04:52
29.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 765
00:00
28.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy przekazywać od rana w piątek.

23:42
28.03.2024

Rosjanie prowadzą ostrzał z elektrowni jądrowej Zaporoże

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nagrali odgłosy ostrzału artyleryjskiego z terenu zajętej przez Rosjan elektrowni jądrowej Zaporoże. Jak podaje Ukrinform, wynika to z opublikowanego na stronie internetowej MAEA oświadczenia dyrektora generalnego Mariano Grossiego. „W ZANP, największej elektrowni jądrowej w Europie, obecni na miejscu eksperci MAEA przez ostatni tydzień codziennie słyszeli eksplozje w różnych odległościach od elektrowni. Eksperci twierdzą, że kilka razy dźwięki dobiegały z bliskiej odległości, prawdopodobnie od ostrzału artyleryjskiego, który dochodził z terenu stacji” – czytamy w oświadczeniu.

23:24
28.03.2024

Siły obronne odparły 29 ataków na czterech frontach

W ciągu dnia Siły Obronne Ukrainy odparły 29 ataków wroga na czterech frontach, najwięcej na bachmuckim i nowopawłowskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W ciągu dnia nieprzyjaciel przeprowadził 4 ataki rakietowe i 77 ataków z powietrza na pozycje Sił Obronnych i zaludnione obszary Ukrainy oraz 53 ataki z systemów salw rakietowych. Są zabici i ranni wśród ludności cywilnej, a wieżowce i budynki prywatne oraz obiekty infrastruktury zostały zniszczone i uszkodzone” – relacjonuje sztab.

22:42
28.03.2024

Na niebie nad Ukrainą znajduje się kilka grup dronów szturmowych

We wschodnich i południowych regionach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny w związku z zagrożeniem ze strony wrogich dronów szturmowych. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w Telegramie poinformowały o ruchu dronów. Jedna grupa posuwa się przez obwód połtawski w kierunku obwodu czerkaskiego. Drugą grupę odnotowano w obwodzie czernihowskim/sumskim w kierunku południowo-zachodnim. W obwodzie mikołajowskim grupa szturmowych dronów leci w kierunku obwodu kirowogradzkiego. Ponadto UAV są rejestrowane na granicy obwodów charkowskiego i dniepropietrowskiego. O zagrożeniu ze strony dronów ostrzeżono także mieszkańców obwodu kijowskiego. Jak podano, siły obrony powietrznej w nocy 28 marca zniszczyły 26 z 28 dronów szturmowych, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę.

22:27
28.03.2024

Federacja Rosyjska wystrzeliła na Morzu Czarnym podwodny lotniskowiec rakietowy

Federacja Rosyjska wystrzeliła na Morzu Czarnym podwodny rakietowiec, łącznie 4 rakiety manewrujące typu Kalibr. Poziom zagrożenia rakietowego jest „bardzo wysoki” – poinformowały Siły Obronne Południowej Ukrainy. „Po tygodniowej przerwie nieprzyjaciel wystrzelił na Morzu Czarnym podwodny lotniskowiec. Na jego wyposażeniu znajdują się aż 4 rakiety manewrujące typu Kalibr. Poziom zagrożenia rakietowego jest bardzo wysoki!” – czytamy w komunikacie Południowych Sił Obronnych.

21:55
28.03.2024

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń. Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne

W wyniku ostrzału wspólnoty terytorialnej miasta Chersoń przez rosyjskie siły okupacyjne cztery osoby zostały ranne – poinformował szef administracji wojskowej miasta Roman Mroczko. „50-letni taksówkarz zmarł.Dwóch jego pasażerów – mężczyzna urodzony w 1987 r. i kobieta urodzona w 1984 r. – trafiło do szpitala z obrażeniami” – napisał w aplikacji Telegram. Ponadto 61-letni mężczyzna został ranny odłamkiem w plecy w wyniku ostrzału Rosjan na przedmieściach Chersonia. „W momencie uderzenia wroga mężczyzna przebywał na podwórzu własnego domu. Po udzieleniu pomocy medycznej odmówił hospitalizacji” – napisał.

