w Polsce
06:09
29.03.2024

Donald Tusk: Niezależnie od tego, kto rządzi, w kwestii pomocy dla Ukrainy nikt Polaków nie podzieli

W czwartek odbyły się w Warszawie pierwsze w tak szerokim formacie polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Polska potrzebowała tego spotkania dla utrzymania wizerunku niezachwianego sojusznika wschodniego sąsiada.

Czytaj więcej

Trudne rozmowy Donalda Tuska z premierem Ukrainy. Sojusz i rywalizacja
05:59
29.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 764 dzień wojny na Ukrainie

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu Generalnego na Facebooku.

05:39
29.03.2024

Od 24 lutego 2022 r. do marca 2024 r. Francja wyszkoliła niemal 10 tys. ukraińskich żołnierzy

Z komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że tylko w 2023 roku Francja wyszkoliła 8,8 tys. ukraińskich żołnierzy.

05:36
29.03.2024

Alarm rakietowy na Ukrainie został odwołany

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy o 5:21 odwołało zagrożenie atakiem rakietowym i atakiem z użyciem dronów-kamikadze na całej Ukrainie.

05:15
29.03.2024

Eksplozje rozległy się w Iwano-Frankiwsku

Trwa atak powietrzny Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Cel? Elektrownie. Polska poderwała myśliwce
04:47
29.03.2024

Z komunikatów ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych wynika, że celem ataku są zachodnie obwody Ukrainy

Rakiety miały zmierzać m.in. w stronę obwodów winnickiego i lwowskiego. W obwodzie lwowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.

04:46
29.03.2024

O 3:51 Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że Rosja poderwała ciężkie myśliwce MiG-31K

Chwilę później pojawiła się informacja, że myśliwce te wystrzeliły pociski hipersoniczne Kindżał.

04:42
29.03.2024

Przed północą Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o poderwaniu się ciężkich bombowców Tu-95MS z lotniska w obwodzie murmańskim

Jednocześnie ukraińskie Siły Powietrzne podawały, że liczne obwody zagrożone są atakiem dronów-kamikadze.

04:40
29.03.2024

W obwodach dniepropietrowskim i chmielnickim rozległy się eksplozje

Na Ukrainie trwa alarm powietrzny w związku z atakiem Rosji z użyciem pocisków manewrujących i dronów.

04:39
29.03.2024

Polska poderwała myśliwce w związku z nocnym atakiem powietrznym Rosji na Ukrainę

O aktywności polskich i sojuszniczych statków powietrznych nad Polską, w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa, poinformowało Dowództwo Operacyjne.

04:34
29.03.2024

Rosyjski Sztab Generalny zapewnia, że żołnierze z wiosennego poboru nie trafią na Ukrainę

Poborowi wcieleni do armii w czasie wiosennego poboru nie wezmą udziału w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie), czas służby w ramach zasadniczej służby wojskowej nie zmieni się i będzie trwać jeden rok — podał rosyjski Sztab Generalny. - Pragnę zapewnić poborowych i ich rodziców — wiem, że ten temat jest dziś często dyskutowany — warunki służby zasadniczej pozostają niezmienne. Tak jak poprzednio, będzie to jeden rok — powiedział generał Jewgienij Burdinski. Wiosenny pobór w Rosji rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 15 lipca. 

04:33
29.03.2024

Moskiewska policja zatrzymała pięcioro niezależnych dziennikarzy (WIDEO)

W środę wieczorem dziennikarka SOTAvision Antonina Faworska została zabrana na przesłuchanie. Wcześniej przebywała w areszcie 10 dni za złożenie kwiatów na grobie Aleksieja Nawalnego. Koleżanki, które spotkały się z nią w areszcie w dniu, kiedy miała zostać zwolniona, również zostały zatrzymane. W czwartek rano policja aresztowała również Ekaterinę Anikiewicz i Konstantina Żarowa z kanału RusNews. Dziennikarz relacjonuje, że podczas zatrzymania został pobity przez policję.

04:29
29.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim w nocy strąconych zostało 15 celów powietrznych

Informacje o strąceniu 15 celów powietrznych na podejściu do Biełgorodu przekazał gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z wpisu Gładkowa w serwisie Telegram wynika, że w ostrzale nikt nie ucierpiał. W Biełgorodzie, w czasie ostrzału, w 37 mieszkaniach z okien wyleciały szyby. Odłamki uszkodziły dwa balkony oraz budynek gimnazjum. Uszkodzonych zostało również 12 samochodów.

04:27
29.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 764. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 764. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 764. dniu wojny

PAP

04:26
29.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764