Jest podpis Andrzeja Dudy. Polska zawiesza obowiązywanie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 7 marca 2024 r. o zmianie zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w Paryżu dnia 19 listopada 1990 r.

Publikacja: 29.03.2024 14:43

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: Adam Warżawa, PAP

Podpisanie ustawy oznacza wyrażenie zgody przez prezydenta na zmianę zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.

Jaki cel miał Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie?

Celem Traktatu była redukcja istniejącego w momencie jego zawierania ofensywnego uzbrojenia konwencjonalnego, posiadanego z jednej strony przez państwa NATO, a z drugiej — przez państwa byłego Układu Warszawskiego (Polska, w momencie podpisywania Traktatu, była  w tej drugiej grupie).

Traktat stanowił też, że po redukcji ofensywne uzbrojenie konwencjonalne będzie utrzymywane na określonym poziomie.

Czytaj więcej

Czy III wojna światowa wybuchnie w kosmosie?

Zapisy Traktatu dotyczyły czołgów bojowych, bojowych wozów opancerzonych, artylerii, samolotów bojowych i śmigłowców uderzeniowych - Traktat zawierał zapisy o maksymalnym pułapie posiadanego przez jego strony uzbrojenia tego typu.

W celu weryfikacji przestrzegania postanowień Traktatu państwa-strony zostały zobowiązane do notyfikowania i wymiany informacji o stanie swojego uzbrojenia. Przyznano im ponadto prawo do przeprowadzania inspekcji z jednoczesnym obowiązkiem ich przyjmowania w strefie stosowania Traktatu, czyli na obszarze podległym jurysdykcji państw-stron.

Celem Traktatu była redukcja istniejącego w momencie jego zawierania ofensywnego uzbrojenia konwencjonalnego

Obecnie stronami traktatu jest 29 państw, oprócz większości państw członkowskich NATO również Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia i Ukraina.

Rosja wypowiedziała Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, NATO go zawiesza

7 listopada 2023 roku traktat przestał obowiązywać Rosję, która go wypowiedziała. Tego samego dnia państwa NATO podjęły jednomyślną decyzję o zamiarze zawieszenia obowiązywania traktatu.

Zawieszenie Traktatu powoduje, że Polska, pozostając formalnie stroną tej umowy, nie będzie miała obowiązku wykonywania jej postanowień.

Zawieszenie ma obowiązywać przez nieokreślony czas.

Traktat ograniczał ilość uzbrojenia państw NATO do 20 tys. czołgów, 20 tys. sztuk artylerii, 30 tys. bojowych wozów piechoty, 6 800 samolotów bojowych, 2 000 śmigłowców uderzeniowych.

Polska zawiesza obowiązywanie traktatu w momencie, gdy na obronność przeznacza rekordowe w skali NATO 4 proc. PKB, z czego ponad 50 proc. przeznaczane jest na zakup nowego uzbrojenia.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"