21:32
28.03.2024

Brytyjska firma opracowała drony odporne na systemy walki elektronicznej

Brytyjska firma Evolve Dynamics dostarczyła już na Ukrainę około 100 dronów rozpoznawczych Sky Mantis i pracuje nad ich udoskonaleniem, tak aby były one odporne na rosyjskie systemy walki elektronicznej (EW). „W tajnym magazynie w południowej Anglii inżynierowie Evolve Dynamics pracują nad technologią, która pomoże utrzymać ukraińskie drony obserwacyjne na niebie nawet wtedy, gdy Rosja spróbuje zagłuszyć je środkami elektronicznymi. To niewielka, ale ważna część międzynarodowych wysiłków sojuszników Ukrainy – wspieranie programu dronów. Kijów ma nadzieję, że da mu to przewagę nad znacznie większym wrogiem, dysponującym znacznie większymi zasobami” – informuje Reuters.

20:55
28.03.2024

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje definicję „cyberwojny”

Ministerstwo Obrony Ukrainy pracuje nad prawną definicją terminu „wojna cybernetyczna”. Realizacja tego kroku na poziomie legislacyjnym jest istotna w przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom. „Jestem przekonana, że ​​te wydarzenia pozwolą nam wspólnie z innymi organami państwa przedstawić propozycje legislacyjne pod koniec 2024 roku” – zaznaczyła wiceminister obrony Kateryna Czernogorenko.

20:22
28.03.2024

Gazprom po raz pierwszy zakończył rok ze stratą

W ciągu ostatniego roku przychody Gazpromu spadły o jedną trzecią, zysk operacyjny o 80 proc, a przepływy pieniężne netto – różnica między wpływami na rachunki i wydatkami – wyniosły zaledwie 55,9 miliarda rubli. Dostawy do Unii zmniejszyły się do 28 mld m3, czyli poziomu z drugiej połowy lat 70. XX wieku.

Czytaj więcej

Gazprom szoruje po dnie. Pierwszy rok zamknięty stratą
19:59
28.03.2024

Mieszkaniec Wowczańska zginął w wyniku pożaru spowodowanego ostrzałem

Policjanci dokumentują skutki ostrzału wroga w Wowczańsku, Wysoce i Kurylówce (obwód charkowski). „Około godziny 14:45 w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich w prywatnym domu w Wowczańsku wybuchł pożar. W domu spłonął 59-letni właściciel” – podaje wydział łączności Policji Państwowej w obwodzie charkowskim. Według wstępnych danych około godziny 16:00 Rosjanie uderzyli w rejon Charkowa rakietą Ch-35U. Ranny został 71-letni mieszkaniec Wysokiego, uszkodzonych zostało ponad 10 domów i budynków gospodarczych. Około godziny 16:30 dwie kobiety (w wieku 56 i 58 lat) zostały ranne w wyniku nalotu bombowego na Kuryliwkę.

19:23
28.03.2024

„Weto Rosji jest w rzeczywistości przyznaniem się do winy”

Zawetowanie przez Federację Rosyjską projektu uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie przedłużenia mandatu grupy eksperckiej Komitetu Sankcji wobec Korei Północnej jest w istocie przyznaniem się do winy, Moskwa nie ukrywa już współpracy wojskowej z Pjongjangiem – ocenił minister sprawa zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. „Dzisiaj Rosja stała się jedynym krajem, który zawetował projekt uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie przedłużenia mandatu Komitetu Ekspertów ds. Sankcji, który monitoruje przestrzeganie sankcji, w tym embarga na broń, wobec Korei Północnej. Jest to w istocie przyznanie się do winy. Moskwa bardziej nie ukrywa swojej współpracy wojskowej z Koreą Północną w zakresie pozyskiwania broni i amunicji z naruszeniem sankcji, a także użycia północnokoreańskiej broni w wojnie z Ukrainą” – skomentował Kułeba.

18:58
28.03.2024

Plan odblokowania granicy ukraińsko-polskiej ma pozytywną dynamikę

„Ukraina podczas dyskusji na temat odblokowania ukraińsko-polskiej granicy dla produktów rolnych zaproponowała Polsce plan składający się z pięciu kroków, co do których widać postęp w ich realizacji” – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Pierwszym krokiem nazwał zgodę Ukrainy na ograniczenia, w tym zaproponowane przez Komisję Europejską zabezpieczenia dotyczące ukraińskiego eksportu produktów rolnych. „To kompromis niezbędny naszym krajom, aby eksport produktów rolnych z Ukrainy nie stanowił nawet teoretycznego zagrożenia dla polskich producentów rolnych” – stwierdził.

18:27
28.03.2024

Dwie kobiety ranne w wyniku ostrzału Kuryliwki

W wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie wsi Kuryliwka w obwodzie kupiańskim dwie kobiety zostały ranne. Poinformowała o tym służba prasowa Charkowskiej Prokuratury Okręgowej. „Dwie kobiety w wieku 58 i 56 lat zostały ranne w wyniku dzisiejszego ostrzału nieprzyjaciela we wsi Kuryliwka w obwodzie kupiańskim” – czytamy w komunikacie. W Kuryliwce uszkodzone zostały budynki mieszkalne i handlowe.

17:55
28.03.2024

AirBaltic rozpocznie loty, gdy tylko zostanie otwarta przestrzeń powietrzna Ukrainy

Linia lotnicza airBaltic natychmiast rozpocznie loty, gdy tylko zostanie otwarta przestrzeń powietrzna Ukrainy – zapowiedział dyrektor generalny tej firmy Martin Gauss. „W pierwszym etapie planujemy uruchomienie połączeń pomiędzy Ukrainą a Rygą na Łotwie, Wilnem na Litwie i Tallinem w Estonii. Początkowo połączymy trzy kraje bałtyckie z lotniskami w Boryspolu i we Lwowie, ale nie wiem, czy zostaną otwarte w tym samym czasie, czy na początku tylko jeden” – zapowiedział.

17:21
28.03.2024

Samolot wojskowy rozbił się w morzu w pobliżu Sewastopola

Linia lotnicza airBaltic natychmiast rozpocznie loty, gdy tylko zostanie otwarta przestrzeń powietrzna Ukrainy – zapowiedział dyrektor generalny tej firmy Martin Gauss. „W pierwszym etapie planujemy uruchomienie połączeń pomiędzy Ukrainą a Rygą na Łotwie, Wilnem na Litwie i Tallinem w Estonii. Początkowo połączymy trzy kraje bałtyckie z lotniskami w Boryspolu i we Lwowie, ale nie wiem, czy zostaną otwarte w tym samym czasie, czy na początku tylko jeden” – zapowiedział.

16:47
28.03.2024

Rosja zwiększa import paliwa z Białorusi

W marcu Rosja była zmuszona zwiększyć import benzyny z sąsiedniej Białorusi, aby zaradzić niedoborom paliwa. Kreml wprowadził też od 1 marca zakaz eksportu benzyn. Obowiązuje przez pół roku.

Czytaj więcej

Rosja zwiększa import paliwa z Białorusi. Ukraińskie drony zatrzymały rafinerię
16:10
28.03.2024

Ostrzelana taksówka w Chersoniu. Kierowca zginął, dwóch pasażerów zostało rannych

Rosjanie ostrzelali taksówkę w Chersoniu. Kierowca zginął na miejscu, dwóch pasażerów zostało rannych – powiedział szef obwodowej administracji wojskowej Oleksandr Prokudin. Jak dodał, „rannych zostało dwóch pasażerów, 36-letni mężczyzna i 39-letnia kobieta. Zostali przewiezieni do szpitala, gdzie ranni są na leczeniu”.

15:49
28.03.2024

Rosja zawetowała uchwałę ONZ ws. Korei Północnej

Rosja zawetowała uchwałę Organizacji Narodów Zjednoczonych, skutecznie znosząc monitorowanie przez ekspertów ONZ sankcji nałożonych przez Organizację wobec Korei Północnej.

15:43
28.03.2024

Brytyjski wywiad: Rosja tworzy nową elitę administracyjną na terytoriach okupowanych Ukrainy

Brytyjski wywiad wojskowy wypowiadał się na temat polityki rusyfikacji na terytoriach okupowanych Ukrainy w celu dostosowania ich systemów prawnych i politycznych do ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej.

Analitycy zauważyli, że działania te mają związek z planami  Putina dotyczącymi utworzenia nowej elity administracyjnej, o mówił w lutowym orędziu do narodu.

Wywiad brytyjski zwrócił uwagę na fakt, że Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Służby Publicznej otworzyła wydział  Administracja Państwowa i Miejska, które zdaniem przedstawiciela uczelni zapewni absolwentom umiejętności potrzebne do pracy na wszystkich szczeblach władzy, zwłaszcza na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

15:14
28.03.2024

Niemcy przekazały Ukrainie duży pakiet pomocy

Pakiet obejmuje m.in.:

▪️ 5 gąsienicowych pojazdów naprawczych i ratowniczych Warthog;

▪️ 9 gąsienicowych pojazdów dowodzenia Warthog;

▪️ amunicja do Leoparda 2 A6;

▪️ 18 000 sztuk amunicji 155 mm;

▪️ 14 wektorowych dronów rozpoznawczych z częściami zamiennymi;

▪️ 30 dronów rozpoznawczych RQ-35 Heidrun;

▪️ 180 zestawów terenowych systemów wykrywania dronów RF 360;

▪️ 6 pojazdów do rozminowywania WISENT 1;

▪️ 2 pojazdy do układania mostów BEAVER wraz z częściami zamiennymi;

▪️ 1 Bergepanzer 2 BREM z częściami zamiennymi;

▪️ 9 włoków kopalnianych;

▪️ 2000 granatników RGW 90 Matador.

Ponadto Berlin przygotowuje się do przekazania Kijowowi rakiet Patriot i 20 wozów piechoty Marder.

14:54
28.03.2024

Szef Rosselkhoznadzoru: Cła uderzą w rynek europejski

Cła, które UE planuje nałożyć na dostawy rosyjskiej pszenicy, uderzą w rynek europejski — powiedział Siergiej Dankwert, szef rosyjskiego organu nadzorującego rolnictwo Rosselkhoznadzor.

Według Dankwerta, nałożenie ceł mogłoby doprowadzić do utraty zdolności przeładunku zboża, podczas gdy Rosja byłaby w stanie skierować na inne rynki 2,5–3 mln ton zboża, które wysyłała do UE.

14:36
28.03.2024

Rosjanie intensywnie się leczą. Na co?

Niezależny rosyjskie portal „The Moscow Times” w grudniu 2022 roku pisał, że w pierwszych 9 miesiącach tego roku Rosjanie kupili  o 50 proc. więcej leków przeciwdepresyjnych  w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Powodem miała być wojna i ogłoszona jesienią przez Putina mobilizacja.

Czytaj więcej

Rekordowa sprzedaż leków w rosyjskich aptekach. Na co masowo leczą się Rosjanie?
14:11
28.03.2024

Ukraina zwróciła się do zachodnich sojuszników o dodatkową obronę przeciwlotniczą.

Dziś na szczeblu ambasadorów odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Ukraina.

Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy,  „wezwał państwa członkowskie NATO do zapewnienia dodatkowych systemów obrony powietrznej i rakiet w celu ochrony ukraińskich miast i obywateli” – przekazała ukraińska misja NATO.

13:43
28.03.2024

Radio ZET: Ukraina wstrzyma tranzyt zbóż przez Polskę?

Radio ZET poinformowało, że Ukraińcy zaproponowali wstrzymanie tranzytu swojej pszenicy i rzepaku przez Polskę. Taka propozycja miała paść podczas sześciogodzinnych rozmów ministrów rolnictwa obydwu krajów.

13:28
28.03.2024

Rozmowy polsko-ukraińskie: "Nic nie podważy przyjaźni"

Tusk podkreślił, że wszystkie dotychczasowe rozmowy potwierdziły oczywistą dla obu stron prawdę, że mimo trudnych niekiedy spraw i konfliktowych interesów, rozmowy zakończyło jeszcze głębsze przeświadczenie, że nie ma na świcie takiej siły, która podważyłaby współpracę, szczególnie w świetle agresywnej polityki Rosji.

Czytaj więcej

Tusk po konsultacjach ze Szmyhalem: Posunęliśmy się krok do przodu
13:05
28.03.2024

Zełenski mianował nowego szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy

Został nim gen. Ołeh Iwaszczenko.

"To profesjonalista, który doskonale rozumie działalność wywiadu i aktualne cele naszego państwa. W czasie wojny są sprawy absolutnie niepubliczne, którymi Służba musi się zająć szybko i sprawnie" - napisał prezydent Zełenski.

12:45
28.03.2024

W Kijowie wzmacniane są środki bezpieczeństwa

Administracja Wojskowa Miasta Kijowa poinformowała dziś, że w stolicy Ukrainy wzmacniane są środki bezpieczeństwa. Wynika to z rosnącej częstotliwości ataków rakietowych z Rosji, a także informacji o możliwości przedostania się rosyjskich grup dywersyjnych i pojedynczych agentów do Kijowa.

Komunikat władz miasta mówi o wzmocnieniu kontroli nad miejscami dużych skupisk ludzi, a także o zapewnieniu mieszkańcom Kijowa dostępu do schronów bombowych i punktów, w których znajduje się wszystko, co niezbędne na wypadek przerw w dostawie prądu czy wody.

12:21
28.03.2024

Putin rozmawiał z prezydentem Republiki Południowej Afryki

Prezydent Rosji Władimir Putin telefonicznie poinformował prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyryla Ramaphosę o sytuacji na Ukrainie – podaje Reuters, powołując się na Kreml.

Jak poinformował Kreml, obaj przywódcy rozmawiali także o współpracy w dziedzinie energii i handlu.

11:59
28.03.2024

Akcja ABW w sprawie szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej

Według komunikatu działalność szpiegowska miała na celu zorganizowanie w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych, w ramach realizacji założeń polityki zagranicznej Kremla.

Czytaj więcej

Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
11:38
28.03.2024

Steven Seagal odwiedził ofiary moskiewskiego ataku terrorystycznego

Aktor Steven Seagal, który kiedyś okrzyknął Władimira Putina „jednym z największych żyjących światowych przywódców”, został sfotografowany w Rosji, gdy odwiedzał ofiary moskiewskiego ataku terrorystycznego.

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia ujawniło, że 71-letnia była gwiazda Hollywood odwiedziła Narodowe Centrum Medyczno-Chirurgiczne, gdzie spotkała się z trzema ofiarami i „podziękowała im za odwagę i wytrwałość”.

"Myślę, że Rosja będzie przykładem i pozwoli światu zrozumieć, że nie można zrobić czegos takiego komukolwiek i pozostać bezkarnym. Dziękuję lekarzom za szybką pracę, jaką wykonują. Cieszę się, że pacjenci czują się dobrze i wracają do zdrowia" - stwierdził Seagal.

11:15
28.03.2024

Kreml: Rozmowy w sprawie zatrzymanego amerykańskiego reportera należy toczyć „w ciszy”

Sąd w Moskwie przedłużył areszt tymczasowy Amerykanina do 30 czerwca. Jutro mija rok od jego zatrzymania.

Jeśli chodzi o kwestie wymiany, wielokrotnie podkreślaliśmy, że pewne kontakty są, ale muszą odbywać się w absolutnej ciszy – stwierdził Kreml utami rzecznika Dmitrija Pieskowa..

10:57
28.03.2024

Minister spraw zagranicznych Ukrainy przybył do New Delhi na rozmowy z rządem Indii

Kijów próbuje wpłynąć na neutralność Indii w sprawie inwazji Rosji, dążąc do tego, by Indie poparły ukraińską formułę pokojową, która zakłada wycofanie przez Moskwę wojsk z terytorium Ukrainy.Temu celowi poświęcona jest wizyta Dmytra Kułeby.

Ukraina ma nadzieję zorganizować w nadchodzących miesiącach szczyt światowych przywódców bez udziału Rosji, aby zrealizować swój plan. Rosja odrzuciła jednak ukraińską inicjatywę dyplomatyczną jako „nierozsądną”.

Indie, które od lat utrzymują stosunki handlowe z Moskwą i od początku konfliktu znacznie zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy, pozostają neutralne.

10:41
28.03.2024

W czwartek w Warszawie odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Polski i Ukrainy

Rozmowy będą dotyczyć m.in. sporu o napływ do UE ukraińskiego zboża, przeciwko czemu protestują polscy rolnicy. Rząd Polski nie spodziewa się przełomu.

10:27
28.03.2024

W okupowanej przez Rosjan części obwodu ługańskiego zakazano sprzedaży alkoholu we frontowych miastach

Informacje takie przekazał stojący na czele władz okupacyjnych obwodu ługańskiego, Leonid Pasecznik. Pasecznik podpisał dekret zakazujący sprzedaży alkoholu w miastach Swatowo i Kreminna, a także w miastach Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne.

10:18
28.03.2024

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wpłynęły na Morze Czerwone

Rosyjskie okręty wojenne Floty Pacyfiku przekroczyły Cieśninę Bab el-Mandeb i wpłynęły na wody Morza Czerwonego

W skład oddziału wchodzą krążownik rakietowy Wariag i fregata Marszałek Szaposznikow, poinformowała w czwartek propagandowa agencja TASS, cytując służbę prasową Rosyjskiej Floty Pacyfiku.

Według komunikatu okręty wykonują „przydzielone zadania w ramach kampanii morskiej dalekiego zasięgu”. Z raportu nie wynika jasno  powód, dla którego Rosja wysłała okręty w ten rejon.

10:13
28.03.2024

Rosyjski sąd przedłużył tymczasowy areszt  reportera „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha

Jutro, 29 marca, minie rok od dnia, w którym wydział kontrwywiadu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zatrzymał reportera w Jekaterynburgu.

Gershkovich usłyszał zarzut szpiegostwa — był to pierwszy przypadek aresztowania w Rosji dziennikarza pracującego dla amerykańskiego serwisu informacyjnego pod zarzutem szpiegostwa od czasów zimnej wojny.

10:06
28.03.2024

Rosja: NATO „przygotowuje sojuszników do konfliktu z Moskwą”

Według  agencji informacyjnej RIA rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że działania NATO w Europie Wschodniej i na Morzu Czarnym mają na celu przygotowanie sojuszników do konfliktu z Moskwą.

M ao tym świadczyć plan rozbudowy wojskowej bazy lotniczej w Konstancy w Rumunii.

09:57
28.03.2024

Ukraińscy partyzanci informują o przywożeniu rosyjskiego sprzętu wojskowego na Krym

Ruch partyzancki ATESZ podaje, że na dworcu Ostriakowo na Krymie pojawiły się transporty rosyjskiego sprzętu wojskowego.

09:47
28.03.2024

Blokada Telegrama? Rzecznik Kremla ostrzega

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że „na razie” nie ma planów zablokowania komunikatora, ale w zawoalowanej formie ostrzegł twórcę Telegrama, Pawła Durowa, by „zwrócił większą uwagę” na jego wykorzystywanie przez terrorystów.

Czytaj więcej

Pieskow o planach zamknięcia Telegrama. Rzecznik Kremla ostrzega twórców komunikatora
09:32
28.03.2024

W szpitalach w Moskwie pozostają 74 osoby ranne w zamachu terrorystycznym pod Moskwą

Trzech rannych jest w ekstremalnie ciężkim stanie - poinformował minister zdrowia, Michaił Muraszko. 90 rannych zostało wypisanych ze szpitali. 20 kolejnych ma zostać wypisanych w najbliższym czasie. Stan 18 osób, w tym trojga dzieci, jest poważny. 33 osoby są w stanie umiarkowanym.

09:14
28.03.2024

Szef rosyjskiego wywiadu Siergiej  Naryszkin z wizytą w  Korei Północnej

Na spotkaniu z ministrem bezpieczeństwa państwa Korei Północnej „omówiono pogłębienie współpracy w obliczu nacisków sił zewnętrznych”- brzmi komunikat strony rosyjskiej.

09:04
28.03.2024

Mer Chersonia pokazuje skutki nocnego ostrzału miasta

Roman Mroczko poinformował, że w nocy i nad ranem ostrzeliwany był rejon dniprowski w Chersoniu.

08:55
28.03.2024

Prokuratura Generalna: Od początku wojny Rosjanie zabili ponad 530 dzieci

"W wyniku masowej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie ucierpiało ponad 1806 dzieci. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich z 28 marca 2024 r., zginęło 537 dzieci, a ponad 1269 doznało obrażeń o różnym stopniu ciężkości” – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

Dane nie są ostateczne. Trwają prace nad ustaleniem danych na terenach działań wojennych oraz na terytoriach czasowo okupowanych i wyzwolonych.

Najwięcej dzieci zostało poszkodowanych w obwodzie donieckim – 524, charkowskim – 343, chersońskim – 149, kijowskim – 130, dniepropietrowskim – 125, mikołajowskim – 103, zaporoskim – 100.

08:42
28.03.2024

W Charkowie Rosjanie uszkodzili restaurację, sklep i budynki biurowe

Informacje o skutkach nocnego ostrzału Charkowa przez Rosjan przekazał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

08:37
28.03.2024

Rosja ogłasza wspólne projekty wojskowe z Mjanmą

Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło plany przeprowadzenia wspólnych projektów wojskowych z Mjanmą.

Plan obejmuje ponad 50 „wspólnych działań” w 2024 roku, w tym wspólne projekty szkolenia bojowego – podaje agencja informacyjna RIA, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

08:20
28.03.2024

Czechy przeznaczą środki na swoją inicjatywę zakupu amunicji dla Ukrainy

Premier Czech Petr Fiala powiedział, że jego rząd omówił i zatwierdził przekazanie środków finansowych czeskiej inicjatywie zakupu amunicji dla Ukrainy.

- Dla Ukrainy jest niezwykle ważne, aby wiedziała, że za kilka tygodni lub miesięcy dotrze więcej amunicji i może już dziś dostosowywać do tego swoją taktykę. Jeszcze raz chcę podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do tej inicjatywy. A dzisiaj  czeski rząd zrobił kolejny krok w tym kierunku - powiedział Fiala. Premier nie określił jednak kwoty, jaką Czechy wniosą do budżetu.

Zainteresowanie przyłączeniem się do czeskiej  inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy wyraziło już około 20 krajów.

08:09
28.03.2024

Wzrosła liczba ofiar ataku na Crocus City Hall

Według władz rosyjskich liczba osób, które zginęły w wyniku zeszłotygodniowego ataku na moskiewską salę koncertową, wzrosła do 143.

Zaktualizowane dane rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych nie podają liczby rannych.

08:03
28.03.2024

Czy w Polsce wróci pobór?

- Zasadnicza służba wojskowa jest w Polsce zawieszona, nie jest zlikwidowana. W każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, można ją odwiesić - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Czy w Polsce wróci pobór? Kosiniak-Kamysz: Zasadnicza służba wojskowa tylko zawieszona
07:38
28.03.2024

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe": W nocy odpieraliśmy atak dronów-kamikadze przez ponad cztery godziny

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk, poinformowała, że Rosjanie wysyłali drony zarówno znad Morza Czarnego, jak i z okupowanych części Ukrainy. Jej zdaniem celem ataku była infrastruktura energetyczna.

07:14
28.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 439 970 żołnierzy, 6 914 czołgów, 13 237 pojazdów opancerzonych, 10 963 zestawy artyleryjskie, 1 021 wyrzutni rakiet, 729 zestawów przeciwlotniczych, 347 samoloty, 325 śmigłowców, 8 600 bezzałogowych statków powietrznych, 2 017 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 595 pojazdów (w tym cystern), 1 800 jednostek sprzętu specjalnego.

07:12
28.03.2024

Ambasador Rosji, Siergiej Andriejew, przebywa poza Polską

Andriejew wyjechał z Polski 26 marca. Ma wrócić 4 kwietnia — podaje MSZ.

Czytaj więcej

Ambasadora Rosji nie ma obecnie w Polsce. Siergiej Andriejew wyjechał
06:52
28.03.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 26 dronów-kamikadze

Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 28 dronów-kamikadze, trzech pocisków manewrujących Ch-22, pocisku antyradarowego Ch-31P i pocisku balistycznego wystrzelonego z zestawu przeciwlotniczego S-300.

06:32
28.03.2024

O konieczności powrotu do zlikwidowanego w 2011 roku poboru wspomina minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Na jego polecenie 1 kwietnia zostaną przedstawione różne opcje zaradzenia chronicznemu brakowi ochotników w Bundeswehrze. Tylko w zeszłym roku z niemieckich sił zbrojnych odeszło 1,5 tys. żołnierzy, przez co szeregi wojska stopniały do 181 tys. ludzi – choć Berlin zapowiadał szybkie zwiększenie do 200 tys. Przed rozpadem ZSRR w Bundeswehrze służyło pół miliona ludzi.

Czytaj więcej

Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
06:23
28.03.2024

Były dowódca białoruskiej brygady: Białoruś może zostać przyczółkiem, na którym żołnierz rosyjski postawi swój brudny but i wyruszy na Litwę czy do Polski

Aleksandr Łukaszenko stracił już podmiotowość. Przecież otwarcie się nie przyzna do tego, że Putin specjalnie się z nim nie liczy — mówi płk Wałery Sachaszczyk, były dowódca brygady desantowej w Brześciu, minister obrony w rządzie na uchodźstwie.

Czytaj więcej

Rosja uderzy w Litwę z Białorusi? Pojawiają się niepokojące sygnały
06:13
28.03.2024

Sondaż: 74,8 proc. Polaków przeciw wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę

„Za” jest 10,2 proc, a 15 proc. nie ma zdania — wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. 

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy nie chcą, aby wojsko NATO weszło na Ukrainę
06:11
28.03.2024

MSWiA przedstawi projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Jego główne tezy zaprezentował na konferencji dotyczącej sytuacji mieszkaniowej uchodźców z Ukrainy, organizowanej przez Fundację Leny Grochowskiej, prof. Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za politykę migracyjną. – Chcemy ten system uszczelnić, naprawić go – wyjaśnił minister Duszczyk.

Czytaj więcej

Rewolucyjne zmiany w pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Znamy plany rządu
06:03
28.03.2024

Dwie osoby ranne w nocnym ataku na Zaporoże

W czasie ataku dronów na Zaporoże w płomieniach stanęły budynki mieszkalne — informuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że w ataku ranne zostały dwie kobiety.

05:29
28.03.2024

Ukraiński Sztab Generalny publikuje nagranie podsumowujące 763 dzień wojny Rosji z Ukrainą

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:08
28.03.2024

Władimir Putin grozi uderzeniami na lotniska w krajach trzecich, z których startowałyby ukraińskie F-16

Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16 nie zmieni sytuacji na polu walki na Ukrainie, a Rosjanie „zniszczą te samoloty, tak samo jak niszczą zachodnie czołgi, pojazdy opancerzone i inny sprzęt, w tym wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet (takie jak HIMARS — red.)”.

Czytaj więcej

Władimir Putin mówił o tym czy Rosja mogłaby zaatakować Polskę
04:42
28.03.2024

Około północy Rosjanie ostrzelali Charków

W wyniku ostrzału zniszczona została restauracja w rejonie kijowskim w mieście — podał mer Charkowa, Ihor Terechow.

04:40
28.03.2024

W nocy rosyjskie drony zaatakowały Zaporoże

Z wpisu Iwana Fedorowa, gubernatora obwodu zaporoskiego wynika, że atak pociągnął za sobą ofiary. Ich liczby jak dotąd nie podano.

04:38
28.03.2024

Siły zbrojne Kanady opublikowały nagranie ze szkolenia ukraińskich wojsk inżynieryjnych

Od 2015 roku instruktorzy wojskowi z Kanady przeszkolili ponad 40 tys. ukraińskich żołnierzy. Po rozpoczęciu wojny Rosji z Ukrainą, szkolenia z udziałem kanadyjskich instruktorów przeniosły się na poligony w Wielkiej Brytanii, Polsce i Łotwie.

04:35
28.03.2024

Lwów otrzyma od Berlina 12 używanych składów tramwajowych

Tramwaje KT4D zostaną przekazane władzom Lwowa za darmo, wraz z częściami zamiennymi do nich. Lwów będzie musiał pokryć koszty transportu, opłat celnych oraz przystosowania tramwajów do innego rozstawu torów we Lwowie. Składy tramwajowe mają trafić do Lwowa do końca maja.

04:31
28.03.2024

Szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji z wizytą w Korei Północnej

W czasie wizyty w Pjongjangu delegacja przedstawicieli Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji, na czele z szefem Służby, Siergiejem Naryszkinem, omawiała kwestię rozwoju współpracy z przedstawicielami wywiadu Korei Północnej — podaje agencja KCNA. Naryszkin spotkał się z północnokoreańskim ministrem bezpieczeństwa państwa.

04:30
28.03.2024

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wpłynęły na Morze Czerwone

Na wodach Morza Czerwonego znajdują się obecnie krążownik rakietowy „Wariag” i fregata „Marszałek Szaposznikow”.

04:27
28.03.2024

Wiceminister obrony Rosji honorowym gościem na paradzie wojskowej w Mjanmie

Paradę zorganizowano z okazji 79. rocznicy utworzenia Sił Zbrojnych Mjanmy (Birmy). Wzięło w niej udział 8 tys. żołnierzy, a także sprzęt wojskowy, w tym śmigłowce i samoloty rosyjskiej produkcji (m.in. samoloty MiG-29 i śmigłowce Mi-24, Mi-35 i Mi-17).

04:26
28.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 763. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 763. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 763. dniu wojny

PAP

04:25
28.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763